Bruger:Steenth/Autoliste/Eesti 1000

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning

Dansk arbejdsliste for projektet Eesti 1000, som er artikler om Estland, som den estisk Wikipedia mener er vigtige at have. Det er wikidata-emner, som har udsagn arbejdsliste for et Wikimediaprojekt (P5008) = Eesti 1000 (Q57005414).


Denne liste bliver periodisk opdateret af en bot. Manuelle ændringer ved listen bliver fjernet ved næste opdatering!

billede label description tilfælde af item
1905. aasta revolutsioon Eestis Q12357694
EstConstAssmb.jpg
1919 Estonian Constituent Assembly election valg Q119343
1924 Estonian coup d'état attempt forsøg på statskup Q2602809
2007 cyberattacks on Estonia Q1668018
2020 COVID-19 pandemic in Estonia sygdomsudbrud Q87204911
Samba boys kick off the match in Tallinn.jpg
A. Le Coq Arena fodboldstadion Q278923
AHHAA.jpg
AHHAA science center
museum
Q3741056
ANK '64 kunstnersammenslutning Q12357993
EU-EE-TLN-PT-Volta-Franz Krull factory.JPG
AS Franz Krull virksomhed Q16410794
AS Riigi Kinnisvara ejendomsmæglerkæde Q16418795
Jaanus Orgulas ja Aarne Üksküla 2007.jpg
Aarne Üksküla estlandsk skuespiller menneske Q12358103
Bundesarchiv Bild 183-S0517-0011, Hans-Joachim Hartnick, Aavo Pikkuus.jpg
Aavo Pikkuus menneske Q303825
Abruka maja, 2010.jpg
Abruka ø Q331594
Kruzenshtern I F.jpg
Adam Johann von Krusenstern menneske Q160888
Adhésion de l'Estonie à l'Union européenne tilslutning af et land til Den Europæiske Union Q2824357
Konrad Mägi. Ado Vabbe portree. 1918.jpg
Ado Vabbe menneske Q4102078
Adrian Virginius menneske Q374464
Aegna mannik.jpg
Aegna ø Q380699
Alam-Pedja satellite image.jpg
Alam-Pedja Nature Reserve beskyttet område Q3445365
Alar Kotli menneske Q434946
Alatskivi loss2.JPG
Alatskivi castle herregård Q723577
Albert of Riga.JPG
Albert af Riga tysk politiker menneske Q60952
Aleksander Kesküla menneske Q2045976
Aleksander Kunileid.Saebelmann - Komponist.jpg
Aleksander Kunileid estlandsk komponist menneske Q2640814
Patriarch Alexy II of Moscow.png
Aleksej II menneske Q151040
Catedral de Alejandro Nevsky, Tallin, Estonia, 2012-08-11, DD 45.JPG
Alexander Nevsky Cathedral ortodoks domkirke Q568214
Alexander Schmidt.jpg
Alexander Schmidt menneske Q1610524
Alexander von Middendorff.jpg
Alexander von Middendorff menneske Q461620
Alexela virksomhed Q4721301
Alfons rebane.jpg
Alfons Rebane menneske Q77408
Alo Mattiisen, helilooja 88.jpg
Alo Mattiisen estlandsk komponist og sanger menneske Q382448
Alutaguse National Park beskyttet område Q59282938
Alutaguse forests.jpg
Alutaguse Rural Municipality landkommune i Estland Q42892510
Amandus Adamson 1914.jpeg
Amandus Adamson menneske Q454331
Ammende villa 2012.jpg
Ammende Villa villa
hotelbygning
Q15179846
Portrait Andrus Ansip.jpg
Andrus Ansip menneske Q57640
Andrus Kivirähk-2-1000.jpg
Andrus Kivirähk menneske Q514424
Andrus Veerpalu 2006.jpg
Andrus Veerpalu menneske Q368463
Anija Rural Municipality landkommune i Estland Q44491324
Anna Haava, 19.saj.jpg
Anna Haava menneske Q468708
Anna Raudkats menneske Q12359271
Anne Veski (ru - Анне Вески).jpeg
Anne Veski estlandsk sanger menneske Q450134
Anton Hansen Tammsaare, 000290.jpg
Anton Hansen Tammsaare estlandsk skribent menneske Q353637
Staabikapten Anton Irv.jpg
Anton Irv menneske Q4775813
Anton Lembit Soans menneske Q594299
Anton thor Helle menneske Q329244
Ants Eskola estlandsk sanger og skuespiller menneske Q2497935
RK Ants Laaneots.jpg
Ants Laaneots menneske Q3736458
Ants Laikmaa1.JPG
Ants Laikmaa menneske Q609387
Ants Piip, 1923.jpg
Ants Piip estlandsk diplomat og politiker menneske Q887682
Antsla Rural Municipality landkommune i Estland Q44491738
Anu Kaal menneske Q3743708
Kadri ja Anu Tali, muusikud 2000.jpg
Anu Tali menneske Q468753
Arbujad litterær bevægelse Q630700
Armin Karu 2018.jpg
Armin Karu menneske Q12359566
Arnold Matteus menneske Q695747
Est UN.jpg
Arnold Rüütel estlandsk politiker menneske Q194000
Art Museum of Estonia art museum Q1754105
Arthur Võõbus menneske Q711822
Artur kapp.jpg
Artur Kapp menneske Q714510
Aruküla koopad hule Q12359728
Arvo Pärt.jpg
Arvo Pärt estisk komponist menneske Q189534
August Wilhelm Hupel.jpeg
August Wilhelm Hupel menneske Q553624
BLRT Grupp virksomhed Q3440720
Balthasar Russow menneske Q495702
Baltic Entente traktat Q167759
Osmussaare pank 2017 07 02.jpg
Baltic Klint escarpment Q2002146
Иллюстрация к статье «Балтийская линия». Военная энциклопедия Сытина (Санкт-Петербург, 1911-1915).jpg
Baltische Eisenbahn Jernbaneselskab Q805773
Narva 1944.jpg
Battle for Narva (1944) slag Q7885422
Latvian Independence War 1919.06.22.svg
Battle of Cēsis slag Q183286
Narva (Gustaf Cederström) - Nationalmuseum - 18638.tif
Battle of Narva slag Q155726
Narva 1704.jpg
Battle of Narva slag
belejring
Q694054
Battle of Revel.jpg
Battle of Reval slag Q2495510
Battle of St. Matthew's Day slag Q1082410
Tannenberg1944.jpg
Battle of Tannenberg Line slag Q2026904
Facial Chronicle - b.06, p.083 - Battle of the Ice.jpg
Battle of the Ice slag Q14689
Bengt Gottfried Forselius menneske Q817220
Bernard Kangro, Tartu. 1937.jpg
Bernard Kangro menneske Q719583
Bernhard Schmidt.jpg
Bernhard Schmidt menneske Q520703
Betti Alver.jpg
Betti Alver estlandsk poet menneske Q253998
Morcilla-burgos 2.jpg
Blodpølse Q154482
Bombardementet af Tallinn under 2. verdenskrig luftbombardement af en by Q2364542
Bronze Soldier of Tallinn, 2007.jpg
Bronzesoldaten skulptur Q928267
Karl Bulla.jpg
Carl Oswald Bulla tysk fotograf menneske Q71438
Carl Robert Jakobson.jpg
Carl Robert Jakobson menneske Q725191
Carmen Kass (cropped).jpg
Carmen Kass menneske Q229566
Toompea linnus.jpg
Castrum Danorum borg på kalkstensbakken Toompea i den centrale del af Tallinn borg Q859010
Commune of the Working People of Estonia historisk, ikke-anerkendt stat Q2182946
Constitution of Estonia forfatning Q1370367
Cultural Endowment of Estonia fond Q6661128
Cyrillus Kreek.jpg
Cyrillus Kreek menneske Q1148829
Havenvanhiiuma.JPG
Dagø ø Q146530
Dansk Estland tidligere administrativ territorial enhed Q625396
Delfi (webportal) website Q1184119
Operation-tanne-1944.png
Den Finske Bugt bugt Q14686
LivonianOrder.svg
Den Liviske Orden Religiøs orden
administrativt område
Klientstat
religious military order
Q29140
Narva (Gustaf Cederström) - Nationalmuseum - 18638.tif
Den Store Nordiske Krig Krig i Nordeuropa 1700-1721 krig Q151616
BaltskýŘetěz.jpg
Den baltiske kæde protest
human chain
Q389646
FinnVlntrsTllnnDc1918.jpg
Den estiske selvstændighedskrig war of independence Q1127302
Eesti Maaülikool.jpg
Det estiske biovidenskabelige universitet universitet Q655542
Duchy of Livonia tidligere land
Vasalstat
Q1352878
Tehase "Dvigatel" administratiivhoone.jpg
Dvigatel virksomhed Q12360950
Bernt Notke Danse Macabre.jpg
Dødedans maleri af Bernt Notke maleri Q21806426
ESTCube-1 illustration.jpg
ESTCube-1 CubeSat Q3200445
Edgar Kant.jpg
Edgar Kant estisk geograf og økonom menneske Q3128307
Edgar Krahn.jpg
Edgar Krahn estlandsk matematiker menneske Q3311473
RK Edgar Savisaar.jpg
Edgar Savisaar estlandsk politiker menneske Q355241
