Spring til indhold

Bruger:Jane023/TED speakers

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi

Denne liste bliver periodisk opdateret af en bot. Manuelle ændringer ved listen bliver fjernet ved næste opdatering!


[redigér | rediger kildetekst]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Aaswath Raman akademiker
materielforsker
universitetsunderviser
aaswath_raman Q82925462
Abe Davis videnskabsmand mand abe_davis Q23769266
Abigail Marsh psykolog 1976 kvinde abigail_marsh Q76490837
Adam Grosser general partner
riskokapitalist
mand adam_grosser Q23759997
Adam Ockelford musiker
musikolog
musikpædagog
psykolog
1959 mand adam_ockelford Q23712711
Adam Ostrow forretningsperson mand adam_ostrow Q4679571
Afra Raymond mand afra_raymond Q23671006
Ahn Trio ahn_trio
812
Q845628
Aicha el-Wafi and Phyllis Rodriguez aicha_el_wafi_phyllis_rodriguez Q23809255
Akash Manoj opfinder 2001-12-21 mand akash_manoj Q56249786
Al Vernacchio lærer mand al_vernacchio Q23657171
Alanna Shaikh kvinde alanna_shaikh
1383
Q23663053
Alejandro Sánchez Alvarado biolog 1964-02-24 mand alejandro_sanchez_alvarado Q27916228
Alessandra Orofino forsker
aktivist
kvinde alessandra_orofino Q23759674
Alessandro Acquisti økonom
akademiker
mand alessandro_acquisti Q23712668
Alex Edmans økonom
universitetsunderviser
videnskabsmand
1980 mand alex_edmans Q41804368
Alex Kipman 1979 mand alex_kipman Q18237257
Alex Laskey mand alex_laskey Q23671474
Alex Wissner-Gross fysiker mand alex_wissner_gross Q23727955
Ali Carr-Chellman dekan kvinde ali_carr_chellman Q23784887
Alice Bows-Larkin videnskabsmand
klimaforsker
20th century kvinde alice_bows_larkin Q23760514
Alisa Miller kvinde alisa_miller Q23759747
Allan Adams fysiker mand allan_adams Q23727980
Allan Jones videnskabsmand mand allan_jones Q23784267
Allison Hunt social media manager
markedsføre
marketing consultant
kvinde allison_hunt Q23662577
Ami Klin psykolog mand ami_klin
1370
Q4746085
Amit Sood mand amit_sood Q23784357
Amy Lockwood kvinde amy_lockwood Q23656175
Amy O'Toole videnskabsmand kvinde amy_o_toole Q23798804
Anand Agarawala mand anand_agarawala Q23661617
Andras Forgacs iværksætter mand andras_forgacs Q23712695
Andreas Raptopoulos administrerende direktør mand andreas_raptopoulos Q23670498
Andrew Bastawrous mand andrew_bastawrous Q23728849
Andrew Fitzgerald mand andrew_fitzgerald Q23713796
Andy Yen datalog
administrerende direktør
grundlægger
fysiker
mand andy_yen Q23759707
Angel Hsu klimaforsker
forsker
1983-02-23 kvinde angel_hsu Q59348689
Angela Patton leder kvinde angela_patton Q23797730
Anirudh Sharma forsker anirudh_sharma Q83274545
Ann Morgan forfatter
journalist
blogger
kvinde ann_morgan Q23783053
AnnMarie Thomas maskiningeniør
blogger
kvinde annmarie_thomas Q22073671
Anna Mracek Dietrich kvinde anna_mracek_dietrichs Q23656753
Anna Rothschild videnskabsmand kvinde anna_rothschild Q58754610
Anne Curzan akademiker
sprogforsker
1969 kvinde anne_curzan Q19364739
Anne Madden biolog kvinde anne_madden Q56722014
Anthony Veneziale mand anthony_veneziale Q97585702
Aparna Rao kunstner 1978 kvinde aparna_rao Q23657177
Ari Wallach futurolog 1974 mand ari_wallach Q4790131
Ariana Curtis historiker
museumsinspektør
museum professional
ariana_curtis Q93523410
Aris Venetikidis mand aris_venetikidis Q23662627
Armando Azua-Bustos forsker mand armando_azua_bustos Q59428262
Ash Beckham kvinde ash_beckham Q23727967
Asher Hasan mand asher_hasan Q23783386
Ashton Applewhite forfatter 1952-06-27 kvinde ashton_applewhite Q4806016
Aspen Baker kvinde aspen_baker Q23782514
Auret van Heerden mand auret_van_heerden Q23795350
Azim Khamisa forfatter 1959 mand azim_n_khamisa Q4832583
Aziz Abu Sarah guide
journalist
fredsaktivist
1980 mand aziz_abu_sarah Q65030161
Baba Shiv økonom
akademiker
universitetsunderviser
underviser i forretningsadministration
mand baba_shiv Q16245994
Bandi Mbubi mand bandi_mbubi Q23662600
Barat Ali Batoor fotograf 1983 mand barat_ali_batoor Q4858477
Bart Knols professor 1965 mand bart_knols Q23662325
Bart Weetjens mand bart_weetjens Q23795783
Barton Seaver køkkenchef 1979-04-12 mand barton_seaver Q4865683
Bassam Tariq filminstruktør
instruktør
1986-10-22 mand bassam_tariq Q23769533
Bastian Schaefer ingeniør mand bastian_schaefer Q23671506
Beau Lotto kunstner
hjerneforsker
mand beau_lotto Q23795352
Becci Manson retoucher kvinde becci_manson Q23662243
Becky Blanton fotograf
journalist
forfatter
kvinde becky_blanton Q23795670
Ben Ambridge forsker 20th century mand ben_ambridge Q23760173
Ben Cameron mand ben_cameron Q23796181
Ben Kacyra mand ben_kacyra Q23656758
Ben Roche kok
tv-vært
mand ben_roche Q23657093
Ben Wellington videnskabsmand mand ben_wellington Q23760188
Bilal Bomani videnskabsmand mand bilal_bomani Q23661644
Bill Davenhall mand bill_davenhall Q23784989
Bill Doyle mand bill_doyle Q23662933
Birke Baehr mand birke_baehr Q23798780
Black Label Movement black_label_movement Q23797800
Boaz Almog fysiker mand boaz_almog Q23662240
Brian Little forsker
forfatter
brian_little Q68215808
British Paraorchestra british_paraorchestra Q4970590
Bronwyn King læge kvinde bronwyn_king Q75732840
Bruno Bowden mand bruno_bowden Q23759795
Bruno Torturra fotograf
journalist
mand bruno_torturra Q23759670
C. Noel Bairey Merz læge
forsker
kvinde c_noel_bairey_merz Q23662175
Caitria O'Neill kvinde caitria_o_neill Q23662822
Caleb Chung designer mand caleb_chung Q23782397
Cameron Herold mand cameron_herold Q18921892
Camille Seaman fotograf
kunstner
1969 kvinde camille_seaman Q23657188
Candy Chang kvinde candy_chang Q23662781
Carl Schoonover hjerneforsker mand carl_schoonover Q23662330
Carol Fishman Cohen kvinde carol_f_cohen Q28697869
Carter Emmart kunstner
videnskabsmand
mand carter_emmart Q23797359
Carvens Lissaint mand carvens_lissaint Q23662237
Cat Laine kvinde cat_laine Q23783406
Catarina Mota kvinde catarina_mota Q23662763
Catherine Bracy orator
teknolog
kvinde catherine_bracy Q16727624
Catherine Crump advokat 1978 kvinde catherine_crump Q20035599
Catherine Mohr robotiker 1968-11-23 kvinde catherine_mohr Q23782401
Catherine Price forfatter
journalist
kvinde catherine_price Q123700709
Cesar Harada mand cesar_harada Q23663116
Cesar Kuriyama forretningsperson mand cesar_kuriyama Q22088262
Chade-Meng Tan ingeniør 1971 mand chade_meng_tan Q5066429
Charity Wayua kemiker
forsker
1985 kvinde charity_wayua Q59166742
Charles Anderson videnskabsmand mand charles_anderson Q23783383
Charles Robertson økonom mand charles_robertson Q23714138
Chee Pearlman kvinde chee_pearlman Q23657121
Chika Ezeanya Esiobu forsker kvinde chika_ezeanya_esiobu Q99432535
Chiki Sarkar forlægger kvinde chiki_sarkar Q15647582
Chinaka Hodge forfatter kvinde chinaka_hodge Q21593044
Chris Domas mand chris_domas Q23759541
Chris Downey arkitekt mand chris_downey Q23712280
Chris Gerdes akademiker
universitetsunderviser
maskiningeniør
mand chris_gerdes Q23662509
Chris McKnett mand chris_mcknett Q23727966
Chris Sheldrick 1981-05 mand chris_sheldrick Q46993874
Chris Urmson administrerende direktør
ingeniør
1976 mand chris_urmson Q23760309
Christine L. Porath forsker kvinde christine_porath Q56647253
Christoph Keplinger universitetsunderviser
akademiker
mand christoph_keplinger Q61820616
Christopher C. Deam arkitekt
designer
mand christopher_deam Q23797209
Clayton Cameron musiker 1959 mand clayton_cameron Q23728708
Clint Smith digter
lærer
forfatter
redaktør
youtuber
1988-08-25 mand clint_smith Q23759721
Colette Pichon Battle advokat
klimataktivist
kvinde colette_pichon_battle Q99439559
Colin Robertson mand colin_robertson Q23662150
Colin Stokes mand colin_stokes Q23670969
Cosmin Mihaiu mand cosmin_mihaiu Q23760253
Cristina Domenech 1954 kvinde cristina_domenech Q23769089
Curtis Wong mand curtis_wong Q23728751
DK Osseo-Asare universitetsunderviser
designer
arkitekt
mand dk_osseo_asare Q114338974
Dale Dougherty datalog 1955 mand dale_dougherty
940
Q4819967
Damian Palin mand damian_palin Q23662494
Damon Horowitz mand damon_horowitz Q23656822
Dan Barasch mand daniel_barasch Q23759547
Dan Bell dokumentarfilminstruktør
konferencier
youtuber
1977-02-09 mand dan_bell Q60770645
Dan Berkenstock 1980-06-30 mand dan_berkenstock Q23727949
Dan Cobley mand dan_cobley Q23796178
Dan Ellsey musiker mand dan_ellsey Q23759538
Dan Gross aktivist mand dan_gross Q16224737
Dan Meyer mand dan_meyer Q23785279
Dan Phillips designer mand dan_phillips Q5214203
Daniel Engber journalist
videnskabsskribent
mand daniel_engber Q109822743
Daniel H. Cohen mand dan_cohen Q23712794
Daniel Kraft biokemiker 20th century mand daniel_kraft Q5217831
Daniel Lismore modeskaber 1984-12-24 mand daniel_lismore Q27881272
Daniel Reisel hjerneforsker mand daniel_reisel Q23670526
Daniel Schnitzer mand daniel_schnitzer Q23662187
Daniele Quercia forsker mand daniele_quercia Q23768726
Daphne Bavelier forsker
hjerneforsker
député de l'Université
1966 kvinde daphne_bavelier Q19956013
Darrick Hamilton amerikansk økonom økonom mand darrick_hamilton Q43396457
Dave Meslin kunstner
koreograf
mand dave_meslin Q23783490
Dave Troy journalist mand dave_troy Q23768720
David Birch mand david_birch Q23663105
David Damberger mand david_damberger Q23657118
David Gallo videnskabsmand mand david_gallo Q23759665
David Grady mand david_grady Q23768708
David Griffin mand david_griffin Q23769550
David Ikard litteraturforsker
universitetsunderviser
1972 mand david_ikard Q82775159
David Korins scenograf
scenedesigner
1976-08-04 mand david_korins Q24570636
David Lang mand david_lang Q23727546
David McCandless journalist 1971 mand david_mccandless Q5237283
David Merrill mand david_merrill Q23782406
David Pizarro mand david_pizarro Q23662636
David R. Dow advokat mand david_r_dow Q23663083
David Sengeh forsker
politiker
mand david_sengeh Q23728768
Deborah Rhodes kvinde deborah_rhodes Q23797192
Debra Jarvis forfatter kvinde debra_jarvis Q23759731
Del Harvey kvinde del_harvey Q23727975
Denise L. Herzing cetolog kvinde denise_herzing Q20090899
Dennis Hong maskiningeniør
akademiker
universitetsunderviser
