VM i ishockey 2015

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Gå til: navigation, søg
VM i ishockey 2015
Arrangement
Arrangør International Ice Hockey Federation
Mesterskab nr. 79
Dato(er) 1. - 17. maj 2015
Værtsland(e) Tjekkiet Tjekkiet
Værtsby(er) Prag
Ostrava
Antal deltagere 16
Resultat
Førsteplads Canada Canada  (25. titel)
Andenplads Rusland Rusland
Tredjeplads USA USA
Statistik
Antal kampe 64
Antal mål 354 (5.53 pr. kamp)
Antal tilskuere 741690 (11589 pr. kamp)
Bedste spiller Tjekkiet Jaromir Jagr
Topscorer Canada Jason Spezza
14 point (6 mål, 8 assists)

VM i ishockey 2015 var det 79. verdensmesterskab i ishockey, arrangeret af International Ice Hockey Federation. Mesterskabet havde deltagelse af 47 hold, der spillede VM-turneringer på seks forskellige niveauer.

Topdivisionen (tidligere kaldt "A-VM") med deltagelse af de 16 bedste hold blev afviklet i Tjekkiet i perioden 1. - 17. maj 2015 med Prag og Ostrava som værtsbyer. Det var 10. gang at Tjekkoslovakiet eller Tjekkiet var vært for VM i ishockey.

Mesterskabet blev vundet af Canada, som gik ubesejret gennem turneringen, og som i finalen besejrede de forsvarende mestre fra Rusland med 6-1. Triumfen var Canadas 25. VM-titel, men den første siden 2007, og sejren betød også, at holdets anfører, Sidney Crosby, blev det 26. medlem af Triple Gold Club.

Bronzemedaljerne gik til USA, som i bronzekampen besejrede værtslandet Tjekkiet med 3-0 i en kamp, hvor hjemmeholdets Jaromir Jagr i en alder af 43 år spillede sin sidste landskamp.

Mesterskabet gjaldt endvidere som den sidste kvalifikationsturnering til den olympiske ishockeyturnering i 2018, idet de otte bedste hold på IIHF's verdensrangliste efter turneringen sikrede sig en plads i OL-turneringen. De otte pladser gik til Canada, Rusland, Sverige, Finland, USA, Tjekkiet, Schweiz og Slovakiet.[1]

Turneringerne på de øvrige fem niveauer blev spillet i løbet af april 2015:

Niveau Hold Værtsby Periode
1. division gruppe A 6 Polen Krakow 19. - 25. april 2015
1. division gruppe B 6 Holland Eindhoven 13. - 19. april 2015
2. division gruppe A 6 Island Reykjavik 13. - 19. april 2015
2. division gruppe B 6 Sydafrika Cape Town 13. - 19. april 2015
3. division 7 Tyrkiet Izmir 3. - 12. april 2015

Topdivisionen[redigér | redigér wikikode]

Værtsland[redigér | redigér wikikode]

Værtskabet for mesterskabet blev endeligt placeret ved IIHF's årskongres den 21. maj 2010 i Köln. Den tjekkiske ansøgning fik 84 stemmer, mens den anden ansøger, Ukraine, måtte nøjes med 22 stemmer.[2] Det er 10. gang at Tjekkoslovakiet eller Tjekkiet er vært for VM i ishockey.

Arenaer[redigér | redigér wikikode]

O2 Arena, Prag
ČEZ Aréna, Ostrava

Den største af de to arenaer var O2 Arena i Prag, som blev bygget til VM 2004, og som havde plads til 18.000 tilskuere. Den anden arena var ČEZ Aréna i Ostrava, som blev bygget i 1986 og renoveret i forbindelse med VM i 2004. ČEZ Arena havde plads til 9.800 tilskuere.

