Catalonien Rundt 2019

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
Catalonien Rundt 2019 Cycling (road) pictogram.svg
Løbsdetaljer
Rute99. Catalonien Rundt
KonkurrencerUCI World Tour 2019 2.UWT
Spanske cup i landevejscykling 2019
Etaper7
Datoer25. – 31. marts 2019
Distance1.160 km
LandESP Spanien
StartbyCalella
MålbyBarcelona
Hold25
Startende ryttere175
Fuldførende ryttere100
Gennemsnitlig fart39,674 km/t
Resultater
VinderCOL Miguel Ángel López (Astana)
ToerGBR Adam Yates (Mitchelton-Scott)
TreerCOL Egan Bernal (Sky)
BjergtrøjeBEL Thomas De Gendt (Lotto-Soudal)
SprinttrøjeAUS Michael Matthews (Sunweb)
UngdomstrøjeCOL Miguel Ángel López (Astana)
HoldkonkurrenceESP Movistar
◀ 20182021 ▶
Dokumentation Wikidata-logo S.svg

Catalonien Rundt 2019 var den 99. udgave af cykelløbet Catalonien Rundt. Det catalanske etapeløb var det niende arrangement på UCI's World Tour-kalender i 2019 og blev arrangeret mellem 25. og 31. marts 2019. Den samlede vinder af løbet blev colombianske Miguel Ángel López fra Astana Pro Team.

Hold og ryttere[redigér | redigér wikikode]

WorldTeams (18)Professionelle kontinentalhold (7)

Danske ryttere[redigér | redigér wikikode]

Etaperne[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtapeDatoStart – MåltypeAfstand (km)EtapevinderFørende rytter
1. etape 25. marCalellaCalella
middel bjergetape
164BEL Thomas De GendtBEL Thomas De Gendt
2. etape 26. marMataró – Sant Feliu de Guíxols
kuperet etape
166,7AUS Michael MatthewsBEL Thomas De Gendt
3. etape 27. marSant Feliu de Guíxols – Vallter 2000
bjergetape
179GBR Adam YatesBEL Thomas De Gendt
4. etape 28. marLlanars – La Molina
bjergetape
150,3COL Miguel Ángel López COL Miguel Ángel López
5. etape 29. marPuigcerdà – Sant Cugat del Vallès
kuperet etape
188,1GER Maximilian SchachmannCOL Miguel Ángel López
6. etape 30. marValls – Vila-seca
middel bjergetape
169,1AUS Michael MatthewsCOL Miguel Ángel López
7. etape 31. marBarcelonaBarcelona
middel bjergetape
143,1ITA Davide FormoloCOL Miguel Ángel López

1. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. BEL Thomas De Gendt Lotto-Soudal4t 14' 32"
2. GER Maximilian Schachmann Bora-Hansgrohe+ 2' 38"
3. SLO Grega Bole Bahrain-Merida+ 2' 42"
4. AUS Michael Matthews Sunweb+ 2' 42"
5. ESP Mikel Aristi Euskadi Basque Country-Murias+ 2' 42"
6. GER André Greipel Arkéa-Samsic+ 2' 42"
7. RSA Daryl Impey Mitchelton-Scott+ 2' 42"
8. COL Egan Bernal Sky+ 2' 42"
9. NED Nick van der Lijke Roompot-Charles+ 2' 42"
10. NZL Patrick Bevin CCC+ 2' 42"
Kilde: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. BEL Thomas De Gendt den hvide og grønstribede førertrøjeden hvide og rødstribede bjergtrøjeden hvide og blåstribede pointtrøjeLotto-Soudal4t 14' 16"
2. GER Maximilian Schachmann den hvide og orangestribede ungdomstrøjeBora-Hansgrohe+ 2' 48"
3. SLO Grega Bole Bahrain-Merida+ 2' 54"
4. ESP Alejandro Valverde Movistar+ 2' 56"
5. COL Egan Bernal Sky+ 2' 57"
6. ESP Luis Ángel Maté Cofidis, Solutions Crédits+ 2' 57"
7. AUS Michael Matthews Sunweb+ 2' 58"
8. ESP Mikel Aristi Euskadi Basque Country-Murias+ 2' 58"
9. GER André Greipel Arkéa-Samsic+ 2' 58"
10. RSA Daryl Impey Mitchelton-Scott+ 2' 58"
Kilde: ProCyclingStats


2. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. AUS Michael Matthews Sunweb4t 09' 34"
2. ESP Alejandro Valverde Movistar+ 0"
3. RSA Daryl Impey Mitchelton-Scott+ 0"
4. GER Maximilian Schachmann Bora-Hansgrohe+ 0"
5. NOR Odd Christian Eiking Wanty-Gobert+ 0"
6. GBR James Knox Deceuninck-Quick Step+ 0"
7. NZL Patrick Bevin CCC+ 0"
8. ITA Enrico Gasparotto Dimension Data+ 0"
9. ITA Davide Formolo Bora-Hansgrohe+ 0"
10. IRL Daniel Martin UAE Team Emirates+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. BEL Thomas De Gendt den hvide og grønstribede førertrøjeden hvide og rødstribede bjergtrøjeden hvide og blåstribede pointtrøjeLotto-Soudal8t 23' 50"
2. ESP Alejandro Valverde Movistar+ 2' 47"
3. AUS Michael Matthews Sunweb+ 2' 48"
4. GER Maximilian Schachmann den hvide og orangestribede ungdomstrøjeBora-Hansgrohe+ 2' 48"
5. RSA Daryl Impey Mitchelton-Scott+ 2' 54"
6. COL Nairo Quintana Movistar+ 2' 56"
7. COL Egan Bernal Sky+ 2' 57"
8. NED Steven Kruijswijk Jumbo-Visma+ 2' 57"
9. ESP Luis Ángel Maté Cofidis, Solutions Crédits+ 2' 57"
10. NZL Patrick Bevin CCC+ 2' 58"
Kilde: ProCyclingStats


3. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. GBR Adam Yates Mitchelton-Scott5t 02' 18"
2. COL Egan Bernal Sky+ 0"
3. IRL Daniel Martin UAE Team Emirates+ 0"
4. COL Nairo Quintana Movistar+ 0"
5. COL Miguel Ángel López Astana+ 2"
6. NED Steven Kruijswijk Jumbo-Visma+ 30"
7. RUS Ilnur Zakarin Katusha-Alpecin+ 46"
8. ECU Richard Carapaz Movistar+ 46"
9. NED Wilco Kelderman Sunweb+ 51"
10. CAN Michael Woods EF Education First Pro Cycling+ 53"
Kilde: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. BEL Thomas De Gendt den hvide og grønstribede førertrøjeden hvide og rødstribede bjergtrøjeden hvide og blåstribede pointtrøjeLotto-Soudal13t 28' 29"
2. GBR Adam Yates Mitchelton-Scott+ 27"
3. COL Egan Bernal den hvide og orangestribede ungdomstrøjeSky+ 30"
4. IRL Daniel Martin UAE Team Emirates+ 33"
5. COL Nairo Quintana Movistar+ 35"
6. COL Miguel Ángel López Astana+ 39"
7. NED Steven Kruijswijk Jumbo-Visma+ 1' 06"
8. RUS Ilnur Zakarin Katusha-Alpecin+ 1' 23"
9. ECU Richard Carapaz Movistar+ 1' 23"
10. NED Wilco Kelderman Sunweb+ 1' 28"
Kilde: ProCyclingStats


4. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. COL Miguel Ángel López Astana4t 02' 07"
2. AUT Gregor Mühlberger Bora-Hansgrohe+ 16"
3. ESP Marc Soler Movistar+ 16"
4. COL Egan Bernal den hvide og orangestribede ungdomstrøjeSky+ 16"
5. GBR Adam Yates Mitchelton-Scott+ 16"
6. COL Nairo Quintana Movistar+ 19"
7. NED Steven Kruijswijk Jumbo-Visma+ 19"
8. FRA Guillaume Martin Wanty-Gobert+ 32"
9. CAN Michael Woods EF Education First Pro Cycling+ 34"
10. POL Rafał Majka Bora-Hansgrohe+ 42"
Kilde: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. COL Miguel Ángel López den hvide og grønstribede førertrøjeden hvide og orangestribede ungdomstrøjeAstana17t 31' 05"
2. GBR Adam Yates Mitchelton-Scott+ 14"
3. COL Egan Bernal Sky+ 17"
4. COL Nairo Quintana Movistar+ 25"
5. IRL Daniel Martin UAE Team Emirates+ 46"
6. NED Steven Kruijswijk Jumbo-Visma+ 56"
7. CAN Michael Woods EF Education First Pro Cycling+ 1' 42"
8. FRA Romain Bardet AG2R La Mondiale+ 1' 44"
9. POL Rafał Majka Bora-Hansgrohe+ 2' 27"
10. ESP Marc Soler Movistar+ 2' 36"
Kilde: ProCyclingStats


5. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. GER Maximilian Schachmann Bora-Hansgrohe4t 25' 45"
2. AUS Michael Matthews Sunweb+ 13"
3. RSA Ryan Gibbons Dimension Data+ 13"
4. RSA Daryl Impey Mitchelton-Scott+ 13"
5. NZL Patrick Bevin CCC+ 13"
6. GER Phil Bauhaus Bahrain-Merida+ 13"
7. AUS Jay McCarthy Bora-Hansgrohe+ 13"
8. COL Nairo Quintana Movistar+ 13"
9. BEL Bjorg Lambrecht Lotto-Soudal+ 13"
10. COL Miguel Ángel López Astana+ 13"
Kilde: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. COL Miguel Ángel López den hvide og grønstribede førertrøjeden hvide og orangestribede ungdomstrøjeAstana21t 57' 05"
2. GBR Adam Yates Mitchelton-Scott+ 14"
3. COL Egan Bernal Sky+ 17"
4. COL Nairo Quintana Movistar+ 25"
5. IRL Daniel Martin UAE Team Emirates+ 46"
6. NED Steven Kruijswijk Jumbo-Visma+ 56"
7. CAN Michael Woods EF Education First Pro Cycling+ 1' 42"
8. FRA Romain Bardet AG2R La Mondiale+ 1' 44"
9. POL Rafał Majka Bora-Hansgrohe+ 2' 27"
10. ESP Marc Soler Movistar+ 2' 36"
Kilde: ProCyclingStats


6. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. AUS Michael Matthews Sunweb3t 56' 36"
2. GER Phil Bauhaus Bahrain-Merida+ 0"
3. RSA Daryl Impey Mitchelton-Scott+ 0"
4. NZL Patrick Bevin CCC+ 0"
5. ESP Mikel Aristi Euskadi Basque Country-Murias+ 0"
6. FRA Hugo Hofstetter Cofidis, Solutions Crédits+ 0"
7. RSA Ryan Gibbons Dimension Data+ 0"
8. COL Miguel Ángel López Astana+ 0"
9. POL Rafał Majka Bora-Hansgrohe+ 0"
10. ESP Enric Mas Deceuninck-Quick Step+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. COL Miguel Ángel López den hvide og grønstribede førertrøjeden hvide og orangestribede ungdomstrøjeAstana25t 53' 41"
2. GBR Adam Yates Mitchelton-Scott+ 14"
3. COL Egan Bernal Sky+ 17"
4. COL Nairo Quintana Movistar+ 25"
5. IRL Daniel Martin UAE Team Emirates+ 46"
6. NED Steven Kruijswijk Jumbo-Visma+ 56"
7. CAN Michael Woods EF Education First Pro Cycling+ 1' 42"
8. FRA Romain Bardet AG2R La Mondiale+ 1' 44"
9. POL Rafał Majka Bora-Hansgrohe+ 2' 27"
10. ESP Marc Soler Movistar+ 2' 36"
Kilde: ProCyclingStats


7. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. ITA Davide Formolo Bora-Hansgrohe3t 19' 41"
2. ESP Enric Mas Deceuninck-Quick Step+ 51"
3. GER Maximilian Schachmann Bora-Hansgrohe+ 53"
4. NZL Dion Smith Mitchelton-Scott+ 55"
5. ESP Alejandro Valverde Movistar+ 55"
6. COL Egan Bernal Sky+ 55"
7. GBR Adam Yates Mitchelton-Scott+ 55"
8. COL Nairo Quintana Movistar+ 55"
9. NED Steven Kruijswijk Jumbo-Visma+ 55"
10. CAN Michael Woods EF Education First Pro Cycling+ 55"
Kilde: ProCyclingStats