1971-01-24 mand dennis_hong Q23795342
Dennis vanEngelsdorp entomolog
biavler
universitetsunderviser
1969-10-08 mand dennis_vanengelsdorp Q23782382
Dereck and Beverly Joubert beverly_dereck_joubert
856
Q3023696
Diane Benscoter psykoterapeut
forfatter
kvinde diane_benscoter Q23797204
Diane Kelly kvinde diane_kelly Q23662554
Dianna Cohen kunstner kvinde dianna_cohen Q23796688
Dilip Ratha filosof 20th century mand dilip_ratha Q17155900
Dina Zielinski forsker 20th century kvinde dina_zielinski Q28976249
Dixon Chibanda psykiater
forsker
20th century mand dixon_chibanda Q80843138
Doris Kim Sung kvinde doris_kim_sung Q23662639
Dread Scott billedkunstner 1965 mand dread_scott Q26899216
Drew Dudley mand drew_dudley Q23661672
Dustin M Schroeder akademiker
universitetsunderviser
geofysiker
dustin_schroeder Q56964152
Dyan deNapoli videnskabsmand kvinde dyan_denapoli Q23656142
ETHEL ethel Q5403061
Eben Bayer mand eben_bayer Q23795453
Ed Gavagan mand ed_gavagan Q23662606
Ed Ulbrich mand ed_ulbrich Q23797198
Eddy Cartaya mand eddy_cartaya Q23727579
Edward Tenner forfatter 1944 mand edward_tenner Q23795681
Einstein einstein_the_parrot Q23691666
Elizabeth Lesser jordemoder 1953 kvinde elizabeth_lesser Q18155703
Elizabeth Murchison genetiker
onkolog
20th century kvinde elizabeth_murchison Q18913035
Elizabeth Wayne biomedical engineer
biofysiker
forsker
kvinde elizabeth_wayne Q48720234
Ellen Jorgensen biolog 1955-06-02 kvinde ellen_jorgensen Q23662797
Elliot Krane forsker 20th century mand elliot_krane Q23784323
Emilie Wapnick forfatter
kunstmaler
kvinde emilie_wapnick Q23782719
Emily Balcetis socialpsykolog kvinde emily_balcetis Q23768714
Emily Esfahani Smith journalist kvinde emily_esfahani_smith Q106452648
Emily Pilloton universitetsunderviser
foredragsholder
kvinde emily_pilloton Q23795673
Enrico Ramirez-Ruiz forsker mand enrico_ramirez_ruiz Q89654407
Eric Dishman mand eric_dishman Q23797191
Eric Giler 1955 mand eric_giler Q23783074
Eric Hirshberg iværksætter mand eric_hirshberg Q107663251
Eric Mead mand eric_mead Q23785222
Eric X. Li forfatter 1968-05 mand eric_x_li Q18653772
Erica Frenkel kvinde erica_frenkel
1216
Q23662179
Erik Hersman ingeniør 1975 mand erik_hersman Q5388622
Erik Schlangen videnskabsmand
civilingeniør
mand erik_schlangen Q23671001
Ernest Madu kardiolog mand ernest_madu Q23760623
Ethan Lindenberger 2001 mand ethan_lindenberger Q61980065
Eva Vertes George 1985 kvinde eva_vertes Q5415201
Evan Grant mand evan_grant Q23783431
Eythor Bender mand eythor_bender Q23784493
Fabian Hemmert industriel designer mand fabian_hemmert Q23796639
Faith Jegede kvinde faith_jegede Q23662658
Fields Wicker-Miurin 1958 kvinde fields_wicker_miurin Q23783216
Fiorenzo Omenetto videnskabsmand mand fiorenzo_omenetto Q23784380
Floyd E Romesberg biotekniker
biokemiker
genetiker
mand floyd_romesberg Q42562201
Frances Larson antropolog
medicinhistoriker
1976-08-12 kvinde frances_larson Q23782707
Francesco Sauro videnskabsmand 20th century mand francesco_sauro
2667
Q23783036
Francis de los Reyes mand francis_de_los_reyes Q23759562
Franco Sacchi filminstruktør
filmklipper
mand franco_sacchi Q23769571
Frank Warren mand frank_warren Q23657144
Fred Jansen videnskabsmand mand fred_jansen Q23769264
Frederic Kaplan forsker 1974-06-23 mand frederic_kaplan Q23714153
Frederick Balagadde videnskabsmand 20th century mand frederick_balagadde Q23785270
Gabby Giffords and Mark Kelly mark_kelly_and_gabby_giffords Q23797774
Gabe Zichermann forretningsperson 1974-05-20 mand gabe_zichermann
1107
Q16214845
Gail Reed journalist kvinde gail_reed Q23759565
Garth Lenz fotograf mand garth_lenz Q23661679
Gary Greenberg fotograf
videnskabsmand
mand gary_greenberg Q23662677
Gary Lauder mand gary_lauder Q23785051
Gautam Bhan lgbt-rettighedsaktivist mand gautam_bhan Q27663103
George Tulevski mand george_tulevski Q70058501
Geraldine Hamilton videnskabsmand kvinde geraldine_hamilton Q23727544
Gerard Ryle journalist 1965 mand gerard_ryle Q15442598
Giada Gerboni forsker kvinde giada_gerboni Q88420518
Gill Hicks 1968 kvinde gill_hicks Q5561888
Graham Hill journalist mand graham_hill Q23795659
Greg Gage hjerneforsker mand greg_gage Q23663036
Greg Stone mand greg_stone Q23796887
Gregory Asner videnskabsmand 20th century mand greg_asner Q23670497
Grégoire Courtine videnskabsmand
forsker
1975 mand gregoire_courtine Q23670337
Gustavo Dudamel & Teresa Carreño Youth Orchestra the_teresa_carreno_youth_orchestra Q23809293
Guy Hoffman forsker 20th century mand guy_hoffman Q23728362
Guy Winch psykolog 19th century mand guy_winch Q23769541
Guy-Philippe Goldstein forfatter mand guy_philippe_goldstein Q23657222
Haas&Hahn haas_hahn Q17097956
Hadyn Parry mand hadyn_parry Q23662747
Hamish Jolly mand hamish_jolly Q23748667
Handspring Puppet Company handspring_puppet_company Q5647664
Hannah Brencher kvinde hannah_brencher Q23662784
Harry Baker digter mand harry_baker Q23769245
Hawa Abdi & Deqo Mohamed dr_hawa_abdi_dr_deqo_mohamed Q23809276
Heather Knight kvinde heather_knight Q23797061
Heidi M Sosik marinbiolog
biolog
kvinde heidi_m_sosik Q56697413
Henry Evans mand henry_evans Q23712262
Heribert Watzke videnskabsmand mand heribert_watzke Q23795333
Hetain Patel kunstner mand hetain_patel Q23712659
Hillel Cooperman mand hillel_cooperman Q23796161
Iain Hutchison kirurg mand iain_hutchison Q23797233
Ibeyi ibeyi Q16800947
Improv Everywhere improv_everywhere Q1139870
Inge Missmahl psykolog kvinde inge_missmahl Q23795297
Irina Kareva forsker kvinde irina_kareva Q89307223
Ismael Nazario mand ismael_nazario Q23760196
J. Marshall Shepherd meteorolog mand j_marshall_shepherd Q16205502
JD Schramm mand jd_schramm Q23657167
Jaap de Roode videnskabsmand mand jaap_de_roode Q23769228
Jacek Utko mand jacek_utko Q23782383
Jack Choi mand jack_choi Q23657134
Jackie Savitz videnskabsmand kvinde jackie_savitz Q23729170
Jake Wood mand jake_wood Q23662959
Jakob Magolan forsker jakob_magolan Q89526310
Jamais Cascio forfatter
rollespilsdesigner
19th century mand jamais_cascio Q22277279
James A. White Sr. mand james_a_white_sr Q23760213
James B. Glattfelder mand james_b_glattfelder Q23671470
James Burchfield musiker mand james_burchfield Q23769563
James Heywood virksomhedsleder 1966-10-04 mand jamie_heywood Q6136003
James Lyne mand james_lyne
1472
Q23712699
James Patten opfinder
designer
interaction designer
1977 mand james_patten Q23748686
Jamie Bartlett journalist
blogger
1979 mand jamie_bartlett Q20675953
Jamie Drummond mand jamie_drummond Q23662542
Jamil Abu-Wardeh mand jamil_abu_wardeh Q23795294
Jamila Lyiscott akademiker kvinde jamila_lyiscott Q23759680
Jan Chipchase forsker mand jan_chipchase Q6148692
Janet Iwasa biolog
cytolog
animator
biokemiker
universitetsunderviser
1978 kvinde janet_iwasa Q23729136
Jared Ficklin mand jared_ficklin Q23657161
Jason Clay mand jason_clay Q23795288
Jason Fried forfatter
iværksætter
1974 mand jason_fried Q23795888
Jason McCue advokat mand jason_mccue Q23662557
Jay Bradner videnskabsmand mand jay_bradner Q23656752
Jay Silver 1979-09-06 mand jay_silver Q19667282
Jean-Baptiste Michel matematiker mand jean_baptiste_michel Q23657155
Jedidah Isler astrofysiker 20th century kvinde jedidah_isler Q23760219
Jeff Hancock akademiker
universitetsunderviser
kommunikationsforsker
mand jeff_hancock Q23662685
Jeff Iliff hjerneforsker mand jeff_iliff Q23768700
Jeff Speck forfatter
byplanlægger
1963-08-28 mand jeff_speck Q23713807
Jefferson Han ingeniør
datalog
1975 mand jeff_han Q6175484
Jeffrey Brown mand rev_jeffrey_brown Q23760258
Jenni Chang & Lisa Dazols jenni_chang_and_lisa_dazols Q23809207
Jennifer Brea filminstruktør
manuskriptforfatter
forfatter
instruktør
19th century kvinde jen_brea Q24578998
Jennifer Healey AI-forsker kvinde jennifer_healey Q23713350
Jennifer Kahn journalist
forfatter
orator
1986 kvinde jennifer_kahn Q61138464
Jessi Arrington kvinde jessi_arrington Q23656726
Jessica Shortall forfatter 1900 kvinde jessica_shortall Q23783057
Jill Shargaa kvinde jill_shargaa Q23759545
Jinsop Lee mand jinsop_lee Q23670510
Joe Kowan musiker mand joe_kowan Q23727954
Joe Landolina biomedical engineer 1993-01-27 mand joe_landolina Q18714137
Joe Sabia kunstner 1924 mand joe_sabia
1110
Q6212143
Joe Smith advokat mand joe_smith Q23662319
Joel Jackson mand joel_jackson Q47784150
Johanna Blakley forsker kvinde johanna_blakley Q23795344
John Biewen journalist
dokumentarist
professor
mand john_biewen Q116964435
John Delaney videnskabsmand mand john_delaney Q23796177
John Hunter mand john_hunter Q23784955
John Kasaona mand john_kasaona Q23783403
John Koenig mand john_koenig Q124285668
John La Grou mand john_la_grou Q23783066
John Q. Walker musiker mand john_walker Q23782393
John Underkoffler mand john_underkoffler Q23783401
Jon Nguyen mand jon_nguyen Q23662502
Jonathan Drori økolog
rådgiver
universitetsunderviser
botaniker
tekniker
pædagog
mand jonathan_drori Q23782385
Jonathan Rossiter professor
robotiker
mand jonathan_rossiter Q46999694
Jonathan Trent videnskabsmand mand jonathan_trent Q23662788
Jor-El videnskabsmand
opfinder
mand jor_el Q2068759
Jorge Soto videnskabsmand mand jorge_soto Q23759657
Jose Miguel Sokoloff mand jose_miguel_sokoloff Q23670640
Joseph E. Ravenell forsker mand joseph_ravenell Q97553147
Josh Luber 1978-02-18 mand josh_luber Q23783050
Joshua Klein 1974 mand joshua_klein Q6289972
Joshua Walters komiker mand joshua_walters Q23656020
José Bowen mand jose_bowen Q23662467
Joy Sun kvinde joy_sun Q23729164
Judy MacDonald Johnston kvinde judy_macdonald_johnston Q23671268
Julie Burstein forfatter
radioproducer
kvinde julie_burstein Q23657214
Juliet K Brophy forsker kvinde juliet_brophy Q104130163
Justin Hall-Tipping videnskabsmand mand justin_hall_tipping Q23657166
Kamau Gachigi mand kamau_gachigi Q70058569
Kare Anderson forfatter kvinde kare_anderson Q23759742
Karen Bass kvinde karen_bass Q23662231
Karen G. Lloyd forsker kvinde karen_lloyd Q43199273
Kartick Satyanarayan mand kartick_satyanarayan Q23783421
Kate A Stafford forsker kvinde kate_stafford Q46805725