Indledende runde[redigér | redigér wikikode]

Holdene var inddelt i to grupper med otte hold. Holdene var blevet fordelt mellem de to grupper efter deres verdensranglisteplacering (angivet i parentes) efter VM 2014.[3]

Gruppe A
Sverige Sverige (1)
Canada Canada (4)
Tjekkiet Tjekkiet (5)
Schweiz Schweiz (7)
Letland Letland (9)
Frankrig Frankrig (12)
Tyskland Tyskland (13)
Østrig Østrig (16)
Gruppe B
Finland Finland (2)
Rusland Rusland (3)
USA USA (6)
Slovakiet Slovakiet (8)
Norge Norge (10)
Hviderusland Hviderusland (11)
Slovenien Slovenien (14)
Danmark Danmark (15)

I hvar gruppe spillede de otte hold en enkeltturnering alle-mod-alle. De fire bedste hold i hver gruppe gik videre til kvartfinalerne, mens holdene der endte på ottendepladserne i de to puljer rykkede ned i 1. division gruppe A.

Gruppe A[redigér | redigér wikikode]

Kampene i gruppe A blev spillet i O2 Arena i Prag.

Kampe
Dato Kl. Kamp Res. Perioder OT Str
1. maj 16:15 Canada – Letland 6−1 3-0, 2-0, 1-1
20:15 Tjekkiet – Sverige 5−6 1-2, 0-1, 4-2 0-0 0-1
2. maj 12:15 Schweiz – Østrig 3−4 1-0, 1-1, 1-2 0-0 0-1
16:15 Frankrig – Tyskland 1−2 0-1, 0-0, 1-1
20:15 Letland – Tjekkiet 2–4 1-0, 1-3, 0-1
3. maj 12:15 Østrig – Sverige 1–6 0-3, 0-3, 1-0
16:15 Canada – Tyskland 10–01 4-0, 5-0, 1-0
20:15 Frankrig – Schweiz 1–3 0-1, 0-1, 1-1
4. maj 16:15 Letland – Sverige 1–8 0-1, 1-3, 0-4
20:15 Canada – Tjekkiet 6–3 2-1, 1-1, 3-1
5. maj 16:15 Schweiz – Tyskland 1–0 0-0, 0-0, 1-0
20:15 Østrig – Frankrig 0–2 0-0, 0-0, 0-2
6. maj 16:15 Schweiz – Letland 1–2 0-0, 0-1, 1-0 0-1
20:15 Sverige – Canada 4–6 3-0, 1-3, 0-3
7. maj 16:15 Tjekkiet – Frankrig 5–1 0-0, 2-1, 3-0
20:15 Sverige – Tyskland 4–3 2-1, 0-1, 2-1
8. maj 16:15 Tjekkiet – Østrig 4–0 0-0, 3-0, 1-0
20:15 Tyskland – Letland 2–1 0-1, 0-0, 2-0
9. maj 12:15 Frankrig – Canada 3–4 1-2, 0-1, 2-1
16:15 Østrig – Letland 1–2 1-0, 0-1, 0-0 0-1
20:15 Sverige – Schweiz 2–1 1-0, 0-0, 0-1 1-0
10. maj 16:15 Tyskland – Tjekkiet 2–4 1-1, 1-2, 0-1
20:15 Schweiz – Canada 2–7 1-2, 0-3, 1-2
11. maj 16:15 Tyskland – Østrig 2–3 0-0, 0-1, 2-1 0-0 0-1
20:15 Sverige – Frankrig 4–2 1-0, 1-2, 2-0
12. maj 12:15 Canada – Østrig 10–10 4-0, 2-0, 4-1
16:15 Letland – Frankrig 2–3 1-0, 1-0, 0-2 0-0 0-1
20:15 Tjekkiet – Schweiz 2–1 0-1, 0-0, 1-0 0-0 1-0
Stilling
Hold Kampe Mål Mål± Point
Canada Canada 7 149-140 +35 21
Sverige Sverige 7 134-190 +15 16
Tjekkiet Tjekkiet 7 127-180 +9 15
Schweiz Schweiz 7 12-18 −6 10
Tyskland Tyskland 7 0011-2411 −13 7
Frankrig Frankrig 7 013-201 −7 5
Letland Letland 7 0011-2511 −14 5
Østrig Østrig (O) 7 010-291 −19 5

Gruppe B[redigér | redigér wikikode]

Kampene i gruppe B spilledes i ČEZ Aréna i Ostrava.

