Tour de France-vindere

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Gå til: navigation, søg

Herunder følger en liste over alle Tour de France-vindere siden løbets begyndelse i 1903 sammen med vinderne af bjergkonkurrencen (indført i 1933), sprinterkonkurrencen (indført i 1953) og ungdomskonkurrencen (indført i 1975).

Nr År Vinder Bjergkonkurrence Sprinterkonkurrence Ungdomskonkurrence Holdkonkurrence Angrebskonkurrence
100 2013 Storbritannien Chris Froome

Colombia Nairo Quintana

Spanien Joaquim Rodríguez

Colombia Nairo Quintana

Storbritannien Chris Froome

Frankrig Pierre Rolland

Slovakiet Peter Sagan

Storbritannien Mark Cavendish

Tyskland André Greipel

Colombia Nairo Quintana

USA Andrew Talansky

Polen Michał Kwiatkowski

Danmark Team Saxo-Tinkoff

Frankrig Ag2r-La Mondiale

Luxembourg RadioShack-Nissan-Trek

Frankrig Christophe Riblon
99 2012 Storbritannien Bradley Wiggins

Storbritannien Chris Froome

Italien Vincenzo Nibali

Frankrig Thomas Voeckler

Sverige Fredrik Kessiakoff

Danmark Chris Anker Sørensen

Slovakiet Peter Sagan

Tyskland André Greipel

Australien Matthew Goss

USA Tejay van Garderen

Frankrig Thibaut Pinot

Holland Steven Kruijswijk

Luxembourg RadioShack-Nissan

Storbritannien Sky

USA BMC Racing Team

Danmark Chris Anker Sørensen
98 2011 Australien Cadel Evans

Luxembourg Andy Schleck

Luxembourg Fränk Schleck

Spanien Samuel Sánchez

Luxembourg Andy Schleck

Belgien Jelle Vanendert

Storbritannien Mark Cavendish

Spanien José Joaquín Rojas

Belgien Philippe Gilbert

Frankrig Pierre Rolland

Estland Rein Taaramäe

Frankrig Jérôme Coppel

USA Garmin-Cervélo

Luxembourg Team Leopard-Trek

Frankrig Ag2r-La Mondiale

Frankrig Jérémy Roy
97 2010 Luxembourg Andy Schleck

Rusland Denis Menchov

Frankrig Anthony Charteau

Frankrig Christophe Moreau

Luxembourg Andy Schleck

Italien Alessandro Petacchi

Storbritannien Mark Cavendish

Norge Thor Hushovd

Luxembourg Andy Schleck

Holland Robert Gesink

Tjekkiet Roman Kreuziger

USA Team RadioShack

Spanien Caisse d'Epargne

Holland Rabobank

Frankrig Sylvain Chavanel
96 2009 Spanien Alberto Contador

Luxembourg Andy Schleck

USA Lance Armstrong

Italien Franco Pellizotti

Spanien Egoi Martínez

Spanien Alberto Contador

Norge Thor Hushovd

Storbritannien Mark Cavendish

Tyskland Gerald Ciolek

Luxembourg Andy Schleck

Italien Vincenzo Nibali

Tjekkiet Roman Kreuziger

Kasakhstan Astana

USA Garmin-Slipstream

Danmark Team Saxo Bank

Italien Franco Pellizotti
95 2008 Spanien Carlos Sastre

Australien Cadel Evans

Østrig Bernhard Kohl (dopet)

Østrig Bernhard Kohl (dopet)