Kate Hartman kunstner 1981 kvinde kate_hartman
898
Q23784307
Katherine Fulton forfatter kvinde katherine_fulton Q23795674
Katherine Kuchenbecker maskiningeniør
forsker
20th century kvinde katherine_kuchenbecker Q23301824
Katrina Spade designer 1977-09-09 kvinde katrina_spade Q55081332
Keith Bellows mand keith_bellows Q23782683
Keith Chen økonom mand keith_chen Q22095432
Keith Nolan mand keith_nolan Q23661670
Keller Rinaudo klatrer
iværksætter
robotiker
1987 mand keller_rinaudo Q23713542
Kelli Swazey antropolog kvinde kelli_swazey Q23712681
Kelly Richmond Pope kriminolog kvinde kelly_richmond_pope Q59828743
Kenneth Shinozuka mand kenneth_shinozuka Q23769238
Keolu Fox forsker mand keolu_fox Q92662381
Kevin Allocca datalog mand kevin_allocca Q23662144
Kevin Breel forfatter mand kevin_breel Q23712692
Kevin Slavin mand kevin_slavin Q23656201
Kevin Y Njabo forsker kevin_njabo Q90746452
Khadija Gbla kvinde khadija_gbla Q23769225
Kim Gorgens videnskabsmand kvinde kim_gorgens Q23795688
Kirby Ferguson filminstruktør mand kirby_ferguson Q23662751
Kirk Citron mand kirk_citron Q23785264
Kirk Sorensen videnskabsmand mand kirk_sorensen Q23661631
Klaus Stadlmann videnskabsmand mand klaus_stadlmann Q23657081
Krista Donaldson virksomhedsleder 1973 kvinde krista_donaldson Q23713567
Kristen Marhaver biolog kvinde kristen_marhaver Q23760564
Kristin Poinar forsker kristin_poinar Q57891612
Kristina Gjerde advokat kvinde kristina_gjerde Q23795680
Kriti Sharma AI-forsker 1988 kvinde kriti_sharma Q27576279
Kyra Gaunt etnomusikolog kvinde kyra_gaunt Q63699019
Lakshmi Pratury forretningsperson kvinde lakshmi_pratury Q6479908
Lalitesh Katragadda ingeniør mand lalitesh_katragadda Q23301825
Laura Galante forsker kvinde laura_galante Q90497004
Laura Trice kvinde laura_trice Q23769557
Lauren Cole Sallan palæontolog
biolog
paleobiologist
iktyolog
kvinde lauren_sallan Q54704043
Lauren Hodge videnskabsmand kvinde lauren_hodge Q23798375
Lauren Zalaznick kvinde lauren_zalaznick Q23797175
Lee Mokobe digter transkønnet mand lerato_mokobe Q23760283
Leslie Dodson journalist kvinde leslie_dodson Q23656887
Leslie T. Chang journalist kvinde leslie_chang Q6531172
Leyla Acaroglu sociolog kvinde leyla_acaroglu Q23670651
Lian Pin Koh økolog 1976-04-22 mand lian_pin_koh Q23670480
Linda A. Hill underviser
økonom
1956-07-20 kvinde linda_hill Q21552205
Linda Cliatt-Wayman kvinde linda_cliatt_wayman Q23760269
Lisa Bu kvinde lisa_bu Q23712829
Lisa Dyson fysiker 1974 kvinde lisa_dyson Q52394619
Lisa Harouni kvinde lisa_harouni Q23661649
Lisa Margonelli forfatter kvinde lisa_margonelli Q23797751
Lucien Engelen forsker 1962-07-02 mand lucien_engelen Q16194527
Ludwick Marishane mand ludwick_marishane Q23662726
Luhan Yang kvinde luhan_yang Q68704888
Luma Mufleh videnskabsmand 1975-03-01 kvinde luma_mufleh Q6702999
Lýdia Machová polyglot 1989-04-02 kvinde lydia_machova Q91830904
Mac Stone fotograf mand mac_stone Q23782713
Malcolm London digter mand malcolm_london Q23713725
Mandy Len Catron forfatter kvinde mandy_len_catron Q23782698
Marc Goodman mand marc_goodman Q23662529
Marc Pachter kurator 1943-05-07 mand marc_pachter Q15917299
Marcin Jakubowski 1972 mand marcin_jakubowski Q23303134
Marco Annunziata økonom mand marco_annunziata Q23728391
Margaret Mitchell forsker
AI ethicist
20th century kvinde margaret_mitchell Q50346871
Maria Bezaitis kvinde maria_bezaitis Q23671015
Marily Oppezzo forsker marily_oppezzo Q88976878
Marisa Fick-Jordan kvinde marisa_fick_jordan Q23760166
Mark Bezos forretningsperson 1969-05-17 mand mark_bezos Q23784752
Mark Raymond arkitekt mand mark_raymond Q23662165
Mark Shaw mand mark_shaw Q23713549
Markham Nolan mand markham_nolan Q23662733
Markus Fischer designer mand markus_fischer Q23656649
Martin Hanczyc kemiker 20th century mand martin_hanczyc Q23656755
Martina Flor grafiker kvinde martina_flor Q30754553
Mathias Basner forsker mathias_basner Q91168750
Matt Killingsworth videnskabsmand mand matt_killingsworth Q23662668
Matt Mills mand matthew_mills_and_tamara_roukaerts Q23662543
Matt Weinstein iværksætter mand matt_weinstein Q23301826
Matthew A. Wilson mand matt_wilson Q124606154
Matthew Childs mand matthew_childs Q23783062
Matthew White musiker mand matthew_white Q23783080
Max Little matematiker 20th century mand max_little Q23662756
May El-Khalil 1955-12-20 kvinde may_el_khalil Q1489143
McKenna Pope kvinde mckenna_pope Q23798616
Meaghan Ramsey kvinde meaghan_ramsey Q23759676
Meg Jay klinisk psykolog
forfatter
psykolog
1969-09 kvinde meg_jay Q23670504
Megan Kamerick forfatter
freelancejournalist
radiovært
kvinde megan_kamerick Q23662848
Mei Lin Neo mei_lin_neo Q59706643
Melati and Isabel Wijsen melati_and_isabel_wijsen Q23688634
Melissa Garren kvinde melissa_garren Q23662348
Melissa J. Moore videnskabsmand kvinde melissa_j_moore Q85954688
Melissa Marshall kvinde melissa_marshall Q23662916
Mennat El Ghalid mykolog kvinde mennat_el_ghalid Q54956679
Michael Green arkitekt 1966 mand michael_green Q23670632
Michael Green mand michael_green_spi Q23759758
Michael Hansmeyer arkitekt 1973 mand michael_hansmeyer Q6830936
Michael Hendryx professor 1960 mand michael_hendryx Q40001545
Michael Lynch filosof 1966 mand michael_lynch Q6832368
Michael McDaniel mand michael_mcdaniel Q23662341
Michael Metcalfe mand michael_metcalfe Q23727972
Michael Moschen cirkusartist 1955 mand michael_moschen Q3308398
Michael Norton videnskabsmand mand michael_norton Q23662981
Michael Pritchard mand michael_pritchard Q23783071
Michael Rubinstein videnskabsmand mand michael_rubinstein Q23768729
Michel M Dugon adjunkt michel_dugon Q60754633
Michelle Borkin fysiker kvinde michelle_borkin Q23661627
Miho Janvier forsker
space physics
miho_janvier Q89906394
Mike Biddle mand michael_biddle Q23657163
Mike Velings naturbeskytter
dambruger
mand mike_velings Q24053199
Mindy Scheier modeskaber
forretningsperson
designer
1971 kvinde mindy_scheier Q73482980
Miranda Wang & Jeanny Yao miranda_wang_and_jenny_yao Q23809265
Mitchell Besser mand mitchell_besser Q23795567
Miwa Matreyek kunstner kvinde miwa_matreyek Q23795336
Mohamed Ali mand mohamed_ali Q23712268
Mohamed Hijri videnskabsmand 20th century mand mohamed_hijri Q23712650
Morgan O'Neill kvinde morgan_o_neill Q23662833
Morgana Bailey kvinde morgana_bailey Q23769521
Moshe Szyf genetiker
forsker
1955 mand moshe_szyf Q15429344
Myriam Sidibe kvinde myriam_sidibe Q23759569
N. Jeremy Kasdin astronom mand jeremy_kasdin Q22095670
Nadine Burke Harris læge 1975-10-09 kvinde nadine_burke_harris_1 Q19878640
Nagin Cox flyingeniør 1965 kvinde nagin_cox Q28678622
Naif Al-Mutawa klinisk psykolog
tegneseriekunstner
mand naif_al_mutawa Q23795283
Nancy Frates kvinde nancy_frates Q23768711
Naomi McDougall Jones skuespiller
filmskuespiller
kvinde naomi_mcdougall_jones Q59631607
Naomi Shah videnskabsmand kvinde naomi_shah Q23798128
Natalie Panek videnskabsformidler 1983 kvinde natalie_panek Q50379483
Natalie Warne kvinde natalie_warne Q23656760
Natasha Hurley-Walker astrofysiker kvinde natasha_hurley_walker Q57201099
Nate Garvis mand nate_garvis Q23661623
Nathalie Miebach kunstner
billedhugger
kvinde nathalie_miebach Q23656749
Natsai Audrey Chieza designer kvinde natsai_audrey_chieza Q54954376
Naturally 7 naturally_7 Q1970037
Neha Narula kvinde neha_narula Q102962826
Nic Marks statistiker mand nic_marks Q22279054
Nick Sears mand nick_sears_1 Q23769567
Nicolas Perony videnskabsmand mand nicholas_perony Q23727944
Nicole Paris & Ed Cage beatboxer nicole_paris Q24054775
Nigel Marsh forfatter 1964 mand nigel_marsh Q23783481
Nikolai Begg mand nikolai_begg Q23729145
Nita A Farahany forsker
advokat
bioetiker
1978-04-28 kvinde nita_farahany Q60322343
Noah Wilson-Rich mand noah_wilson_rich Q23663073
Nora E. Atkinson kunsthistoriker
museumsinspektør
kvinde nora_atkinson Q92203204
Nora York musiker kvinde nora_york Q23797707
Norman Spack endokrinolog mand norman_spack Q7052808
Noy Thrupkaew journalist kvinde noy_thrupkaew Q23769298
Oded Shoseyov forsker mand oded_shoseyov Q87990786
Ofer Levy forsker mand ofer_levy Q61994730
Ok Go ok_go Q736107
Onyx Ashanti musiker mand onyx_ashanti Q23656126
Oren Yakobovich mand oren_yakobovich Q23759585
Oskar Eustis kunstnerisk leder
sceneinstruktør
dramatiker
1958-07-31 mand oskar_eustis Q7106910
P. Dee Boersma conservation biologist
ornitolog
universitetsunderviser
akademiker
biology teacher
1946-11-01 kvinde dee_boersma Q16971310
Pamela Meyer kvinde pamela_meyer Q21063835
Paolo Cardini mand paolo_cardini Q23662717
Paramjit Parmar mand pj_parmar Q97655984
Patricia Burchat fysiker
akademiker
universitetsunderviser
1958 kvinde patricia_burchat Q23782676
Patricia Ryan lærer kvinde patricia_ryan Q23784397
Paul Bennett mand paul_bennett Q23782390
Paul Conneally mand paul_conneally Q23661675
Paul Kemp-Robertson mand paul_kemp_robertson Q23712890
Paul Piff videnskabsmand
forsker
mand paul_piff Q23728301
Paul Snelgrove videnskabsmand mand paul_snelgrove Q23657114
Pearl Arredondo lærer kvinde pearl_arredondo Q23671263
Penelope Jagessar Chaffer filminstruktør kvinde penelope_jagessar_chaffer Q23662947
Pete Alcorn mand pete_alcorn Q23783063
Peter Doolittle videnskabsmand 20th century mand peter_doolittle Q23712235
Peter Ouko mand peter_ouko Q58812993
Peter Reinhart bager
universitetsunderviser
19th century
1950
mand peter_reinhart Q20853515
Peter Tyack behavioral ecologist
marine mammalogist
20th century mand peter_tyack Q23796156
Peter van Manen mand peter_van_manen Q23712817
Philip Evans mand philip_evans Q23728383
Pilobolus pilobolus Q766390
Plankton Chronicles Project plankton_chronicles_project Q23662189
Poppy Crum hjerneforsker
universitetsunderviser
kvinde poppy_crum Q56882240
Pratik Shah forsker pratik_shah Q59696234
Priti Krishtel advokat
akademiker
kvinde priti_krishtel Q110316854
Péter Fankhauser videnskabsmand mand peter_fankhauser Q23656762
Qi Zhang musiker kvinde qi_zhang Q23783069
Quixotic Fusion quixotic Q23657158
Quyen Nguyen videnskabsmand
kirurg
kvinde quyen_nguyen Q23657089
Rachel Armstrong videnskabsmand kvinde rachel_armstrong Q23795664