Kampe
Dato Tid Kamp Res. Perioder OT Str
1. maj 16:15 USA – Finland 5−1 1-0, 2-1, 2-0
20:15 Rusland – Norge 6−2 4-0, 2-2, 0-0
2. maj 12:15 Slovakiet – Danmark 4−3 0-0, 0-1, 3-2 0-0 1-0
16:15 Hviderusland – Slovenien 4−2 2-1, 1-0, 1-1
20:15 Norge – USA 1–2 1-1, 0-1, 0-0
3. maj 12:15 Rusland – Slovenien 5–3 3-0, 1-2, 1-1
16:15 Hviderusland – Slovakiet 1–2 0-0, 0-0, 1-1 0-1
20:15 Danmark – Finland 0–3 0-0, 0-3, 0-0
4. maj 16:15 Rusland – USA 2–4 0-1, 1-1, 1-2
20:15 Norge – Finland 0–5 0-1, 0-2, 0-2
5. maj 16:15 Danmark – Hviderusland 1–5 1-0, 0-3, 0-2
20:15 Slovakiet – Slovenien 3–1 0-1, 0-0, 3-0
6. maj 16:15 Rusland – Danmark 5–2 2-0, 1-1, 2-1
20:15 Slovakiet – Norge 2–3 1-0, 1-2, 0-1
7. maj 16:15 USA – Hviderusland 2–5 0-0, 1-3, 1-2
20:15 Finland – Slovenien 4–0 2-0, 2-0, 0-0
8. maj 16:15 Slovenien – Norge 1–3 0-1, 1-2, 0-0
20:15 USA – Danmark 1–0 0-0, 1-0, 0-0
9. maj 12:15 Hviderusland – Rusland 0–7 0-1, 0-3, 0-3
16:15 Finland – Slovakiet 3–0 0-0, 0-0, 3-0
20:15 Danmark – Norge 4–1 2-1, 1-0, 1-0
10. maj 16:15 Slovenien – USA 1–3 0-2, 1-0, 0-1
20:15 Slovakiet – Rusland 2–3 1-0, 0-1, 1-1 0-1
11. maj 16:15 Finland – Hviderusland 3–2 0-0, 0-0, 2-2 0-0 1-0
20:15 Slovenien – Danmark 1–0 1-0, 0-0, 0-0
12. maj 12:15 Norge – Hviderusland 2–3 0-1, 1-2, 1-0
16:15 USA – Slovakiet 5–4 2-0, 2-4, 0-0 1-0
20:15 Finland – Rusland 3–2 0-1, 1-0, 1-1 0-0 1-0
Stilling
Hold Kampe Mål Mål± Point
USA USA 7 122-140 +8 17
Finland Finland 7 22-90 +13 16
Rusland Rusland (M) 7 130-160 +14 15
Hviderusland Hviderusland 7 120-190 +1 14
Slovakiet Slovakiet 7 17-19 −2 9
Norge Norge 7 012-231 −11 6
Danmark Danmark 7 010-201 −10 4
Slovenien Slovenien (O) 7 09-22 −13 3

Slutspil[redigér | redigér wikikode]

Slutspillet havde deltagelse af de fire bedste hold fra hver af de to indledende grupper.

Dato Tid Kamp Res. Perioder Spillested
Kvartfinaler
14. maj 15:15 USA – Schweiz 3–1 0-1, 2-0, 1-0 Ostrava
16:15 Canada – Hviderusland 9–0 4-0, 2-0, 3-0 Prag
19:15 Sverige – Rusland 3–5 0-2, 1-1, 2-2 Ostrava
20:15 Finland – Tjekkiet 3–5 1-1, 1-2, 1-2 Prag
Semifinaler
16. maj 15:15 Canada – Tjekkiet 2–0 1-0, 1-0, 0-0 Prag
19:15 USA – Rusland 0–4 0-0, 0-0, 0-4 Prag
Bronzekamp
17. maj 16:15 USA – Tjekkiet 3–0 2-0, 1-0, 0-0 Prag
Finale
17. maj 20:45 Canada – Rusland 6–1 1-0, 3-0, 2-1 Prag
  Kvartfinaler Semifinaler Finale
                           
  B1  USA USA 3  
A4  Schweiz Schweiz 1  
  B1  USA USA 0  
  B3  Rusland Rusland 4  
A2  Sverige Sverige 3
  B3  Rusland Rusland 5  
    B3  Rusland Rusland 1
  A1  Canada Canada 6
  A1  Canada Canada 9  
B4  Hviderusland Hviderusland 0  
A1  Canada Canada 2
  A3  Tjekkiet Tjekkiet 0  
B2  Finland Finland 3
  A3  Tjekkiet Tjekkiet 5  