Spanien Carlos Sastre

Luxembourg Fränk Schleck

Spanien Óscar Freire

Norge Thor Hushovd

Tyskland Erik Zabel

Luxembourg Andy Schleck

Tjekkiet Roman Kreuziger

Italien Vincenzo Nibali

Danmark Team CSC-Saxo Bank

Frankrig Ag2r-La Mondiale

Holland Rabobank

Frankrig Sylvain Chavanel
94 2007 Spanien Alberto Contador

Australien Cadel Evans

USA Levi Leipheimer

Colombia Mauricio Soler

Spanien Alberto Contador

Ukraine Yaroslav Popovych

Belgien Tom Boonen

Sydafrika Robert Hunter

Tyskland Erik Zabel

Spanien Alberto Contador

Colombia Mauricio Soler

Spanien Amets Txurruka

USA Discovery Channel

Spanien Caisse d'Epargne

Danmark Team CSC

Spanien Amets Txurruka
93 2006 Spanien Oscar Pereiro Sio

Tyskland Andreas Klöden

Spanien Carlos Sastre

Danmark Michael Rasmussen

USA Floyd Landis

Spanien David de la Fuente

Australien Robbie McEwen

Tyskland Erik Zabel

Norge Thor Hushovd

Italien Damiano Cunego

Tyskland Markus Fothen

Frankrig Matthieu Sprick

Tyskland T-Mobile

Danmark Team CSC

Holland Rabobank

Spanien David De la Fuente
92 2005 Ingen vinder

Italien Ivan Basso

Tyskland Jan Ullrich

Danmark Michael Rasmussen

Spanien Oscar Pereiro Sio

USA Lance Armstrong

Norge Thor Hushovd

Australien Stuart O’Grady

Australien Robbie McEwen

Ukraine Yaroslav Popovych

Kasakhstan Andrey Kashechkin

Spanien Alberto Contador

Tyskland T-Mobile

USA Discovery Channel

Danmark Team CSC

Spanien Oscar Pereiro Sio
91 2004 Ingen vinder

Tyskland Andréas Klöden

Italien Ivan Basso

Frankrig Richard Virenque

USA Lance Armstrong

Danmark Michael Rasmussen

Australien Robbie McEwen

Norge Thor Hushovd

Tyskland Erik Zabel

Rusland Vladimir Karpets

Frankrig Sandy Casar

Frankrig Thomas Voeckler

Tyskland T-Mobile

USA US Postal-Berry Floor

Danmark Team CSC

Frankrig Richard Virenque
90 2003 Ingen vinder

Tyskland Jan Ullrich

Kasakhstan A. Vinokourov

Frankrig Richard Virenque

Schweiz Laurent Dufaux

USA Lance Armstrong

Australien Baden Cooke

Australien Robbie McEwen

Tyskland Erik Zabel

Rusland Denis Mensjov

Spanien Mikel Astarloza

Spanien Juan Miguel Mercado

Danmark Team CSC

Spanien Ibanesto.com

Spanien Euskatel

Kasakhstan A. Vinokourov
89 2002 Ingen vinder

Spanien Joseba Beloki

Litauen Raimundas Rumsas

Frankrig Laurent Jalabert

Belgien Mario Aerts

Colombia Santiago Botero

Australien Robbie McEwen

Tyskland Erik Zabel

Australien Stuart O’Grady

Italien Ivan Basso

Frankrig Nicolas Vogondy

Belgien Christophe Brandt

Spanien ONCE-Eroski

USA U.S. Postal

Danmark CSC-Tiscali

Frankrig Laurent Jalabert
88 2001 Ingen vinder

Tyskland Jan Ullrich

Spanien Joseba Beloki

Frankrig Laurent Jalabert

Tyskland Jan Ullrich

Frankrig Laurent Roux

Tyskland Erik Zabel

Australien Stuart O’Grady

Frankrig Damien Nazon

Spanien Oscar Sevilla

Spanien Francisco Mancebo

Tyskland Jörg Jaksche

Spanien Kelme-Casto Blanca

Spanien ONCE-Eroski

Tyskland Deutsche Telekom

Frankrig Laurent Jalabert
87 2000 Ingen vinder

Tyskland Jan Ullrich

Spanien Joseba Beloki

Colombia Santiago Botero

Spanien Javier Ochoa

Frankrig Richard Virenque

Tyskland Erik Zabel

Australien Robbie McEwen

Letland Romans Vainsteins

Spanien Francisco Mancebo

Italien Guido Trentin

Tyskland Grischa Niermann

Spanien Kelme-Costa Blanca

Frankrig Festina

Spanien Banesto

Holland Erik Dekker
Nr År Vinder Bjergkonkurrencen Sprinterkonkurrencen Ungdomskonkurrencen Holdkonkurrencen Angrebskonkurrencen
86 1999 Ingen vinder

Schweiz Alex Zülle

Spanien Fernando Escartin

Frankrig Richard Virenque

Italien Alberto Elli

Italien Mariano Piccoli

Tyskland Erik Zabel

Australien Stuart O’Grady

Frankrig Christophe Capelle

Frankrig Benoit Salmon

Belgien Mario Aerts

Spanien Francisco Tomas Garcia

Spanien Banesto

Spanien ONCE

Frankrig Festina

Frankrig Jacky Durand
85 1998 Italien Marco Pantani

Tyskland Jan Ullrich

USA Bobby Julich

Frankrig Christophe Rinero

Italien Marco Pantani

Italien Alberto Elli

Tyskland Erik Zabel

Australien Stuart O’Grady

Belgien Tom Steels

Tyskland Jan Ullrich

Frankrig Christophe Rinero

Italien Giuseppe di Grande

Frankrig Cofidis

Frankrig Casino

USA U.S. Postal

Frankrig Jacky Durand
84 1997 Tyskland Jan Ullrich

Frankrig Richard Virenque

Italien Marco Pantani

Frankrig Richard Virenque

Tyskland Jan Ullrich

Italien Francisco Casagrande

Tyskland Erik Zabel

Frankrig Frederic Moncassin

Italien Mario Traversoni

Tyskland Jan Ullrich

Østrig Peter Luttenberger

Holland Michael Boogerd

Tyskland Telekom

Italien Mecantone-Uno

Frankrig Festina

Frankrig Richard Virenque
83 1996 Danmark Bjarne Riis[1]