Rachel Pike atmospheric chemist
klimaforsker
kvinde rachel_pike Q23783093
Radhika Nagpal datalog
AI-forsker
kvinde radhika_nagpal Q17517256
Raffaello D'Andrea akademiker 1967-08-13 mand raffaello_d_andrea Q16864843
Raghava KK kunstner mand kk_raghava Q23795356
Rainer Strack mand rainer_strack Q23768717
Raj Jayadev samfundsorganisator 1975 mand raj_jayadev Q100178541
Raj Panjabi læge 1981-02-03 mand raj_panjabi Q28101938
Rajiv Maheswaran forsker mand rajiv_maheswaran Q23760316
Ralph Langner mand ralph_langner Q23784293
Ramanan Laxminarayan økonom 1970 mand ramanan_laxminarayan Q23759575
Ramona Pierson kvinde ramona_pierson Q23657180
Ramsey Musallam lærer mand ramsey_musallam Q23712989
Raspyni Brothers raspyni_brothers Q23751633
Ravin Agrawal mand ravin_agrawal Q23784984
Rebecca A Brachman forsker kvinde rebecca_brachman Q86113114
Reed Kroloff forfatter mand reed_kroloff Q23759787
Regina Hartley kvinde regina_hartley Q23783055
Renny Gleeson mand renny_gleeson Q23795629
Reuben Jonathan Miller sociolog
kriminolog
socialarbejder
fieldworker
forskningsprofessor
mand reuben_jonathan_miller Q114630044
Richard Baraniuk opfinder
forsker
1965 mand richard_baraniuk
26
Q7323946
Richard Resnick mand richard_resnick Q23656666
Richard Sears videnskabsmand mand richard_sears Q23785283
Richard Seymour mand richard_seymour Q23657219
Richard St. John fagbogsforfatter 1947 mand richard_st_john Q23795641
Richard Turere mand richard_turere Q23797900
Rick Guidotti fotograf mand rick_guidotti_s Q23662323
Rishi Manchanda læge mand rishi_manchanda Q23759728
Rita F. Pierson 1951-10-27 kvinde rita_f_pierson Q23671271
Rob Dunbar jordforsker
universitetsunderviser
akademiker
mand rob_dunbar Q23796184
Rob Forbes designer mand rob_forbes Q22087979
Rob Harmon mand rob_harmon Q23783483
Robb Willer psykolog
akademiker
universitetsunderviser
sociolog
1977 mand robb_willer Q41634525
Robert Full videnskabsmand mand robert_full Q23728142
Robert Gupta musiker mand robert_gupta Q23797194
Robert Hammond 190s mand robert_hammond Q17299886
Robert J. Waldinger psykiater 1951 mand robert_waldinger Q16150166
Roberto D'Angelo & Francesca Fedeli roberto_and_francesca_d_angelo Q23809243
Robin Nagle antropolog kvinde robin_nagle Q23713828
Robin Steinberg advokat kvinde robin_steinberg Q55583699
Robyn Stein DeLuca psykolog kvinde robyn_stein_deluca Q23760207
Rodrigo Bijou computer security engineer mand rodrigo_bijou Q24052043
Rodrigo Canales lærer mand rodrigo_canales Q23712290
Rodrigo y Gabriela band rodrigo_y_gabriela Q1469093
Roger Doiron mand roger_doiron Q23657103
Roger Stein mand roger_stein Q23728309
Roger T. Hanlon økolog
biolog
universitetsunderviser
1947-05-17
1947
mand roger_hanlon Q57010924
Romina Libster videnskabsmand kvinde romina_libster Q23769241
Ron Finley modeskaber
gartner
mand ron_finley Q7363766
Ronny Edry mand ronny_edry Q23662811
Rose Goslinga forsikringsmægler
financier
kvinde rose_goslinga Q23759550
Roselinde Torres kvinde roselinde_torres Q23728320
Roy Gould videnskabsmand
astronom
1947 mand roy_gould Q23728739
Rufus Griscom & Alisa Volkman rufus_griscom_alisa_volkam Q23809230
Rupal Patel videnskabsmand kvinde rupal_patel Q23713556
Russell G. Foster hjerneforsker
neurolog
øjenlæge
universitetsunderviser
1959-08-19 mand russell_foster
1623
Q7381511
Ryan Holladay kunstner mand ryan_holladay Q23727935
Ryan Lobo fotograf
filminstruktør
mand ryan_lobo Q23783358
Sam Kass køkkenchef 1980 mand sam_kass Q16220987
Sam Martin forfatter mand sam_martin Q23795645
Samuel Cohen videnskabsmand mand samuel_cohen Q23782711
Sandra Aamodt hjerneforsker kvinde sandra_aamodt Q23670660
Sandra Fisher-Martins kvinde sandra_fisher_martins Q23657109
Sandrine Thuret videnskabsmand 20th century kvinde sandrine_thuret Q23782729
Sangu Delle mand sangu_delle Q23769249
Sanjay Dastoor mand sanjay_dastoor Q23713544
Sanjay Pradhan mand sanjay_pradhan Q23662565
Sara Lewis videnskabsmand 1953 kvinde sara_lewis Q23728286
Sarah Bergbreiter videnskabsmand
robotiker
20th century kvinde sarah_bergbreiter Q23760629
Sasha Dichter mand sasha_dichter Q23656709
Sauti Sol sauti_sol Q7427621
Scott Dinsmore forfatter mand scott_dinsmore Q23782703
Scott Fraser mand scott_fraser Q23662590
Scott Rickard matematiker mand scott_rickard Q23661641
Sean Davis bioinformatiker mand sean_davis Q37390205
Sebastian Wernicke statistiker
datalog
mand sebastian_wernicke Q23795349
Sergei Lupashin robotiker mand sergei_lupashin Q23729052
Sharon Brous rabbiner 1973 kvinde sharon_brous Q7489999
Sharon F. Terry 1956-11-16 kvinde sharon_terry Q7490049
Sheila Patek evolutionsbiolog 1972 kvinde sheila_patek Q23797211
Shih Chieh Huang kunstner 1975 mand shih_chieh_huang Q23729147
Shimon Schocken videnskabsmand mand shimon_schocken Q23795685
Shimon Steinberg videnskabsmand mand shimon_steinberg Q23796822
Shivani Siroya virksomhedsleder kvinde shivani_siroya Q61446521
Shubhendu Sharma mand shubhendu_sharma Q23728304
Shyam Sankar virksomhedsleder 1982 mand shyam_sankar Q23662246
Siddharthan Chandran videnskabsmand
neurolog
mand siddharthan_chandran Q23670511
Simon Berrow videnskabsmand 20th century mand simon_berrow Q23657275
Simon Lewis forfatter
tv-tilrettelægger
mand simon_lewis Q23657193
Sleepy Man sleepy_man_banjo_boys Q1493085
Sofi Tukker sofi_tukker Q22044898
Sofia Jawed-Wessel akademiker kvinde sofia_jawed_wessel Q108514270
Sonaar Luthra mand sonaar_luthra Q23661638
Soyapi L Mumba forsker soyapi_mumba Q91346129
Stacey Baker kvinde stacey_baker Q23769382
Stacey Kramer brand strategist kvinde stacey_kramer Q23796642
Stefan Larsson mand stefan_larsson Q23713770
Stefan Wolff forsker
politolog
1969-02-06 mand stefan_wolff Q7606332
Stefana Broadbent antropolog kvinde stefana_broadbent Q23795676
Stephanie Busari journalist 1977-08-12 kvinde stephanie_busari Q76832840
Stephen Cave filosof
forfatter
mand stephen_cave Q23727585
Stephen Coleman 1942 mand stephen_coleman Q23661665
Stephen DeBerry forsker
riskokapitalist
mand stephen_deberry Q120052205
Stephen Lawler mand stephen_lawler Q23661621
Stephen Palumbi marinbiolog
akademiker
universitetsunderviser
1956 mand stephen_palumbi Q23797692
Stephen Petranek journalist 19th century mand stephen_petranek Q23301821
Stephen Ritz lærer mand stephen_ritz Q23662878
Steve Howard mand steve_howard Q23670647
Steve Keil iværksætter
universitetsunderviser
mand steve_keil Q23656010
Steve Ramirez hjerneforsker mand steve_ramirez Q23712705
Steven Addis brand strategist mand steven_addis Q23662571
Steven Schwaitzberg videnskabsmand mand steven_schwaitzberg Q23670976
Surya Mattu mand surya_mattu Q56709133
Susan Colantuono kvinde susan_colantuono Q23769279
Susan Etlinger kvinde susan_etlinger Q23759572
Susan Lim kirurg
iværksætter
1962 kvinde susan_lim Q7648117
Suzanne Barakat kvinde suzanne_barakat Q70058784
Suzanne Talhouk digter
forfatter
kvinde suzanne_talhouk Q23727927
Suzie Sheehy fysiker
videnskabsmand
universitetsunderviser
1984 kvinde suzie_sheehy Q55230019
Sō Percussion so_percussion Q3487248
Tal Danino biolog mand tal_danino Q23760236
Tal Golesworthy mand tal_golesworthy Q23662204
Tania Luna kvinde tania_luna Q23714031
Tania S Douglas professor 1969-08-11 kvinde tania_douglas Q39754563
Teresa Bejan politisk teoretiker 1984-03-30 kvinde teresa_bejan Q30674189
Terry Moore mand terry_moore Q23783488
The Halluci Nation a_tribe_called_red Q4660300
The LXD lxd Q23797818
The Lady Lifers the_lady_lifers Q23797880
The TED Staff daffodil_hudson Q23798957
They Might Be Giants they_might_be_giants Q420880
Thomas Goetz communicator
redaktør
forfatter
mand thomas_goetz Q23783479
Thomas L. Griffiths kognitiv videnskabsmand mand tom_griffiths Q77873402
Thomas Suarez mand thomas_suarez Q23657200
Timothy Prestero designer
administrerende direktør
mand timothy_prestero Q23662586
Toby Eccles mand toby_eccles Q23670500
Todd Humphreys adjunkt
grundlægger
mand todd_humphreys Q23662531
Todd Kuiken biomedical engineer
læge
ingeniør
mand todd_kuiken Q23656743
Tom Rielly komiker mand tom_rielly Q23655997
Tom Thum musiker mand tom_thum Q23712919
Tom Uglow kreativ direktør
designer
mand tom_uglow Q23783043
Toni Griffin byplanlægger kvinde toni_griffin Q23727824
Tony Porter aktivist
forfatter
mand tony_porter Q9360020
Tony Wyss-Coray videnskabsmand
akademiker
universitetsunderviser
mand tony_wyss_coray Q23782672
Topher White tekniker
administrerende direktør
grundlægger
mand topher_white Q23769244
Torsten Reil neurobiolog mand torsten_reil Q23759778
Travis N Rieder forsker travis_rieder Q88971005
Tyler DeWitt videnskabsmand mand tyler_dewitt Q23670993
Uri Hasson neurobiolog mand uri_hasson Q42791358
Usman Riaz musiker
filminstruktør
mand usman_riaz Q23662548
Valarie Kaur dokumentarfilminstruktør 1981-02-14 kvinde valarie_kaur Q25197171
Vicki Arroyo kvinde vicki_arroyo Q23663066
Victor Vescovo opdagelsesrejsende
astronaut
1966-02-10 mand victor_vescovo Q60050774
Vikram Sharma forsker vikram_sharma Q87839253
Vinay Venkatraman mand vinay_venkatraman Q23662545
Vishaan Chakrabarti amerikansk arkitekt arkitekt mand vishaan_chakrabarti Q85678964
Vishal Vaid musiker mand vishal_vaid Q23783076
Vittorio Loreto forsker vittorio_loreto Q88839071
Wajahat Ali forfatter
dramatiker
mand wajahat_ali Q65493690
Wale Oyejide advokat mand wale_oyejide Q55080924
Wendy Chung genetiker
læge
forsker
kvinde wendy_chung Q23727987
Wendy Luers politiker kvinde wendy_woods Q7982704
Wendy Suzuki videnskabsformidler
hjerneforsker
kvinde wendy_suzuki Q56065068
Wendy Troxel forsker kvinde wendy_troxel Q56026002
William Li videnskabsmand mand william_li Q23783392
William Noel academic librarian mand will_noel Q23662458
Wingham Rowan iværksætter mand wingham_rowan Q23301429
Wolfgang Kessling fysiker mand wolfgang_kessling Q23662498
Xu Liu hjerneforsker mand xu_liu Q23713831
Yann Dall'Aglio filosof 19th century mand yann_dall_aglio Q23728380
Yoav Medan iværksætter mand yoav_medan Q23656971
Yuyu Rau kvinde yuyu_rau Q23712653
Zubaida Bai forretningsperson kvinde zubaida_bai Q24572427