Samlet rangering[redigér | redigér wikikode]

Plac. Hold Kommentar
Guld Canada Canada 25. VM-titel. Første titel siden 2007.
Sølv Rusland Rusland 7. VM-medalje inden for 10 år.
Bronze USA USA Tangering af bedste VM-placering siden 1960.
4. Tjekkiet Tjekkiet Nr. 4 for andet år i træk.
5. Sverige Sverige Gik glip af semifinalen for blot anden gang siden 2000.
6. Finland Finland Gik glip af semifinalen for første gang siden 2010.
7. Hviderusland Hviderusland Tangering af bedste VM-placering siden 2006.
8. Schweiz Schweiz Slået ud i kvartfinalen for første gang siden 2010.
9. Slovakiet Slovakiet Nr. 9 for andet år i træk.
10. Tyskland Tyskland
11. Norge Norge
12. Frankrig Frankrig
13. Letland Letland Tangering af holdets dårligste VM-placering, siden A-VM's udvidelse til 16 hold i 1998.
14. Danmark Danmark Tangering af holdets dårligste VM-placering siden oprykningen til A-VM i 2003.
15. Østrig Østrig Nedrykning efter kun én sæson i A-VM for femte gang i træk.
16. Slovenien Slovenien Nedrykning efter kun én sæson i A-VM for fjerde gang i træk.

Medaljevindere[redigér | redigér wikikode]

Guld Sølv Bronze
Canada Canada Rusland Rusland USA USA
Martin Jones
Mike Smith
Dan Hamhuis
Aaron Ekblad
Jake Muzzin
Tyson Barrie
Patrick Wiercioch
David Savard
Brent Burns
Taylor Hall
Sean Couturier
Matt Duchene
Brayden Schenn
Jordan Eberle
Cody Eakin
Claude Giroux
Nathan Mackinnon
Tyler Ennis
Tyler Toffoli
Ryan O'Reilly
Sidney Crosby
Jason Spezza
Tyler Seguin
Konstantin Barulin
Anton Khudobin
Sergej Bobrovskij
Dmitrij Kulikov
Jegor Jakovlev
Jevgenij Birjukov
Maksim Tjudinov
Anton Belov
Jevgenij Medvedev
Viktor Antipin
Andrej Mironov
Aleksandr Ovetjkin
Artemi Panarin
Sergej Mozjakin
Jevgenij Malkin
Viktor Tikhonov
Sergej Plotnikov
Danis Zaripov
Nikolaj Kuljomin
Artjom Anisimov
Sergej Sjirokov
Jevgenij Dadonov
Vadim Sjipatjov
Vladimir Tarasenko
Jack Campbell
Alex Lyon
Connor Hellebuyck
Seth Jones
Connor Murphy
Mike Reilly
John Moore, Jr.
Zach Redmond
Justin Faulk
Torey Krug
Jake Gardiner
Jack Eichel
Ben Smith
Nick Bonino
Steve Moses
Jimmy Vesey
Dylan Larkin
Trevor Lewis
Matt Hendricks
Jeremy Morin
Brock Nelson
Charlie Coyle
Mark Arcobello
Dan Sexton
Anders Lee

Hædersbevisninger[4][redigér | redigér wikikode]

MVP[redigér | redigér wikikode]

Jaromir Jagr fra Tjekkiet blev af turneringsledelsen valgt som mesterskabets mest værdifulde spiller.

Bedste spillere[redigér | redigér wikikode]

Valgt af turneringsledelsen.

Position Spiller
Målmand Finland Pekka Rinne
Back Canada Brent Burns
Forward Canada Jason Spezza

All star-hold[redigér | redigér wikikode]

Valgt af medierne.

Position Spiller
Målmand USA Connor Hellebuyck
Backs Canada Brent Burns
Sverige Oliver Ekman-Larsson
Forwards Tjekkiet Jaromir Jagr
Canada Jason Spezza
Canada Taylor Hall

1. division[redigér | redigér wikikode]

1. division bestod af to grupper, der hver især var hhv. andet og tredje niveau i VM-hierarkiet.

