Den store bagedyst

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
Den store bagedyst
Clausholm.jpg
Clausholm har siden 2016 været location for optagelserne.
Information
Genre Bagekonkurrence
Spilletid 60+ minutter
Sprog Dansk
Sæsoner og afsnit
Antal sæsoner 9
Antal afsnit 79
Produktion
Produktionsland Danmark Rediger på Wikidata
Udsendt
Oprindelig kanal DR1
Først sendt 28. august 2012;
8 år siden
 (2012-08-28)
Musik
Komponist bag
kendingsmelodi
Tom Howe
Kronologi og andet
Relaterede shows The Great British Bake Off
Links
Den store bagedystIMDb (engelsk) Rediger på Wikidata
Information med symbolet Billede af blyant hentes fra Wikidata. Kildehenvisninger foreligger sammesteds.

Den store bagedyst er et tv-program på DR1, hvor ti af Danmarks bedste amatørbagere kæmper om at vinde Den store bagedyst. Programmet er baseret på BBC One-programmet The Great British Bake Off fra 2010.[1]

Første sæson af programmet havde premiere i august 2012. Siden sæson 5 i 2016 er optagelserne forgået i et telt i Clausholms slotspark. De ti deltagere er siden 2017 blevet bedømt af dommerne Katrine Foged Thomsen og Markus Grigo. Værten Timm Vladimir har været med i bagedysten siden sæson 3.

I marts 2021 havde Den store juniorbagedyst premiere. De 8 deltagere er 12-15 år gamle og sæsonen varer 6 afsnit. Joakim Ingversen er vært i stedet for Timm Vladimir.

Historie[redigér | redigér wikikode]

Mellem 2012 og 2015 lagde Vinderslevholm, nær Silkeborg og Kjellerup i Midtjylland, have til Den store bagedyst. Fra 2016 har Clausholm, nær Hadsten, været lokation for bagedysten.

Første sæson bestod af seks programmer, 2., 3. og 4. sæson bestod af otte programmer, mens 5. sæson i 2016 bestod af ni programmer. I hver af sæsonens uger finder dommerne en mesterbager og en deltager sendes hjem. I 2016, 2018 og 2019 blev der dog ikke sendt en deltager hjem i første program. Til sidst bliver en deltager kåret som vinder af årets bagedyst.

I de første seks sæsoner blev programmet sendt kl. 20 om onsdagen, men i sæson 7 blev det sendt kl. 20 om lørdagen.[2]

Dommerne[redigér | redigér wikikode]

I alt fire dommere har vurderet smagen, udseendet og niveauet af deltagernes kreationer og præstationer.

Dommere Sæsoner
01 02 03 04 05 06 07 08 09
Mette Blomsterberg
Jan Friis-Mikkelsen
Katrine Foged Thomsen
Markus Grigo

Værter[redigér | redigér wikikode]

Siden starten i 2012 har programmet haft tre forskellige værter. I den første sæson var der to værter, mens der siden sæson to i 2013 kun har været én.

Værter Sæsoner
01 02 03 04 05 06 07 08 09
Neel Rønholt
Peter Ingemann
Timm Vladimir

Sæsonoversigt og vindere[redigér | redigér wikikode]

Sæson Oprindelig sendt Vinder Finalister
1 2012 Nana Frolov Christensen Christian Tønnesen
Kristian Justesen
2 2013 Annemette Voss Katja Stock
River Breinholt
3 2014 Tobias Hamann Mette Hassing Mikkelsen
Katja Krestina Hom
4 2015 Liv Martine Hansen Micki Cheng
Pernille Stigsgaard Morthensen
5 2016 Sune Demant Louise Rosing-Schow
Jesper Hemmingsen
6 2017 Andrea Søllested Jesper Søvndal
Kirsten Jazmin Thur
7 2018 Emil Obel Jon Edlund
Jasmin Gabay
8 2019 Frederikke Legaard Mia Emilie Persson
Victoria Sloth Askjær
9 2020 Mads Eg Andersen Anne Kirstine Tirstrup
Lena Thorssen

Sæsoner[redigér | redigér wikikode]

1. sæson (2012)[redigér | redigér wikikode]

Dommere: Mette Blomsterberg og Jan Friis-Mikkelsen.

