Wikipedia:WikiProjekt Kvinder/lister/arbejdsliste kønsgab artikel mangler

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
Wiki letter w.svgWikidata ønskeliste
Dette er en liste dannet ud fra data fra wikidata over emner, hvor der ikke er oprettet artikler på denne wiki.
Husk, når en artikel er oprettet, at tilføje den nye artikel til wikidata og emnet vil forsvinde fra listen næste gang listen bliver opdateret.

Dansk arbejdesliste over kønsgab, hvor artikel mangler på den danske Wikipedia. Det er emner som har udsagn arbejdsliste for et Wikimediaprojekt (P5008) = DK kønsgap (Q67147253).

Personen er registeret i wikidata. Når en artikel er blevet oprettet, skal den registeres i der. Det gøres ved at ind i wikidata på personen Q-nummer og tilføj artikelnavn i boksen wikipediaer.

se også


Denne liste bliver periodisk opdateret af en bot. Manuelle ændringer ved listen bliver fjernet ved næste opdatering!

billede label description beskæftigelse statsborgerskab fødselsdato dødsdato item Artikler
Gitte Aabo Q67621926
Jeanette Aaen Q67622299
Gudrun Stig Aagaard tekstilkunstner
kunsthåndværker
Danmark 1895-01-13 1986-04-19 Q16407520 en et
Janne Aagaard Q67622267
Lise Aagaard Q67623408
Birgit Aagaard-Svendsen dansk erhvervsleder 1956 Q62019230
Kristina Aamand dansk forfatter forfatter
sygeplejerske
socialarbejder
1972 Q67622856
Thit Aaris-Høeg direktør for Fonden for Socialt Ansvar direktør 1972-04-21 Q67625167
Anushka Abeynayake dansk ligestillingsekspert 1969 Q67621703
Barbara Adler dansk fotograf og lektor filmfotograf 1951-10-02 Q67621708
Merete Agergaard adm. direktør for Skattestyrelsen 1967-12-19 Q67624053
Janne Albertsen adm. direktør for Pharmakon 1951-09-18 Q67622252
Anna Albretsen Q67621623
Marianne Alenius adm. direktør for Museum Tusculanums Finland
Danmark
1948 Q52707243
Katinka Aller Q67622658
Helle Vang Andersen Q67622014
Maj Britt Andersen Q67623649
Mette Holmgaard Andersen Q67624172
Stine Askov Q67625031
Connie Astrup-Larsen Q67621830
Melissa Azari Q67624041
Maggi Baaring Q67623599
Helena Rosendahl Bach Q67621973
Susanne Bach Bager Q67625101
Louise Bangsgaard Q67623523
Merete Barker dansk kunstner kunstmaler
gravør
Danmark 1944-08-17 Q6819057 en
Louise Ertmann Baunsgaard Q67623537
Sophie R. Beeren forsker Q40011999
Fatiha Benali Q67621908
Béatrice Berg Q67621715
Marie Stampe Berggreen Q67623931
Inge Berneke Q67622159
Victoria Bierre Q67625344
Pernille Bigaard Q67624548
Sophie Bille Q67625016
Lotte Bloksgaard Q67623488
Thea Blomsterberg Q67625155
Maria Flyvbjerg Bo Q67623782
Kirsten Boel Q67622754
Karen Dyrskjøt Boesen Q67622488
Anna Bogdanova Q67621626
Anja Boisen dansk nanoforsker forsker 20th century Q21253695
Mette Bom Q67624099
Cecilia Bonefeld-Dahl Q67621795
Inge Borgstrøm badmintonspiller Danmark 1957 Q1662754 de en
Anne Esther Boukris Q67621646
Ulla Boye 1964-01-23 Q37494178
Luise Ørsted Brandt forsker Q62517375
Line Brems Q67623127
Signe Bro svømmer Danmark 1999-03-05 Q33321250 az en
Sara Green Brodersen Q67624884
Anne Broeng Q67621638
