Oscar 2. af Sverige

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Gå til: navigation, søg
Oscar 2. (1898), malet af Anders Zorn
Ridder af Elefantordenen
Order of the Elephant (heraldry).svg
1848

Oscar 2. af Sverige eller Oscar Fredric (21. januar 1829 - 8. december 1907) var konge af Sverige 1872-1907, konge af Norge 1872-1905, og hertug af Östergötland. Gift 1857 med Sofia af Nassau. Han var søn af Oscar 1., bror til Karl 15.

Indholdsfortegnelse

[redigér] Udenrigspolitik

Oscar 2.s store interesse var udenrigspolitikken. Han beundrede Tyskland og specielt Otto von Bismarck. Han arbejdede for et "germansk, skandinavisk og italiensk forbund", som han mente, at også Storbritannien kunne slutte sig til. Kernen var faren fra øst. Flere og flere svenskere beundrede Tyskland, og dronning Sofia var fra Hessen-Nassau, så kongefamilien var knyttet til mange tyske fyrstehuse.

[redigér] Unionsopløsningen

Oscars største nederlag som konge var unionsopløsningen i 1905. Norge havde i 1814 indgået en personalunion med Sverige med fælles konge og udenrigstjeneste, men forøvrigt med egne institutioner. Selv om de to stater formelt var ligestillede, var Norge tvunget ind i unionen og var den underlegne part. Der havde i hele Oscars regeringstid været brydninger, hvor nordmændene kæmpede for større selvstændighed, og 7. juni 1905 opsagde de unionsaftalen, da Stortinget vedtog, at: foreningen med Sverige under én konge er ophørt som følge af, at kongen har ophørt med at fungere som norsk konge.

Oscar bar nederlaget med stor værdighed og vandt respekt over hele Europa for at håndtere unionsopløsningen, uden at det førte til krig. Han skal have talt og skrevet norsk flydende. Mens Oscar I besøgte Norge i 11 af sine 15 regeringsår, og Karl 15. i 12 af sine 13 regeringsår, besøgte Oscar 2. Norge hvert eneste regeringsår. Omkring århundredskiftet kom han som regel tre gange årligt, ofte sammen med kronprins Gustav. Oscar 2. passede omhyggeligt på at skelne mellem sine pligter i de respektive lande, men det passer ikke, at han havde to skriveborde på Stockholms slot, et for hvert af sine riger. Men når han tog toget til Kristiania, skiftede han uniform på grænsen, og gik over til at tale norsk til sit følge. [1]

[redigér] Personlige forhold

Oscar 2. og Sophia fik fire sønner:

Oscar 2. er oldefar til Harald 5. af Norge og Albert 2. af Belgien og tipoldefar til Carl 16. Gustav af Sverige og Margrethe 2. af Danmark.

Oscar 2. var frimurer[Kilde mangler].

[redigér] Henvisninger

  1. Torbjörn Nilsson: "Norska som främmande språk", Språknytt nr 3/2005 (s. 19-20), udgivet af Språkrådet, 0032 Oslo

[redigér] Se også

Foregående: Sveriges regenter Efterfølgende:
Karl 15.
1859-1872
Gustav 5.
1907-1950
Personlige værktøjer
Navnerum

Varianter
Handlinger
Navigation
Deltagelse
Værktøjer
Organisation
Udskriv/eksportér
Andre sprog