UEFA Europa League 2011-12

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Gå til: navigation, søg
UEFA Europa League 2011–12
Turneringsdetaljer
Dato(er) 15. september 2011–9. maj 2012
30. juni - 25. august 2011 (kvalifikation)
Antal hold 48 i gruppespillet
Otte fra CL i 1/16-finalerne
161 givet på forhånd
33 i alt fra CL (total) (fra 53 forbund)
Endelige placeringer
Vinder(e) Gold medal.svg Spanien Atlético Madrid (2. titel)
Andenplads Silver medal.svg Spanien Athletic Bilbao
Turneringsstatistik
Antal kampe 205
Antal scoringer 585  (2.85 pr. kamp)
Topscorer(e) Colombia Radamel Falcao
(12 mål)

Infoboks sidst opdateret: 16. juli 2015.

UEFA Europa League 2011-12 var den tredje udgave af turneringen siden navneændringen fra UEFA Cuppen.[1] Turneringen begyndte den 30. juni 2011 med de første kvalifikationsrunder og sluttede den 9. maj 2012 med finalenStadionul Naţional i Bukarest, Rumænien.[2] Turneringen vil igen have fem dommere i aktion i hver kamp.[3]

Atlético Madrid vandt finalen med 3-0 over Athletic Bilbao.

Antallet af hold fra forbund[redigér | redigér wikikode]

194 hold fra 53 UEFA-forbund deltager i UEFA Europa League 2011-12. Forbund får tilkendt pladser i forhold til rankeringen fra 2010, der bruger resultaterne fra de europæiske konkurrencer fra 2005-06 og til 2009-10.[4]

Nedenfor er kvalifikationsskemaet til UEFA Europa League 2011-12:[5]

  • Forbund 1–6 har hver tre kvalificerede hold
  • Forbund 7–9 har hver fire kvalificerede hold
  • Forbund 10–51 har hver tre kvalificerede hold, på nær Liechtenstein (et hold)
  • Forbund 52–53 har hver to kvalificerede hold
  • De tre øverste hold fra UEFA Fair Play rankering 2010–11, får hver en plads ekstra.
  • Derudover deltager 33 hold der bliver elimineret fra UEFA Champions League 2011-12.

Den forsvarende mester ville have fået en ekstra plads i turneringen hvis de ikke kvalificerede sig til europæisk fodbold fra den hjemlige turnering. De forsvarende mestre fra Porto får dog ikke brug for dette, da de kvalificerede sig til Champions League.

Forbundsrankering[redigér | redigér wikikode]

Rankering Forbund Coeff. Hold
1 England England 81.856 3+1(FP)
2 Spanien Spanien 79.757 3
3 Italien Italien 64.338
4 Tyskland Tyskland 64.207
5 Frankrig Frankring 53.740
6 Rusland Rusland 43.791
7 Ukraine Ukraine 39.550 4
8 Rumænien Rumænien 39.491
9 Portugal Portugal 38.296
10 Holland Holland 36.546 3
11 Tyrkiet Tyrkiet 34.450
12 Grækenland Grækenland 29.899
13 Schweiz Schweiz 28.375
14 Belgien Belgien 27.900
15 Danmark Danmark 27.350
16 Skotland Skotland 25.791
17 Bulgarien Bulgarien 22.000
18 Tjekkiet Tjekkiet 21.975
Rankering Forbund Coeff. Hold
19 Østrig Østrig 19.575 3
20 Israel Israel 18.875
21 Cypern Cypern 17.999
22 Norge Norge 17.400 3+1(FP)
23 Slovakiet Slovakiet 15.832 3
24 Sverige Sverige 14.191 3+1(FP)
25 Serbien Serbien 14.000 3
26 Polen Polen 12.541
27 Kroatien Kroatien 12.332
28 Hviderusland Hviderusland 11.541
29 Irland Irland 9.541
30 Finland Finland 9.499
31 Bosnien-Hercegovina Bosnien og Hercegovina 8.749
32 Litauen Litauen 8.416
33 Letland Letland 8.248
34 Moldova Moldova 7.290
35 Slovenien Slovenien 6.957
36 Ungarn Ungarn 6.750
Rankering Forbund Coeff. Hold
37 Georgien Georgien 5.748 3
38 Aserbajdsjan Aserbajdsjan 5.498
39 Island Island 5.415
40 Makedonien Makedonien 5.332
41 Liechtenstein Liechtenstein 4.500 1
42 Kasakhstan Kasakhstan 4.499 3
43 Estland Estland 4.374
44 Albanien Albanien 3.999
45 Armenien Armenien 2.999
46 Wales Wales 2.581
47 Montenegro Montenegro 2.125
48 Færøerne Færøerne 1.832
49 Nordirland Nordirland 1.624
50 Luxembourg Luxembourg 1.249
51 Andorra Andorra 1.000
52 Malta Malta 0.916 2
53 San Marino San Marino 0.750
Noter
  • (FP): Ekstra fair play plads (Norge, England, Sverige)[6]
  • Antallet af hold inkluderer ikke hold der kommer fra Champions League.