Sidsel Bryske godsejer 1573-02-07 Q67624934 nb
Inge Bønnerup Q67622170
Vibeke Børdahl Q67625311
Ruth Campau kunstmaler
installationskunstner
Danmark 1955 Q55256528
Helle Brønnum Carlsen lektor 1958-11-23 Q67621993
Maria Holmgaard Carlsen Q67623836
Anette Bonde Christensen Q67621608
Hilda Rømer Christensen Q67622108
Karen Nyrop Christensen Q67622571
Regitze Christensen Q67624706
Birthe Christiansen (erhversleder) Q67621741
Merete Cordes Q67624067
Lisa B. Dalsgaard Q67623179
Miriam Dalsgaard Q67624379
Inger Dam-Jensen sanger
operasanger
Danmark 1964-03-13 Q11712505 en pl
Laura Danielsen Q67622891
Pia Deleuran Q67624607
Iben Diamant Q67622121
Thuri Didriksen Q67625180
Susanne Malchau Dietz Q67625116
Lone Dirckinck-Holmfeld Q67623442
Grith Dirkinck-Holmfeld Q67621930
Kirsten Drotner forsker 1951 Q59150671
Bodil Due Q67621745
Pernille Dupont badmintonspiller Danmark 1967-10-06 Q1381361 de en nb zh arz es
Annemarie Dybdal Q67621666
Natasja Dybmose Q67624463
Estrid Dåne Q39049161 en
Veronica D’Souza Q67625299
Helene Rasmusson Egebøl Q67621981
Britta Borch Egevang Q67621756
Pia Elmegård Q67624620
Purnima Erichsen Q67624690
Christina Exner Q67621819
Pernille Fabricius dansk erhvervskvinde Danmark Q19702829
Benja Stig Fagerland skribent 1970-08-07 Q55318678 nb
Ria Falk Q67624721
Eva Fatum politiker
sygeplejerske
Danmark 1947-09-27 Q60670080
Lone Feifer Q67623459
Louise Ferslev Q67623551
Anne-Marie Finch Q67621669
Anne-Birgitte Fonsmark dansk museumsdirektør kunsthistoriker Q24055321 ca
Aase Frandsen Q67625366
Lisbet Thyge Frandsen Q67623215
Laura Frank Q67622907
Marika Fredriksson Q67623961
KmFrei2019.jpg
Karin Margarita Frei forsker
arkæolog
1973 Q56871513 en
Maria Gadegaard Q67623800
Karen Gahrn Q67622504
Julie Galbo Q67622424
Emily Gantriis svømmer Danmark 1999-05-29 Q55956363 en
Jette Valeur Gemzøe Q67622326
Anne-Marie Gerdes læge Q43376223
Henriette Gernaa Q67622023
Flora Ghosh Q67621919
Anne Katrine Gjerløff Q67621653
Mette Glavind Q67624138
Dorte Gleie Q67621842
Christine Gouchault Q67621823
Maria Grandt Q67623818
Camilla Gregersen Q67621760
Mia Grosen Q67624352
Anja Groth dansk molekylærbiolog forsker 1974 Q21253774
Karen Grøn Q67622521
Bodil Gøbel Q67621749
Lene Haaning Q67622989
Lise Elisabeth Haaning Q67623231
Laura Hagested Q67622940
Birgitte Hanel roer Danmark 1954-04-25 Q4916310 de en fr pl ru sl sv
Annelise Jarvis Hansen Q67621660
Birthe Hansen socialarbejder Danmark Q67103341
Eva Synnestvedt Hansen Q67621901
Frederikke Dahl Hansen skuespiller Danmark 1994-03-26 Q28805395 ar en fr ko
Gunver Hansen arkitekt Danmark 1943 Q21104206 en
Hanne Foss Hansen Q67621953
Herle Jarlgaard Hansen Q67622094
Ilse Hansen dansk folketingspolitiker politiker Danmark Q67186271
Lene Hansen lærer Danmark 1968-01-19 Q3229447 en fr id
Malene Vest Hansen Q67623748
Margrethe Brun Hansen Q67623765
Pernille Hansen Q67624564
Sissel Hansen Q67624973
Fie Hansen-Hoeck Q67621912
Kirsten Harting Q67622771
Charlotte Haslund-Christensen dansk billedkunstner, fotograf, foredragsholder billedkunstner
fotograf