Resultater[redigér | redigér wikikode]

Holdkonkurrencen[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgHoldkonkurrence
HoldTid
1. ESP Movistar den hvide førertrøje87t 49' 11"
2. GER Bora-Hansgrohe + 5' 13"
3. KAZ Astana + 10' 12"
4. BEL Wanty-Gobert + 16' 39"
5. AUS Mitchelton-Scott + 16' 42"
6. USA EF Education First Pro Cycling + 23' 07"
7. GBR Sky + 30' 12"
8. ESP Euskadi Basque Country-Murias + 33' 55"
9. FRA Cofidis, Solutions Crédits + 34' 48"
10. FRA AG2R La Mondiale + 35' 41"


Startliste[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svg Startliste
Movistar
MOV
Nr.RytterPlacering
1ESP Alejandro Valverde (ESP) Linjeløb for herrer ved VM i landevejscykling(landevej) 10.
2COL Nairo Quintana (COL) 4.
3ECU Richard Carapaz (ECU) 26.
4ESP Carlos Verona (ESP) 52.
5CRC Andrey Amador (CRC) 84.
6ESP Imanol Erviti (ESP) 85.
7ESP Marc Soler (ESP) DNF-7
Deceuninck-Quick Step
DQT
Nr.RytterPlacering
11ESP Enric Mas (ESP) 9.
12COL Álvaro Hodeg (COL) DNF-5
13GBR James Knox (GBR) 25.
14BEL Dries Devenyns (BEL) DNF-7
15ITA Eros Capecchi (ITA) DNF-7
16ITA Fabio Sabatini (ITA) DNF-7
17CZE Petr Vakoč (CZE) 95.
Sky
SKY
Nr.RytterPlacering
21GBR Chris Froome (GBR) 94.
22COL Egan Bernal (COL) 3.
23COL Iván Sosa (COL) 41.
24RUS Pavel Sivakov (RUS) 30.
25ECU Jhonatan Narváez (ECU) 63.
26COL Sebastián Henao (COL) 49.
27GER Christian Knees (GER) DNF-7
Bora-Hansgrohe
BOH
Nr.RytterPlacering
31GER Maximilian Schachmann (GER) 12.
32ITA Davide Formolo (ITA) 20.
33POL Rafał Majka (POL) 7.
34SVK Erik Baška (SVK) DNF-2
35AUT Gregor Mühlberger (AUT) 39.
36AUS Jay McCarthy (AUS) DNF-7
37GER Andreas Schillinger (GER) DNF-7
Mitchelton-Scott
MTS
Nr.RytterPlacering
41GBR Simon Yates (GBR) 13.
42RSA Daryl Impey (RSA) South African National Road Race Championships(landevej) 66.
43GBR Adam Yates (GBR) 2.
44NZL Dion Smith (NZL) 54.
45SUI Michael Albasini (SUI) DNF-7
46ETH Tsgabu Grmay (ETH) 51.
47COL Esteban Chaves (COL) 34.
Astana
AST
Nr.RytterPlacering
51COL Miguel Ángel López (COL) 1.
52ESP Pello Bilbao (ESP) 28.
53ERI Merhawi Kudus (ERI) Course en ligne masculine aux championnats d'Érythrée de cyclisme sur route(landevej) 27.
54ITA Davide Villella (ITA) 45.
55KAZ Andrej Zejts (KAZ) 22.
56COL Rodrigo Contreras (COL) DNF-7
57DEN Jonas Gregaard (DEN) 88.
Bahrain-Merida
TBM
Nr.RytterPlacering
61ITA Damiano Caruso (ITA) 19.
62AUT Hermann Pernsteiner (AUT) 14.
63SLO Grega Bole (SLO) 73.
64ITA Andrea Garosio (ITA) 67.
65GER Phil Bauhaus (GER) DNF-7
66ITA Antonio Nibali (ITA) 83.
67ITA Valerio Agnoli (ITA) DNF-7
Sunweb
SUN