Edgar Valter estlandsk skribent menneske Q329424
Edgar von Wahl (cropped).jpg
Edgar de Wahl menneske Q327195
Eduard Vilde 1911.jpg
Eduard Vilde estlandsk diplomat menneske Q464207
Eduard Wiiralt menneske Q1290386
Эдуард Толль.jpg
Eduard von Toll menneske Q559426
Edward von Lõngus menneske Q20528526
Eerik Kumari menneske Q3740821
Eesti Aleksandrikool skole Q12361187
Eesti Ekspress avis Q1295548
Eesti Energia.jpg
Eesti Energia virksomhed
foretagende
Q1295560
Eesti Meedia virksomhed Q12358002
Eesti Post virksomhed Q282457
Eesti Päevaleht dagblad Q1295618
Eesti Reformierakond politisk parti Q738947
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester orkester Q1295657
Eesti Televisioon tv-kanal Q509492
Eesti eksport Q42889009
Eesti elustik Q12361517
Eesti geoloogiline ehitus Q16409251
Eesti järved Q12361535
Eesti jõed Q16412505
Eesti keraamika Q12361540
Eesti kohtusüsteem Q16409556
Eesti maalikunst Q57306624
Eesti mullastik Q16413118
Eesti näitekirjandus Q12361633
Eesti pagulaskirjandus Q16409501
Eesti pangandus Q31275578
Eesti rahvakalender Q11023340
Eesti rahvalaul Q16408598
Eesti rahvarõivad Q42900827
Eesti rahvausund Q16408601
Eesti riigikaitse Q12361662
Eesti riiklikud tähtpäevad Q16410592
Eesti taimestik Q12361677
Eesti vähemusrahvused Q31271963
Eesti õigussüsteem Q31273125
Eestimaa Laul koncert Q31272797
Eestimaa talurahvaseadused Q16403901
Eestlaste muistne vabadusvõitlus Q16357916
Letipea hiidrahn.jpg
Ehalkivi glacial erratic boulder Q1299227
Elering virksomhed Q5359452
Elina Nechayeva (3) 20180508 EuroVisionary.jpg
Elina Netšajeva menneske Q46366625
Ellen Niit menneske Q432811
Nüganen Elmo Mandariinide- tegija2014-01.jpg
Elmo Nüganen menneske Q11857537
Stadler Flirt Keila jaamas1.jpg
Elron Jernbaneselskab Q1326458
Viisjaagu järv.JPG
Elva Rural Municipality landkommune i Estland Q42811297
Emajõe-Suursoo bog complex Q23887572
Voerts.jpg
Emajõgi flod Q215378
Endel Lippmaa menneske Q1340315
Endel Tulving menneske Q907933
Männikjärve raba tornist.jpg
Endla Nature Reserve beskyttet område Q918763
Endla teatrihoone Pärnus.jpg
Endla Theatre teaterkompagni Q581127
IRL Ene Ergma.jpg
Ene Ergma estlandsk fysiker menneske Q439102
Ene-Liis Semper menneske Q16404450
Enkeltgravskultur arkæologisk kultur Q933996
Enn Kunila.JPG
Enn Kunila menneske Q14236301
Enn Pant menneske Q16406739
Enterprise Estonia fond Q11858046
Environment Agency myndighed Q16410106
Environment of Estonia Q647389
Environmental Investment Centre organisation Q16410112
Epu-Kakerdi bog complex bog complex Q16408582
Era of Silence periode Q5384797
Klas, Eri in 2012.jpg
Eri Klas menneske Q1351055
Eric-Adamson menneske Q2330985
Erika Salumäe vastuvõtt Raekoja platsil 1992.jpg
Erika Salumäe menneske Q261471
IRL Erki Nool.jpg
Erki Nool estlandsk politiker menneske Q334700
Tüür, Erkki-Sven.IMG 0325.JPG
Erkki-Sven Tüür estlandsk komponist menneske Q462186
Ernst Põdder - Kaitseliit.jpg
Ernst Põdder menneske Q2669898
ErnstJuliusOpik.jpg
Ernst Öpik menneske Q318126
Ester Mägi estlandsk komponist menneske Q509461
Estere etnisk gruppe Q173302
Estisk kultur et områdes kultur Q604512
Estisk litteratur akademisk disciplin
akademisk fagretning
Q1334834
Estiske Kulturarvsstyrelse Kulturarvsstyrelsen i Estland myndighed Q12370518
Estiske Kulturministerium ministry of culture Q12367721
Estiske SSR tidligere land Q130280
Eesti tähestik.svg
Estiske alfabet Latin-script alphabet Q1073132
EST-coins-overview.jpg
Estiske kroon valuta Q129983
Kohtu 6, Tallinn.IMGP6035.JPG
Estiske videnskabsakademi national academy
videnskabsakademi
Q1370215
Estland nordeuropæisk land suveræn stat Q191
Estland i Eurovision Song Contest Q212441
Estland ved OL nation ved OL Q742562
Estlands Konservative Folkeparti politisk parti Q794028
Estlands amter Q189672
Eesti Panga peahoone 20101103 Ahsoous.JPG
Estlands bank nationalbank Q366960
Flag of Estonia.svg
Estlands flag nationalflag Q81471
Estlands fodboldlandshold fodboldlandshold Q186914
Eesti Vabaõhumuuseum 13.jpg
Estlands frilandsmuseum museum Q2038855
Estlands historie history of a country or state Q949423
Eesti Kunstiakadeemia uus õppehoone Kalamajas.jpg
Estlands kunstakademi universitet Q1370318
Vali-014.jpg
Estlands musik- og teaterakademi college of music
konservatorium
universitet
Q1370342
Coat of arms of Estonia.svg
Estlands nationalvåben Rigsvåben Q164845
Estlands premierministre officielt embede Q737115
Estlands regering regering Q2421589
Estonian Declaration of Independence.jpg
Estlands selvstændighedserklæring uafhængighedserklæring Q2412892
Estlands socialdemokratiske parti politisk parti Q913551
Statistikaamet.IMG 1343.JPG
Estlands statistiske kontor statistikbureau Q3738605
SEB Eesti peahoone.JPG
Estlands økonomi nationaløkonomi Q1410778
Oskar Friberg.jpg
Estlandssvenskere etnisk gruppe Q1358371
Tallinn Sydalinn Estonia.jpg
Estonia Theatre teater
operahus
Q11704264
Estonia lifering.jpg
Estonia disaster skibbrud Q3360074
Estonia in European Union Q97347362
Estonia in World War I Q16412922
Estonia in World War II nations at occurrence Q609413
Estonia men's national volleyball team landshold Q783030
Estonia national basketball team landshold Q2083345
Estonian Academy of Security Sciences professionshøjskole Q10932366
Estonian Aviation Academy.jpg
Estonian Aviation Academy professionshøjskole Q2065467
Estonian Bronze Age Q57273495
Estonian Business School handelshøjskole
privatuniversitet
Q3741208
Estonian Dance Festival tilbagevendende begivenhed Q12379557
Estonian Defence Forces væbnede styrker Q327827
Kaitseliit emblem.svg
Estonian Defence League Militær reserve Q1721814
Estonian Draft hesterace Q10489232
Eesti Draamateater1.JPG
Estonian Drama Theatre teaterkompagni Q2034107
Estonian Flag Day offentlig helligdag Q12361577
Museo Estonio de Historia, Tallin, Estonia, 2012-08-05, DD 05.JPG
Estonian History Museum museum Q2064821
Gończy estoński MB 01.jpg
Estonian Hound hunderace Q38729
Estonian Iron Age Q59647258
Tallinn Domberg 7.JPG
Estonian Knighthood Ridderskab Q829894
Estonian Land Reform of 1919 Nationalisering
expropriation
jordreform
Q1370313
Vanemuise 42, Tartu 2011.jpg
Estonian Literary Museum museum
litteraturmuseum
open-access publisher
Q823031
Estonian Maritime Museum, Tallinn, Estonia.JPG
Estonian Maritime Museum museum Q223373
Estonian Military Academy Officersskole Q12366102
Eesti Arhitektuurimuuseum, 24. august 2011.jpg
Estonian Museum of Architecture museum Q16409050
Näitus "Müstiline ürgmeri".jpg
Estonian Museum of Natural History naturhistorisk museum Q12361299
Eesti Rahva Muuseumi peahoone 13.jpg
Estonian National Museum nationalt museum Q1370397
Tallinn,Estonia. TTTK Škoda 9Tr Trolleybus nr. 206. May 1996.jpg
Estonian National Opera teaterkompagni Q583997
Eesti Looduseuurijate Seltsi maja.jpg
Estonian Naturalists' Society videnskabeligt selskab Q5401601
Estonian Nature Society frivillig organisation Q16409803
Estonian Neopaganism Q1882332
Estonian Philharmonic Chamber Choir kor Q2972177
Estonian Provincial Assembly Q1585207
Estonian Provisional Government Q595102