Danmark 1963 Q19588655 en
Mette Hjort Hay Q67624155
Line Hedam Q67623142
Christiane Hege-Oehlenschläger Q67621816
Elise Heide-Jørgensen Q67621867
Lærke Hein Q67623585
Grethe Heltberg romanforfatter
digter
skribent
Danmark 1911-05-27 1996-05-16 Q4953521 en sv
Nanna Gro Henningsen Q67624403
Maja Volquards Hesselholt Q67623633
Anne-Dorthe Hestbæk Q67621642
Helle Hinge Q67621996
Carla Cammilla Hjort Q67621771
Vibeke Hjortlund Q67625323
Nina Sindbjerg Hobolth Q67624497
Juliana Hodkinson musiker
komponist
Storbritannien 1971-03-17 Q63464975 en
Line Hoff Q67623163
Else Kay Hoffmann Q67621884
Hanne Hollnagel Q67621957
Camilla Holm Q67621764
Karen Holmegaard Q67622536
Anne Holmen Q67621650
Lisa Holmfjord Q67623197
Helle Holt Q67622000
Lise Honore Q67623249
Liv Hornekær fysiker 1972 Q60835613 pl
Stine Hulvej Q67625047
Birgitte Husmark dansk psykolog og folketingsmedlem psykolog
politiker
Danmark 1945-11-03 Q67075489
Kigge Hvid CEO Q29645288
Mette Hybel Q67624201
Inger Høedt-Rasmussen Q67622196
Mette Høeg Q67624217
Stine Høholt Q67625063
Julie Høm keramiker Danmark 1944-10-03 Q67622437
Fie Hørby Q67621915
Kirsten Hørder Q67622786
Else Høyrup Q67621876
Merete Ipsen Q67624085
Anette Faye Jacobsen Q67621611
Birgitta Jacobsen Q67621730
Hanne Thanning Jacobsen dansk folketingspolitiker Danmark Q67103937
Else Jena Q67621881
Britt Meelby Jensen dansk erhvervsleder Q29111579
Dorte Juul Jensen ingeniør
metallurgiekspert
Danmark 1957 Q5299001 en
Kirsten Marie Ørnsbjerg Jensen forsker Q67604179
Kristine Jensen dansk arkitekt landskabsarkitekt
arkitekt
Danmark 1956 Q21129522 ar en sv arz
Laura Glerup Jensen Q67622923
Lola Jensen Q67623425
Marlene Jensen håndboldspiller Danmark 1971-05 Q61983567 fr sv
Mathilde Jensen Q67624011
Stine Juhl Jensen Q67625078
Charlotte Jepsen dansk direktør, danske revisorer direktør 1962-04-11 Q67621808
Tine Jess Q67625194
Heidi Johansen dansk håndboldspiller håndboldspiller Danmark 1978-04-05 Q68176907 sv
Mette Marie Johansen Q67624267
Laura Julie Q67622958
Beth Juncker 1947 Q67621723
Helle Juul arkitekt Danmark 1954-06-29 Q21229130 en arz
Lene Juul Q67623009
Helen Jørgensen dansk folketingsmedlem lærer
politiker
Danmark 1944-04-28 Q67143787
Pernille Jørgensen Q67624579
Pia Jørgensen Q67624635
Lise Kaae Q67623298
Marina R. Kasimova Q67623978
Sabina Kethelz Q67624844
Sally Khallash Q67624855
Gulnaz Khusainova Q67621934
Henriette Kinnunen Q67622052
Marie Louise Kirk Q67623899
Helene Kirkegaard badmintonspiller Danmark 1971-05-05 Q1601982 de en nb zh arz es
Vivi Kjærsgaard Q67625353
Natalie Knight Q67624438
Lise Knudsen Q67623263
Susanne Mørch Koch Q67625129
Charlotte Kofoed Q67621812
Lise Korsgaard Q67623280
Stine Korst filmproducent
filminstruktør
manuskriptforfatter
1953-02-12 2018-04-16 Q67625090
Helen Krag Q67621985
Dorte Krak Q67621847
Lene Pagter Kristensen Q67623045
Leila Krogh dansk kunsthistoriker kunsthistoriker Danmark 1943-12-30 Q23765425
Karin Kryger Q67622631
Ulla Kusk Q67625248
Judith Kyst Q67622409
Ulla Laage dansk klokkenist og komponist komponist