Tyskland Jan Ullrich

Frankrig Richard Virenque

Frankrig Richard Virenque

Danmark Bjarne Riis

Schweiz Laurent Dufaux

Tyskland Erik Zabel

Frankrig Frederic Moncassin

Italien Fabio Baldato

Tyskland Jan Ullrich

Østrig Peter Luttenberger

Spanien Fernando Gines

Frankrig Festina

Tyskland Telekom

Italien Mapei-GB

Frankrig Richard Virenque
82 1995 Spanien Miguel Indurain

Schweiz Alex Zülle

Danmark Bjarne Riis

Frankrig Richard Virenque

Italien Claudio Chiapucci

Schweiz Alex Zülle

Frankrig Laurent Jalabert

Usbekistan Djamolidine Abdoujaparov

Spanien Miguel Indurain

Italien Marco Pantani

Danmark Bo Hamburger

Schweiz Beat Zberg

Spanien ONCE

Italien Gewiss Ballan

Italien Mapei-GB

Colombia Hernan Buenahora
81 1994 Spanien Miguel Indurain

Letland Piotre Ugromov

Italien Marco Pantani

Frankrig Richard Virenque

Italien Marco Pantani

Letland Piotre Ugromov

Usbekistan Djamolidine Abdoujaparov

Italien Silvio Martinello

Slovakiet Jan Svorada

Italien Marco Pantani

Frankrig Richard Virenque

Danmark Bo Hamburger

Frankrig Festina

Italien Gewiss Ballan

Italien Mapei-Clas

Italien Eros Poli
80 1993 Spanien Miguel Indurain

Schweiz Tony Rominger

Polen Zenon Jaskula

Schweiz Tony Rominger

Italien Claudio Chiappucci

Colombia Oliverio Rincón

Usbekistan Djamolidine Abdoujaparov

Belgien Johan Museeuw

England Maximillian Sciandri

Spanien Antonio Martin Velasco

Colombia Oliverio Rincón

Frankrig Richard Virenque

Italien Carrera

Italien Ariostea Ceramiche

Italien Clas-Cajastur

Italien Massimo Ghirotto
79 1992 Spanien Miguel Indurain

Italien Claudio Chiappucci

Italien Gianni Bugno

Italien Claudio Chiappucci

Frankrig Richard Virenque

Italien Franco Chioccioli

Frankrig Laurent Jalabert

Belgien Johan Museeuw

Italien Claudio Chiapucci

Holland Eddy Bouwmans

Frankrig Richard Virenque

Belgien Jim Van de Laer

Italien Carrera

Spanien Banesto

Italien Clas-Cajastur

Italien Claudio Chiappucci
78 1991 Spanien Miguel Indurain

Italien Gianni Bugno

Italien Claudio Chiappucci

Italien Claudio Chiappucci

Frankrig Thierry Claveyrolat

Frankrig Luc Leblanc

Usbekistan Djamolidine Abdoujaparov

Frankrig Laurent Jalabert

Tyskland Olaf Ludwig

Colombia Alvaro Mejia

Holland Gerrit De Vries

Tyskland Dominik Krieger

Spanien Banesto

Frankrig Castorama

Frankrig RMO

Italien Claudio Chiappucci
77 1990 USA Greg Lemond

Italien Claudio Chiappucci

Holland Erik Breukink

Frankrig Thierry Claveyrolat

Italien Claudio Chiappucci

Italien Roberto Conti

Tyskland Olaf Ludwig

Belgien Johan Museeuw

Holland Erik Breukink

Frankrig Gilles Delion

Frankrig Pascal Lino

Sovjetunionen Dimitri Konychev

Frankrig Z

Spanien ONCE

Spanien Banesto

Spanien Eduardo Chozas
Nr År Vinder Bjergkonkurrencen Sprinterkonkurrencen Ungdomskonkurrencen Holdkonkurrencen Angrebskonkurrencen
76 1989 USA Greg Lemond

Frankrig Laurent Fignon

Spanien Pedro Delgado

Holland ThierryGert-Jan Theunisse

Spanien Pedro Delgado

Holland Steven Rooks

Irland Sean Kelly

Belgien Etienne De Wilde

Holland Steven Rooks

Frankrig Fabrice Philipot

Colombia William Palacio

Frankrig Gérard Rué

Holland PDM

Spanien Reynolds

Frankrig Z-Peugeot

Frankrig Laurent Fignon
75 1988 Spanien Pedro Delgado

Holland Steven Rooks

Colombia Fabio Parra

Holland Steven Rooks

Holland Gert-Jan Theunisse

Spanien Pedro Delgado

Belgien Eddy Plankaert

USA Davis Phinney

Irland Sean Kelly

Holland Erik Breukink

Mexico Raúl Alcalá

Sovjetunionen Jaanus Kuum

Holland PDM

Spanien BH (cykelhold)