Tallinn, uus Raadiomaja Gonsiori 21, 1972.jpg
Estonian Public Broadcasting public broadcaster Q438543
Estonian Radio public broadcaster Q250804
Estonian Railways Jernbaneselskab Q116014
Estonian Research Agency myndighed Q25516978
Estonian Salvation Committee Q2560756
Estonian Self-Administration Q5401632
Estonian Sign Language tegnsprog
sprog
levende sprog
Q3196221
Üldlaulupidu 2014 - 26.JPG
Estonian Song Festival tilbagevendende begivenhed Q633506
Estonian Sovereignty Declaration uafhængighedserklæring Q5401642
EÜS 147.jpg
Estonian Students' Society building bygning Q12361704
Estonian Tax and Customs Board myndighed Q16411346
Estonian alvars Q62072523
Estonian animation Q17332566
Eesti piir.jpg
Estonian border politiske grænse
international grænse
Q57271686
Estonian cuisine nationalkøkken Q1069518
Open Letter Demonstration of Estonians in Petrograd 1917 March 26th.jpg
Estonian demonstration in Petrograd protest Q16412639
Estonian diaspora diaspora Q16402933
Estonian folklore Q5401662
Estonian native horse.jpg
Estonian horse hesterace Q1370382
Estonian identity card, 2007.jpg
Estonian identity card legitimation Q2045932
Estonian journalism Q16412727
EST 1000 Mark 1923 obv.JPG
Estonian mark historisk valuta Q967135
Estonian mythology mytologi Q669000
Estonian national awakening Q610028
Tallinn-Narva highway in Nehatu.jpg
Estonian national road 1 hovedvej i estland Q1949796
Tallinn entrance-Road N2.jpg
Estonian national road 2 hovedvej i estland Q17638500
Tallinna-Pärnu maantee 67km.jpg
Estonian national road 4 hovedvej i estland Q127865
Estonian native cattle cattle breed Q1370407
Eesti pass.jpg
Estonian passport Q610666
Estonian restoration of Independence historisk begivenhed Q16631950
Estonian science fiction Q23041510
Estonian traditional culture folkekultur Q16408595
Euro en Estonie Q12357874
Eurolaul tv-serie Q520388
Evald Okas menneske Q3742432
Evangeelne luterlik kirik Eestis Q16412777
Eve Kivi 1988.jpg
Eve Kivi menneske Q1624839
Bellinsgauzen Faddey.jpg
Fabian Gottlieb von Bellingshausen menneske Q76754
Ferdinand Johann Wiedemann.jpg
Ferdinand Johann Wiedemann menneske Q705843
Vrangel FP.jpg
Ferdinand von Wrangel menneske Q135329
Festival of Opinion Culture Q17367619
Finansministeriet finansministerium Q12373345
Estonian volunteers in finland in the continuation war.jpg
Finnish Infantry Regiment 200 Контингент Q3500715
Fenno-Ugrian people.png
Finsk-ugriske folk etnisk gruppe Q952057
Five Patriotic Songs song cycle Q20530390
Medieval Livonia 1260.svg
Folkeopstanden Sankt Jørgens Nat oprør Q627656
Forestry in Estonia Q16837362
Forselius Seminar skole Q12362685
Forsvarsministeriet Forsvarsministeriet Q6866745
Joffe signing the Treaty of Tartu.jpg
Freden i Tartu (Sovjetunionen-Estland) fredstraktat Q1056439
Columna de la Victoria de la Guerra de la Independencia, Tallinn, Estonia, 2012-08-05, DD 14.JPG
Freedom Square torv
gade
Q2072409
Friedebert Tuglas 1910.jpg
Friedebert Tuglas menneske Q540155
Friedrich Akel.jpg
Friedrich Akel menneske Q571670
PGRS 2 081 Struve - crop.jpg
Friedrich Georg Wilhelm von Struve tysk astronom menneske Q57164
Friedrich Fromhold Martens (1845-1909).jpg
Friedrich Martens menneske Q537519
Friedrich Parrot.jpg
Friedrich Parrot menneske Q707716
Kreutzwald-köler.jpg
Friedrich Reinhold Kreutzwald estlandsk poet og skribent menneske Q333900
Friedrich R Faehlmann.jpg
Friedrich Robert Faehlmann menneske Q1358911
EST Cross of Liberty 1st grade 3rd class.jpg
Frihedskorset (Estland) dekoration
millitærdekoration
Q1454361
Fægteren film Q16933688
Georg Hackenschmidt.jpg
Georg Hackenschmidt menneske Q947695
Lurich 2Wrestler.jpg
Georg Lurich menneske Q958031
Georg Müller menneske Q12362934
1980 CPA 5065.jpg
Georg Ots estlandsk skuespiller og sanger menneske Q1280772
George Browne.JPG
George Browne menneske Q701232
Georg Friedrich Parrot.jpg
Georges Frédéric Parrot menneske Q282545
Kanter, Gerd.IMG 8513.JPG
Gerd Kanter estisk atletikudøver (diskoskaster) menneske Q1776
German occupation of Estonia during World War II Q3322608
Gotthard Kettler.jpg
Gotthard Kettler menneske Q379558
Government ministries of Estonia Wikimedia liste Wikimedia-liste Q11023087
Great Famine of Estonia Hungersnød Q3738874
Great Fire of Tartu bybrand Q12357673
Grigori Kromanov menneske Q968993
Gustav Adolfi Gymnaasium 20070403.jpg
Gustav Adolfs Gymnasium gymnasium Q2069101
Gustav Ernesaks menneske Q1346593
Gustav Suits.jpg
Gustav Suits estlandsk poet menneske Q1392550
Gustav Vilbaste menneske Q3738245
Gustav von Ewers by Karl August Senff.jpg
Gustav von Ewers menneske Q3741406
Guvernement Livland guvernement Q1419584
Guvernementet Estland guvernement Q720496
Günther Reindorff menneske Q2034096
Hinni kanjon 01.jpg
Haanja Nature Park beskyttet område Q12363216
Haanja Upland.jpg
Haanja højland hill group
Højland
Q595216
Haapsalu sadamad 2015.jpg
Haapsalu by Q191106
Haapsalu Castle.jpg
Haapsalu Castle borg
tidligere bygning eller struktur
Q866154
Haapsalu City bykommune i Estland Q43281004
Haapsalu raudteejaam kolmes pildis.jpg
Haapsalu Railway Station jernbanestation Q9284834
Haapsalu Zarenpromenade Kursaal 05.JPG
Haapsalu kuursaal kuursaal Q12363228
Haljala Rural Municipality landkommune i Estland Q44518517
Hando Runnel 2002.jpg
Hando Runnel menneske Q1575121
Hans H Luik.jpg
Hans H. Luik menneske Q165879
Hans-Voldemar Trass (2006).jpg
Hans Trass menneske Q3741917
Harju-Viru rüütelkond Q16409436
Kloostri jõgi.JPG
Harjumaa Estlands amter Q180200
Muraste LKA. 6.jpg
Harku landkommune i Estland Q990067
Harri Moora 1930.jpg
Harri Moora menneske Q3735865
1987 CPA 5813.jpg
Heino Eller estlandsk komponist menneske Q523694
Helsinki-Tallinn-tunnelen jernbanetunnel
international tunnel
foreslået bygningsværk
Q1035202
Eduard Wiiralt, Põrgu (1932).jpg
Helvede værk af Eduard Wiiralt etching Q21257263
Herbert Johanson menneske Q3743504
Narva Hermanni linnus 2006.jpg
Hermann Castle borg Q660001
Kõpu tuletorn 2013.a. suvel.JPG
Hiiu County Estlands amter Q1466462
Hiiu Shoal shallow Q16409788
Hiiu-Kärdla kalevivabrik virksomhed Q16409807
Laidelaheskv.png
Hiiumaa Islets Nature Park beskyttet område Q10921133
Hirvepark meeting Q5771882
History of Tallinn en bys historie Q919392
History of Tartu en bys historie Q16408835
MustpeadeVennaskonnaHooned.Tallinn.jpg
House of the Blackheads gildhouse Q11883539
Trefneri gümnaasiumi hooned 02.JPG
Hugo Treffner Gymnasium skole Q1471801
Häädemeeste Rural Municipality landkommune i Estland Q44511402
I üldlaulupidu Estonian Song Festival Q11896546
Narva castle 2008.JPG
Ida-Virumaa Estlands amter Q189963
Ilmar Raag.jpg
Ilmar Raag menneske Q2639948
Ilmar Tammelo menneske Q12349164
Ilon Wikland 2.JPG
Ilon Wikland menneske Q293162
Impact craters in Estonia Q57274500
Indenrigsministeriet Indenrigsministerium Q4294315
Vabariigi aastapäeva paraad.jpeg
Independence Day offentlig helligdage i Estland
uafhængighedsdag
Q2782002
Informationsrådet myndighed Q12376592
Tartu Angel's Bridge - panoramio.jpg
Inglisild bro Q12364556
Institute of the Estonian Language Sprognævn Q387634