klokkenist
musiker
1949-07-10 Q66448837 en
Anne Katrine Heje Larsen Q67621657
Karina Bergstrøm Larsen Q67622616
Majken Larsen Q67623665
Cecilie Lassen skuespiller
danser
Danmark 1981-10-20 Q67621799
Lise-Lotte Lauridsen Q67623312
Kristiane Lauritzen Q67622837
Anna Dorothea Liebe.jpg
Anna Dorthea Liebe dansk skuespiller skuespiller Danmark 1784-07 1838-07-29 Q4962045 sv en
Kirsten Lockenwitz billedhugger Danmark 1932-05-02 Q19592303 en
Eline D. Lorenzen biolog og forsker biolog 20th century Q29571491
Amalie Luel Q67621599
Johanne Emilie Helger Lund Q67622360
Alicia Lundby forsker Q42736656
Liselotte Lyngsøe Q67623326
Anja Lytzen Q67621615
Jeanette Fangel Løgstrup Q67622284
Irene Alma Lønne Q67622220
Jytte Madsen politiker Danmark 1939-12-19 Q66821338
Kirsten Madsen politiker Danmark Q67073959
Mette Maix Q67624235
Catrine Mannerup Q67621791
Sofia Manning Q67624988
Cecilie Manz møbeldesigner Danmark 1972 Q5056482 en
Gurli Martinussen Q67621937
Sara Mering Q67624897
Betzy Meyer Q67621726
Katja Meyer Q67622671
Elisabeth Meyer-Topsøe Q67621863
Miriam Michaelsen Q67624391
Hannah Michaud Q67621944
Nanna Mik-Meyer Q67624416
Amalie Mikkelsen Q67621601
Kirsten Aaskov Mikkelsen Q67622821
Kamilla Woznica Miskowiak hjerneforsker forsker Q46998797
Margarete Mitscherlich-Nielsen dansk-tysk psykoanalytiker psykoanalytiker
skribent
Tyskland
Danmark
USA
1917-07-17 2012-06-12
2014-07-12
Q77809 af bg de en es fr
Grete Mogensen badmintonspiller Danmark 1963-05-15 Q1546007 de en fr nb zh arz es
Lillian Mogensen Q67623110
Ida Moltke forsker Q30503087
Anja Monrad Q67621619
Henriette Moos Q67622066
Else Marie Mortensen politiker
socialarbejder
Danmark 1946-06-13 Q65497909
Laila Mortensen dansk erhvervsleder Danmark 1965-02-06 Q28919532
Natalie Mossin Q67624450
Ulrikke Moustgaard Q67625270
Jytte Muus Q67622451
Lene Myong Q67623027
Signe Møller Q67624961
Malene Müllertz keramiker 1949 Q67623713
Anne Sophie Sehested Münster Q67621684
Mia Franck Nersting Q67624336
Lise Nestelsø Q67623376
Iben Nielsby Q67622133
Birgitte Nielsen Q67621734
Ellen Birgitte Nielsen Q67621871
Pia Nielsen dansk badmintonspiller badmintonspiller Danmark 1956 Q1508267 ar de en
Lise-Lotte Nilas Q67623342
Marie Nipper Q67623915
Heida Gunnarsdottir Nolsøe Q67621965
3 ML Nosch 2013.png
Marie-Louise Nosch akademiker
arkæolog
skribent
historiker
1970-01-27 Q21264357 en
Jette Nygaard-Andersen Q67622312
Mari Nylander Q67623995
Helle Næsager Q67622004
Ruth Nöthern Q67624829
Birgit W. Nørgaard Q67621737
Cecilie Nørgaard sociolog Danmark 1975 Q63367788
Helene Lassen Nørlem Q67621977
Emma Oak Q67621892
Mia Okkels Q67624365
Maria Olofsen Q67623883
Karen Marie Olsen Q67622554
Lotte Olsen badmintonspiller Danmark 1966-11-23 Q475228 ar de en nb arz es
Signe Langtved Pallisgaard Q67624948
Laila Pawlak Q67622873
Inge Pedersen dansk forfatter forfatter Danmark 1936 Q21821423
Inger Margrethe Pedersen Q67622208
Katrine K. Pedersen Q67622719
Malene Pedersen Q67623731
Anne Petersen Q67621673
Gertrud Pfister sporthistoriker Tyskland 1945-12-12 Q15435471 de