Værter: Peter Ingemann og Neel Rønholt.

Deltagere[redigér | redigér wikikode]

Navn

Alder

Ind

Ud

Fra

Nana Frolov Christensen 30 Ep 1 DEN STORE BAGEDYST 2012 København
Christian Tønnesen 40 Ep 1 Finale 2. Plads Aarhus
Kristian Justesen 27 Ep 1 Finale 3. Plads København
Stefan Rodbjerg Jacobsen 37 Ep 1 Semifinalen Randers
Ditte Molin 27 Ep 1 Ep 4 Aarhus
Merete Hess 48 Ep 1 Ep 3 Hadsten
Signe Ebdrup 25 Ep 1 Ep 2 Højby
Bayar Tarik Fattah 24 Ep 1 Ep 2 Vallensbæk
Evu Mahncke 66 Ep 1 Ep 1 Jægerspris
Daniel Doose 29 Ep 1 Ep 1 Nykøbing S.

Resultater[redigér | redigér wikikode]

Navn Alder Fra 1 2 3 4 5 6 Pl.
Nana Frolov Christensen 25 København 4 5 6 1 4 1 1
Christian Tønnesen 40 Aarhus 2 1 1 4 2 2 2
Kristian Justesen 27 København 6 2 3 2 3 3 3
Stefan Rodbjerg Jacobsen 37 Randers 1 3 5 5 1 4
Ditte Molin 27 Aarhus 3 6 2 3 5
Merete Hess 48 Hadsten 5 4 4 6
Signe Ebdrup 25 Højby 8 7 7/8
Bayar Tarik Fattah 24 Vallensbæk 10 8 7/8
Evu Mahncke 66 Jægerspris 9 9/10
Daniel Doose 29 Nykøbing S. 7 9/10
Nummer angiver placering i den hemmelige udfordring
     Udgået af programmet
     Tredjeplads
     Mesterbager
     Vinder

2. sæson (2013)[redigér | redigér wikikode]

Dommere: Mette Blomsterberg og Jan Friis-Mikkelsen

Vært: Peter Ingemann.

Deltagere[redigér | redigér wikikode]

Navn

Alder

Ind

Ud

Fra

Annemette Voss 29 Ep 1 DEN STORE BAGEDYST 2013 Kongens Lyngby
Katja Stock 36 Ep 1 Finale Aabenraa
River Breinholt 28 Ep 1 Finale Aarhus
Helle Rimmer 49 Ep 1 Ep 7 Taastrup
Louise Damtoft Pedersen 22 Ep 1 Ep 6 Slagelse
Rasha Radwan Ep 1 Ep 5 Brabrand
Nils Laursen Ep 1 Ep 3 Frederiksberg
Tracy Skondin Ep 1 Ep 2 Ribe
Maria Willison Ep 1 Trak sig Herlev
Lukas Brink Ep 1 Ep 1 København

Resultater[redigér | redigér wikikode]

Navn Alder Fra 1 2 3 4 5 6 7 8 Pl.
Annemette Voss 29 Kongens Lyngby 6 2 3 1 1 2 4 1 1
Katja Stock 36 Aabenraa 1 1 7 2 2 1 3 3 2/3
River Breinholt 28 Aarhus 3 5 2 5 5 3 2 2 2/3
Helle Rimmer 49 Tastrup 7 3 5 4 3 4 1 4
Louise Damtoft Pedersen 22 Slagelse 2 6 4 3 4 5 5
Rasha Radwan Brabrand 4 4 1 6 6 6
Nils Laursen Frederiksberg 8 8 6 7
Tracy Skondin Ribe 10 7 8
Maria Willison Herlev 5 - 9
Lukas Brink København 9 10
Nummer angiver placering i den hemmelige udfordring
     Udgået af programmet
     Trak sig
     Mesterbager
     Vinder