Irbestrædet stræde Q621487
Isemajandav Eesti Q16410557
Ita Ever 1993. aastal.jpg
Ita Ever estlandsk skuespiller menneske Q468403
Ivar Karl Ugi tysk professor menneske Q73455
Ivo Felt menneske Q61787314
Linna, Ivo.IMG 9872.JPG
Ivo Linna estlandsk sanger menneske Q1375381
Jaak Joala 94.jpg
Jaak Joala menneske Q276892
Jaan Eilart 1983.jpg
Jaan Eilart menneske Q6109634
Jaan Einasto Marcel Grossmanni preemiaga.jpg
Jaan Einasto menneske Q693121
KaplinskiIMGP5904.JPG
Jaan Kaplinski estlandsk poet menneske Q467482
Jaan Kross (1987) by Guenter Prust.jpg
Jaan Kross estlandsk manuskriptforfatter og skribent menneske Q161842
Jaan Künnap.jpg
Jaan Künnap menneske Q16407534
Virumaa Muuseumid RM F 1358 1, Jaan Poska.jpg
Jaan Poska estlandsk politiker menneske Q1385836
Jaan Talts 1972.jpg
Jaan Talts menneske Q1378847
Jaan teemant.jpg
Jaan Teemant estlandsk politiker menneske Q887238
Jaan Toomik menneske Q3737030
Jaan Tonisson1928.jpg
Jaan Tõnisson estlandsk diplomat og politiker menneske Q710956
Portrait of count Jacob de la Gardie - Nationalmuseum - 19206.tif
Jakob De la Gardie svensk politiker menneske Q553292
Jakob Hurt.jpg
Jakob Hurt menneske Q1395650
Uex photo full.jpg
Jakob von Uexküll tysk professor menneske Q511513
Jazzkaar musikfestival Q12365100
Joakim Puhk.jpg
Joakim Puhk menneske Q1690696
Johan Laidoner.jpg
Johan Laidoner menneske Q433818
EstArmyHighCommnd1920 - Johan Pitka.JPG
Johan Pitka menneske Q1385780
Johann Köler.jpg
Johann Köler menneske Q724444
Johann Patkul.jpg
Johann Patkul menneske Q705427
Johann Voldemar Jannsen.jpg
Johann Voldemar Jannsen menneske Q362138
Portrait Johann W Krause.JPG
Johann Wilhelm Krause menneske Q89437
Johannes Aavik.jpg
Johannes Aavik menneske Q558166
Johannes Hint menneske Q8987300
Johannes Kotkas menneske Q1385854
ERM Fk 2814 44, Johannes Pääsuke.jpg
Johannes Pääsuke menneske Q1368789
Johannes ja Emilie Barbarus 1931.jpg
Johannes Vares estlandsk poet og politiker menneske Q709956
Jonah's Mission Oratorium Q20530737
Juhan kukk.jpg
Juhan Kukk estlandsk økonom og politiker menneske Q887260
Juhan Viiding estlandsk skuespiller og poet menneske Q1385740
Julia Laffranque 2012.jpg
Julia Laffranque menneske Q544426
Autoportree, Julie Hagen-Schwarz.jpg
Julie Wilhelmine Hagen-Schwarz menneske Q544622
Julius Kuperjanov 1917.jpg
Julius Kuperjanov menneske Q937948
Juminda halvø Q1518860
Junideportationer tvungen migration Q2563605
Yuri Lotman. Portrait. 1980.jpg
Juri Lotman menneske Q360084
Justitsministeriet justitsministerium Q6867302
Juulilepped Q16410997
Jägala Juga (Jägalafallet).JPG
Jägala Waterfall vandfald Q37401
Järva Rural Municipality landkommune i Estland Q42808650
Tammsaare-Põhja farm.jpg
Järvamaa Estlands amter Q188068
Jägala juga. 2.jpg
Jõelähtme Rural Municipality landkommune i Estland Q993036
Rebala kalmeväli.jpg
Jõelähtme grave field gravfelt Q14565964
Jõgeva Rural Municipality landkommune i Estland Q44624256
Põltsamaa linnuse varemed 2.jpg
Jõgevamaa Estlands amter Q189974
Johvi town, Estonia.jpg
Jõhvi Rural Municipality landkommune i Estland Q1640282
Jüri Käo.jpg
Jüri Käo menneske Q12365819
Jüri Raidla menneske Q1717901
Jüri Ratas 2017-05.jpg
Jüri Ratas menneske Q2621730
Jüri Uluots.jpg
Jüri Uluots estlandsk politiker menneske Q887277
Vilms Juri.jpg
Jüri Vilms menneske Q1717908
Kaali-crater-saaremaa-estonia-aug-2007.jpg
Kaali crater Nedslagskrater
Kratersø
Q595341
Kaarel Eenpalu.jpg
Kaarel Eenpalu estlandsk politiker menneske Q126704
Parts Kaarel2.jpg
Kaarel Parts menneske Q1719504
Kabelikivi glacial erratic boulder Q12365958
Kadapiku küla (Kadrina).JPG
Kadrina kommune i Estland landkommune i Estland Q1013773
Kadrioru loss a*.jpg
Kadriorg Palads bygning
palads
Q7722735
Kanepi WM13-005 (9489757960) (cropped).jpg
Kaia Kanepi menneske Q211428
Kaksikvõim Eestis Q16409307
KaleviKeskstaadion.jpg
Kalevi Keskstaadion fodboldstadion Q1722201
OKallis-Kalevipoeg.jpg
Kalevipoeg litterært værk Q217100
Kalju Suur, päevapiltnik 1992.jpg
Kalju Suur menneske Q12366208
Kambja Rural Municipality landkommune i Estland Q44625992
Comb Ceramic Culture.jpg
Kamkeramiske kultur arkæologisk kultur Q129385
Kanal 2 tv-kanal Q1668354
Kanepi Rural Municipality landkommune i Estland Q44627721
Karin Luts rannas lähi.tif
Karin Luts menneske Q12366347
Karl Burman vanem menneske Q3735699
Voyages de la Commission scientifique du Nord, en Scandinavie, en Laponie, au Spitzberg et aux Feröe - no-nb digibok 2009040211001-118.jpg
Karl Ernst von Baer menneske Q57190
Karl Ristikivi menneske Q1732732
Karl Vaino, endine Eesti NSV parteitegelane 87.jpg
Karl Vaino menneske Q1733256
Karula RP1.JPG
Karula Nationalpark Nationalpark i Estland beskyttet område Q1751660
Karula maastik.jpg
Karula Upland Q16409755
Kasari jõgi, 2007.jpg
Kasari River flod Q1636630
Läänemaa (33707979043).jpg
Kasari old bridge concrete arch bridge Q12366547
Sääretirp.JPG
Kassari ø Q1357248
Melliste järv.jpg
Kastre Parish landkommune i Estland Q31271803
Kehtna Rural Municipality landkommune i Estland Q44625244
Keila church.jpg
Keila by Q207275
Keila juga (suvi 2011).jpg
Keila Vandfald vandfald Q38852
Keila juga (suvi 2011).jpg
Keila jõgi flod Q1542679
2020-01-18 Freestyle skiing at the 2020 Winter Youth Olympics – Women's Freeski Slopestyle – Mascot Ceremony (Martin Rulsch) 22.jpg
Kelly Sildaru menneske Q20921043
Keri tuletorn.JPG
Keri Fyr fyr Q2984041
Kerli at Nashville Pride 2012 by Kathryn Parson cropped.jpg
Kerli Kõiv estlandsk pianist og sanger menneske Q233944
Kersti Kaljulaid - 2018 (cropped).jpg
Kersti Kaljulaid menneske Q12366816
Keskerakond politisk parti Q928652
Seashore of Kihnu.jpg
Kihnu ø Q1741199
Sausti manor front.jpg
Kiili Rural Municipality landkommune i Estland Q992974
Kingdom of Livonia tidligere land Q2346056
Klaus Scheel menneske Q16404132
Koadjuutorivaenus Q11872032
Kohila mõisa peahoone.jpg
Kohila Rural Municipality landkommune i Estland Q1024708
Tammiku-Ahtme2009.JPG
Kohtla-Järve by Q201391
Kohtla-Järve poolkoksimägi Q16410859
Koit sang Q12367229
Toome, Koit 2014.IMG 4826.JPG
Koit Toome estlandsk sanger menneske Q678230
Kolm isamaa kõnet Q16408303
Konrad Mägi.jpg
Konrad Mägi menneske Q389816
Konstantin Pats 1934.jpg
Konstantin Päts menneske Q299114
Kose kirik suvi 2012.jpg
Kose Rural Municipality landkommune i Estland Q992983
Kostivere2.jpg
Kostivere Karst Area Karst Q16411373
Krasnaja Gorka operatsioon Q12367527
Kratt mytisk entitet Q16411434
Кренгольмская мануфактура.jpg
Krenholm Manufacturing Company virksomhed Q1352946
Kristina Šmigun Otepää MK.JPG
Kristina Šmigun-Vähi menneske Q231327
Kristjan Jaak Peterson.jpg
Kristjan Jaak Peterson estlandsk poet menneske Q553307
Foto ja negatiiv, ESM F 416-4-B6256.jpg
Kristjan Palusalu menneske Q1789405
Kristjan Raud.JPG
Kristjan Raud estisk maler menneske Q958115
Kunda Lammasmägi.jpg
Kunda Lammasmägi boplads Q12367741
KundaCultureTools.jpg
Kundakultur arkæologisk kultur Q1469830
Kuresoo raba.jpg
Kuresoo mose Q4248278
Kuressaare-linnus, 2010.jpg
Kuressaare Castle borg Q1768091
Kuusalu Rural Municipality landkommune i Estland Q990542
Kuutsemägi, 2009.jpg
