B-VM i håndbold 1989 (kvinder)

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Gå til: navigation, søg
B-VM 1989
Guld Vesttyskland Vesttyskland
Sølv Sverige Sverige
Bronze Østtyskland Østtyskland
4. Rumænien Rumænien
5. Østrig Østrig
6. Polen Polen
7. Danmark Danmark
8. Bulgarien Bulgarien
B-VM 1989
9. Frankrig Frankrig
10. Tjekkoslovakiet Tjekkoslovakiet
11. Japan Japan
12. Holland Holland
13. Ungarn Ungarn
14. USA USA
15. Brasilien Brasilien
16. Portugal Portugal

B-Verdensmesterskabet i håndbold for kvinder 1989 var det sjette B-VM i håndbold for kvinder, og turneringen blev afviklet i Danmark i perioden 1.10. december 1989. Turneringen fungerede som kvalifikation til A-VM 1990, og de seksten deltagende hold spillede om ni ledige pladser ved A-VM. Endvidere spillede de europæiske hold om at undgå fire nedrykningspladser til C-VM 1991, hvor de imidlertid havde mulighed for kvalificere sig til næste B-VM i 1992.

Mesterskabet blev vundet af Vesttyskland, som gik ubesejret gennem turneringen, og som i finalen besejrede Sverige med 20-18. Sejren var Vesttysklands første B-VM-titel.

Danmark endte på 7.-pladsen, og danskerne sikrede sig dermed adgang til det efterfølgende A-VM (for første gang siden 1975) sammen med Vesttyskland, Sverige, Østtyskland, Rumænien, Østrig, Polen, Bulgarien og Frankrig, mens Tjekkoslovakiet, Holland, Ungarn og Portugal måtte en tur ned i C-VM.

Spillesteder[redigér | redigér wikikode]

Mesterskabet blev spillet i 24 forskellige haller i 23 byer i Jylland.

B-VM i håndbold 1989 (kvinder) (Danmark)
Red pog.svg
Viborg
Red pog.svg
Brande
Red pog.svg
     Brædstrup
Red pog.svg
Esbjerg
Red pog.svg
   Fjerritslev
Red pog.svg
Hanstholm
Red pog.svg

Hobro
Red pog.svg
Holstebro
Red pog.svg
Hvide Sande
Red pog.svg
Ikast
Red pog.svg
Løgstør
Red pog.svg
Nykøbing Mors
Red pog.svg
Odder
Red pog.svg
Randers
Red pog.svg
Ribe
Red pog.svg
Rødkærsbro
Red pog.svg
Silkeborg
Red pog.svg
Thisted
Red pog.svg

Ulstrup
Red pog.svg
Aalborg
Red pog.svg
Aalestrup
Red pog.svg
Århus
Red pog.svg
Aars
Spillesteder ved B-VM 1989

Resultater[redigér | redigér wikikode]

Indledende runde[redigér | redigér wikikode]

I den indledende runde var de seksten hold opdelt i fire grupper med fire hold. I hver gruppe spillede holdene alle-mod-alle, og herefter gik de tre bedste hold i hver gruppe videre til hovedrunden om placeringerne 1-12. Holdene, der endte på fjerdepladserne, spillede videre i placeringsrunden om 13.- til 16.-pladsen

Gruppe A[redigér | redigér wikikode]

Dato Tid Kamp Res. Pause Spillested
1.12. 20:15 Østrig – USA 25–18 10-11 Odder
Danmark – Frankrig 18–18 10-60 Esbjerg
2.12. 16:15 Østrig – Frankrig 22–19 12-80 Brande
Danmark – USA 29–15 14-60 Silkeborg
3.12. 13:15 Frankrig – USA 23–16 12-30 Hvide Sande
16:45 Østrig – Danmark 16–16 8-8 Randers
Hold Kampe Mål Point
Østrig Østrig 3 63-53 5
Danmark Danmark 3 63-49 4
Frankrig Frankrig 3 60-56 3
USA USA 3 49-77 0