Frankrig Z-Peugeot

Frankrig Jérôme Simon
74 1987 Irland Stephen Roche

Spanien Pedro Delgado

Frankrig Jean-Francois Bernard

Colombia Luis Herrera

Spanien Anselmo Fuerte

Mexico Raúl Alcalá

Holland Jean-Paul van Poppel

Irland Stephen Roche

Spanien Pedro Delgado

Mexico Raúl Alcalá

Holland Erik Breukink

Frankrig Gilles Sanders

Frankrig Systeme U

Colombia Café De Colombia

Spanien BH (cykelhold)

Spanien Pedro Delgado
73 1986 USA Greg Lemond

Frankrig Bernard Hinault

Schweiz Urs Zimmermann

Frankrig Bernard Hinault

Colombia Luis Herrera

USA Greg Lemond

Belgien Eric Vanderaerden

Belgien Josef Lieckens

Frankrig Bernard Hinault

USA Andrew Hampsten

Frankrig Ronan Pensec

Frankrig Jean-Francois Bernard

Frankrig La Vie Claire

Frankrig Peugeot-Shell

Frankrig Systeme U

Frankrig Bernard Hinault
72 1985 Frankrig Bernard Hinault

USA Greg Lemond

Irland Stephen Roche

Colombia Luis Herrera

Spanien Pedro Delgado

Storbritannien Robert Millar

Irland Sean Kelly

USA Greg Lemond

Irland Stephen Roche

Colombia Fabio Parra

Spanien Eduardo Chozas

Canada Steve Bauer

Frankrig La Vie Claire

Holland Panasonic

Frankrig Peugeot

Holland Maarten Ducrot
71 1984 Frankrig Laurent Fignon

Frankrig Bernard Hinault

USA Greg Lemond

Storbritannien Robert Millar

Frankrig Laurent Fignon

Spanien Angel Arroyo

Belgien Frank Hoste

Irland Sean Kelly

Belgien Eric Vanderaerden

USA Greg Lemond

Spanien Pedro Muños

Schweiz Niki Rüttimann

Frankrig Renault-Elf

Frankrig Skill-Reydel-Sem

Spanien Reynolds

Frankrig Bernard Hinault
70 1983 Frankrig Laurent Fignon

Spanien Angel Arroyo

Holland Peter Winnen

Belgien Lucien van Impe

Colombia Patrocinio Jiminez

Storbritannien Robert Millar

Irland Sean Kelly

Holland Frits Pirard

Frankrig Laurent Fignon

Frankrig Laurent Fignon

Spanien Miguel Arroyo

Irland Stephen Roche

Holland TI-Raleigh

Frankrig La Redoute-Motobecane

Frankrig Renault-Elf Gitane

Schweiz Serge Demierre
69 1982 Frankrig Bernard Hinault

Holland Joop Zoetemelk

Holland Johan Van Der Velde

Frankrig Bernard Vallet

Frankrig Jean-René Bernaudeau

Schweiz Beat Breu

Irland Sean Kelly

Frankrig Bernard Hinault

Australien Phil Anderson

Australien Phil Anderson

Danmark Kim Andersen

Frankrig Marc Madiot

Frankrig Coop-Mercier

Frankrig Renault-Elf-Gitane

Frankrig Peugeot-Shell

Frankrig Régis Clére
68 1981 Frankrig Bernard Hinault

Belgien Lucien Van Impe

Frankrig Robert Alban

Belgien Lucien Van Impe

Frankrig Bernard Hinault

Frankrig Jean-René Bernaudeau

Belgien Freddy Maertens

Belgien William Tackaert

Frankrig Bernard Hinault

Holland Peter Winnen

Belgien Claude Criquielion

Australien Phil Anderson

Frankrig Peugeot-Esso

Frankrig Renault-Elf-Gitane

Belgien Capri Sonne

Frankrig Bernard Hinault
67 1980 Holland Joop Zoetemelk

Holland Hennie Kuiper

Frankrig Raymond Martin

Frankrig Raymond Martin

Belgien Ludo Loos

Belgien Ludo Peeters

Belgien Rudy Pevenage

Irland Sean Kelly

Belgien Ludo Peeters

Holland Johan van der Velde

Belgien Claude Criquielion

Belgien Daniel Plummer

Frankrig Miko-Mercier

Belgien Ti-Raleigh

Frankrig Puch-Sem

Frankrig Christian Levasseur
Nr År Vinder Bjergkonkurrencen Sprinterkonkurrencen Ungdomskonkurrencen Holdkonkurrencen Angrebskonkurrencen
66 1979 Frankrig Bernard Hinault