Kuutsemägi bakke Q11055987
Kärdla crater Q3737900
Kõpu Lighthouse-033.jpg
Kõpu Lighthouse fyr Q1795607
Kõpu poolsaare kaitsealad.png
Kõpu Peninsula halvø Q12368053
Tarvasjõgi.jpg
Kõrvemaa Nature Park beskyttet område Q3649690
Laelatu puisniit.jpg
Laelatu wooded meadow wooded meadow Q12368181
Laenatud naene film Q19999861
EE-Lahemaa-Bagno Viru.jpg
Lahemaa beskyttet område Q1132561
Landesveeri sõda Q3738589
Laura Põldvere Kyiv 2017.jpg
Laura Põldvere menneske Q433029
Lauri Mälksoo menneske Q12368350
Ulfsak Lembit -Mandariinide- tegija 2014-01.jpg
Lembit Ulfsak menneske Q1969281
Ancient Estonian counties.png
Lembitu menneske Q960492
Lennart Meri, Raekoja platsil 99.jpg
Lennart Meri menneske Q153149
Lepo Sumera .jpg
Lepo Sumera estlandsk komponist menneske Q724205
Let's Do It! World Q2585601
Letter of 40 intellectuals åbent brev Q914089
Lihula-Lavassaare bog complex bog complex Q12368691
Liivimaa talurahvaseadused Q12368785
Liivimaa-Moskva sõda krig Q11875880
Liivimaa–Pihkva sõda krig Q12368788
Lilli Suburg menneske Q543970
Linnahall 2006.jpg
Linnahall multifunktionshal
heliport
skøjtebane
koncerthus
Q1810907
Siege of Narva 1558.jpg
Livlandske krig krig Q246863
Henriku kroonika papp.jpg
Livlandske krønike litterært værk
medieval Latin literature
krønike
Q580929
Danmarks flag 1219 Lorentzen.jpg
Livonian Crusade krig Q196409
Livonian Knighthood organisation Q457085
Loksakirik.JPG
Loksa by Q213740
Ludvig Puusepp, 1920s.jpg
Ludvig Puusepp menneske Q632591
Lutheri vabrik.IMG 5828.JPG
Lutheri vabrik virksomhed Q12369133
Pähklisaare MKA siirdesoo.jpg
Luunja Rural Municipality landkommune i Estland Q1639142
Lydia Koidula-Sachker.jpg
Lydia Koidula estlandsk poet menneske Q237056
Lääne-Harju Rural Municipality landkommune i Estland Q42309166
Lääne-Nigula Rural Municipality landkommune i Estland Q43281154
Vaade Toolse linnuse varemetele merelt.jpg
Lääne-Virumaa Estlands amter Q189952
Allikajärve lõkkekoht.jpg
Läänemaa Estlands amter Q189968
Lääneranna Rural Municipality landkommune i Estland Q31273628
Lüganuse Rural Municipality landkommune i Estland Q44826366
Maaleht avis Q1477887
Muuga.jpg
Maardu by Q206555
Hertsog Magnuse pitsat.jpg
Magnus af Øsel Dansk prins, fyrstbiskop af Øsel, titulær konge af Livland menneske Q461367
Mahtra War peasant revolt Q6734943
Mainor Business School handelshøjskole
professionshøjskole
Q6736699
Mandariner film Q15712437
Mare Vint, eesti graafik 94.jpg
Mare Vint menneske Q17447265
Margus Linnamäe menneske Q24546232
Marie Under circa 1903 by Max Meixner of Reval (Tallinn).jpg
Marie Under menneske Q154410
MartLaar2007.jpg
Mart Laar estlandsk politiker menneske Q307473
Mart Port estlandsk arkitekt menneske Q940098
Mart Saar perega 1922.jpg
Mart Saar estlandsk komponist menneske Q345156
Martin Christian Luther menneske Q1903573
Martin Klein and Alfred Asikainen.jpg
Martin Klein menneske Q942043
Martsdeportationerne deportation Q653783
Mati Unt 12.jpg
Mati Unt menneske Q1368935
Matsalu view.jpg
Matsalu Nationalpark beskyttet område Q1540273
Mausoleum of Barclay de Tolly Mausoleum Q14325522
Merko Ehitus virksomhed Q4044031
Metsatöll at Tuska 2006.jpg
Metsatöll band
rockgruppe
Q1144335
Barclay1829.jpg
Michael Andreas Barclay de Tolly menneske Q157632
Michel Sittow - Portrait of Diego de Guevara (?) - Google Art Project.jpg
Michel Sittow menneske Q372203
Miina Härma.jpg
Miina Härma menneske Q438792
Miliza Korjus menneske Q271465
Miljøministeriet ministry of the environment Q16408655
Ministeriet for økonomiske anliggender og kommunikation økonomiministerium
ministry of communications
Q6866797
Ministry of Education and Research uddannelsesministerium
ministerium
Q12363440
Ministry of Rural Affairs agriculture ministry Q12373165
Mother Language Day Riiklik tähtpäev Q1548759
Močvare u Estoniji Q16410650
Sheet Music - Anthem of Estonia.jpg
Mu isamaa, mu õnn ja rõõm nationalsang Q166362
NorthMuhuCoast.JPG
Muhu ø Q1778301
Mulgi Rural Municipality landkommune i Estland Q31273592
Mulgi dialect sprog
dialekt
Q695740
Mulgid Q12370529
Mullutu-Suurlaht Q3367282
Mustvee Rural Municipality landkommune i Estland Q42802743
Muuga.jpg
Muuga Harbour havn Q999776
Märjamaa Rural Municipality landkommune i Estland Q44848112
Märt Avandi menneske Q1957484
Naissaar aerial.jpg
Naissaar ø Q1132553
Narva castle 2008.JPG
Narva by
grænseby
Q102158
Narva river bridge.jpg
Narva flod Q209031
Narva, Hermann Castle.jpg
Narva Museum museum Q12370872
Narva veehoidla sügisel vaade Kulgu sadama kohalt.jpg
Narva Reservoir reservoir Q2458214
Narva raekoda 1999.jpg
Narva Town Hall rådhus Q1375511
Narva Waterfall-3.jpg
Narva Waterfall vandfald Q12370881
Narva-Jõesuu City bykommune i Estland Q43266354
Narva-vessel.jpg
Narvakultur arkæologisk kultur Q181459
Nasdaq Tallinn børs for værdipapirhandel Q1433248
National Institute of Chemical Physics and Biophysics forskningsinstitut Q6973622
Soviet building of the National Librairy in Tallinn (7974002304).jpg
National Library of Estonia nationalbibliotek
bibliotek
Q609471
Nationality in Estonia nationalitet Q4184826
Navesti.jpg
Navesti River flod Q1635431
Nedrema wooded meadow wooded meadow Q12370923
Neeme Järvi at Laulupidu (cropped).jpg
Neeme Järvi menneske Q356161
GneissBoulderOsmussaar.jpg
Neugrund crater Nedslagskrater Q3742055
Nigula looduskaitse.jpg
Nigula Nature Reserve beskyttet område Q13653426
Nikolai Reek small.png
Nikolai Reek menneske Q1234774
Nikolai Triik TKM 1446B.jpg
Nikolai Triik menneske Q352190
Noarootsi Poolsaar halvø Q3509245
Tallinn, Noblessneri laevatehase administratiivhoone, 1914-1915 (1).jpg
Noblessner Shipyard virksomhed
værft
Q12371116
Nordica, ES-ACD, Canadair CRJ-900ER (26076502426).jpg
Nordica virksomhed Q21406312
Põhja Eesti Regionaalhaigla Tallinn.jpg
North Estonia Medical Centre sygehus Q12373103
Pakri pank 3.jpg
North Estonian Klint Q16413437
Northeastern coastal dialect dialect group Q879887
Nõo church 2008 22.jpg
Nõo Rural Municipality landkommune i Estland Q1020142
Nõukogude okupatsioon Eestis Q16408763
Occupation of Estonia by the German Empire Q2918340
Oeselians Q1276428
Ehala, Olav 2012 198.jpg
Olav Ehala menneske Q2018189
Oleg Gross menneske Q12371392
Oleg Ossinovski menneske Q12371395
Olev Siinmaa menneske Q748341
Omakirjastuslik tegevus Eestis Q16409052
Ontika paekallas klippe Q12371472
Operation Albion Map.jpg
Operation Albion søslag Q871617
Oruloss2.JPG
Oru Palace palads Q3384785
Osmussaar-vaade tuletornist.jpg
Osmussaar ø Q648860
Otepää looduspark11.JPG
Otepää Nature Park beskyttet område Q1970585
Otepää Rural Municipality landkommune i Estland Q44509132
Kuutsemägi, 2009.jpg
Otepää ridge hill group Q3491093
Otsus Eesti riiklikust iseseisvusest Q12371653
Rajd Monte Carlo 2019 - Ott Tänak (cropped).jpg
Ott Tänak menneske Q1068686
Otto Strandman estlandsk diplomat og politiker menneske Q887019
Otto Tief's cabinet Estlands regering Q12371708
Otto von Kotzebue - Forschungsreisender.jpg
Otto von Kotzebue menneske Q58828
Frankfurter Rundfunk-Symphonie-Orchester3.jpg
Paavo Järvi menneske Q700791
Paide ordulinnuse varemed 2013.JPG