Gruppe A[redigér | redigér wikikode]

1. divsion gruppe A var andet niveau af VM-hierarkiet. Turneringen havde deltagelse af seks hold, der spillede en enkeltturnering alle-mod-alle, og den blev afviklet i Tauron Arena i Krakow, Polen i perioden 19. - 25. april 2015.

Turneringen blev vundet af Kasakhstan, som dermed rykkede op i den bedste række igen efter blot én sæson i 1. division gruppe A. Det var i øvrigt tredje gang i træk, at kasakherne spillede sig til oprykning igen i sæsonen efter de var rykket ned fra topdivisionen. Den anden oprykningsplads gik til Ungarn, som sidst havde spillet i topdivisionen i 2009. Til gengæld rykkede Ukraine ned i 1. division gruppe B efter to sæsoner i 1. division gruppe A.

Dato Tid Kamp Res. Perioder
19. april 13:00 Ungarn – Japan 4–2 1-1, 1-1, 2-0
16:30 Ukraine – Kasakhstan 2–5 0-2, 0-1, 2-2
20:00 Polen – Italien 1–2 0-1, 1-1, 0-0
20. april 13:00 Kasakhstan – Ungarn 5–0 1-0, 3-0, 1-0
16:30 Italien – Ukraine 2–1 0-0, 1-1, 0-0
1-0
20:00 Japan – Polen 0–2 0-0, 0-0, 0-2
22. april 13:00 Kasakhstan – Japan 7–2 3-0, 0-0, 4-2
16:30 Italien – Ungarn 1–4 0-2, 0-0, 1-2
20:00 Polen – Ukraine 3–2 0-0, 1-0, 2-2
23. april 13:00 Japan – Italien 3–2 0-1, 1-0, 2-1
16:30 Ukraine – Ungarn 2–4 0-0, 2-1, 0-3
20:00 Kasakhstan – Polen 3–2 0-0, 2-1, 1-1
25. april 13:00 Japan – Ukraine 3–1 0-0, 3-1, 0-0
16:30 Italien – Kasakhstan 0–3 0-1, 0-0, 0-2
20:00 Ungarn – Polen 2–1 0-0, 0-0, 2-1
Hold Kampe Mål Mål± Point
Kasakhstan Kasakhstan (N) 5 23-60 +17 15
Ungarn Ungarn 5 114-110 +3 12
Polen Polen (O) 5 9-9 0 6
Japan Japan 5 10-16 −6 6
Italien Italien (N) 5 17-12 −5 5
Ukraine Ukraine 5 18-17 −9 1

Gruppe B[redigér | redigér wikikode]

1. divsion gruppe B var tredje niveau af VM-hierarkiet. Turneringen havde deltagelse af seks hold, der spillede en enkeltturnering alle-mod-alle, og den blev afviklet i arenaen IJssportcentrum Eindhoven i Eindhoven, Holland i perioden 13.19. april 2015. Turneringen blev vundet af Sydkorea, som dermed rykkede tilbage op i 1. division gruppe A efter blot én sæson på dette niveau. Til gengæld rykkede Holland ned i 2. division gruppe A.

Dato Tid Kamp Res. Perioder
13. april 13:30 Storbritannien – Kroatien 3–2 0-1, 0-0, 2-1
1-0
17:00 Estland – Sydkorea 3–7 1-2, 1-3, 1-2
20:30 Holland – Litauen 0–1 0-1, 0-0, 0-0
14. april 13:30 Estland – Storbritannien 1–2 0-1, 1-0, 0-1
17:00 Kroatien – Litauen 4–1 0-1, 2-0, 2-0
20:30 Sydkorea – Holland 7–1 2-0, 3-1, 2-0
16. april 13:30 Litauen – Estland 6–1 2-0, 0-1, 4-0
17:00 Sydkorea – Storbritannien 2–3 1-0, 1-2, 0-1
20:30 Kroatien – Holland 2–5 2-2, 0-1, 0-2
18. april 13:30 Litauen – Sydkorea 0–5 0-0, 0-3, 0-2
17:00 Kroatien – Estland 5–2 1-2, 2-0, 2-0
20:30 Storbritannien – Holland 3–2 3-1, 0-0, 0-1
19. april 13:30 Sydkorea – Kroatien 9–4 1-1, 5-2, 3-1
17:00 Litauen – Storbritannien 3–2 0-1, 2-0, 1-1
20:30 Holland – Estland 1–3 0-2, 1-0, 0-1
Hold Kampe Mål Mål± Point
Sydkorea Sydkorea (N) 5 1130-1100 +19 12
Storbritannien Storbritannien 5 13-10 +3 11
Litauen Litauen 5 011-121 −1 9
Kroatien Kroatien 5 017-201 −3 7
Estland Estland (O) 5 10-21 −11 3
Holland Holland 5 19-16 −7 3