3. sæson (2014)[redigér | redigér wikikode]

Dommere: Mette Blomsterberg og Jan Friis-Mikkelsen

Vært: Timm Vladimir

Deltagere[redigér | redigér wikikode]

Navn

Alder

Ind

Ud

Fra

Tobias Hamann 25 Ep 1 DEN STORE BAGEDYST 2014 Aarhus
Mette Hassing Mikkelsen 22 Ep 1 Finale Aalborg
Katja Krestina Hom 45 Ep 1 Finale Ringsted
Rikke Myrup Kirke 34 Ep 1 Ep 7 Farsø
Charlotte Brodersen 28 Ep 1 Ep 6 Frederiksberg
Liva Lundegaard Hermansen 63 Ep 1 Ep 5 Hedehusene
Jakob Hauge 31 Ep 1 Ep 4 Frederiksberg
Camilla Marie Svendsen 27 Ep 1 Ep 3 Odense
Jimmy Lerche 39 Ep 1 Ep 2 Faxe
Søren Trinderup-Thomsen 42 Ep 1 Ep 1 Sorring

Resultater[redigér | redigér wikikode]

Navn Alder Fra 1 2 3 4 5 6 7 8 Pl.
Tobias Hamann 25 Aarhus 1 5 7 1 5 5 3 1 1
Mette Hassing Mikkelsen 22 Aalborg 4 4 2 3 1 1 1 2 2/3
Katja Krestina Hom 45 Ringsted 6 1 6 2 2 2 4 3 2/3
Rikke Myrup Kirke 34 Farsø 5 8 8 7 4 4 2 4
Charlotte Brodersen 28 Frederiksberg 3 7 5 4 6 3 5
Liva Lundegaard Hermansen 63 Hedehusene 10 9 4 6 5 6
Jakob Hauge 31 Frederiksberg 7 3 1 5 7
Camilla Marie Svendsen 27 Odense 8 2 3 8
Jimmy Lerche 39 Faxe 2 6 9
Søren Trinderup-Thomsen 42 Sorring 9 10
Nummer angiver placering i den hemmelige udfordring
     Udgået af programmet
     Mesterbager
     Vinder

4. sæson (2015)[redigér | redigér wikikode]

Dommere: Mette Blomsterberg og Jan Friis-Mikkelsen

Vært: Timm Vladimir

Deltagere[redigér | redigér wikikode]

Navn

Alder

Ind

Ud

Fra

Liv Martine Hansen 24 Ep 1 DEN STORE BAGEDYST 2015 Hjørring
Micki Cheng 25 Ep 1 Finale Randers
Pernille Stigsgaard Morthensen 41 Ep 1 Finale Brønshøj
Ditte Julie Jensen 27 Ep 1 Ep 7 Kastrup
Line Kilsgaard Jensen 26 Ep 1 Ep 6 Aalborg
Auguste Hellesøe Bjerre 21 Ep 1 Ep 5 København
Sasitha Jayakumar 28 Ep 1 Ep 4 Vanløse
Joan Bahl 49 Ep 1 Ep 3 Svinninge
Jette Næsager Stub 50 Ep 1 Ep 2 Tikøb
Dorte Marcussen 60 Ep 1 Ep 1 Aarhus


Resultater[redigér | redigér wikikode]

Navn Alder Fra 1 2 3 4 5 6 7 8 Pl.
Liv Martine Hansen 24 Hjørring 2 4 8 6 6 4 3 3 1
Micki Cheng 25 Randers 8 1 4 4 3 2 1 1 2/3
Pernille Stigsgaard Morthensen 41 Brønshøj 3 6 1 1 2 3 2 2 2/3
Ditte Julie Jensen 27 Kastrup 1 7 4 5 1 1 4 4
Line Kilsgaard Jensen 26 Aalborg 9 7 2 7 4 5 5
Auguste Hellesøe Bjerre 21 København 6 2 3 2 5 6
Sasitha Jayakumar 21 Vanløse 10 8 5 3 7
Joan Bahl 49 Svinninge 7 3 6 8
Jette Næsager Stub 50 Tikøb 4 9 9
Dorte Marcussen 60 Aarhus 5 10
Nummer angiver placering i den hemmelige udfordring
     Udgået af programmet
     Mesterbager
     Vinder

5. sæson (2016)[redigér | redigér wikikode]

Dommere: Mette Blomsterberg og Jan Friis-Mikkelsen.