Afghanistan[redigér | rediger kildetekst]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Sakena Yacoobi aktivist
forfatter
1950 kvinde Afghanistan sakena_yacoobi Q7402892
Shabana Basij-Rasikh underviser
humanitær hjælper
1990 kvinde Afghanistan shabana_basij_rasikh Q23498237


Argentina[redigér | rediger kildetekst]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Gabriela González argentisk fysiker astronom
professor
forsker
1965-02-24
1965
kvinde Argentina
USA
gabriela_gonzalez Q16843449
Pave Frans den romersk-katolske kirkes 266. pave romerskkatolsk præst
kemiker
forfatter
teolog
prædikant
confessor
sjælesørger
romerskkatolsk biskop
katolsk biskop
1936-12-17 mand Argentina pope_francis Q450675
Pia Mancini politolog
aktivist
20th century kvinde Argentina pia_mancini Q18326639
Theo Jansen billedhugger
kinetisk kunstner
billedkunstner
kunstmaler
konstruktør
1948-03-17 mand Argentina theo_jansen Q540764
Tomás Saraceno argentinsk arkitekt og kunstner arkitekt
billedkunstner
performancekunstner
installationskunstner
kunstner
1973 mand Argentina toma_s_saraceno Q2441279


Australien[redigér | rediger kildetekst]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Adam Garone aktivist mand Australien adam_garone Q23662644
Adam Spencer matematiker
radiovært
komiker
Dj
fodboldtræner
1969-01-29 mand Australien adam_spencer Q4679827
Anthony Goldbloom forretningsperson 1983-06-21 mand Australien anthony_goldbloom Q4772605
Danielle de Niese operasanger
musiker
1979-04-11 kvinde Australien danielle_de_niese Q271031
David Chalmers filosof
universitetsunderviser
akademiker
1966-04-20 mand Australien david_chalmers Q366123
Don Levy filminstruktør
filmproducent
instruktør
manuskriptforfatter
1932 mand Australien don_levy Q5293005
Elizabeth Blackburn biolog
molekylærbiolog
biokemiker
universitetsunderviser
1948-11-26 kvinde Australien
USA
elizabeth_blackburn Q26321
Genevieve Bell antropolog
universitetsunderviser
1968 kvinde Australien genevieve_bell Q5533059
Hannah Gadsby komiker
skuespiller
1978-01-12 nonbinær Australien hannah_gadsby Q5648835
Jamila Gordon iværksætter 19th century kvinde Australien
Somalia
jamila_gordon Q106919199
Janine Shepherd skiløber
motiverende taler
pilot
publicist
1962-01-07 kvinde Australien janine_shepherd Q6154579
Jeremy Heimans virksomhedsleder
politisk aktivist
iværksætter
1977 mand Australien jeremy_heimans Q16729741
Jeremy Howard data scientist
iværksætter
datalog
pædagog
1973-11-13 mand Australien jeremy_howard Q6181501
Julian Assange internetaktivist
hacker
programmør
datalog
tv-tilrettelægger
tv-instruktør
forfatter
journalist
konferencier
forretningsperson
whistleblower
1971-07-03 mand Australien julian_assange
779
Q360
Kevin Rudd australsk diplomat og politiker politiker
diplomat
politolog
1957-09-21 mand Australien kevin_rudd Q43135
Margaret Wertheim fysiker
forfatter
matematiker
1958-08-20 kvinde Australien margaret_wertheim
334
Q4990332
Mark Kendall biomedical engineer 1972-04-16 mand Australien mark_kendall Q23670507
Megan Washington sanger
sangskriver
pladeartist
1986-01-07 kvinde Australien megan_washington Q6808754
Michael A. Nielsen akademiker
fysiker
teoretisk fysiker
programmør
1974-01-04 mand Australien michael_nielsen
1094
Q6833069
Mike Archer palæontolog
universitetsunderviser
1945-03-25 mand Australien
USA
michael_archer Q957612
Natalie Jeremijenko ingeniør
billedkunstner
kunstner
konstruktør
opfinder
forsker
1966 kvinde Australien
USA
natalie_jeremijenko Q6968182
Paul Gilding miljøaktivist
forretningsperson
klimataktivist
19th century mand Australien paul_gilding Q2754187
Paul Pholeros arkitekt
universitetsunderviser
1953 mand Australien paul_pholeros Q15430944
Peter Donnelly matematiker
epidemiolog
statistiker
1959-05-15 mand Australien peter_donnelly
63
Q7173699
Peter Saul læge mand Australien peter_saul Q23662569
Peter Singer filosof
professor
forfatter
politiker
1946-07-06 mand Australien peter_singer Q211539
Rodney Brooks australsk ingeniør og informatiker datalog
ingeniør
universitetsunderviser
robotiker
AI-forsker
matematiker
1954-12-30 mand Australien rodney_brooks Q92809
Ron McCallum akademiker 1948-10-08 mand Australien ron_mccallum Q7364137
Saul Griffith opfinder
ingeniør
iværksætter
1974 mand Australien saul_griffith Q7427302
Stella Young journalist
handicapaktivist
1982-02-24 kvinde Australien stella_young
1937
Q16222140
Tan Le iværksætter 1977-05-20 kvinde Australien tan_le Q10823919
Yassmin Abdel-Magied forfatter
maskiningeniør
ingeniør
1991-03-03 kvinde Australien yassmin_abdel_magied Q23760263