Holland Joop Zoetemelk

Portugal Joaquim Agostinho

Italien Giovanni Battaglin

Frankrig Bernard Hinault

Frankrig Mariano Martines

Holland Bernard Hinault

Tyskland Dietrich Thurau

Holland Joop Zoetemelk

Frankrig Jean-René Bernaudeau

Belgien Claude Criquielion

Holland Johan van der Velde

Frankrig Renault-Gitane

Belgien Flandria

Belgien Ti-Raleigh

Belgien Willy Teirlinck
65 1978 Frankrig Bernard Hinault

Holland Joop Zoetemelk

Portugal Joaquim Agostinho

Frankrig Mariano Matinez

Frankrig Bernard Hinault

Holland Joop Zoetemelk

Belgien Freddy Maertens

Frankrig Jacques Esclassan

Frankrig Bernard Hinault

Holland Henk Lubberding

Sverige Sven-Åke Nilsson

Frankrig René Bittinger

Frankrig Miko-Mercier

Belgien Ti-Raleigh

Spanien KAS

64 1977 Frankrig Bernard Thévenet

Holland Joop Hennie Kuiper

Belgien Lucien Van Impe

Belgien Lucien Van Impe

Holland Hennie Kuiper

Spanien Pedro Torres

Frankrig Jacques Ecclassan

Italien Giacinto Santambrogio

Tyskland Dietrch Thurau

Tyskland Dietrich Thurau

Frankrig Alain Meslet

Frankrig Pierre-Raymond Villemaine

Belgien Ti-Raleigh

Frankrig Miko-Mercier

Spanien KAS

63 1976 Belgien Lucien Van Impe

Holland Joop Zoetemelk

Frankrig Raymond Poulidor

Italien Giancarlo Bellini

Belgien Lucien Van Impe

Holland Joop Zoetemelk

Belgien Freddy Maertens

Italien Pierino Gavazzi

Frankrig Jacques Ecclassan

Spanien Enrique Martinez

Frankrig Alain Meslin

Holland Bert Pronk

Spanien KAS

Frankrig GAN-Mercier

Italien Scic-Fiat

62 1975 Frankrig Bernard Thévenet

Belgien Eddy Merckx

Belgien Lucien Van Impe

Belgien Lucien Van Impe

Belgien Eddy Merckx

Holland Joop Zoetemelk

Belgien Rik Van Linden

Belgien Eddy Merckx

Italien Francesco Moser

Italien Francesco Moser

Holland Hennie Kuiper

Spanien Andre Romero

Frankrig GAN-Mercier

Belgien Molteni

Italien Filotex

61 1974 Belgien Eddy Merckx

Frankrig Raymond Poulidor

Spanien Vicente Lopez-Caril

Spanien Domingo Perurena

Belgien Eddy Merckx

Spanien José-Luis Abilleira

Belgien Patrick Sercu

Belgien Eddy Merckx

England Barry Hoban

Spanien KAS

Frankrig GAN-Mercier

Belgien Molteni

60 1973 Spanien Luis Ocaña

Frankrig Bernard Thévenet

Spanien José-Manuel Fuente

Spanien Pedro Torres

Spanien José-Manuel Fuente

Spanien Luis Ocaña

Belgien Herman van Springel

Holland Joop Zoetemelk

Spanien Luis Ocaña

Frankrig BIC

Spanien KAS

Frankrig Peugeot-BP

59 1972 Belgien Eddy Merckx

Italien Felice Gimondi

Frankrig Raymond Poulidor

Belgien Lucien Van Impe

Belgien Eddy Merckx

Portugal Joaquim Agostinho

Belgien Eddy Merckx

Belgien Rik Van Linden

Holland Joop Zoetemelk

Frankrig GAN-Mercier

Belgien De Gribaldy

Frankrig Peugeot-BP

58 1971 Belgien Eddy Merckx

Holland Joop Zoetemelk

Belgien Lucien Van Impe

Belgien Lucien Van Impe

Holland Joop Zoetemelk

Belgien Eddy Merckx

Belgien Eddy Merckx

Frankrig Cyrille Guimard

Holland Gerben Karstens

Frankrig BIC

Belgien Molteni

Frankrig Peugeot

57 1970 Belgien Eddy Merckx

Holland Joop Zoetemelk

Sverige Gösta Petterson

Belgien Eddy Merckx

Spanien Andres Gandarias

Belgien Martin Vandenbossche

Belgien Walter Godefroot

Belgien Eddy Merckx

Italien Marino Basso

Italien Salvarani

Spanien KAS

Belgien Faema

Nr År Vinder Bjergkonkurrencen Sprinterkonkurrencen Ungdomskonkurrencen Holdkonkurrencen Angrebskonkurrencen
56 1969 Belgien Eddy Merckx