Vært: Timm Vladimir.

Resultater[redigér | redigér wikikode]

Navn Alder Fra 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Snit Pl.
Sune Demant 33 København V 6 1 9 4 5 5 1 2 1 3,8 1
Louise Rosing-Schow 39 Herlev 3 9 2 3 2 4 3 4 3 3,7 2/3
Jesper Hemmingsen 31 København 4 6 5 7 4 6 4 3 2 4,6 2/3
Iben Devantie 39 Tulstrup/Hillerød 1 8 7 8 1 3 2 1 3,9 4
Juliane Dixen 28 Holstebro 5 3 4 6 3 2 5 4 5
Luna Richardt 20 Silkeborg 10 2 3 2 7 1 4,2 6
Jette Silberbauer 42 Haderslev 8 7 8 5 6 6,8 7
Gunnar Weis Reinhardt 35 København SV 2 10 1 1 3,5 8
Inge Simonsen 65 Hals 7 5 6 6 9
Mohammed Hawa 32 Viby J 9 4 6,5 10
Nummer angiver placering i den hemmelige udfordring
Snit angiver gennemsnitlig placering i de hemmelige udfordringer
     Udgået af programmet
     Mesterbager
     Vinder

6. sæson (2017)[redigér | redigér wikikode]

Dommere: Katrine Foged Thomsen og Markus Grigo

Vært: Timm Vladimir

Deltagere[redigér | redigér wikikode]

Navn

Alder

Ind

Ud

Fra

Andrea Søllested 50 Ep 1 DEN STORE BAGEDYST 2017 Næstved
Jesper Søvndal 28 Ep 1 Finale Kolding
Kirsten Jazmin Thur 21 Ep 1 Finale Odense
Rosa Kildahl Christensen 59 Ep 1 Ep 8 Glyngøre
Anton Dahl Grue 20 Ep 1 Ep 7 Kongens Lyngby
Nipuni Julie Jakobsen 27 Ep 1 Ep 6 Aarhus C
Jacob Lund Hjort 30 Ep 1 Ep 5 København
Lisette Toth Larsen 35 Ep 1 Ep 4 København
Nicolai Mouritzen 43 Ep 1 Ep 3 Hellerup
Anam Akhtar 28 Ep 1 Ep 2 København NV

Resultater[redigér | redigér wikikode]

Navn Alder Fra 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pl.
Andrea Søllested 50 Næstved 5 6 1 1 3 6 3 2 1 1
Jesper Søvndal 28 Kolding 1 1 4 3 6 2 1 1 3 2/3
Kirsten Jazmin Thur 21 Odense 2 3 6 2 1 3 2 3 2 2/3
Rosa Kildahl Christensen 59 Glyngøre 8 4 5 4 4 1 5 4 4
Anton Dahl Grue 20 Kongens Lyngby 9 10 3 8 7 5 4 5
Nipuni Julie Jakobsen 27 Aarhus C 4 8 9 5 2 4 6
Jacob Lund Hjort 30 København 3 9 2 7 5 7
Lisette Toth Larsen 35 København 6 5 7 6 8
Nicolai Mouritzen 43 Hellerup 10 2 8 9
Anam Akhtar 28 København NV 7 7 10
Nummer angiver placering i den hemmelige udfordring
     Udgået af programmet
     Mesterbager
     Vinder

7. sæson (2018)[redigér | redigér wikikode]

Dommere: Katrine Foged Thomsen og Markus Grigo

Vært: Timm Vladimir

Deltagere[redigér | redigér wikikode]