2. division[redigér | redigér wikikode]

2. division bestod af to grupper, der hver især var hhv. fjerde og femte niveau i VM-hierarkiet.

Gruppe A[redigér | redigér wikikode]

2. divsion gruppe A var fjerde niveau af VM-hierarkiet. Turneringen havde deltagelse af seks hold, der spillede en enkeltturnering alle-mod-alle, og den blev afviklet i arenaen Laugardalur Arena i Reykjavik, Island i perioden 13.19. april 2015. Turneringen blev vundet af Rumænien, som dermed rykkede tilbage op i 1. division gruppe B efter blot én sæson på dette niveau. Til gengæld rykkede Australien ned i 2. division gruppe A.

Dato Tid Kamp Res. Perioder
13. april 13:00 Spanien – Australien 6–1 2-1, 1-0, 3-0
16:30 Serbien – Rumænien 4–8 0-3, 2-3, 2-2
20:00 Island – Belgien 3–0 0-0, 0-0, 3-0
14. april 13:00 Rumænien – Australien 5–1 2-0, 0-0, 3-1
16:30 Belgien – Spanien 6–2 3-0, 2-0, 1-2
20:00 Island – Serbien 4–5 2-2, 2-1, 0-2
16. april 13:00 Rumænien – Belgien 4–3 3-0, 0-2, 1-1
16:30 Serbien – Australien 3–4 1-1, 1-1, 1-1
0-0, 0-1
20:00 Island – Spanien 2–4 0-1, 1-1, 1-2
17. april 13:00 Belgien – Serbien 3–2 1-1, 1-1, 0-0
1-0
16:30 Spanien – Rumænien 1–7 0-2, 0-0, 1-5
20:00 Australien – Island 1–6 1-2, 0-2, 0-2
19. april 13:00 Serbien – Spanien 4–3 0-1, 1-2, 2-0
0-0, 1-0
16:30 Australien – Belgien 14–10 1-4, 1-3, 2-3
20:00 Rumænien – Island 3–2 1-0, 1-1, 0-1
1-0
Hold Kampe Mål Mål± Point
Rumænien Rumænien (N) 5 1127-1100 +16 14
Belgien Belgien 5 122-150 +7 8
Serbien Serbien 5 018-221 −4 7
Spanien Spanien (O) 5 016-201 −4 7
Island Island 5 17-13 +4 7
Australien Australien 5 0011-3011 −19 2

Gruppe B[redigér | redigér wikikode]

2. divsion gruppe B var femte niveau af VM-hierarkiet. Turneringen havde deltagelse af seks hold, der spillede en enkeltturnering alle-mod-alle, og den blev afviklet i arenaen Grandwest Ice Arena i Cape Town, Sydafrika i perioden 13.19. april 2015. Turneringen blev vundet af Kina, som dermed rykkede op i 2. division gruppe A. Til gengæld rykkede værtslandet Sydafrika ned i 3. division.