Kvalifikation[redigér | redigér wikikode]

Første kvalifikationsrunde[redigér | redigér wikikode]

Her deltog 52 klubber:

  • Nummer to i de hjemlige ligaer fra land 35-53 (undtagen Liechtenstein).
  • Nummer tre i de hjemlige ligaer fra land 22-51(undtagen Liechtenstein).
  • De tre Fair Play pladser
Klub 1 Samlet Klub 2 1. kamp 2. kamp Kommentar
ÍF Fuglafjørður Færøerne 2 – 8 Island KR 1 – 3 1 – 5 -
Daugavpils Letland 1 – 7 Norge Tromsø 0 – 5 1 – 2 -
Elfsborg Sverige 5 – 1 Luxembourg Esch 4 – 0 1 – 1 -
TNS Wales 2 – 1 Nordirland Clinftonville 1 – 1 1 – 0 -
Honka Finland 2 – 0 Estland Kalju 0 – 0 2 – 0 -
Fulham England 3 – 0 Færøerne 'NSI 3 – 0 0 – 0 -
IBV Island 1 – 2 Irland St. Patrick 1 – 0 0 – 2 -
UN Käerjéng 97 Luxembourg 2 – 6 Sverige Häcken 1 – 1 1 – 5 -
Aalesund Norge 6 – 1 Wales Neath 4 – 1 2 – 0 -
Renova Makedonien 3 – 3 Nordirland Glentoran 2 – 1 1 – 2 2-3 efter straffespark
Banga Litauen 0 – 7 Aserbajdsjan Qarabağ 0 – 4 0 – 3 -
Santa Coloma Andorra 0 – 5 Ungarn Paks 0 – 1 0 – 4 -
Narva Trans Estland 1 – 7 Makedonien Rabotnički 1 – 4 0 – 3 -
Koper Slovenien 2 – 3 Kasakhstan Shakhter Karagandy 1 – 1 1 – 2 -
FK Rad Serbien 9 – 1 San Marino Tre Penne 6 – 0 3 – 1 -
Buducnost Montenegro 3 – 4 Albanien Flamurtari Vlorë 1 – 3 2 – 1 -
Ferencváros Ungarn 5 – 0 Armenien Ulisses 3 – 0 2 – 0 -
Jagiellonia Polen 1 – 2 Kasakhstan Irtysh Pavlodar 1 – 0 0 – 2 -
Baku Aserbajdsjan 2 – 3 Hviderusland FC Minsk 1 – 1 1 – 2 -
Dinamo Tbilisi Georgien 5 – 1 Moldova Milsami Orhei 2 – 0 3 – 1 -
Banants Armenien 1 – 2 Georgien Metalurgist 0 – 1 1 – 1 -
Birkirkara Malta 1 – 2 Albanien Vllaznia 0 – 1 1 – 1 -
NK Široki Brijeg Bosnien-Hercegovina 0 – 3 Slovenien Ljubljana 0 – 0 0 – 3 -
Trnava Slovakiet 4 – 2 Montenegro FK Zeta 3 – 0 1 – 2 -
NK Varaždin Kroatien 6 – 1 Andorra Lusitanos 5 – 1 1 – 0 -

Anden kvalifikationsrunde[redigér | redigér wikikode]

Her deltog 80 klubber:

  • De 25 vindere fra første kvalifikationsrunde.
  • De 24 pokalvindere (evt. tabere af pokalfinalen) fra land 30-53.
  • Nummer to i de hjemlige ligaer fra land 19-34.
  • Nummer tre i de hjemlige ligaer fra land 16-21.
  • Nummer fire i de hjemlige ligaer fra land 10-15.
  • Nummer fem i de hjemlige ligaer fra land 7-9.
Hold 1
Samlet
Hold 2
1. kamp
2. kamp
3–1
1–4
2–3
0–4
1–0
1–2
2–5
2–4
2–5
0–5
0–4
0–2
1–7
2–6
0–9
2–4
1–7
KR Island
3–2
2–02
3–1
2–5
1–0
1–3
3–4
1–4
Rad Serbien
1–2
3–8
1–1 (u)
3–0
3–22
3–3 (u)
0–5
3–3 (u)
2–3
1–1 (u)
FH Island
1–3
4–1
TPS Finland
0–1
3–12
1–2
Notes
  • Note 2: Ændring i rækkefølge af indbyrdes kampe (ude og hjemme) er sket efter lodtrækning.

Tredje kvalifikationsrunde[redigér | redigér wikikode]

Her deltog 70 klubber:

  • De 40 vindere fra anden kvalifikationsrunde.
  • De 12 pokalvindere (evt. tabere af pokalfinalen) fra land 18-29.
  • Nummer to i de hjemlige ligaer fra land 16-18.
  • Nummer tre i de hjemlige ligaer fra land 10-15.
  • Nummer fire i de hjemlige ligaer fra land 7-9.
  • Nummer fem i de hjemlige ligaer fra land 4-6.
  • Nummer seks i de hjemlige ligaer fra land 1-3.


Hold 1
Samlet
Hold 2
1. kamp
2. kamp
1-2
0-0
1-2
4-4
SV Ried vinder på udebanemål
2-0
2-4
1-3
1-0
0-3
0-0 (4-3)
0-0
0-0
5-2
3-0
2-2
1-9
1-2
0-7
2-2 (4-2)
1-1
1-1
5-1
2-0
3-1
3-4
1-1
2-3
5-1
4-0
1-1
2-7
2-5
0-2
4-0
1-0
3-0
2-3
0-2
2-1
7-0
5-0
2-0
2-0
0-0
2-0
0-5
0-2
0-3
5-1
3-1
2-0
5-2
2-1
3-1
5-2
4-0
1-2
3-1
3-0
0-1
0-2
0-0
0-2
3-3 (4-5)
2-1
1-2
3-1
2-0
1-1
0-1
0-1
0-0
4-3
2-2
2-1
0-6
0-3
0-3
2-5
1-1
1-4
0-8
0-2
0-6
4-2
4-1
0-1
2-2 (3-4)
1-1
1-1
3-3
FC Thun vinder på udebanemål
2-2
1-1
2-0
1-0
1-0
4-2
3-0
1-2
4-1
2-1
2-0
1-6
1-4
0-2

Play-off[redigér | redigér wikikode]

Her deltog 76 klubber:

  • De 35 vindere fra tredje kvalifikationsrunde.
  • De 17 pokalvindere (evt. tabere af pokalfinalen) fra land 1-17.
  • Nummer tre i de hjemlige ligaer fra land 7-9.
  • Nummer fire i de hjemlige ligaer fra land 4-6.
  • Nummer fem i de hjemlige ligaer fra land 1-3.
Hold 1
Samlet
Hold 2
1. kamp
2. kamp
1-2
0-0
1-2
5-4
2-2
3-2
1-4
1-0
0-4
3-1
2-0
1-1
2-1
2-0
0-1
3-5
3-3
0-2
3-6
2-0
1-6
1-3
1-2
0-1
5-3
2-1
3-2
2-7
2-1
0-6
2-2
Salzburg vinder på udebanemål
2-1
0-1
3-2
3-1
0-1
2-4
3-0
1-2
3-1
2-0
1-1
1-5
0-1
1-4
3-2
3-0
0-2
3-4
1-2
2-2
3-1
2-0
1-1
2-4
1-3
1-1
4-1
1-0
3-1
4-0
0-0
4-0
3-1
3-0
0-1
3-1
2-1
1-1
1-6
1-2
0-4
2-3
Partizan vinder efter forlænget spilletid
1-1
1-2
1-2
0-0
1-2
2-1
1-0
1-1
0-6
0-4
0-2
0-5
0-5
0-0f
3-1
2-1
1-1
0-3
0-0
0-3
1-2
AEK Athen vinder efter forlænget spilletid
1-0
1-1
*
0-0
*
9-1
6-0
3-1
1-3
0-0
1-3
0-5
0-0
0-5
6-0
2-0
4-0
2-2
Braga vinder på udebanemål
0-0
2-2

Gruppespillet[redigér | redigér wikikode]

Ved lodtrækningen var FC København med i 1. seedningslag og OB i 3. seedningslag.