Gruppe B[redigér | redigér wikikode]

Dato Tid Kamp Res. Pause Spillested
1.12. 18:30 Østtyskland – Holland 29–22 17-70 Esbjerg
Sverige – Ungarn 18–18 11-90 Odder
2.12. 14:30 Holland – Ungarn 22–21 10-12 Brande
Sverige – Østtyskland 22–17 10-70 Silkeborg
3.12. 15:00 Holland – Sverige 15–14 6-6 Hvide Sande
Østtyskland – Ungarn 26–21 14-10 Randers
Hold Kampe Mål Point
Østtyskland Østtyskland 3 72-65 4
Holland Holland 3 59-64 4
Sverige Sverige 3 54-50 3
Ungarn Ungarn 3 60-66 1

Gruppe C[redigér | redigér wikikode]

Dato Tid Kamp Res. Pause Spillested
1.12. 18:30 Bulgarien – Portugal 31–18 19-70 Aalestrup
20:15 Rumænien – Japan 33–19 15-90 Aalestrup
2.12. 14:30 Rumænien – Portugal 36–80 17-40 Viborg
16:15 Bulgarien – Japan 20–19 12-80 Viborg
3.12. 13:15 Japan – Portugal 27–12 12-60 Hanstholm
15:00 Rumænien – Bulgarien 19–19 11-60 Hanstholm
Hold Kampe Mål Point
Rumænien Rumænien 3 88-46 5
Bulgarien Bulgarien 3 70-56 5
Japan Japan 3 65-65 2
Portugal Portugal 3 38-94 0

Gruppe D[redigér | redigér wikikode]

Dato Tid Kamp Res. Pause Spillested
1.12. 18:30 Polen – Brasilien 36–23 18-11 Løgstør
20:15 Vesttyskland – Tjekkoslovakiet 19–17 8-8 Løgstør
2.12. 14:30 Tjekkoslovakiet – Brasilien 32–90 15-30 Thisted
16:15 Vesttyskland – Polen 28–24 13-14 Thisted
3.12. 13:15 Vesttyskland – Brasilien 22–16 13-70 Nykøbing M.
15:00 Polen – Tjekkoslovakiet 26–20 12-70 Nykøbing M.
Hold Kampe Mål Point
Vesttyskland Vesttyskland 3 69-57 6
Polen Polen 3 86-71 4
Tjekkoslovakiet Tjekkoslovakiet 3 69-54 2
Brasilien Brasilien 3 48-90 0

Placeringsrunde[redigér | redigér wikikode]

Placeringsrunden havde deltagelse af de fire hold, der sluttede på fjerdepladserne i de indledende grupper. Holdene spillede alle-mod-alle om placeringerne 13-16.

Dato Tid Kamp Res. Pause Spillested
5.12. 18:30 USA – Portugal 16–14 6-7 Hobro
Ungarn – Brasilien 33–18 18-13 Rødkærsbro
6.12. 18:30 Ungarn – Portugal 25–80 11-20 Ikast
USA – Brasilien 21–16 10-10 Ulstrup
8.12. 18:30 Ungarn – USA 31–15 18-40
Brasilien – Portugal 17–16 8-8
Plac. Hold Kampe Mål Point
13. Ungarn Ungarn 3 89-41 6
14. USA USA 3 52-61 4
15. Brasilien Brasilien 3 51-70 2
16. Portugal Portugal 3 38-58 0

Hovedrunde[redigér | redigér wikikode]

Hovedrunden havde deltagelse af de tolv hold, der sluttede på første-, anden- eller tredjepladserne i de indledende grupper. Holdene blev inddelt i to nye grupper med seks hold. Holdene fra gruppe A og B blev samlet i gruppe I, mens holdene fra gruppe C og D samledes i gruppe II. Resultater af indbyrdes opgør mellem hold fra samme indledende gruppe blev overført til hovedrunden, således at holdene ikke skulle mødes en gang til.

