Bruger:Palnatoke/Autolister/Personer/Kvindelige, danske kunstnere i Wikidata

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Gå til: navigation, søg

Denne liste bliver periodisk opdateret af en bot. Manuelle ændringer ved listen bliver fjernet ved næste opdatering!

billede navn arbejdsfelt beskæftigelse hovedværk bevægelse item
Adelgunde Vogt by I.W. Tegner & Kittendorff.jpg
Adelgunde Vogt skulptør Q12300559
Agnes Lunn kunstmaler Q4693022
Agnes Slott-Møller 1900 by Frederik Riise.jpg
Agnes Slott-Møller kunstmaler Niels Ebbesen Q4693125
Agnete Bjørneboe kunstmaler Q11957040
Agnete Therkildsen kunstmaler Q22662648
Alhed Larsen kunstmaler Q4724475
The Painter Ane Marie Hansen by Holga Reinhard - Statens Museum for Kunst - DSC08253.JPG
Ane Marie Hansen kunstmaler Q18199258
Anette Harboe Flensburg kunstmaler Q12301646
Anita Jørgensen kunstmaler Q12301686
Anna Ancher, self-portrait, c. 1877–78.jpg
Anna Ancher kunstmaler Michael Ancher malende på stranden
Pigen i køkkenet
Et missionsmøde
Q253446
Anna E. Munch kunstmaler Q12301744
Anna Klindt Sørensen kunstmaler Q18715785
Anna Petersen kunstmaler Under gudstjenesten. Motiv fra vestkysten af Jylland Q12301770
Anna Smidth kunstmaler Q12301772
Anna Syberg 1915 by Fritz Syberg.jpg
Anna Syberg kunstmaler Q3360519
Anna Thalbitzer kunstmaler Q29806992
Anna Westphal kunstmaler Q12301781
Anne Juul Christophersen kunstmaler Q12301829
Anne Kampmann kunstmaler Q4957929
Anne Margrethe Grosell kunstmaler Q27991903
Anne Marie Carl-Nielsen.jpg
Anne Marie Carl Nielsen skulptør Dronning Dagmar Q2851207
Anne Marie Lütken kunstmaler Q4964443
Anne Marie Ploug kunstmaler Q12301844
Anne Marie Telmányi at Fuglsang, Lolland.jpg
Anne Marie Telmanyi kunstmaler Q12301846
Anne-Marie Pedersen kunstmaler Q16063238
Annelise Kalbak kunstmaler Q28378404
Anthonore Christensen kunstmaler Q11958385
Astrid Holm kunstmaler Rose dækker bord Q16063259
Astrid Noack.jpg
Astrid Noack skulptør Q3792154
Augusta Dohlmann.jpg
Augusta Dohlmann kunstmaler Q12302478
Augusta Læssøe 1875 by Tillge.jpg
Augusta Læssøe kunstmaler Q16063261
Augusta Paulli kunstmaler Q50402193
Augusta Thejll Clemmensen kunstmaler Q16063262
Barbara Gress forfatter
kunstmaler
selvbiograf
Q16063269
Benedicte Brummer kunstmaler
Væver
Q16063271
Berit Heggenhougen-Jensen kunstmaler Q2897172
Berta Moltke kunstmaler Q12303296
Bertha Dorph kunstmaler Q5623937
Bertha Nathanielsen kunstmaler Q12303308
Bertha Wegmann by Georg E. Hansen cropped.jpg
Bertha Wegmann kunstmaler Portræt af maleren Jeanna Bauck
Ung moder med sit barn i en have
Q827752
Besse Giersing kunstmaler Q12303328
Birgitte Levison self-portrait.jpg
Birgitte Levison kunstmaler Q12303525
Birgitte Ramskov kunstmaler Q27230267
2 Pintores Alemanes Exposicion Noviembre de 1960 (cropped).JPG
Birgitte Schaumburg-Müller kunstmaler Q12303530
Birthe Bovin kunstmaler Q18205581
Bodil Kaalund Q3007333
Religiøs kunst
kunstmaler
skribent
Q4957755
Bolette Puggaard kunstmaler Q12304043
Brita Barnekow 1900 by Laurberg.jpg
Brita Barnekow kunstmaler Q15955103
Caja Prytz, Forfatterinden frk. Christine Daugaard, 1906, RKMm0162, Ribe Kunstmuseum.jpg
Caja Prytz kunstmaler Q40288955
Camelia Elias kunstmaler Q12305053
Camilla Nielsen kunstmaler
frimærkekunstner
Q1029044
Carla Wellendorf kunstmaler Q51569693
Caspare Preetzmann kunstmaler Q18199281
Catherine-caroline-engelhart-a-self-portrait.jpg