Gruppe A[redigér | redigér wikikode]

Hold K V U T + - MD P
Grækenland PAOK 6 3 3 0 10 6 +4 12
Rusland Rubin Kazan 6 3 2 1 11 5 +6 11
England Tottenham Hotspur 6 3 1 2 9 4 +5 10
Irland Shamrock Rovers 6 0 0 6 4 19 −15 0
  PAOK RK SR TH
PAOK 1–1 2–1 0–0
Rubin Kazan 2–2 4–1 1–0
Shamrock Rovers 1–3 0–3 0–4
Tottenham Hotspur 1–2 1–0 3–1

Gruppe B[redigér | redigér wikikode]

Hold Pld V U T + - MD P
Belgien Standard Liège 6 4 2 0 9 1 +8 14
Tyskland Hannover 96 6 3 2 1 9 7 +2 11
Danmark København 6 1 2 3 5 9 −4 5
Ukraine Vorskla Poltava 6 0 2 4 4 10 −6 2
  COP HAN SL VP
København 1–2 0–1 1–0
Hannover 96 2–2 0–0 3–1
Standard Liège 3–0 2–0 0–0
Vorskla Poltava 1–1 1–2 1–3

Gruppe C[redigér | redigér wikikode]

Hold Pld V U T + - MD P
Holland PSV Eindhoven 6 5 1 0 13 5 +8 16
Polen Legia Warsaw 6 3 0 3 7 9 −2 9
Israel Hapoel Tel Aviv 6 2 1 3 10 9 +1 7
Rumænien Rapid Bukarest 6 1 0 5 5 12 −7 3
  HTA LW PSV RB
Hapoel Tel Aviv 2–0 0–1 0–1
Legia Warsaw 3–2 0–3 3–1
PSV Eindhoven 3–3 1–0 2–1
Rapid Bukarest 1–3 0–1 1–3

Gruppe D[redigér | redigér wikikode]

Hold Pld V U T + - MD P
Portugal Sporting CP 6 4 0 2 8 4 +4 12
Italien Lazio 6 2 3 1 7 5 +2 9
Rumænien Vaslui 6 1 3 2 5 8 −3 6
Schweiz Zürich 6 1 2 3 5 8 −3 5
  LAZ SCP VAS ZÜR
Lazio 2–0 2–2 1–0
Sporting CP 2–1 2–0 2–0
Vaslui 0–0 1–0 2–2
Zürich 1–1 0–2 2–0

Gruppe E[redigér | redigér wikikode]

Hold Pld V U T + - MD P
Tyrkiet Beşiktaş 6 4 0 2 13 7 +6 12
England Stoke City 6 3 2 1 10 7 +3 11
Ukraine Dynamo Kyiv 6 1 4 1 7 7 0 7
Israel Maccabi Tel Aviv 6 0 2 4 8 17 −9 2
  BEŞ DK MTA SC
Beşiktaş 1–0 5–1 3–1
Dynamo Kyiv 1–0 3–3 1–1
Maccabi Tel Aviv 2–3 1–1 1–2
Stoke City 2–1 1–1 3–0

Gruppe F[redigér | redigér wikikode]

Hold Pld V U T + - MD P
Spanien Athletic Bilbao 6 4 1 1 11 8 +3 13
Østrig Red Bull Salzburg 6 3 1 2 11 8 +3 10
Frankrig Paris Saint-Germain 6 3 1 2 8 7 +1 10
Slovakiet Slovan Bratislava 6 0 1 5 4 11 −7 1
  AB PSG RBS SB
Athletic Bilbao 2–0 2–2 2–1
Paris Saint-Germain 4–2 3–1 1–0
Red Bull Salzburg 0–1 2–0 3–0
Slovan Bratislava 1–2 0–0 2–3

Gruppe G[redigér | redigér wikikode]