Frankrig Roger Pingeon

Frankrig Raymond Poulidor

Belgien Eddy Merckx

Frankrig Roger Pingeon

Spanien Joaquim Galera

Belgien Eddy Merckx

Holland Jan Janssen

Holland Rini Wagtmans

Belgien Faema

Frankrig Peugeot-BP

Spanien KAS


55 1968 Holland Jan Janssen

Belgien Herman Van Springel

Belgien Ferdinand Bracke

Spanien Aurelio Gonzalez

Italien Franco Bitossi

Spanien Julio Jiménez

Italien Franco Bitossi

Belgien Walter Godefroot

Holland Jan Janssen

Spanien Spanien

Belgien Belgien A

Frankrig Frankrig B

54 1967 Frankrig Roger Pingeon

Spanien Julio Jimenez

Italien Franco Balmamion

Spanien Julio Jiménez

Italien Franco Balmamion

Frankrig Raymond Poulidor

Holland Jan Janssen

Belgien Guido Reybrouck

Belgien Georges Vandenberghe

Frankrig Frankrig

Holland Holland

Italien Italien B

53 1966 Frankrig Lucien Aimar

Holland Jan Janssen

Frankrig Raymond Poulidor

Spanien Julio Jimenez

Spanien Joaquim Galera

Spanien Aurelio Gonzalez

Belgien Willy Planckaert

Holland Gerben Karstens

Belgien Edward Sels

Spanien KAS

Frankrig Ford France

Frankrig Peugeot-BP

52 1965 Italien Felice Gimondi

Frankrig Raymond Poulidor

Italien Gianni Motta

Spanien Julio Jimenez

Belgien Frans Brands

Spanien Joaquim Galera

Holland Jan Janssen

Belgien Guido Reybrouck

Italien Felice Gimondi

Spanien KAS

Frankrig Pelforth

Belgien Molteni-Ignis

51 1964 Frankrig Jacques Anquetil

Frankrig Raymond Poulidor

Spanien Federico Bahamontes

Spanien Federico Bahamontes

Spanien Julio Jimenez

Frankrig Raymond Poulidor

Holland Jan Janssen

Belgien Edward Sels

Tyskland Rudi Altig

Frankrig Pelforth

Belgien Wiel’s-Groene Leeuw

Frankrig St. Raphaël-Gitane

50 1963 Frankrig Jacques Anquetil

Spanien Federico Bahamontes

Spanien José Perez-Frances

Spanien Federico Bahamontes

Frankrig Raymond Poulidor

Frankrig Guy Ignolin

Belgien Rik Van Loy

Frankrig Jacques Anquetil

Spanien Frederico Bahamontes

Frankrig St. Raphaël-Gitane

Frankrig Pelforth

Belgien Faema-Flandria

49 1962 Frankrig Jacques Anquetil

Belgien Jef Planckaert

Frankrig Raymond Poulidor

Spanien Federico Bahamontes

Italien Imerio Massignan

Frankrig Raymond Poulidor

Tyskland Rudi Altig

Belgien Emile Daems

Frankrig Jean Graczyk

Frankrig St. Raphaël-Helyett

Frankrig Mercier-BP

Belgien Faema-Flandria

48 1961 Frankrig Jacques Anquetil

Italien Guido Carlesi

Luxembourg Charly Gaul

Italien Imerio Massignan

Luxembourg Charly Gaul

Tyskland Hans Junkermann

Frankrig André Darrigade

Frankrig Jean Gainche

Italien Guido Carlesi

Frankrig Frankrig

Belgien Belgien

Italien Italien

47 1960 Italien Gastone Nencini

Italien Graziano Battistini

Belgien Jan Adriaensens

Italien Imerio Massignan

Frankrig Marcel Rohrbach

Italien Graziano Battistini

Frankrig Jean Graczyk

Italien Graziano Battistini

Italien Gastone Nencini

Frankrig Frankrig

Italien Italien

Belgien Belgien

Nr År Vinder Bjergkonkurrencen Sprinterkonkurrencen Ungdomskonkurrencen Holdkonkurrencen Angrebskonkurrencen
46 1959 Spanien Federico Bahamontes