Catherine Engelhart kunstmaler Q21290874
Catherine Hedvig Fabritius de Tengnagel kunstmaler Q28842963
Cathrine Raben Davidsen kunstmaler Q16063509
Charlotte-von-Krogh-2.jpg
Charlotte Christiane von Krogh kunstmaler Q1067398
Charlotte Hanmann fotograf
kunstmaler
grafiker
Q19520545
Christel tegneserietegner
illustrator
skulptør
Q5109133
Christine Løvmand by Hallager.jpg
Christine Løvmand stilleben kunstmaler
kunstner
Q4962912
Christine Swane kunstmaler Q4981598
Dagmar Olrik gobelin kunstmaler
kunstner
Q4971036
Dagmar Starcke tekstilkunstner
kunstmaler
Q50825489
Dorte Bjørndal kunstmaler
skuespiller
Q12308852
Dorte Dahlin kunstmaler Q12308854
Dorte Grünbaum kunstmaler
journalist
Q18647065
Dorte Marcussen kunstmaler Q16063649
Ebba Breda kunstmaler Q12309297
Ebba Carstensen kunstmaler Q4942108
Edith Willumsen skulptør Q12309354
Edma Frølich kunstmaler Q23612390
Effie Hegermann Lindencrone kunstmaler Q52150307
Eleonora Tscherning.jpg
Eleonora Tscherning kunstmaler
selvbiograf
Q11228598
Eleonore Christine Harboe kunstmaler Q12309710
Elisabeth Bøgh kunstmaler Q43893295
Elisabeth Jerichau Baumann, self-portrait.jpg
Elisabeth Jerichau Baumann kunstmaler
selvbiograf
biografiforfatter
skribent
En egyptisk fellahkvinde med sit barn
Moder Danmark
En Havfrue
Q463423
Elisabeth Karlinsky kunstmaler Q21479997
Elisabeth Toubro skulptør
kunstner
Q12309761
Elisabeth Wandel by Georg E. Hansen.jpg
Elisabeth Wandel kunstmaler Q12309762
Elise Brandes skulptør Q12309768
Elise Konstantin-Hansen.jpg
Elise Konstantin-Hansen kunstmaler
selvbiograf
Q12309769
Elizabeth Romhild kunstmaler Q22970550
Ella Heide kunstmaler Q15519191
Elle-Mie Ejdrup Hansen kunstmaler Q20033242
Ellen Hofman-Bang kunstmaler Q47654502
Ellen Krause kunstmaler Q17917726
Elna Borch.jpg
Elna Borch skulptør Q4940062
Elsa Thoresen kunstmaler
grafiker
Q12309847
Else Alfelt kunstmaler COBRA Q2308298
Else Fischer-Hansen kunstmaler Q18808778
Else Husted Kjær kunstmaler Q12309861
Emilie Christensen kunstmaler Q28049604
Emilie Demant Hatt kunstmaler
antropolog
Q4944556
Emilie Mundt by P.C. Koch.jpg
Emilie Mundt kunstmaler Q148878
Emma Løffler kunstmaler Q12310007
Emma Matthiasen skulptør Q36779084
Emma Meyer kunstmaler Q12310011
Emma Mulvad kunstmaler Q29589398
Emma Thomsen portrait-crop.jpg
Emma Thomsen kunstmaler Q12310014
Emmy Thornam kunstmaler Q28049260
Eva Aggerholm skulpturkunst skulptør Q28848194
Marie Henriques and Eva Drachmann, c. 1900.png
Eva Drachmann skribent
kunstmaler
tegner
Q29174272
Eva Koch skulptør
videokunstner
Q18227900
Eva Sørensen skulptør
keramiker
Q28920157
Fanny Garde keramiker
kunstmaler
Q40232948
Fanny Selmer kunstmaler Q16063711
Franciska Clausen kunstmaler Q4943051
Frederikke Løvmand kunstmaler Q12312757
Gemma Hartmann kunstmaler Q17302937
Gerda Gundorph Jørgensen kunstmaler Q27980552
Gerda Madvig by Jens Petersen.jpg
Gerda Madvig kunstmaler Q12313774
GERDA NYSTAD.jpg
Gerda Nystad kunstmaler Q12313776
Gerda Thune Andersen skulptør Q46993011
Gerda Wegener.jpg
Gerda Wegener kunstmaler
illustrator
kunstner
Q266086
Grete Balle kunstmaler Q12314293
Grethe Bagge skulptør
kunstmaler
Q24493113
Gudrun Lorenzen kunstmaler Q27980555
Gudrun Poulsen kunstmaler Q27991973
Gudrun Steen-Andersen skulptør Q12314543
Gudrun Trier and Ejvind Mørch, fall 1906.jpg
Gudrun Trier (kunsthåndværker) kunstmaler Q12314546