Paide by Q45114
Paide linnuse varemed öösel 01.JPG
Paide Castle borg Q16412691
Paide City bykommune i Estland Q44792192
Pakri aerial.jpg
Pakri Peninsula halvø Q10614863
Paldiski panga tuletornid.jpg
Pakri cliff klippe Q12371857
Paks Margareeta.jpg
Paks Margareeta wall tower Q282994
PALDISKI SOUTH HARBOUR (2).jpg
Paldiski South Harbour havn Q12371881
Paljassaare sadam.jpg
Paljassaare Harbour havn Q17513931
Pallas organisation Q12371910
Pallas University of Applied Sciences professionshøjskole Q7686865
Ebavere Hill.jpg
Pandivere Upland hill chain Q1551237
Patarei Prison, Tallinn.jpg
Patarei prison fængsel
museum
Q5401903
Paul Ariste menneske Q241324
Paul Keres.jpg
Paul Keres menneske Q207727
"Estonia" teatri näitleja Paul Pinna.jpg
Paul Pinna menneske Q10346296
Pedjajoki2.jpg
Pedja River flod Q1518531
Peep Jänes.jpg
Peep Jänes menneske Q7160317
Peipsiääre Rural Municipality landkommune i Estland Q44490248
Чудское озеро на карте.png
Peipus Q2627792
Peter the Great's Naval Fortress fortified line Q1296010
Petseri County Q2510359
Phosphorite War Miljøbevægelse Q558953
Saares ciems Piresaaree 13ul02.JPG
Piirissaar ø Q1357326
Pikkhermann.jpg
Pikk Hermann forsvarstårn Q1420569
Pirita River 7784397656.jpg
Pirita flod Q1139148
Püha Brigitta Klooster(Convent of St. Bridget).jpg
Pirita Convent kloster Q2301260
Piusa koopad 2011 09.jpg
Piusa Caves hule Q13423577
Härma mäemine müür.JPG
Piusa River flod Q1816805
Piusa sandstone outcrops outcrop Q15093220
Police and Border Guard Board myndighed Q7209550
Portrait of Pontus De la Gardie.jpg
Pontus De la Gardie menneske Q525903
Poola aeg Q16410585
Port of Sillamäe havn Q42328160
Morning in Tallinn Harbor.jpg
Port of Tallinn virksomhed
foretagende
Q980219
Perno Postimees, Nr 1.png
Postimees dagblad Q1355052
Prangli Laurentiuse kirik2009.jpg
Prangli ø Q1418409
President of Estonia officielt embede Q890005
Priit Pärn 4683 C (cropped).JPG
Priit Pärn menneske Q1735170
Pro Patria konservativ politisk parti i Estland politisk parti Q163347
Puhatu bog complex bog complex Q12372861
Pulli settlement boplads Q1958590
Juminda poolsaar.png
Pärispea Peninsula halvø Q12373013
Pärnu kesklinn - Aerial photo of Pärnu in Estonia (2).jpg
Pärnu by
hansestad
Q102365
Parnujoki.jpg
Pärnu flod Q815462
Pärnu-Strand03.jpg
Pärnu Bay bugt Q2636405
Pärnu City bykommune i Estland Q23890603
Kolmandikureegel.jpg
Pärnumaa Estlands amter Q185036
Pärnu–Viljandi–Tartu veetee Q25517754
Kõnnu Suursoo winter.jpg
Põhja-Kõrvemaa Nature Reserve beskyttet område Q7264835
Põhja-Pärnumaa Rural Municipality landkommune i Estland Q42329911
Põhja-Sakala Rural Municipality landkommune i Estland Q31273591
Põhjaeesti murded dialect group Q12373115
Põltsamaa River and trees in Põltsamaa.JPG
Põltsamaa River flod Q2997388
Põltsamaa Rural Municipality landkommune i Estland Q44854656
Kähri õigeusu kirik 2013-08.jpg
Põlva Rural Municipality landkommune i Estland Q44489788
Taevaskoja - panoramio (1).jpg
Põlvamaa Estlands amter Q191813
PoideChurchOutside.jpg
Pöide Church kirke Q4120769
Pühajärv lake 2008.jpg
Pühajärv Q1515717
Kuremäe kloostri hooned õhust lääne külg.JPG
Pühtitsa Convent kloster Q1793036
Raadio Eestis Q65259419
Leiva jõgi-Raasiku vald.jpg
Raasiku Rural Municipality landkommune i Estland Q1432542
Jüri kirik 2012.jpg
Rae Rural Municipality landkommune i Estland Q1009353
Tallinna Raeapteek, 14.-20.saj.jpg
Raeapteek apotek Q1841234
Ragnar-klavan-1312497624.jpg
Ragnar Klavan estlandsk fodboldspiller menneske Q458302
Ragnar Wilhelm Nurkse estlandsk økonom menneske Q716234
Rahvarinne politisk parti i Estland politisk parti Q599281
Rail Baltica proposed railway line
Højhastighedsjernbane
Q581518
Raimond Valgre estlandsk komponist menneske Q511215
Rain Lõhmus menneske Q12373446
Rainer Nõlvak, 2012 (cropped).jpg
Rainer Nõlvak menneske Q3742422
Rakvere linnuse varemed vallikraaviga1.jpg
Rakvere by Q191889
Rakvere Rural Municipality landkommune i Estland Q44857261
Rakvere teater.jpg
Rakvere Theatre teaterkompagni Q614592
Rakvere2.jpg
Rakvere borg borg Q478335
Rannahotell.jpg
Rannahotell Pärnu hotelbygning Q21601742
Rapla Rural Municipality landkommune i Estland Q44624835
Kehtna Mõisa peahoone vaade üle tiigi.jpg
Raplamaa Estlands amter Q192352
Redningsstyrelsen myndighed Q5401628
Reduktion Q1150730
Reformatsioon Liivimaal Q16350536
Rehielamu Q4180283
Rein Maran menneske Q16407508
Resistance Fighting Day offentlig helligdag Q12378350
Rhinanthus pumilus (3) (8814235389).jpg
Rhinanthus oesilensis takson Q1763744
Gulf of Riga near the mouth of the Daugava river.jpg
Rigabugten bugt Q174731
Riigikogu Parliament of Estonia.JPG
Riigikogu unicameral legislature Q217799
Koortikits.jpg
Roe Deer skulptur Q15432864
Roman-Tavast-1935-year-in-own-Office.jpg
Roman Tavast menneske Q15727800
Rotermanni Soolaladu.JPG
Rotermann Salt Storage bygning Q18625309
Ruhnu tuletorn 2005-08.jpg
Ruhnu lighthouse fyr Q3376563
Ruhnu island.jpg
Runø ø Q1240598
Rusalka Memorial-Leo-setä.jpg
Russalka Memorial monument
seværdighed
Q692269
Teatro Estatal Ruso, Tallinn, Estonia, 2012-08-05, DD 01.JPG
Russian Theatre teaterkompagni Q877070
Russian language in Estonia Q4400889
Russians in Estonia etnisk gruppe Q621557
Russisch-Livländischer Krieg krig Q16412812
Räpina Rural Municipality landkommune i Estland Q44846768
Räpina paper mill paper mill Q16411800
Rõuge Rural Municipality landkommune i Estland Q44511803
Saadjarv.jpg
Saadjärv Q1456246
Saarde Rural Municipality landkommune i Estland Q44856630
Vilsandi ja Vaika saared.JPG
Saare maakond Estlands amter Q203272
Saare-Lääne vaenus Q16412021
Castlekuressaare.JPG
Saaremaa Museum museum Q12374495
Saaremaa Waltz sang Q5484492
Pirita Olympic Regatta Center - panoramio.jpg
Sailing at the 1980 Summer Olympics olympisk disciplin Q911259
RuhnuChurch.jpg
Saint Magdalene Church of Ruhnu trækirke Q618421
Viljandi järv, 2007.jpg
Sakala Upland upland Q2089931
Saku.jpg
Saku Rural Municipality landkommune i Estland Q527669
Suurhall.jpg
Saku Suurhall arena
event venue
Q33172
Muinaslaev.Picture 048.jpg
Salmeskibene arkæologisk område Q2569907
Sangaste mõisa peahoone3.jpg
Sangaste Castle herregård Q2970476
Saue Rural Municipality landkommune i Estland Q44822024
Seaplane Hangars in Tallinn Hangar Q12376251
Seto dialect sprog
dialekt
Q34017
Radaja Seto Festival (2016) - 025.jpg
Setoer etnisk gruppe
etnisk minoritet
Q10113811
Setomaa Rural Municipality landkommune i Estland Q42900601
Карта к статье «Дерпт». Военная энциклопедия Сытина (Санкт-Петербург, 1911-1915).jpg
Siege of Tartu belejring Q645939
Siim Kallas, arvamusfestival 2014.jpg
Siim Kallas menneske Q156469
Sillamäe Mere pst 2018 01.jpg
Sillamäe by
lukket by
Q207748
Silurian Klint escarpment Q12369197
1990 01 12 GorbačiovasŠiauliuose2.jpg
Singing Revolution oprør Q595321
Siuru litterær bevægelse Q1471823
Skovbrødrene gruppe af mennesker
modstandsbevægelse
Q515851
Skype instant messaging client
VoIP software
softphone
website
IP-telefon
VoIP
socialt netværksservice
Q40984
Socialministeriet ministry of social affairs Q12375270
Viru Hotel from Tammsaare park.jpg