Frankrig Henry Anglade

Frankrig Jacques Anquetil

Spanien Federico Bahamontes

Luxembourg Charly Gaul

Frankrig Gérard Saint

Frankrig André Darrigade

Frankrig Gérard Saint

Frankrig Jacques Anquetil

Belgien Belgien

Frankrig Frankrig

Frankrig Centre-Midi

45 1958 Luxembourg Charly Gaul

Italien Vito Favero

Frankrig Raphaël Gérminiani

Spanien Federico Bahamontes

Luxembourg Charly Gaul

Frankrig Jean Dotto

Frankrig André Darrigade

Frankrig Gérard Saint

Frankrig Jacques Anquetil

Belgien Belgien

Italien Italien

Luxembourg Luxembourg/Holland

44 1957 Frankrig Jacques Anquetil

Belgien Marcel Janssens

Østrig Adolf Christian

Italien Gastone Nencini

Frankrig Louis Bergaud

Belgien Marcel Janssens

Frankrig Jean Forestier

Holland Wim Van Est

Østrig Adolf Christian

Frankrig Frankrig

Italien Italien

Belgien Belgien

43 1956 Frankrig Roger Walkowiak

Frankrig Gilbert Bauvin

Belgien Jan Adriaensens

Luxembourg Charly Gaul

Spanien Federico Bahamontes

Frankrig Valentin Huot

Belgien Stan Ockers

Frankrig Fernand Picot

Holland Gerrit Voorting

Belgien Belgien

Italien Italien

Holland Holland

42 1955 Frankrig Louison Bobet

Belgien Jean Brankart

Luxembourg Charly Gaul

Luxembourg Charly Gaul

Frankrig Louison Bobet

Frankrig Jean Brankart

Belgien Stan Ockers

Holland Wout Wagtmans

Spanien Miguel Poblet

Frankrig Frankrig

Italien Italien

Belgien Belgien

41 1954 Frankrig Louison Bobet

Schweiz Ferdi Kübler

Schweiz Fritz Schär

Spanien Federico Bahamontes

Frankrig Louison Bobet

Belgien Richard Van Genechten

Schweiz Ferdi Kübler

Belgien Stan Ockers

Schweiz Fritz Schär

Schweiz Schweiz

Frankrig Frankrig

Belgien Belgien

40 1953 Frankrig Louison Bobet

Frankrig Jean Malléjac

Italien Giancarlo Astrua

Spanien Jesus Lorono

Frankrig Louison Bobet

Frankrig Joseph Mirando

Schweiz Fritz Schär

Italien Fiorenzo Magni

Frankrig Raphaël Gérminiani

Holland Holland

Frankrig Frankrig

Frankrig Nod-Est-Centre

39 1952 Italien Fausto Coppi

Belgien Stan Ockers

Spanien Bernardo Ruiz

Italien Fausto Coppi

Spanien Antonio Gelabert

Frankrig Jean Robic

Italien Italien

Frankrig Frankrig

Belgien Belgien

38 1951 Schweiz Hugo Koblet

Frankrig Raphaël Gérminiani

Frankrig Lucien Lazarides

Frankrig Raphaël Germiniani

Italien Gino Bartali

Italien Fausto Coppi

Frankrig Frankrig

Belgien Belgien

Italien Italien

37 1950 Schweiz Ferdi Kübler

Belgien Stan Ockers

Frankrig Louison Bobet

Frankrig Louison Bobet

Belgien Stan Ockers

Frankrig Jean Robic

Belgien Belgien A

Frankrig Frankrig

Luxembourg Luxembourg

Nr År Vinder Bjergkonkurrencen Sprinterkonkurrencen Ungdomskonkurrencen Holdkonkurrencen Angrebskonkurrencen
36 1949 Italien Fausto Coppi

Italien Gino Bartali

Frankrig Jacques Marinelli

Italien Fausto Coppi

Italien Gino Bartali

Frankrig Jean Robic

Italien Italien

Frankrig Oest-Nord

Luxembourg Luxembourg

35 1948 Italien Gino Bartali

Belgien Brick Schotte

Frankrig Guy Lapébie

Italien Gino Bartali

Frankrig Apo Lazarides

Frankrig Jean Robic

Belgien Belgien

Frankrig Frankrig

Frankrig Paris

34 1947 Frankrig Jean Robic

Frankrig Edouard Fachleitner

Italien Pierre Brambilla

Italien Pierre Brambilla

Frankrig Apo Lazarides

Frankrig Jean Robic

Italien Italien

Frankrig Frankrig

Frankrig Frankrig West

1940-1946 2.Verdenskrig
Nr År Vinder Bjergkonkurrencen Sprinterkonkurrencen Ungdomskonkurrencen Holdkonkurrencen Angrebskonkurrencen
33 1939 Belgien Sylvére Maes