Marianne Philip Q67623851
Gurli Plesner Q67621941
Vibeke Podebusk Q67625333
Caroline Pontoppidan Q67621775
Jette Pors dansk folketingsmedlem Danmark 1941-05-05 2013-10-15 Q67102953
Barbara Potts Q67621712 en
Mai-Britt Poulsen Q67623616
Karen Sehested 1606 1672 Q16596336 en sv
Karina Jespersen håndboldspiller Danmark 1975-03-20 Q16648078 fr sv
Karin Hindsbo kunsthistoriker
museumsdirektør
Danmark 1974-04-09 Q17096761 en nb sv
Lise Bach Hansen skribent Q17145506 en
Anna Schytte pianist 1877-11-20 1953-03-16 Q19787879 sv
Camilla Ley Valentin forretningsperson 1973-04-20 Q21066669 en
Claudia Welz professor 1974-09-27 Q21257662
Lene Broeng Oddershede Q21264255
Line Vej Ugelvig forsker Q21264265 en
Signe Normand økolog
biolog
forsker
Danmark 1979-06-26 Q21663404 en es
Luise Gramm historiker
selvbiograf
1746 1824-11-29 Q26389395 en sv ru
Marianne Nøhr Larsen antropolog
skribent
Danmark 1963-03-26 Q28723543 en es
Bettina Hauge antropolog Danmark 1964-12-05 Q28727254 ar en
Allison Kirkby forretningsperson 1967 Q28914897 sv
Helle Kristoffersen 1964-04-13 Q33105917
Kirsten Kyvik forsker Danmark Q37389927
Winnie Liljeborg forretningsperson Q39786722 en
Berit Lilienthal Heitmann forsker Q40363383
Ebba Holme Hansen forsker Q42334703
Else Paaske sanger
akademiker
Danmark 1941 Q42943564 en fi
Tove Christensen forsker 20th century Q44371950
Sanna Suvanto-Harsaae virksomhedsleder Finland 1966 Q50387978 fi
Dagmar Starcke tekstilkunstner
kunstmaler
Danmark 1899-12-13 1975-07-27 Q50825489 en
La Vaughn Belle kunstner USA 1974 Q51335867 en arz
Hanne Christine Bertram forsker Q56433406
Charlotte Valeur bankier Q56486421 en
Deborah Dunsire videnskabsmand 1963 Q57915491 en
Marité Cardenas forsker Q59103309
Kirstin Liljegren model 1996-10-01 Q63431959 en
Kirstine Roepstorff kunstmaler
tegner
Danmark 1972 Q6416148 en sv
Birgit Engell sanger
operasanger
Danmark 1882-09-19 1973-07-28 Q865213 de
Anne Birgitte Raben Q67621634
Malene Lei Raben Q67623697
Rubina Raja græcist
historiker
1975-01-28 Q21264590 en
Cecilie Rask Q67621804
Bodil Rasmussen roer Danmark 1957-12-12 Q4936598 ar de en fr pl ru sl sv
Lise Rasmussen Q67623391
Lise Marie Frohn Rasmussen Q67623359
Sisse Fjelsted Rasmussen Bestyrelsesmedlem bestyrelsesmedlem 1967 Q65967034
Dorthe Bomholdt Ravnsbæk Q67621856
Ditte Reffstrup Q67621834
Inge Refshauge politiker Danmark 1937-11-29 Q66816610
Ewelina Reszke Q67621904
Jane Reumert.jpg
Jane Reumert keramiker Danmark 1942 2016 Q6152654 en sv
Ouafa Rian Q67624522
Henrijette Richter Q67622081
Eva Riedel leder af Værestedet Hellebro Q62026530
Leticia Hosta Rigau forsker Q60199070
Nicola Kragh Riis Q67624476
Heidi Robdrup Q67621968
Tine Roed forretningsperson Danmark 1964-11-19 Q21066680 en
Anne Rohweder Q67621676
Christina Rosendahl filminstruktør
manuskriptforfatter
Danmark 1971-01-05 Q29045110
Mashable - Hvordan fange et tech-kyndig publikum - NMD 2015 (17400361571).jpg
Louise Roug journalist Danmark 1973 Q59780819 en
Cathrine Louise Rudolph-Christiansen Q67621779
Inge Haugdahl Rygg Q67622181