Navn

Alder

Ind

Ud

Fra

Emil Obel 17 Ep 1 DEN STORE BAGEDYST 2018 Kongens Lyngby
Jon Edlund 25 Ep 1 Finale Aarhus
Jasmin Gabay 30 Ep 1 Finale Søborg
Marianne Bjerring Hansen 40 Ep 1 Ep 8 Børkop
Christina Friis Thomsen 37 Ep 1 Ep 7 Hadsten
Sara Græsborg 43 Ep 1 Ep 6 Havbro
Kristoffer Bonde Pedersen 27 Ep 1 Ep 5 København
Elissa Ben Brahem 28 Ep 1 Ep 4 Frederiksberg
Albert Hangaard Emtoft 21 Ep 1 Ep 3 København
Peter Nørholm 49 Ep 1 Ep 2 Skærbæk

Resultater[redigér | redigér wikikode]

Navn Alder Fra 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pl.
Emil Obel 17 Kongens Lyngby 1 1 3 5 3 2 3 1 1 1
Jon Edlund 25 Aarhus 5 4 1 3 1 5 1 4 2 2/3
Jasmin Gabay 30 Søborg 2 5 4 1 6 1 4 2 3 2/3
Marianne Bjerring Hansen 40 Børkop 4 3 2 2 4 3 2 3 4
Christina Friis Thomsen 37 Hadsten 3 7 7 4 7 4 5 5
Sara Græsborg 43 Havbro 6 2 6 6 5 6 6
Kristoffer Bonde Pedersen 27 København 8 10 5 7 2 7
Elissa Ben Brahem 28 Frederiksberg 7 8 9 8 8
Albert Hangaard Emtoft 21 København 10 6 8 9
Peter Nørholm 49 Skærbæk 9 9 10
Nummer angiver placering i den hemmelige udfordring
     Udgået af programmet
     Mesterbager
     Vinder

8. sæson (2019)[redigér | redigér wikikode]

Dommere: Katrine Foged Thomsen og Markus Grigo.

Vært: Timm Vladimir.

Deltagere[redigér | redigér wikikode]

Navn

År

Ind

Ud

Fra

Frederikke Legaard 23 Ep 1 DEN STORE BAGEDYST 2019 Amsterdam
Mia Emilie Persson 17 Ep 1 Finale Rungsted
Victoria Sloth Askjær 28 Ep 1 Finale Løgstrup
Rikke Baun 30 Ep 1 Ep 8 Kjeldbjerg
Louise Jensen 37 Ep 1 Ep 7 Ølstykke
Beate Stengaard Sørensen 26 Ep 1 Ep 6 Aalborg
Pia Bülow Karlsen 59 Ep 1 Ep 5 Lemming
Fillip Katballe 30 Ep 1 Ep 4 Hadsten
Rasmus Trangbæk 37 Ep 1 Ep 3 Virklund
Henrik Lindegaard 31 Ep 1 Ep 2 København

Resultater[redigér | redigér wikikode]

Navn Alder Fra 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pl.
Frederikke Legaard 23 Amsterdam 7 2 7 1 1 1 4 3 2 1
Mia Emilie Persson 17 Rungsted 2 7 3 3 3 6 1 2 1 2/3
Victoria Sloth Askjær 28 Løgstrup 1 9 2 4 4 5 5 1 3 2/3
Rikke Baun 30 Kjeldbjerg 9 1 9 8 7 3 3 4 4
Louise Jensen 37 Ølstykke 4 3 1 5 2 2 2 5
Beate Stengaard Sørensen 26 Aalborg 6 4 6 2 6 4 6
Pia Bülow Karlsen 59 Lemming 5 10 5 7 5 7
Fillip Katballe 30 Hadsten 10 5 8 6 8
Rasmus Trangbæk 37 Virklund 8 8 4 9
Henrik Lindegaard 31 København 3 6 10
Nummer angiver placering i den hemmelige udfordring
     Udgået af programmet
     Mesterbager
     Vinder

9. sæson (2020)[redigér | redigér wikikode]

Dommere: Katrine Foged Thomsen og Markus Grigo.