Hold Pld V U T + - MD P
Ukraine Metalist Kharkiv 6 4 2 0 15 6 +9 14
Holland AZ 6 1 5 0 10 7 +3 8
Østrig Austria Wien 6 2 2 2 10 11 −1 8
Sverige Malmö FF 6 0 1 5 4 15 −11 1
  AW AZ MFF MK
Austria Wien 2–2 2–0 1–2
AZ 2–2 4–1 1–1
Malmö FF 1–2 0–0 1–4
Metalist Kharkiv 4–1 1–1 3–1

Gruppe H[redigér | redigér wikikode]

Hold Pld V U T + - MD P
Belgien Club Brugge 6 3 2 1 12 9 +3 11
Portugal Braga 6 3 2 1 12 6 +6 11
England Birmingham City 6 3 1 2 8 8 0 10
Slovenien Maribor 6 0 1 5 6 15 −9 1
  BC BRA CB MAR
Birmingham City 1–3 2–2 1–0
Braga 1–0 1–2 5–1
Club Brugge 1–2 1–1 2–0
Maribor 1–2 1–1 3–4

Gruppe I[redigér | redigér wikikode]

Hold Pld V U T + - MD P
Spanien Atlético Madrid 6 4 1 1 11 4 +7 13
Italien Udinese 6 2 3 1 6 7 −1 9
Skotland Celtic 6 1 3 2 6 7 −1 6
Frankrig Rennes 6 0 3 3 5 10 −5 3
  AM CEL REN UDI
Atlético Madrid 2–0 3–1 4–0
Celtic 0–1 3–1 1–1
Rennes 1–1 1–1 0–0
Udinese 2–0 1–1 2–1

Gruppe J[redigér | redigér wikikode]

Hold Pld V U T + - MD P
Tyskland Schalke 04 6 4 2 0 13 2 +11 14
Rumænien Steaua Bukarest 6 2 2 2 9 11 −2 8
Israel Maccabi Haifa 6 2 0 4 10 12 −2 6
Cypern AEK Larnaca 6 1 2 3 4 11 −7 5
  AEK MH SCH SB
AEK Larnaca 2–1 0–5 1–1
Maccabi Haifa 1–0 0–3 5–0
Schalke 04 0–0 3–1 2–1
Steaua Bukarest 3–1 4–2 0–0

Gruppe K[redigér | redigér wikikode]

Hold Pld V U T + - MD P
Holland Twente 6 4 1 1 14 7 +7 13
Polen Wisła Kraków 6 3 0 3 8 13 −5 9
England Fulham 6 2 2 2 9 6 +3 8
Danmark Odense 6 1 1 4 9 14 −5 4
  FUL OB TWE WK
Fulham 2–2 1–1 4–1
Odense 0–2 1–4 1–2
Twente 1–0 3–2 4–1
Wisła Kraków 1–0 1–3 2–1

Gruppe L[redigér | redigér wikikode]

Hold Pld V U T + - MD P
Belgien Anderlecht 6 6 0 0 18 5 +13 18
Rusland Lokomotiv Moskva 6 4 0 2 14 11 +3 12
Grækenland AEK Athens 6 1 0 5 8 15 −7 3
Østrig Sturm Graz 6 1 0 5 5 14 −9 3
  AEK AND LM SG
AEK Athens 1–2 1–3 1–2
Anderlecht 4–1 5–3 3–0
Lokomotiv Moskva 3–1 0–2 3–1
Sturm Graz 1–3 0–2 1–2

Slutspil[redigér | redigér wikikode]

Overblik[redigér | redigér wikikode]