Cathrine Saks Q67621783
Karin Salling Q67622644
Nina Victoria Berg Saroori Q67624510
May Schack litteraturkritiker 1953 Q67624024
Ulla Schaltz Q67625260
Jytte Scharling Q67622470
Katrina Schelin Q67622702
Mette-Ann Schepelern filminstruktør 1966-02-26 Q35980076
Katrine Schjoldager Q67622737
Katja Schjølin Q67622688
Andrea Schmidt Q67621604
Evanthia Kalpazidou Schmidt Q67621897
Johanne Schmidt Q67622376
Sybille Schubart-Reventlow Q67625142
Johanna Seibt Q67622345
Cathrine Seidelin Q67621787
Ingeborg Marie Sick dansk forfatter skribent
sygeplejerske
Danmark 1858-09-11
1858-09-17
1951-11-14
1951-11-15
Q4978460 sv fi
Elsa Sigfuss sanger
musiker
Island 1908-11-19 1979-05-22 Q61972375
Pia Sigmund Q67624653
Ulrikke Toft Simonsen Q67625282
Lene Skole-Sørensen Q67623061
Anne Skovbro Q67621680
Sananda Solaris Q67624870
Bente Merete Stallknecht læge Q38545970
Dorthe Staunæs Q67621860
Annette M. Stausholm Q67621696
Anne Steffensen Q67621688
Louise Stenstrup Q67623569
Laura Stillmann Q67622967
Camilla Stockmarr Q67621767
Rikke Vallentin Stoltz Q67624774
Lone Strøm Q67623475
Lisbeth Stuer-Lauridsen badmintonspiller Danmark 1968-09-22 Q1827858 de nb en es
Brigitte Städler Q67621752
Tove Søby kanoroer Danmark 1933-01-23 Q4502233 en es fr it pl pt sv fi nl ca
Mette Søeberg Q67624319
Sheela Søgaard Q67624920
Dorte Marie Søndergaard Q67621850
Anne Sørensen Q67621692
Hanne Birgitte Sørensen Q67621949
Hella Kaae Sørensen Q67621989
Jette Sørensen styrmand Danmark 1961-03-25 Q6189229 sl sv fr de en pl ru
Karen Sørensen Q67622587
Hanne Teilmann-Ibsen Q67621960
Mette Maria Terp Q67624249
Tine Terp Q67625206
Gerda Thamsen Q67621923
Marlene Thomsen dansk badmintonspiller badmintonspiller Danmark 1971-05-05 Q167038 ar de en nb zh arz es
Mette Ramsgaard Thomsen arkitekt Q21264405
Henriette H. Thygesen Q67622038
Tine Thygesen Q67625220
Kirsten Tind kunstner
botanisk illustrator
Danmark 1943 Q56090285
Karen Tobiasen Q67622604
Lene Tobiasen Q67623077
Mette Trolle digter Danmark 1637-08-14 No/unknown value Q4983394 en nb sv
Amalie Laulund Trudsø dansk forfatter Danmark 1988 Q21431163
Rikke Ullersted Q67624757
Nanna Ulsøe Q67624427
Helle Valentin Q67622009
Majken Vange badmintonspiller Danmark 1975-09-29 Q1486990 de en nb es
Pia Vemmelund Q67624671
Louise Vesth filmproducent Danmark 1973-03-18 Q2773155 de pt
Rikke Viemose Q67624792
Anne Vilsbøll Q67621700
Berit Vinther Q67621719
Jane Wangsøe Q67622235
Karen G. Welinder forsker Q51152348
Anna Wermuth Q67621630
Metter Westergaard Q67624300
Karin Westerlund kunstner
filmfotograf
Sverige 1955-09-24 Q4990373 sv
Penny von Wettstein-Knowles Q67624532
Marianne Wiinholt Q67623867
Anne-Marie Lund Winther forsker Q39852975
Ditte Wiese Winther-Rasmussen Q67621838
Merete Klenow With oversætter Danmark 1924-05-25 2006-06-21 Q63112957
Nicoline Wollesen Q67624485
Rikke Hougaard Zeberg Q67624739
Christine Zrza Q67621827
Sara Raunholt Ørskov Q67624908
Pernille Ørum Q67624594
Josefine Østerby Q67622392
Rikke Øxner Q67624809

∑ 443 items.

Afslutning på autogenereret liste.