Dato Tid Kamp Res. Perioder
13. april 13:00 New Zealand – Israel 6–3 1-1, 3-1, 2-1
16:15 Bulgarien – Kina 13–10 1-3, 1-3, 1-4
20:00 Mexico – Sydafrika 4–1 1-0, 2-1, 1-0
14. april 13:00 Israel – Kina 3–4 0-1, 1-0, 2-2
0-0, 0-1
16:15 Mexico – New Zealand 3–5 1-2, 1-2, 1-1
20:00 Sydafrika – Bulgarien 1–2 0-0, 1-1, 0-1
16. april 13:00 Mexico – Bulgarien 9–1 3-0, 0-0, 6-1
16:15 New Zealand – Kina 4–7 1-2, 3-1, 0-4
20:00 Israel – Sydafrika 6–3 1-1, 4-0, 1-2
17. april 13:00 Kina – Mexico 5–2 2-0, 2-2, 1-0
16:15 Bulgarien – Israel 10–51 6-1, 2-2, 2-2
20:00 Sydafrika – New Zealand 3–1 0-0, 2-0, 1-1
19. april 13:00 New Zealand – Bulgarien 5–1 0-0, 2-1, 3-0
16:15 Israel – Mexico 3–6 1-1, 0-2, 2-3
20:00 Kina – Sydafrika 7–3 3-1, 3-2, 1-0
Hold Kampe Mål Mål± Point
Kina Kina 5 133-150 +18 14
New Zealand New Zealand 5 21-17 +4 9
Mexico Mexico 5 124-150 +9 9
Bulgarien Bulgarien (O) 5 017-301 −13 6
Israel Israel (N) 5 20-29 −9 4
Sydafrika Sydafrika 5 0011-2011 −9 3

3. division[redigér | redigér wikikode]

3. divsion var sjette og nederste niveau af VM-hierarkiet. Turneringen havde deltagelse af syv hold, der spillede en enkeltturnering alle-mod-alle, og den blev afviklet i arenaen İzmir Büyükşehir Belediyesi Buz Sporları Salonu i İzmir, Tyrkiet i perioden 3.12. april 2015. Turneringen blev vundet af Nordkorea, som dermed sikrede sig oprykning til 2. division gruppe B ved det efterfølgende VM.

Bosnien og Hercegovina deltog i VM for første gang siden 2008.

Dato Tid Kamp Res. Perioder
3. april 13:00 Nordkorea – Bosnien-Herc. 13–01 3-0, 3-0, 7-0
16:30 Luxembourg – Georgien 15–31 3-2, 3-1, 9-0
20:00 Hongkong – FAE 8–3 1-0, 2-2, 5-1
4. april 13:00 Georgien – Nordkorea 14–12 2-3, 1-5, 1-4
16:30 FAE – Luxembourg 2–7 1-2, 0-2, 1-3
20:00 Tyrkiet – Bosnien-Herc. 011–011 3-0, 4-0, 4-0
6. april 13:00 Hongkong – Bosnien-Herc. 8–0 5-0, 2-0, 1-0
16:30 Nordkorea – FAE 7–0 5-0, 1-0, 1-0
20:00 Tyrkiet – Georgien 13–10 3-0, 6-0, 4-1
7. april 13:00 Bosnien-Herc. – Luxembourg 0–5 0-3, 0-1, 0-1
16:30 Georgien – Hongkong 113–110 1-3, 1-4, 1-4
20:00 FAE – Tyrkiet 10–15 0-7, 0-3, 0-5
9. april 12:30 Georgien – Bosnien-Herc. 4–1 1-1, 0-0, 3-0
16:00 Tyrkiet – Hongkong 10–10 3-0, 5-1, 2-0
19:30 Nordkorea – Luxembourg 5–2 1-1, 1-0, 3-1
10. april 12:30 Bosnien-Herc. – FAE 2–5 0-2, 2-0, 0-3
16:00 Luxembourg – Tyrkiet 5–7 2-0, 2-3, 1-4
19:30 Hongkong – Nordkorea 0–9 0-3, 0-3, 0-3
12. april 11:00 FAE – Georgien 4–5 1-2, 1-0, 2-2
0-0, 0-1
14:30 Luxembourg – Hongkong 5–2 2-1, 2-0, 1-1
18:00 Tyrkiet – Nordkorea 3–4 1-2, 0-0, 2-1
0-1
Hold Kampe Mål Mål± Point
Nordkorea Nordkorea 6 50-90 +41 17
Tyrkiet Tyrkiet (N) 6 1159-1100 +48 16
Luxembourg Luxembourg 6 139-190 +20 12
Hongkong Hongkong 6 30-30 0 9
Georgien Georgien 6 20-56 −36 5
Forenede Arabiske Emirater Forenede Arabiske Emirater 6 014-441 −30 4
Bosnien-Hercegovina Bosnien & Hercegovina (ny) 6 03-46 −43 0

Kilder / eksterne henvisninger[redigér | redigér wikikode]

Noter[redigér | redigér wikikode]