Belgien[redigér | rediger kildetekst]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Angelo Vermeulen billedkunstner
biolog
astronaut
fotograf
kunstner
forsker
1971 mand Belgien angelo_vermeulen Q13429632
Esther Perel psykoterapeut
sexterapeut
marriage counselor
podcaster
1958 kvinde Belgien esther_perel Q17388335
Pattie Maes datalog
universitetsunderviser
1961 kvinde Belgien pattie_maes Q7552
Sébastien de Halleux datalog 1977-11 mand Belgien sebastien_de_halleux Q3510362


Botswana[redigér | rediger kildetekst]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Katlego Kai Kolanyane-Kesupile singer-songwriter
performancekunstner
musiker
aktivist
1988-01 transkønnet kvinde Botswana katlego_kolanyane_kesupile Q54921856
Saki Mafundikwa billedkunstner 1955 mand Botswana saki_mafundikwa Q23670961
Siyanda Mohutsiwa forfatter 1993-03 kvinde Botswana siyanda_mohutsiwa Q27987700


Brasilien[redigér | rediger kildetekst]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Angélica Dass kunstner
fotograf
1979 kvinde Brasilien angelica_dass Q51882246
Antonio Donato Nobre videnskabsmand 1958 mand Brasilien antonio_donato_nobre Q23759553
Bel Pesce forfatter
forretningsperson
1988-02-20 kvinde Brasilien bel_pesce Q23769253
Carlos Orsi journalist
science fiction-forfatter
videnskabsformidler
1971 mand Brasilien carlos_orsi_tres_perguntas_contra_fake_news Q9697265
Eduardo Paes brasiliansk politiker politiker 1969-11-14 mand Brasilien mayor_eduardo_paes Q972007
Ilona Szabó de Carvalho politolog 1978-05-31 kvinde Brasilien ilona_szabo_de_carvalho Q23759716
Jaime Lerner brasiliansk arkitekt og politiker politiker
arkitekt
byplanlægger
universitetsunderviser
1937-12-17 mand Brasilien jaime_lerner Q923927
Julia Bacha filminstruktør
dokumentarfilminstruktør
1980 kvinde Brasilien julia_bacha
1039
Q519340
Juliana Machado Ferreira videnskabsmand 20th century kvinde Brasilien juliana_machado_ferreira Q23785249
Miguel Nicolelis biolog
læge
hjerneforsker
neurolog
1961-03-07 mand Brasilien miguel_nicolelis Q976399
Mundano kunstner 1986 mand Brasilien mundano Q23768724
Naná Vasconcelos brasiliansk latinpercussionist, sanger og berimbauspiller sanger
komponist
jazzmusiker
perkussionist
sangskriver
filmmusikkomponist
musiker
singer-songwriter
skuespiller
1944-08-02 mand Brasilien nana_vasconcelos Q707607
Patrícia Medici biolog
miljøaktivist
kvinde Brasilien patricia_medici Q23769549
Ricardo Semler forretningsperson
forfatter
1959 mand Brasilien ricardo_semler Q706665
Sebastião Salgado fotojournalist
kunstmaler
fotograf
1944-02-08 mand Brasilien
Frankrig
sebastiao_salgado Q358158
Suzana Herculano-Houzel hjerneforsker 1972 kvinde Brasilien suzana_herculano_houzel Q10375239
Tasso Azevedo mand Brasilien tasso_azevedo Q23759688
Vik Muniz fotograf
kunstmaler
filminstruktør
billedkunstner
jordkunstner
tegner
forfatter
bygningstegner
billedhugger
1961-12-20 mand Brasilien vik_muniz
32
Q1288454


Britisk Indien[redigér | rediger kildetekst]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Dayananda Saraswati filosof 1930-08-15 mand Britisk Indien
Indien
Dominionen Indien
swami_dayananda_saraswati Q5243052
Javed Akhtar indisk politiker og manuskriptforfatter manuskriptforfatter
forfatter
digter
lyriker
sangskriver
politiker
1945-01-17 mand Britisk Indien
Indien
javed_akhtar Q2319562


Bulgarien[redigér | rediger kildetekst]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Dimitar Sasselov fysiker
astronom
1961-08-15 mand Bulgarien dimitar_sasselov Q5277447
Ivan Krastev politolog
forfatter
universitetsunderviser
1965-01-01 mand Bulgarien ivan_krastev Q2340462