Sokos Hotel Viru hotelbygning Q1302999
Soomaa viies aastaaeg, Soomaa Rahvuspargis Viljandimaal.JPG
Soomaa Nationalpark beskyttet område Q736682
Soomusrongide Divisjon Q12375235
Soviet occupation in Estonia militær okkupation Q15052924
Soviet–Estonian Mutual Assistance Treaty Q3739093
Spring film Q1579305
Spring roman Q12366899
Tallinn Cathedral from S.JPG
St Mary's Cathedral domkirke Q937320
Tartu Jaani Church 2007 13.jpg
St. John's Church kirke Q1698949
Tallinna Niguliste kirik 22-03-2013.jpg
St. Nicholas' Church kirke Q613788
St Olaf's church, Tallinn, July 2008.jpg
St. Olaf's Church kirke Q834511
Kakerdaja raba RMK sildiga.jpg
State Forest Management Centre myndighed Q12373967
Stenbocki maja 30-04-2013.jpg
Stenbocki maja bygning Q2045993
Kivisild, C. Schultz, ca 1880.jpg
Stone Bridge stone bridge Q12367079
Hammerfest Meridianstein.jpg
Struves meridianbue meridian arc
bygningskompleks
nonbuilding structure
UNESCO Verdensarv
Q192243
Kaitsepolitsei hoone.jpg
Styrelsen for sikkerhedspolitiet sikkerhedstjeneste Q1721811
Bundesarchiv Bild 146-1992-021-17, Estland, gefallener PK-Filmberichter.jpg
Summer War Q12375607
Riigikohus.jpg
Supreme Court of Estonia højesteret Q1514159
Suur Munamägi.jpg
Suur Munamägi bakke Q504991
Suur Munamägi tower Q42340822
Suur Taevaskoda 2010 01.jpg
Suur Taevaskoda sandstone outcrop Q12375535
Suur põgenemine Q20529540
View over Suur-Pakri landscape.jpg
Suur-Pakri ø Q3512711
Rõuge Suurjärv 2011 10.jpg
Suurjärv Q47569
Sven Grünberg estlandsk komponist menneske Q366633
Sven Lõhmus.jpg
Sven Lõhmus estlandsk komponist menneske Q975618
Svensk Estland administrativt område Q2918454
Sydestisk supradialect
dialect group
Q13295
SorvePanorama070511.jpg
Sõrve Peninsula halvø Q1634832
TV3 tv-kanal Q2612587
Taaraism Q1555813
Taasiseseisvumispäev national helligdag i Republikken Estland Q12376028
Tabula Rasa komposition Q3513555
Tallink offentlig handlet virksomhed Q1536909
Old Town of Tallinn, Tallinn, Estonia - panoramio (58).jpg
Tallinn by
hovedstad
hansestad
by
storby
Q1770
Baltia station.jpg
Tallinn Baltic Station jernbanestation
station located on surface
rebroussementsstation
Q805683
Tallinn Bay bugt Q12058281
Tallinn Black Nights Film Festival filmfestival Q3046725
Botanic garden in Tallinn.JPG
Tallinn Botanic Garden botanisk have Q1970601
Tallinna Linnamuuseum Vene tänaval, 8. august 2011.jpg
Tallinn City Museum bymuseum Q18625832
Tallinna Linnateater4.JPG
Tallinn City Theatre teaterkompagni Q2390567
Inglise Kolledž 2009.jpg
Tallinn English College college Q3739449
Tallinn German Theatre teaterkompagni Q18625908
Tallinn airport.jpg
Tallinn Lufthavn lufthavn
commercial traffic aerodrome
Q630524
TMW Conference opening at Nordic Hotel Forum.jpg
Tallinn Music Week musikfestival Q18625720
Tallinn Offensive angreb Q481578
Tallinn Old Town Days festival
tilbagevendende begivenhed
Q18625966
Tallinn Olympic Yachting Centre bygning Q3664917
Tallinn, koolihoone Raua 6, 1923 (1).jpg
Tallinn School No. 21 skole Q10980022
Tallinna Reaalkool 30Sep2008.jpg
Tallinn Secondary Science School sekundær uddannelse Q12376194
XXV laulupidu (3).jpg
Tallinn Song Festival Grounds bypark Q1253709
Tallinn TV Tower 02.jpg
Tallinn TV Tower Tv tårn Q1365010
Tallinna Raekoda 11-06-2013.jpg
Tallinn Town Hall rådhus Q904057
Tallinna Tehnikakõrgkool 2018.jpg
Tallinn University of Applied Sciences professionshøjskole Q7680144
Loomaaed.jpg
Tallinn Zoo zoologisk have Q220094
Tornide väljak 2014.jpg
Tallinn bymur bymur
City fortifications
Q2089605
Tallin mauer mit turm.jpg
Tallinn old town old town Q726803
Tallinna Kaubamaja Group selskab Q55673245
TUT Main entrance.jpg
Tallinns tekniske universitet universitet Q604487
Old City Harbour, Tallinn.jpg
Tallinn’s Old City Harbour havn Q11133776
Talude päriseksostmine Q20530299
Tamme-Lauri tamm2.JPG
Tamme-Lauri oak Stilk-Eg
seværdighed
bemærkelsesværdigt træ
Q3736402
Padar, Tanel 2011 240.jpg
Tanel Padar estlandsk sanger menneske Q343318
Tanja, ESC2014 Meet & Greet 09 (crop 2) (cropped).jpg
Tanja Mihhailova estlandsk sanger og skuespiller menneske Q7688162
Taparesidential.JPG
Tapa Rural Municipality landkommune i Estland Q23890484
Town Hall23 2008.JPG
Tartu by
universitetsby
hansestad
Q13972
Approach lighting system of Tartu Airport.jpg
Tartu Airport lufthavn
commercial traffic aerodrome
Q279167
Kompanii street, Tartu 09.jpg
Tartu Art Museum art museum Q12376420
Tartu City bykommune i Estland Q42307965
Building of the Tartu City Museum 2007.jpg
Tartu City Museum bymuseum Q12376422
Tartu Toomkiriku varemed 2012.jpg
Tartu Domkirke domkirke i Tartu, Estland domkirke Q166667
Tartu Health Care College professionshøjskole Q12376457
Tartu Rural Municipality landkommune i Estland Q44843864
Pauluse kirik, Tartu - 2.jpg
Tartu St. Paul’s Church kirke Q11886254
Tartu, osvětlená radnice.jpg
Tartu Town Hall bygningsværk
rådhus
Q2394712
Tartu university.jpg
Tartu Universitet offentligt universitet
universitet
open-access publisher
Q204181
Tartu University Clinic Universitetshospital Q7686870
Tartu bispedømme Prince-Bishopric
stift i Katolske kirke
former Roman Catholic diocese
Q389360
Tartu language sprog Q2394710
Tartu obs main b.jpg
Tartu observatorium astronomisk observatorium Q581794
Alatskivi mõisa peahoone.jpg
Tartumaa Estlands amter Q192370
Old Observatory, Tartu, April 2012.JPG
Tartus gamle observatorium astronomisk observatorium
museumsbygning
Q2346055
Telia Eesti virksomhed Q1295663
Teodor Lippmaa.jpg
Teodor Lippmaa menneske Q3736167
Terminaator rockgruppe Q2635555
Terra Mariae tidligere land
Korsfarerstat
state in the Holy Roman Empire
Q2458532
Tharapita guddom Q2610857
The Czar's Madman litterært værk Q6333132
The Holocaust in Estonia Q1150651
The Last Relic film Q1409466
Teater NO99 Sakala 3.007.jpg
Theatre NO99 teaterkompagni Q581085
ThomasSeebeck.jpg
Thomas Johann Seebeck estlandsk fysiker menneske Q327185
Tiigrihüpe projekt Q2665394
Toila Rural Municipality landkommune i Estland Q44819151
Toomas Hendrik Ilves.jpg
Toomas Hendrik Ilves menneske Q57289
Toompea pank klippe Q20529612
Tori Rural Municipality landkommune i Estland Q44492102
Tori horse universal.jpg
Tori horse hesterace Q1363090
Truth and Justice bogserie Q3737463
Tuhala 024.JPG
Tuhala Karst Area Karst Q12377348
Tuhala-witches-well.png
Tuhala Witch's Well karst spring
brønd
Q12377355
Tulge minu juurde kõik, kes teie vaevatud ja koormatud olete, mina tahan teile hingamist saata fresko Q20529938
Tuljak Folkedans Q57303018
Tyskbaltere etnisk gruppe Q157139
Tõnis Mägi (2006).jpg
Tõnis Mägi estlandsk skuespiller og sanger menneske Q2395982
TonuKaljuste.jpg
Tõnu Kaljuste menneske Q2006088
The Flowers of Romance in Tikkurila 2006-02-10.jpg
Tõnu Trubetsky menneske Q471188
Õnnepalu.IMGP5891.JPG
Tõnu Õnnepalu menneske Q737486
Tõrva Rural Municipality landkommune i Estland Q42814725
Laupa mõisa peahoone.jpg
Türi Rural Municipality landkommune i Estland Q44818587
Udenrigsministeriet udenrigsministerium Q6867006
Viljandi teater Ugala.jpg
Ugala teaterkompagni Q3738735
Uku Masing.jpg
Uku Masing menneske Q594450