Hanne G. Salamon kunstmaler Q12315178
Hanne Hellesen kunstmaler Q12315181
Hanne Koch kunstmaler Q12315184
Hanne Mailand kunstmaler Q12315186
Hanne Sie kunstmaler Q12315192
Hanne Skyum kunstmaler Q12315194
Hanne Unna kunstmaler Q12315198
Hanne Varming skulptør Q12315200
Harriet Mundt kunstmaler Q23014622
Hedevig Winther kunstmaler Q12315907
Hedvig Collin kunstmaler Q12315913
Heike Arndt kunstmaler
skulptør
kunstner
Q9002386
Billede-Århus store torv.jpg
Helen Schou skulptør Q11974748
Helena Roouers kunstmaler Q28049644
Hipp hipp hurra! Konstnärsfest på Skagen - Peder Severin Krøyer.jpg
Helga Ancher kunstmaler Q4935545
Helle Klint Bentsen skulptør Q11974871
Helle Thorborg kunstmaler
grafiker
grafiker
Q21553746
Helle-Vibeke Erichsen kunstmaler
grafiker
Q23309830
Helvig Kinch kunstmaler Q12316192
Henriette Dorothea Henius Nordan kunstmaler Q26261969
Henriette hahn-brinckman.jpg
Henriette Hahn-Brinckmann kunstmaler Q1606165
Hermania Neergaard kunstmaler Q12316605
Holga Reinhard kunstmaler Q12317032
Inge Ellegaard kunstmaler Q20853543
Inge Hørup kunstmaler Q12318307
Inge Lise Westman skulptør
kunstmaler
grafiker
Q28049658
Inge Rasmusen kunstmaler
grafiker
Q21289127
Ingeborg Plockross Irminger skulptør Q4955848
Ingeborg Rode kunstmaler Q15681749
Ingeborg Seidelin kunstmaler Q12318326
Inger Hanmann kunstmaler Q12318350
Ingrid Hansen kunstmaler Q28049660
Jane Muus kunstmaler Q12319089
Jenny Meyer kunstmaler Q12319205
Jo Hahn Locher keramiker
kunstmaler
porcelænmaler
Q30002196
Johanna Fosie kunstmaler Q4948602
Johanne Krebs self-portrait.jpg
Johanne Krebs kunstmaler Q12320032
Johanne Pedersen-Dan 1860-1934.jpg
Johanne Pedersen-Dan skulptør
skuespiller
Q4972233
Juliane Hammer by Eckardt 01.jpg
Juliane Hammer kunstmaler Q12320452
Julie Lütken kunstmaler Q12320470
Julie Marstrand skulptør Q16064227
Julie Nord kunstmaler Q12320472
Christian Braad Thomsen - Jytte Rex - 1986.jpg
Jytte Rex kunstmaler Q12320671
Karen Degett kunstmaler Q12321308
Karin Nathorst Westfelt kunstmaler
tegner
Q21978972
Kirsten Christensen kunstmaler
keramiker
Q23773326
Kirsten Dufour skulptør Q12321957
Kirsten Justesen skulptør feministisk kunst Q16106309
Kirsten Kjær kunstmaler Q28758998
Kirsten Lockenwitz skulptør Q19592303
Kirsten Lundsgaardvig.jpg
Kirsten Lundsgaardvig kunstmaler
billedkunstner
Q17102478
Kirsten Ortwed kunstner
skulptør
kunstmaler
Q4989422
Kirstine Roepstorff kunstmaler Q6416148
Laura Brun-Pedersen kunstmaler Q18640578
Laura Vilhelmine Guldbrandsen kunstmaler Q43131094
Lene Adler Petersen kunstmaler feministisk kunst Q12324247
Lin Utzon designer
kunstmaler
Q12324510
Lis Nogel skulptør
grafiker
Q19721185
Lise Malinovsky kunstmaler Q4965129
Lone Høyer Hansen skulptør Q12324853
Lotte Linnet kunstmaler Q12324915
Louis Marcussen kunstmaler Q12324949
Louise Ravn-Hansen crop.jpg
Louise Ravn-Hansen kunstmaler Q12324971
Lucie Ingemann self portrait.jpg
Lucie Ingemann kunstmaler Q17125687
Ludovica Augusta Melchior kunstmaler Q12325020
Ludovica Thornam kunstmaler Q27047889
Magdalene Margrethe Bärens.jpg
Magdalene Bärens kunstmaler Q4941489
Maja Lisa Engelhardt kunstmaler Q12325768
Malene Landgreen kunstmaler Q28049281
Margit Vica Madsen kunstmaler Q19721205
Drottning Margrethe av Danmark.jpg
Margrethe 2. oversætter
illustrator
scenograf
arkæolog
kunstmaler Q102139
Maria Marstrand kunstmaler Q28049804
Maria Thorsen kunstmaler Q16064521