Gruppe I[redigér | redigér wikikode]

Dato Tid Kamp Res. Pause Spillested
5.12. 18:30 Sverige – Østrig 15–15 07-11 Holstebro
20:15 Danmark – Holland 14–12 8-8 Holstebro
20:15 Østtyskland – Frankrig 25–17 11-90 Hobro
6.12. 18:30 Sverige – Frankrig 21–11 9-6 Ribe
20:15 Østrig – Holland 21–17 9-7 Ribe
20:15 Østtyskland – Danmark 15–15 9-6 Ikast
8.12. 18:30 Østtyskland – Østrig 27–23 15-11 Århus
20:15 Sverige – Danmark 25–13 9-6 Århus
20:15 Frankrig – Holland 19–16 07-10 Brædstrup
Hold Kampe Mål Point
Sverige Sverige 5 097-071 7
Østtyskland Østtyskland 5 113-079 7
Østrig Østrig 5 097-094 6
Danmark Danmark 5 076-086 5
Frankrig Frankrig 5 084-102 3
Holland Holland 5 082-097 2

Gruppe II[redigér | redigér wikikode]

Dato Tid Kamp Res. Pause Spillested
5.12. 18:30 Polen – Bulgarien 25–23 11-13 Aalborg
20:15 Rumænien – Tjekkoslovakiet 30–18 15-70 Aalborg
20:15 Vesttyskland – Japan 22–11 10-20 Rødkærsbro
6.12. 18:30 Tjekkoslovakiet – Japan 26–19 12-11 Sindal
20:15 Rumænien – Polen 25–18 13-10 Sindal
20:15 Vesttyskland – Bulgarien 23–16 11-50 Ulstrup
8.12. 18:30 Polen – Japan 19–16 10-80 Aars
20:15 Bulgarien – Tjekkoslovakiet 27–20 11-90 Aars
20:15 Vesttyskland – Rumænien 17–16 11-10 Fjerritslev
Hold Kampe Mål Point
Vesttyskland Vesttyskland 5 109-084 100
Rumænien Rumænien 5 123-091 7
Polen Polen 5 112-112 6
Bulgarien Bulgarien 5 105-106 5
Tjekkoslovakiet Tjekkoslovakiet 5 101-121 2
Japan Japan 5 084-120 0

Placeringskampe[redigér | redigér wikikode]

Dato Tid Kamp Res. Pause Spillested
Kamp om 11.-pladsen
10.12. 10:00 Japan – Holland 27–26 13-11 Randers[1]
Kamp om 9.-pladsen
10.12. 14:00 Frankrig – Tjekkoslovakiet [0]30–29[2] 07-10 Randers[1]
Kamp om 7.-pladsen
10.12. 12:30 Danmark – Bulgarien 19–18 10-90 Randers
Kamp om 5.-pladsen
10.12. 12:00 Østrig – Polen 24–23 10-11 Randers[1]
Bronzekamp
10.12. 14:30 Østtyskland – Rumænien 25–23 10-90 Randers
Finale
10.12. 16:30 Vesttyskland – Sverige 20–18 8-7 Randers
Samlet rangering
Guld Vesttyskland Vesttyskland
Sølv Sverige Sverige
Bronze Østtyskland Østtyskland
4. Rumænien Rumænien
5. Østrig Østrig
6. Polen Polen
7. Danmark Danmark
8. Bulgarien Bulgarien
9. Frankrig Frankrig
10. Tjekkoslovakiet Tjekkoslovakiet
11. Japan Japan
12. Holland Holland

Kilder / eksterne henvisninger[redigér | redigér wikikode]

Noter[redigér | redigér wikikode]

  1. ^ a b c Spillet i Ulvehøjhallen.
  2. ^ Efter 2 × forlænget spilletid og straffekastkonkurrence. Stillingen efter ordinær spilletid var 20-20. Stillingen efter 1 × forlænget spilletid (2 × 5 min.) var 23-23. Stillingen efter 2 × forlænget spilletid (2 × 5 min. + 2 × 5 min.) var 25-25. Frankrig vandt straffekastkonkurrencen med 5-4.