Europe-Estonia-Tallinn-Tallinn University.JPG
Universitetet i Tallinn offentligt universitet
open-access publisher
Q1257946
Tartu ülikooli muuseum 2014.jpg
University of Tartu Museum museum Q12376504
University of Tartu Natural History Museum (6).jpg
University of Tartu Natural History Museum museum Q12376512
Urmas-ott-1993.jpg
Urmas Ott menneske Q2027759
Usuvahetusliikumine Q18623546
Vabamu Museum of Occupations and Freedom museum Q625590
Vaino Väljas menneske Q1848877
Valdo Pant menneske Q12378051
Valga Rural Municipality landkommune i Estland Q42846054
Otepää looduspark11.JPG
Valgamaa Estlands amter Q192362
Valjala maalinn 1.jpg
Valjala Stronghold voldsted Q18623991
Vanatühi Q2509982
Vanausulised Eestis Q11901700
Vanemuine Theatre teaterkompagni Q1646059
VanillaNinja.jpg
Vanilla Ninja band Q34504
Vaps Movement politisk parti Q631241
Varbola Jaanilinn 08.jpg
Varbola Stronghold voldsted Q1014364
Vastupanutegevus ENSVs Q12378346
Veiko Õunpuu menneske Q983793
Veljo Tormis.jpg
Veljo Tormis estlandsk komponist menneske Q461923
Vello Salo.JPG
Vello Salo menneske Q16403795
Vene-Liivi sõda krig Q16408889
Venestusaeg Q11327280
Vennad Parikased søskendepar Q12378475
Vera Poska-Grünthal menneske Q12378482
Estonian archipelago (Saaremaa and Hiiumaa).jpg
Vestestiske Øhav øgruppe Q1464773
Viidumäe looduskaitseala.JPG
Viidumäe Nature Reserve beskyttet område Q4110931
Viimsi Peninsula halvø Q11896719
Viimsi.jpg
Viimsi Rural Municipality landkommune i Estland Q993014
Luik, Viivi.IMG 9426.JPG
Viivi Luik estlandsk skribent og poet menneske Q299334
Vikerlased opera Q12378605
Vikerraadio Q15410794
Viking Age in Estonia Q60747281
Vilen Künnapu.jpg
Vilen Künnapu menneske Q3739237
Viljandi town hall.jpg
Viljandi by
hansestad
Q44840
Viljandi castle convent wall.jpg
Viljandi Castle borg
tidligere bygning eller struktur
Q373326
Jaanikirk.jpg
Viljandi Folk Music Festival musikfestival Q2524769
Viiralti tamm.jpg
Viljandi Rural Municipality landkommune i Estland Q15100022
Viljandi vana veetorn.jpg
Viljandi vana veetorn Q42888774
Heimtali mõisa viinaköök1.jpg
Viljandimaa Estlands amter Q192061
Villem Reiman.jpg
Villem Reiman menneske Q12083843
Paadikuur Vilsandil.JPG
Vilsandi ø Q1330853
SoegininaPank062911.jpg
Vilsandi Nationalpark beskyttet område Q977639
Mõdriku mõisa peahoone-b.jpg
Vinni Rural Municipality landkommune i Estland Q301179
Viru Bog, Parque Nacional Lahemaa, Estonia, 2012-08-12, DD 12.JPG
Viru Bog mose Q12378753
VKG Energia panoraam.jpg
Viru Keemia Grupp virksomhed Q3313991
Viru-Nigula Rural Municipality landkommune i Estland Q44492600
Virulase koobas hule Q12378762
Virumaa Museums organisation Q12378764
Vjatšeslav Leedo menneske Q7938102
14-08-14-Tallinn-RalfR-082.jpg
Voldemar Panso menneske Q3744291
Vormsi sadam 2015.jpg
Vormsi ø Q630156
Väike Taevaskoda 2011.jpg
Väike Taevaskoda sandstone outcrop Q12378954
Kiltsi mõisa peahoone 16079 (3).jpg
Väike-Maarja vald landkommune i Estland Q1020183
Väike-Pakri kabel.JPG
Väike-Pakri ø Q3512704
Väinameri 05Feb2004.jpg
Väinameri stræde
sund
Q2067956
Vällamägi 2014 01.jpg
Vällamägi bakke Q15648039
Räpina järv (Võhandu jõgi).JPG
Võhandu River flod Q2094012
Võidupüha helligdag Q20529378
Võro sprog
levende sprog
Q32762
Võro Instituut 2011 03 17.jpg
Võro Institute forskningsinstitut Q501367
Võros etnisk gruppe Q1341522
Voerts.jpg
Võrtsjärv Q211516
Võru city centre at night.jpg
Võru by Q205271
Võru Rural Municipality landkommune i Estland Q44827469
Suur Munamägi tower - panoramio.jpg
Võrumaa Estlands amter Q188076
Waldhofi tselluloosivabrik virksomhed Q12379173
Walter Zapp 2000.jpg
Walter Zapp tyskbaltisk opfinder menneske Q123906
Wanradti ja Koelli katekismus Q12379178
TallinnWarMemorial2009.JPG
War of Independence Victory Column mindesmærke
Estonian War of Independence memorial
Q2529281
Ostwald.jpg
Wilhelm Ostwald tysk kemiker menneske Q12658
Wolter von Plettenberg (1450-1535).jpg
Wolter von Plettenberg menneske Q72444
Young Estonia stilart Q1814286
administrative territorial entity of Estonia Q15620181
agriculture in Estonia Q2827169
ancient county of estonian region Q11901695
architecture of Estonia Q4070878
art of Estonia kunst Q16408568
GelatinaDiMaiale.JPG
aspic Q837480
by Q11881845
cinema of Estonia film i et land eller område Q603900
city districts of Tallinn Q2864118
climate of Estonia klima af et område Q3647183
conservation in Estonia Q16408572
crime in Estonia Q3697172
demographics of Estonia demographics of country or region Q2000306
elections in Estonia Q2062518
energy in Estonia Q3588971
Reklaamsilt näitab suunda Kaali trahtrisse.jpg
estisk sprog sprog
agglutinerende sprog
macrolanguage
levende sprog
Q9072
extreme points of Estonia Wikimedia liste Wikimedia-liste Q3090683
fauna of Estonia Q5438201
foreign relations of Estonia Q2662209
Letipea hiidrahn.jpg
glacial erratic boulders in Estonia Q15869678
healthcare in Estonia healthcare by country or region Q16835717
human rights in Estonia Q4375756
internet in Estonia Q4202112
islands of Estonia Q16408605
kaerajaan Folkedans Q12366001
Kama.jpg
kama Q134213
languages of Estonia Q3347031
leelo Q3228974
list of national roads in Estonia Wikimedia liste Wikimedia-liste Q1329505
list of political parties in Estonia Wikimedia liste Wikimedia-liste Q3284372
Eesti Rahva Muuseumi peahoone.jpg
main building of the Estonian National Museum museumsbygning Q22909961
Tartu University 05.jpg
main building of the University of Tartu bygning Q11896548
media of Estonia Q16408578
music of Estonia music by country or region Q3110519
Coat of arms of Estonia.svg
national symbols of Estonia Q6979699
Orissaare staadioni tamm.JPG
oak of the Orissaare stadium Stilk-Eg Q18956856
offentlig helligdage i Estland Wikimedia liste Wikimedia-liste Q618439
oil shale in Estonia Q7081456
politics of Estonia Q595508
protected area Q3622110
rail transport in Estonia jernbanetransport Q520283
religion in Estonia Q14371213
runo song musikgenre Q4400125
sport in Estonia sport in a geographic region Q619375
tarand-grave Q11896509
taxation in Estonia Q7689528
television in Estonia Wikimedia-liste Q3448745
theatre of Estonia Q7777509
transport in Estonia Q609816
uddannelse i Estland uddannelse i et land eller et område Q4329761
vürtsikilu Q20529721
A-10 from Michigan Air National Guard lands in Estonia.jpg
Ämari Air Base flyvestation Q938047
Äripäev dagblad Q256427
Õhtuleht avis
tabloid
Q293572
Õigeusu kirik Eestis Q18623721
Öselsche Ritterschaft Q12374506
Castlekuressaare.JPG
Øsel ø Q951302
Øsel-Wiek bispedømme stift i Katolske kirke
Prince-Bishopric
tidligere administrativ territorial enhed
Q669032
BalticSea March2000 NASA-S2000084115409.png
Østersøen farvand i Nordeuropa Indhav
randhav
Q545
Airplane landing at Tallinn Airport.jpg
Ülemistesøen Q334761
Saaremäe Üllar.IMG 3346.JPG
Üllar Saaremäe menneske Q3739506
Ülle Madise.jpg
Ülle Madise menneske Q16407395
Ülo Sooster estlandsk kunstner menneske Q2384009
østersøfinske sprog sprogfamilie Q33328
Чэрвеньскі пераварот Q3738122

∑ 987 items.

Afslutning på autogenereret liste.