Maria Wandel kunstmaler Q12326011
Mariane Stub kunstmaler Q12326024
Marianne Hesselbjerg skulptør Q23776446
Marianne Miriam Nagler kunstmaler Q12326037
Marie Henriques i spisestuen i Frederiksholms Kanal 20103+s.png
Marie Henriques kunstmaler Q12326071
Marie Knudsen kunstmaler Q12326075
MarieKroyer-selfportrait.jpg
Marie Krøyer kunstmaler
arkitekt
Q273933
Marie Luplau by Laurberg cropped.jpg
Marie Luplau kunstmaler Pont-Aven-skolen Q12326083
Marie Preetzmann kunstmaler Q18199444
Marie Sandholt kunstmaler
keramik
Q29168484
Marie Søndergaard Lolk kunstmaler Q16595700
Marie Vilhelmine Bang kunstmaler Q29099367
Marie Wandel kunstmaler Q17165644
Marlene Bundgaard kunstmaler Q12326186
Mathilde Price by Hansen & Weller.jpg
Mathilde Price kunstmaler Q12326421
Merete Barker kunstmaler
gravør
Q6819057
MetteAgerbaek.JPG
Mette Agerbæk skulptør Q12326812
Mette Winckelmann kunstner
kunstmaler
Q12326859
Monika Pedersen sanger
kunstmaler
Q3322716
Nadia Plesner kunstmaler
illustrator
grafiker
Q6957719
Naja Salto tekstilkunstner
kunstmaler
Q50841457
Nanna Levison kunstmaler Q12328266
Nicoline Tuxen.jpg
Nicoline Tuxen kunstmaler Q12328680
Nielsine Petersen skulptør Q12328947
Nina Kleivan kunstmaler Q12329029
Nina Sten-Knudsen kunstmaler Q12329037
Nulle Øigaard kunstmaler Q12329360
Olga Lau kunstmaler Q27980566
Olga Wagner skulptør Q4990069
Olivia Holm-Møller kunstmaler Q4954471
Pauline Thomsen kunstmaler Q12331100
Pernille Kløvedal Helweg kunstmaler
tegner
Q12331401
Pia Andersen kunstmaler Q20890548
PiaRanslet.jpg
Pia Ranslet kunstmaler Q7190000
Pia Schutzmann kunstmaler Q12331844
Rita Kernn-Larsen kunstmaler Q20033370
Ritha Elmholt kunstmaler
forfatter
skribent
Q2154992
Faroe stamp 113 ruth smith.jpg
Ruth Smith kunstmaler Q426232
Sara Ulrik by Georg E. Hansen.jpg
Sara Ulrik kunstmaler Q11999581
Sigfride Bille kunstmaler Q12335214
I havedøren. Kunstnerens hustru.jpg
Sigrid Kähler kunstmaler
husmor
Q12335250
Sigrid Lütken skulptør Q4964453
Simone Aaberg Kærn kunstmaler
videokunstner
Q435418
Sissel Bergfjord kunstmaler
skribent
Q12335425
Otto-bache-porträt-der-malerin-sofie-holten-(1858-1930).jpg
Sofie Holten kunstmaler Q21043078
Sonja Ferlov Mancoba skulptør
kunstmaler
Q2668592
Sophia Kalkau skulptør
skribent
Q12002037
Prinsesse Sophie Hedvig.jpg
Sophie Hedevig af Danmark kunstmaler Q2618092
Sophie Henck blomstermaleri kunstmaler Q42100773
Sophie Madsen.jpg
Sophie Madsen kunstmaler Q12336453
Sophie Pedersen kunstmaler Q12336458
Susette Skovgaard.jpg
Susette Holten kunstmaler Q8311054
Theodora Krarup kunstmaler Q17312528
Therese Dragshøj kunstmaler Q12339170
Tove Anderberg skulptør Q12339668
Tove Ólafsson skulptør Q17489431
Tove Storch skulptør
installationskunstner
Q22237350
Ulla Diedrichsen kunstmaler Q12340173
Ulla Frellsen i Roden Skov 2.jpg
Ulla Frellsen kunstmaler Q12343540
Ulrika Marseen skulptør Q12340214
Ulrica Eleanor of Sweden (1680) 1677 by Jacques D’Agar.jpg
Ulrikke Eleonore af Danmark kunstmaler
dronning
mæcen
Q174256
Ursula Reuter Christiansen kunstner
kunstmaler
feministisk kunst Q17106785
Vera Myhre kunstmaler
grafiker
Q12340722
Vibeke Mencke Nielsen kunstmaler Q12340870
Vibeke Tøjner kunstmaler Q29024959
Ville Jais Nielsen kunstmaler Q4806642
Yelva Vermehren kunstmaler Q43139515
Aase Seidler Gernes tekstilkunstner
kunstmaler
Q39404185
Afslutning på autogenereret liste.