Nr.RytterPlacering
71AUS Michael Matthews (AUS) 59.
72NED Wilco Kelderman (NED) DNF-5
73AUS Robert Power (AUS) 99.
74AUS Chris Hamilton (AUS) DNF-7
75BEL Jan Bakelants (BEL) 65.
76AUS Michael Storer (AUS) DNF-7
77GER Lennard Kämna (GER) 80.
Jumbo-Visma
TJV
Nr.RytterPlacering
81NED Steven Kruijswijk (NED) 5.
82NED Antwan Tolhoek (NED) DNF-7
83USA Sepp Kuss (USA) DNF-7
84BEL Floris De Tier (BEL) 47.
85NED Tom Leezer (NED) DNF-7
86NED Lennard Hofstede (NED) 60.
87NED Bert-Jan Lindeman (NED) DNF-7
AG2R La Mondiale
ALM
Nr.RytterPlacering
91FRA Romain Bardet (FRA) DNF-7
92FRA Tony Gallopin (FRA) DNF-7
93FRA François Bidard (FRA) 57.
94FRA Alexis Gougeard (FRA) 91.
95FRA Geoffrey Bouchard (FRA) 76.
96FRA Axel Domont (FRA) DNF-5
97LUX Ben Gastauer (LUX) 55.
UAE Team Emirates
UAD
Nr.RytterPlacering
101IRL Daniel Martin (IRL) 23.
102BLR Aljaksandr Rabusjenka (BLR) 92.
103POR Rui Oliveira (POR) DNF-4
104ITA Edward Ravasi (ITA) 72.
105ITA Simone Petilli (ITA) 48.
106COL Cristian Camilo Muñoz (COL) 58.
107AUS Rory Sutherland (AUS) 87.
Trek-Segafredo
TFS
Nr.RytterPlacering
111AUS Richie Porte (AUS) 38.
112ITA Giulio Ciccone (ITA) 29.
113AUT Michael Gogl (AUT) DNF-4
114USA Peter Stetina (USA) 61.
115DEN Niklas Eg (DEN) 77.
116COL Jarlinson Pantano (COL) DNF-1
117AUS William Clarke (AUS) DNF-4
Groupama-FDJ
GFC
Nr.RytterPlacering
121FRA Thibaut Pinot (FRA) 11.
122SUI Sébastien Reichenbach (SUI) 33.
123SWE Tobias Ludvigsson (SWE) 56.
124SUI Kilian Frankiny (SUI) 86.
125SUI Steve Morabito (SUI) Schweiziske mesterskab i landevejscykling for herrer(landevej) DNF-1
126CAN Antoine Duchesne (CAN) Course en ligne masculine aux championnats Canada de cyclisme sur route(landevej) 98.
127FRA Benoît Vaugrenard (FRA) DNF-7
Lotto-Soudal
LTS
Nr.RytterPlacering
131BEL Jelle Vanendert (BEL) 74.
132BEL Bjorg Lambrecht (BEL) 44.
133BEL Thomas De Gendt (BEL) 36.
134BEL Maxime Monfort (BEL) DNS-5
135BEL Rémy Mertz (BEL) DNF-4
136BEL Sander Armée (BEL) 96.
137BEL Harm Vanhoucke (BEL) DNF-7
EF Education First Pro Cycling
EF1
Nr.RytterPlacering
141CAN Michael Woods (CAN) 6.
142USA Tejay van Garderen (USA) DNF-7
143GBR Hugh Carthy (GBR) DNF-7
144EST Tanel Kangert (EST) 40.
145ECU Jonathan Caicedo (ECU) DNF-7
146USA Joe Dombrowski (USA) 21.
147USA Nathan Brown (USA) 75.
Katusha-Alpecin
TKA
Nr.RytterPlacering
151AUS Nathan Haas (AUS) DNF-3
152RUS Ilnur Zakarin (RUS) 17.
153SLO Simon Špilak (SLO) DNF-4
154ESP Daniel Navarro (ESP) 46.
155BEL Steff Cras (BEL) DNF-7
156ITA Matteo Fabbro (ITA) 71.
157RUS Pavel Kotjetkov (RUS) DNF-7