Frankrig René Vietto

Belgien Lucien Vlaemynck

Belgien Sylvére Maes

Belgien Edward Vissers

Belgien Albert Ritserveldt

Belgien Belgien B

Frankrig Frankrig

Belgien Belgien A

32 1938 Frankrig Roger Lapebie

Italien Mario Vicini

Schweiz Leo Arnberg

Belgien Félicien Vervaecke

Italien Mario Vicini

Belgien Sylvére Maes

Belgien Belgien

Frankrig Frankrig A

Italien Italien

31 1937 Italien Gino Bartali

Belgien Félicien Vervaecke

Frankrig Victor Cosson

Italien Gino Bartali

Belgien Félicien Vervaecke

Belgien Edward Vissers

Frankrig Frankrig

Italien Italien

Tyskland Tyskland

30 1936 Belgien Sylvére Maes

Frankrig Antonin Magne

Belgien Félicien Vervaecke

Spanien Julian Berrendero

Belgien Sylvére Maes

Spanien Federico Ezquerra

Belgien Belgien

Spanien Spanien

Frankrig Frankrig

29 1935 Belgien Romain Maes

Italien Ambrogio Morelli

Belgien Félicien Vervaecke

Belgien Félicien Vervaecke

Belgien Sylvére Maes

Frankrig Gabriel Ruozzi

Belgien Belgien

Frankrig Frankrig

Tyskland Tyskland

28 1934 Frankrig Antonin Magne

Italien Giuseppe Martano

Frankrig Roger Lapébie

Frankrig René Vietto

Spanien Vicente Trueba

Italien Giuseppe Martano

Frankrig Frankrig

Italien Italien

Schweiz Schweiz

27 1933 Frankrig George Speicher

Italien Learco Guerra

Italien Giuseppe Martano

Spanien Vicente Trueba

Frankrig Antonin Magne

Italien Giuseppe Martano

Frankrig Frankrig

Belgien Belgien

Tyskland Tyskland

26 1932 Frankrig André Leducq

Tyskland Kurt Stoepel

Italien Francesco Camusso

Italien Italien

Belgien Belgien

Frankrig Frankrig

25 1931 Frankrig Antonin Magne

Belgien Jef Demuysere

Italien Antonio Pesenti

Belgien Belgien

Frankrig Frankrig

Tyskland Tyskland

24 1930 Frankrig André Leducq

Italien Learco Guerra

Frankrig Antonin Magne

Frankrig Frankrig

Belgien Belgien

Tyskland Tyskland

Nr År Vinder Bjergkonkurrencen Sprinterkonkurrencen Ungdomskonkurrencen Holdkonkurrencen Angrebskonkurrencen
23 1929 Belgien Maurice Dewaile

Italien Giuseppe Pancera

Belgien Jef Demuysere

Frankrig Alcyon
22 1928 Luxembourg Nicolas Frantz

Frankrig André Leducq

Belgien Maurice Dewaele

Frankrig Alcyon
21 1927 Luxembourg Nicolas Frantz

Belgien Maurice Dewaele

Belgien Julien Vervaecke

Frankrig Alcyon
20 1926 Belgien Lucien Buysse

Luxembourg Nicolas Frantz

Italien Bartolomeo Aimo

Frankrig Automoto
19 1925 Italien Ottavio Bottecchia

Belgien Lucien Buysse

Italien Bartolomeo Aimo

Frankrig Automoto
18 1924 Italien Ottavio Bottecchia

Luxembourg Nicolas Frantz

Belgien Lucien Buysse

Frankrig Automoto
17 1923 Frankrig Henri Péllisier

Italien Ottavio Bottecchia

Frankrig Romain Bellenger

Frankrig Automoto
16 1922 Belgien Firmin Lambot

Frankrig Jean Alavoine

Belgien Félix Sellier

Frankrig Peugeot
15 1921 Belgien Léon Scieur

Belgien Hector Heusghem

Frankrig Honoré Barthélémy

Frankrig La Sportive
14 1920 Belgien Philippe Thys

Belgien Hector Heusghem

Belgien Fimin Lambot

Frankrig La Sportive
Nr År Vinder Bjergkonkurrencen Sprinterkonkurrencen Ungdomskonkurrencen Holdkonkurrencen Angrebskonkurrencen
13 1919 Belgien Firmin Lambot

Frankrig Jean Alavoine

Frankrig Eugéne Christophe

Frankrig La Sportive
12 1914 Belgien Philippe Thys

Frankrig Henri Pélissier

Frankrig Jean Alavoine

Frankrig Peugeot
11 1913 Belgien Philippe Thys

Frankrig Gustave Garrigou

Belgien Marcel Buysse

Frankrig Peugeot
10 1912 Belgien Odile Defraye

Frankrig Eugène Christophe

Frankrig Gustave Garrigou

Frankrig Alcyon
09 1911 Frankrig Gustave Garrigou

Frankrig Paul Duboc

Frankrig Émile Georget

Frankrig Alcyon
Nr År Vinder Bjergkonkurrencen Sprinterkonkurrencen Ungdomskonkurrencen Holdkonkurrencen Angrebskonkurrencen
08 1910 Frankrig Octave Lapize

Luxembourg François Faber

Frankrig Gustave Garrigou

Frankrig Alcyon
07 1909 Luxembourg François Faber

Frankrig Gustave Garrigou

Frankrig Jean Alavoine

Frankrig Alcyon
06 1908 Frankrig Lucien Petit-Breton

Luxembourg François Faber

Frankrig Georges Passerieu

Frankrig Peugeot
05 1907 Frankrig Lucien Petit-Breton

Frankrig Gustave Garrigou

Frankrig Émile Georget

Frankrig Peugeot
04 1906 Frankrig René Pottier

Frankrig Georges Passerieu

Frankrig Louis Trousselier

Frankrig Peugeot
03 1905 Frankrig Louis Trousselier

Frankrig H. Aucouturier

Frankrig J.-B. Dortignacq

Frankrig Peugeot
02 1904 Frankrig Henri Cornet

Frankrig J.-B. Dortignacq

Frankrig Aloos Catteau

Frankrig La Francaise
01 1903 Frankrig Maurice Garin

Frankrig Lucien Pothier

Frankrig Fernard Augereau

Frankrig La Francaise
  1. Riis erkendte i maj 2007, at han havde benyttet doping og blev af Tour de France-sociététet slettet fra den officielle vinderliste, som stadig ikke ser Riis som vinder. I juli 2008 kom han tilbage på IUCs vinderlisten, men med tilføjelser om, at han havde brugt doping til at opnå sejren.