Sekstendelsfinaler   Ottendedelsfinaler   Kvartfinaler   Semifinaler   Finale
 Italien Lazio 1 0 1  
 Spanien Atlético Madrid 3 1 4      Spanien Atlético Madrid 3 3 6  
 Portugal Braga 0 1 1    Tyrkiet Beşiktaş 1 0 1  
 Tyrkiet Beşiktaş 2 0 2        Spanien Atlético Madrid 2 2 4  
 Polen Wisła Kraków 1 0 1        Tyskland Hannover 96 1 1 2  
 Belgien Standard Liège (u) 1 0 1      Belgien Standard Liège 2 0 2
 Tyskland Hannover 96 2 1 3    Tyskland Hannover 96 2 4 6  
 Belgien Club Brugge 1 0 1        Spanien Atlético Madrid 4 1 5  
 Holland AZ 1 1 2        Spanien Valencia 2 0 2  
 Belgien Anderlecht 0 0 0      Holland AZ 2 1 3  
 Italien Udinese 0 3 3    Italien Udinese 0 2 2  
 Grækenland PAOK 0 0 0        Holland AZ 2 0 2
 England Stoke City 0 0 0        Spanien Valencia 1 4 5  
 Spanien Valencia 1 1 2      Spanien Valencia 4 1 5
 Tyrkiet Trabzonspor 1 1 2    Holland PSV Eindhoven 2 1 3  
 Holland PSV Eindhoven 2 4 6        Spanien Atlético Madrid 3
 Polen Legia Warszawa 2 0 2        Spanien Athletic Bilbao 0
 Portugal Sporting CP 2 1 3      Portugal Sporting CP (u) 1 2 3  
 Portugal Porto 1 0 1    England Manchester City 0 3 3  
 England Manchester City 2 4 6        Portugal Sporting CP 2 1 3  
 Østrig Red Bull Salzburg 0 1 1        Ukraine Metalist Kharkiv 1 1 2  
 Ukraine Metalist Kharkiv 4 4 8      Ukraine Metalist Kharkiv (u) 0 2 2
 Rusland Rubin Kazan 0 0 0    Grækenland Olympiakos 1 1 2  
 Grækenland Olympiackos 1 1 2        Portugal Sporting CP 2 1 3
 Rumænien Steaua Bukarest 0 0 0        Spanien Athletic Bilbao 1 3 4  
 Holland Twente 1 1 2      Holland Twente 1 1 2  
 Tjekkiet Viktoria Plzeň 1 1 2    Tyskland Schalke 04 0 4 4  
 Tyskland Schalke 04 (e.f.s.) 1 3 4        Tyskland Schalke 04 2 2 4
 Holland Ajax 0 2 2        Spanien Athletic Bilbao 4 2 6  
 England Manchester United 2 1 3      England Manchester United 2 1 3
 Rusland Lokomotiv Moskva 2 0 2    Spanien Athletic Bilbao 3 2 5  
 Spanien Athletic Bilbao (u) 1 1 2  

Sekstendedelsfinaler[redigér | redigér wikikode]

Hold 1
Samlet
Hold 2
1. kamp
2. kamp
1–6
2-3
2-2 (a)
1-8
0-2
0-2
AZ Holland
2-0
1-4
0-2
2-4
(e.f.s.)
1-1 (a)
1-2
3-0
2-6
3-1
2-3

Ottendedelsfinaler[redigér | redigér wikikode]

Hold 1
Samlet
Hold 2
1. kamp
2. kamp
2-2(a)
3-3(a)
2-4
2-6
5-3
AZ Holland
3-2
6-1
5-3

Kvartfinaler[redigér | redigér wikikode]

Hold 1
Samlet
Hold 2
1. kamp
2. kamp
3-2
4-6
AZ Holland
2-5
4-2

Semifinaler[redigér | redigér wikikode]

Hold 1
Samlet
Hold 2
1. kamp
2. kamp

Finale[redigér | redigér wikikode]

Kampen blev spillet 9. maj i Bukarest, Rumænien.

9. maj 2012
21:45 EEST
Atlético Madrid Spanien 3 – 0 Spanien Athletic Bilbao Arena Națională, Bukarest
Tilskuere: 52,347
Dommer: Wolfgang Stark (Tyskland)
Falcao Goal 7'34'
Diego Goal 85'
Rapport

Referencer[redigér | redigér wikikode]

  1. UEFA Cup to become UEFA Europa League. UEFA. 2008-03-28. Hentet 2010-12-16. 
  2. UEFA unveil 2011 and 2012 final venues. UEFA. 2009-01-29. Hentet 2010-12-16. 
  3. UEFA welcomes IFAB referee trial decision, UEFA.com.
  4. UEFA Country Ranking 2010 Bert Kassies' Site
  5. Regulations of the UEFA Europa League 2011/12
  6. Fair Play bonus for Norway, England and Sweden
  7. UEFA giver græsk klub karantæne. TV2 Sporten. 11. august 2011. Hentet 11. august 2011. 
  8. Differdange to replace Olympiacos Volou. 11. august 2011. Hentet 12. august 2011. 
  9. (på engelsk)Fenerbahçe replaced in UEFA Champions League. UEFA. 24. august 2011. Hentet 25. august 2011. 

Se også[redigér | redigér wikikode]