Dimension Data
TDD
Nr.RytterPlacering
161ITA Enrico Gasparotto (ITA) DNS-5
162SUI Gino Mäder (SUI) DNF-2
163RSA Ryan Gibbons (RSA) DNF-7
164AUS Ben O'Connor (AUS) DNF-7
165ERI Amanuel Gebrezgabihier (ERI) 100.
166SUI Danilo Wyss (SUI) 93.
167RSA Jacques Janse van Rensburg (RSA) DNF-7
CCC
CPT
Nr.RytterPlacering
171NZL Patrick Bevin (NZL) 32.
172CZE Josef Černý (CZE) DNF-7
173AUT Riccardo Zoidl (AUT) 35.
174POL Łukasz Owsian (POL) DNF-7
175USA Joey Rosskopf (USA) DNS-3
176GER Simon Geschke (GER) DNF-7
177NED Laurens ten Dam (NED) 31.
Burgos-BH
BBH
Nr.RytterPlacering
181POR Ricardo Vilela (POR) 68.
182ESP Ángel Madrazo (ESP) DNF-7
183ESP Diego Rubio (ESP) DNF-7
184POR José Fernandes (POR) DNF-4
185ESP Óscar Cabedo (ESP) DNF-6
186NZL James Mitri (NZL) DNF-7
187ESP Jorge Cubero (ESP) DNF-1
Caja Rural-Seguros RGA
CJR
Nr.RytterPlacering
191POR Domingos Gonçalves (POR) Portugisiske mesterskaber i landevejscyklingDNF-1
192POL Alan Banaszek (POL) DNF-3
193ESP Cristian Rodríguez (ESP) DNF-7
194ESP Gonzalo Serrano (ESP)
195ESP Álvaro Cuadros (ESP) DNS-6
196COL Nelson Soto (COL) DNF-7
197ESP Sebastián Mora (ESP) DNF-7
Cofidis, Solutions Crédits
COF
Nr.RytterPlacering
201ESP Jesús Herrada (ESP) 42.
202FRA Hugo Hofstetter (FRA) DNS-3
203DEN Jesper Hansen (DEN) DNS-3
204ESP José Herrada (ESP) DNF-2
205ERI Natnael Berhane (ERI) DNF-7
206ESP Luis Ángel Maté (ESP) 18.
207COL Darwin Atapuma (COL) 16.
Euskadi Basque Country-Murias
EUS
Nr.RytterPlacering
211ESP Fernando Barceló (ESP) 53.
212ESP Mikel Bizkarra (ESP) 43.
213ESP Garikoitz Bravo (ESP) DNF-7
214ESP Óscar Rodríguez (ESP) DNF-7
215ESP Mikel Aristi (ESP) DNF-7
216ESP Mikel Iturria (ESP) 79.
217ESP Sergio Samitier (ESP) 97.
Roompot-Charles
ROC
Nr.RytterPlacering
221NED Pieter Weening (NED) 78.
222NED Huub Duyn (NED) DNF-3
223NED Oscar Riesebeek (NED) 89.
224NED Nick van der Lijke (NED) 70.
225NED Maurits Lammertink (NED) 69.
226BEL Mathias De Witte (BEL) 82.
227BEL Arjen Livyns (BEL) DNF-1
Arkéa-Samsic
PCB
Nr.RytterPlacering
231GER André Greipel (GER) DNS-6
232FRA Warren Barguil (FRA) DNF-7
233FRA Anthony Delaplace (FRA) 90.
234FRA Kévin Ledanois (FRA) 62.
235FRA Brice Feillu (FRA) 81.
236FRA Florian Vachon (FRA) DNF-6
237FRA Amaël Moinard (FRA) 64.
Wanty-Gobert
WGG
Nr.RytterPlacering
241FRA Guillaume Martin (FRA) 8.
242BEL Xandro Meurisse (BEL) DNS-4
243BEL Thomas Degand (BEL) 37.
244NOR Odd Christian Eiking (NOR) 15.
245FRA Fabien Doubey (FRA) 24.
246NED Marco Minnaard (NED) 50.
247BEL Bart De Clercq (BEL) DNF-7

Eksterne henvisninger[redigér | redigér wikikode]