Canada[redigér | rediger kildetekst]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Alaa Murabit læge
kvinderetsforkæmper
aktivist
1989-10-26 kvinde Canada alaa_murabit Q20684900
Alex Tabarrok økonom 1966 mand Canada alex_tabarrok Q4717865
Andres Lozano videnskabsmand
forsker
læge
20th century
1959
mand Canada andres_lozano Q23713628
Ariel Garten hjerneforsker
modeskaber
1979-09-24 kvinde Canada ariel_garten Q4790411
Ashley V. Whillans behavioral scientist
adjunkt
skuespiller
forfatter
1988-05-25 kvinde Canada ashley_whillans_1 Q87237972
Ayah Bdeir kunstner
iværksætter
ingeniør
designer
1982 kvinde Canada
Libanon
ayah_bdeir
1267
Q4830820
Brian Goldman læge 1956-06-06 mand Canada brian_goldman Q4963859
Bruce Aylward epidemiolog
læge
20th century mand Canada bruce_aylward Q87914789
Carin Bondar biolog 1975-05-20 kvinde Canada carin_bondar Q23670521
Carl Honoré journalist
forfatter
1967-12-29 mand Canada carl_honore Q4355090
Chris Hadfield canadisk astronaut astronaut
producent
pilot
sangskriver
sanger
guitarist
kameramand
1959-08-29 mand Canada chris_hadfield Q1076962
Chrystia Freeland canadisk politiker publicist
politiker
journalist
forfatter
1968-08-02 kvinde Canada chrystia_freeland Q4492815
David Keith ingeniør
fysiker
1963 mand Canada david_keith Q5235901
Deb Roy datalog
ingeniør
mand Canada deb_roy Q16875165
Don Tapscott leder
økonom
lærer
forfatter
forretningsperson
1947-06-01 mand Canada don_tapscott Q984369
Edward Burtynsky canadisk fotograf fotograf
filminstruktør
1955-02-22 mand Canada edward_burtynsky Q967163
Elise LeGrow sanger
sangskriver
1987-06-04 kvinde Canada elise_legrow Q5361673
Gary Kovacs økonom 1963
1964
mand Canada gary_kovacs Q3916015
Genevieve von Petzinger antropolog
paleoantropolog
20th century kvinde Canada genevieve_von_petzinger Q23760544
Ivan Coyote spoken word-kunstner
digter
forfatter
1969-08-11 nonbinær Canada ivan_coyote Q6096094
James Cameron filmproducent
filminstruktør
manuskriptforfatter
filmklipper
opfinder
instruktør
filantrop
ingeniør
skuespiller
opdagelsesrejsende
tv-tilrettelægger
producent
1954-08-16 mand Canada james_cameron Q42574
James Randi filosof
tryllekunstner
forfatter
illusionist
1928-08-07 mand Canada
USA
james_randi Q294918
Jeffrey Skoll filmproducent
datalog
ingeniør
iværksætter
leder
investor
filantrop
1965-01-16 mand Canada jeff_skoll Q710924
Jer Thorp forfatter
universitetsunderviser
orator
kunstner
mand Canada jer_thorp Q23662183
Jill Heinerth fotograf
forfatter
cave diver
dokumentarfilminstruktør
1965 kvinde Canada jill_heinerth Q17484182
John Hardy kunstner mand Canada john_hardy Q23688353
Joy Buolamwini datalog 1989 kvinde Canada joy_buolamwini Q31359093
Kirsty Duncan canadisk politiker politiker
geograf
1966-10-31 kvinde Canada kirsty_duncan Q3197422
Kitra Cahana kunstner
fotograf
kvinde Canada kitra_cahana Q23748704
Larry Smith økonom mand Canada larry_smith Q23662777
Latif Nasser dokumentarfilminstruktør 1986-07-21 mand Canada
USA
latif_nasser Q23760296
Laura Robinson journalist kvinde Canada laura_robinson Q28114721
Lili Haydn canadisk sanger og komponist komponist
sanger
jazzmusiker
skuespiller
filmskuespiller
violinist
1969-12-25 kvinde Canada lili_haydn Q51603
Marian Bantjes grafiker
designer
illustrator
typograf
1963-03-23 kvinde Canada marian_bantjes Q3847649
Martin Villeneuve canadisk skribent forfatter
manuskriptforfatter
filminstruktør
1978-03-13 mand Canada martin_villeneuve Q3295670
Matthew Williams sportsudøver mand Canada matthew_williams Q24041573
Michel Laberge fysiker 1961 mand Canada michel_laberge Q23727986
Moshe Safdie arkitekt
byplanlægger
forfatter
universitetsunderviser
1938-07-14 mand Canada
Israel
USA
moshe_safdie Q220944
Naomi Klein journalist
manuskriptforfatter
forfatter
dokumentarfilminstruktør
sociolog
økonom
klimataktivist
1970-05-08 kvinde Canada naomi_klein
845
Q236606
Natalie MacMaster fiolspiller
musiker
1972-06-13 kvinde Canada natalie_macmaster Q6968206
Neil Pasricha blogger
motiverende taler
life coach
1979-09-17 mand Canada neil_pasricha Q16733247
Paul Bloom psykolog 1963-12-24 mand Canada
USA
paul_bloom Q1590549
Paul Moller canadisk ingeniør ingeniør
universitetsunderviser
forretningsperson
1936-12-11 mand Canada paul_moller Q705347
Paul Nickeln fotograf
fotojournalist
naturbeskytter
1968-07-21 mand Canada paul_nicklen Q7152732
Peter Attia kirurg
læge
forsker
1973-03-19
1973
mand Canada peter_attia Q23712954
Ray Zahab motiverende taler
atletikudøver
1968
1969
mand Canada ray_zahab Q7298329
Raymond Wang opfinder mand Canada raymond_wang Q24054740
Rebecca Saxe amerikansk hjerneforsker hjerneforsker
universitetsunderviser
19th century kvinde Canada rebecca_saxe Q7301901
Robert Muggah politolog
byplanlægger
1974-07-20 mand Canada robert_muggah Q23759693
Rufus Cappadocia cellist 1967 mand Canada rufus_cappadocia Q7378014
Ryan Merkley stabschef
podcaster
19th century mand Canada ryan_merkley Q16876158
Samantha Nutt læge 1969-10-01 kvinde Canada samantha_nutt Q7408709
Shane Koyczan spoken word-kunstner
digter
1976-05-22 mand Canada shane_koyczan Q6483777
Sheena Iyengar forfatter
universitetsunderviser
psykolog
1969-11-29 kvinde Canada sheena_iyengar Q29752
Siamak Hariri arkitekt 1958 mand Canada siamak_hariri Q16192736
Susan Pinker journalist
psykolog
1957-06-12 kvinde Canada susan_pinker Q542461
Suzanne W. Simard økolog
naturvidenskabsmand
universitetsunderviser
1960 kvinde Canada suzanne_simard Q26702907
Tom Wujec forfatter 1959-07-14 mand Canada tom_wujec Q7818114
Wade Davis canadisk antropolog antropolog
ethnobotanist
fotograf
universitetsunderviser
1953-12-14
1953
mand Canada wade_davis
62
Q7959036
Wendy Freedman astronom
fysiker
1957-07-17 kvinde Canada
USA
wendy_freedman Q5384049


Chile[redigér | rediger kildetekst]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Alejandro Aravena chilensk arkitekt arkitekt
universitetsunderviser
1967-06-22 mand Chile alejandro_aravena Q3609433
César A. Hidalgo forfatter
forsker
1979-12-22 mand Chile
Spanien
USA
cesar_hidalgo Q22004920
Isabel Behncke primatolog
etolog
1976-11-10 kvinde Chile isabel_behncke_izquierdo Q18684694


Costa Rica[redigér | rediger kildetekst]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Christiana Figueres diplomat
økonom
politiker
klimataktivist
podcaster
1956-08-07 kvinde Costa Rica christiana_figueres Q518828
Mónica Araya miljøaktivist kvinde Costa Rica monica_araya Q109969488


Egypten[redigér | rediger kildetekst]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Dalia Mogahed videnskabsmand 1974 kvinde Egypten dalia_mogahed Q3012376
Rana el Kaliouby datalog 1978 kvinde Egypten rana_el_kaliouby
2533
Q17465952
Shereen El Feki journalist
tv-vært
fagbogsforfatter
forfatter
1968 kvinde Egypten
Storbritannien
shereen_el_feki Q14159717
Wael Ghonim datalog
politiker
1980-12-23 mand Egypten wael_ghonim Q312823


Etiopien[redigér | rediger kildetekst]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Eleni Zaude Gabre-Madhin økonom
forsker
kvinde Etiopien eleni_gabre_madhin Q3050741
Sara Menker virksomhedsleder 19th century kvinde Etiopien sara_menker Q54908063
Zeresenay Alemseged antropolog
arkæolog
forhistoriker
paleoantropolog
forsker
1969-06-04 mand Etiopien zeresenay_alemseged
141
Q163169


Finland[redigér | rediger kildetekst]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Henna-Maria Uusitupa forsker kvinde Finland henna_maria_uusitupa Q78849966
Joy Wolfram nanoscientist 1989 kvinde Finland joy_wolfram Q57017996
Karoliina Korppoo computerspilsdesigner
rollespilsdesigner
kvinde Finland karoliina_korppoo Q28828004
Linda Liukas lærer
børnebogsforfatter
orator
programmør
illustrator
1986 kvinde Finland linda_liukas Q20252140
Mikko Hyppönen datalog
computersikkerhedskonsulent
journalist
foredragsholder
ekspert
1969-10-13 mand Finland mikko_hypponen Q2489610