Vært: Timm Vladimir.

Deltagere[redigér | redigér wikikode]

Navn

År

Ind

Ud

Fra

Mads Eg Andersen 24 Ep 1 DEN STORE BAGEDYST 2020 Aarhus
Anne Kirstine Tirstrup 25 Ep 1 Finale Aarhus
Lena Thorsson 37 Ep 1 Finale Køge
Caroline Fischer Rigelsen 19 Ep 1 Ep 8 Hedehusene
Max Hoffmann-Dose Preisler 32 Ep 1 Ep 7 Hørsholm
Emil Ussing 21 Ep 1 Ep 6 Løkken
Morten Hansen 49 Ep 1 Ep 5 Kastrup
Lars Bjødstrup 60 Ep 1 Ep 4 Nyborg
Wissam Bouqasri 32 Ep 1 Ep 3 København
Katrine Ohlendorff 31 Ep 1 Ep 2 Roskilde

Resultater[redigér | redigér wikikode]

Navn Alder Fra 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pl.
Mads Eg Andersen 24 Aarhus 2 1 1 2 1 1 1 1 1 1
Anne Kirstine Tirstrup 25 Aarhus 9 2 3 3 7 6 5 2 2 2/3
Lena Thorssen 37 Køge 5 7 6 8 5 4 4 3 3 2/3
Caroline Fischer Rigelsen 19 Hedehusene 3 10 5 7 3 2 3 4 4
Max Hoffmann-Dose Preisler 32 Hørsholm 1 5 9 1 2 3 2 5
Emil Ussing 21 Løkken 10 3 2 5 4 5 6
Morten Hansen 49 Kastrup 8 4 8 6 6 7
Lars Bjødstrup 60 Nyborg 6 6 4 4 8
Wissam Bouqasri 32 København 4 9 7 9
Katrine Ohlendorff 31 Roskilde 7 8 10
Nummer angiver placering i den hemmelige udfordring
     Udgået af programmet
     Mesterbager
     Vinder

Den Store Junior Bagedyst (1. sæson) (2021)[redigér | redigér wikikode]

Dommere: Katrine Foged Thomsen og Markus Grigo.

Vært: Joakim Ingversen.

Deltagere[redigér | redigér wikikode]

Navn

År

Ind

Ud

Fra

Malou Damgaard Hounisen 14 Ep 1 DEN STORE JUNIOR BAGEDYST 2021 Thorsminde
Emma Larsen 14 Ep 1 Finale Sønderborg
Liva Mai Hansen 12 Ep 1 Finale Kastrup
Karl Lykkegaard Knudsen 14 Ep 1 Finale København
Nora Bache Westh 13 Ep 1 Ep 5 Værløse
Andreas Elkjær Lund 12 Ep 1 Ep 4 Nørre Nebel
William De Claville Wang Hansen 13 Ep 1 Ep 3 Vester Åby
Abbitha Viknes 15 Ep 1 Ep 2 Humlebæk

Resultater[redigér | redigér wikikode]

Navn Alder Fra 1 2 3 4 5 6 Pl.
Malou Damgaard Hounisen 14 Thorsminde 1 6 2 4 1
Emma Larsen 14 Sønderborg 5 5 3 1 2/3/4
Liva Mai Hansen 12 Kastrup 4 1 5 5 2/3/4
Karl Lykkegaard Knudsen 14 København 3 2 6 2 2/3/4
Nora Bache Westh 13 Værløse 2 4 1 3 5
Andreas Elkjær Lund 12 Nørre Nebel 6 3 4 6
William De Claville Wang Hansen 13 Vester Åby 8 7 7
Abbitha Viknes 15 Humlebæk 7 8
Nummer angiver placering i den hemmelige udfordring
     Udgået af programmet
     Mesterbager
     Vinder

Der blev ikke holdt en hemmelig udfordirng i den første uge og finale ugen.

Referencer[redigér | redigér wikikode]

Eksterne henvisninger[redigér | redigér wikikode]