Frankrig[redigér | rediger kildetekst]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Axel Reinaud konsulent
iværksætter
1967-10-03 mand Frankrig axel_reinaud Q33199187
Bruno Maisonnier ingeniør
virksomhedsleder
1958-08-03 mand Frankrig bruno_maisonnier Q5395568
Béatrice Coron kunstner 1956-07-09 kvinde Frankrig beatrice_coron Q23691925
Cédric Villani fransk fysiker og matematiker matematiker
professeur des universités
politiker
1973-10-05 mand Frankrig cedric_villani Q334065
Daniel Pauly biolog 1946-05-02 mand Frankrig daniel_pauly Q581515
David Cage computerspilsproducent
designer
komponist
manuskriptforfatter
instruktør
computerspilsdesigner
1969-06-09 mand Frankrig david_cage Q218686
Didier Sornette fransk fysiker fysiker
økonom
videnskabsmand
universitetsunderviser
1957-06-25
1957
mand Frankrig didier_sornette Q1210578
Esther Duflo fransk økonom økonom
universitetsunderviser
forsker
1972-10-25 kvinde Frankrig
USA
esther_duflo Q434509
Fabien Cousteau filminstruktør
opdagelsesrejsende
1967-10-02 mand Frankrig fabien_cousteau Q5427748
Françoise Mouly forlægger
tegner
kolorist
art director
tegneseriekunstner
1955-10-24 kvinde Frankrig francoise_mouly Q941550
Guillaume Néry fridykker
dykker
filminstruktør
konferencier
1982-07-11 mand Frankrig guillaume_nery Q3120107
JR fransk fotograf kunstaktivist
filminstruktør
graffitimaler
fotograf
samtidskunstner
1983-02-22
1986
mand Frankrig jr Q1312565
Jean-Paul Mari krigskorrespondent
journalist
1950-10-08 mand Frankrig jean_paul_mari Q3168596
Mai Lan sanger
modeskaber
singer-songwriter
musiker
1982 kvinde Frankrig mai_lan Q15211605
Mathieu Lehanneur designer 1974-08-29 mand Frankrig mathieu_lehanneur
501
Q3298792
Matthieu Ricard bhikkhu
fotograf
forfatter
oversætter
1946-02-09 mand Frankrig matthieu_ricard Q732418
Nathalie Cabrol planetolog
fridykker
eksobiolog
bjergbestiger
forfatter
1963-08-30 kvinde Frankrig
USA
nathalie_cabrol Q21005247
Philippe Petit fransk wirekunstner akrobat
cirkusartist
tryllekunstner
linedanser
performancekunstner
manuskriptforfatter
stuntman/kvinde
1949-08-13 mand Frankrig philippe_petit Q705289
Philippe Starck fransk arkitekt designer
forretningsperson
industriel designer
1949-01-18 mand Frankrig philippe_starck Q316906
Sarah Kaminsky skuespiller
forfatter
manuskriptforfatter
1979-03-24 kvinde Frankrig sarah_kaminsky Q23797164
Séverine Autesserre politolog
universitetsunderviser
videnskabelig ansat
akademiker
1976-12-06 kvinde Frankrig
USA
severine_autesserre Q23759752
Thomas Piketty fransk økonom økonom
videnskabelig ansat
forfatter
manuskriptforfatter
1971-05-07 mand Frankrig thomas_piketty Q984448
Vincent Cochetel mand Frankrig vincent_cochetel Q16682693
Vincent Moon filminstruktør 1979-08-25 mand Frankrig vincent_moon
2104
Q977743
Yann Arthus-Bertrand fransk fotograf kunstmaler
fotograf
filminstruktør
journalist
manuskriptforfatter
aeronaut
miljøaktivist
1946-03-13 mand Frankrig yann_arthus_bertrand Q314223
Yves Morieux finansiel rådgiver 1960 mand Frankrig yves_morieux Q23728732
Íngrid Betancourt fransk politiker politiker 1961-12-25 kvinde Frankrig
Colombia
Seychellerne
ingrid_betancourt Q152472


Ghana[redigér | rediger kildetekst]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Anas Aremeyaw Anas journalist 190s mand Ghana anas_aremeyaw_anas Q4751775
Fred Swaniker iværksætter 1976 mand Ghana fred_swaniker Q16216114
George Ayittey økonom
forfatter
1945-10-13 mand Ghana george_ayittey Q3101406


Grækenland[redigér | rediger kildetekst]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Georgios Andrea Papandreou græsk diplomat og politiker politiker
diplomat
sociolog
1952-06-16 mand Grækenland
USA
george_papandreou Q151917
Maria Damanaki græsk politiker politiker
ingeniør
1952-10-18 kvinde Grækenland maria_damanaki Q261709
Tasos Frantzolas iværksætter mand Grækenland tasos_frantzolas Q108168053
Yanis Varoufakis græsk økonom økonom
politiker
fagbogsforfatter
universitetsunderviser
1961-03-24 mand Grækenland
Australien
yanis_varoufakis Q40688


Guatemala[redigér | rediger kildetekst]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Fredy Peccerelli antropolog
menneskerettighedsaktivist
1971 mand Guatemala fredy_peccerelli Q5499597
Luis von Ahn guatemalansk informatiker datalog
universitetsunderviser
1978-08-19 mand Guatemala luis_von_ahn Q92984
Teddy Cruz arkitekt
kunstner
byplanlægger
universitetsunderviser
1962 mand Guatemala
USA
teddy_cruz Q17350521


Hviderusland[redigér | rediger kildetekst]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Evgeny Morozov hviderussisk skribent forfatter
journalist
datalog
1984 mand Hviderusland evgeny_morozov Q93054
Lera Boroditsky psykolog
kognitiv videnskabsmand
professor
1976-05-08 kvinde Hviderusland lera_boroditsky Q6528728
Sviatlana Tsіkhаnоwskаja Hviderussisk politiker og underviser politiker 1982-09-11 kvinde Hviderusland sviatlana_tsikhanouskaya Q97010473


Indien[redigér | rediger kildetekst]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
A.R. Rahman indisk komponist, skuespiller og sanger komponist
sanger
iværksætter
multiinstrumentalist
musikproducer
sangskriver
chefdirigent
filmmusikkomponist
filmskuespiller
filmproducent
filminstruktør
1966-01-06
1967-01-06
mand Indien ar_rahman Q108560
Abha Dawesar indisk skribent forfatter
romanforfatter
1974-01-01 kvinde Indien abha_dawesar Q320497
Aditi Gupta forfatter
forretningsperson
20th century kvinde Indien aditi_gupta Q28421819
Aditi Shankardass hjerneforsker kvinde Indien
Storbritannien
aditi_shankardass Q4683041
Ajit Narayanan opfinder 1981-08-21 mand Indien ajit_narayanan Q16221463
Alwar Balasubramaniam kunstner
kunstmaler
gravør
billedhugger
grafiker
1971-06-07 mand Indien a_balasubramaniam Q4647578
Ananda Shankar Jayant koreograf 1961-09-27 kvinde Indien ananda_shankar_jayant Q19898324
Anil Ananthaswamy forfatter
journalist
redaktør
mand Indien anil_ananthaswamy Q23783480
Anil Kumar Gupta markedsføre
universitetsunderviser
1949 mand Indien anil_gupta Q4764657
Anjan Sundaram journalist 1983 mand Indien anjan_sundaram Q16981606
Anupam Mishra forfatter
miljøaktivist
1947-06-05 mand Indien
Britisk Indien
Dominionen Indien
anupam_mishra Q4777823
Arunachalam Muruganantham indisk opfinder opfinder
forretningsperson
1962-10-12 mand Indien arunachalam_muruganantham Q235553
Arvind Gupta videnskabsmand
børnebogsforfatter
1345-12-05
1953-12-04
mand Indien arvind_gupta Q3633965
Bobby Ghosh krigskorrespondent 1967 mand Indien bobby_ghosh Q4935035
Bunker Roy aktivist
squashspiller
leder
offentlig person
pædagog
social entreprenør
1945-08-02 mand Indien
Britisk Indien
bunker_roy Q2654764
Chetna Gala Sinha aktivist
økonom
landmand
1959-03-21 kvinde Indien chetana_gala_sinha Q5094180
Devdutt Pattanaik mytograf
forfatter
1970-12-11 mand Indien devdutt_pattanaik Q5266636
Dr. Srikumar Rao motiverende taler 1951-04-11 mand Indien srikumar_rao Q5304404
Harish Manwani forretningsperson 1954
1953
1953-06-15
mand Indien harish_manwani Q5657894
Harsha Bhogle journalist
kemiingeniør
1961-07-19 mand Indien harsha_bhogle Q12053146
J.P. Rangaswami datalog
forretningsperson
1957-11-12 mand Indien jp_rangaswami Q12318774
Joe Madiath forretningsperson 1950-12-03 mand Indien joe_madiath Q6211071
Kailash Satyarthi indisk aktivist børnerettighedsaktivist
ingeniør
akademiker
elektroingeniør
1954-01-11 mand Indien kailash_satyarthi Q3442375
Kamal Meattle forretningsperson mand Indien kamal_meattle Q6355487
Kavita Ramdas videnskabsmand 1963
1962-09-22
kvinde Indien kavita_ramdas Q6379296
Kiran Bedi politibetjent
tennisspiller
politiker
forfatter
1949-06-09 kvinde Indien kiran_bedhi
816
Q2722085
Kiran Bir Sethi forretningsperson 1966-04-08 kvinde Indien kiran_sethi Q17089348
Mallika Sarabhai indisk sanger og skuespiller skuespiller
sanger
menneskerettighedsaktivist
danser
politiker
1954-05-09 kvinde Indien mallika_sarabhai Q3518417
Meera Vijayann journalist
blogger
kvinde Indien meera_vijayann
2071
Q23759544
Nandan Nilekani iværksætter
politiker
1955-06-02 mand Indien nandan_nilekani Q1391255
Navi Radjou økonom 1970-08-14 mand Indien navi_radjou Q6982299
Nirmalya Kumar lærer 1960-03-08 mand Indien nirmalya_kumar Q7040060
Niti Bhan forretningsperson
designer
kvinde Indien niti_bhan Q63790029
Pankaj Ghemawat økonom
forfatter
universitetsunderviser
1959-09-30 mand Indien
USA
No/unknown value
pankaj_ghemawat Q7131284
Pavan Sukhdev økonom
miljøaktivist
1960-03-30 mand Indien pavan_sukhdev Q16254734
Pawan Sinha hjerneforsker
professor
forsker
mand Indien
USA
pawan_sinha Q7156113
Pranav Mistry indisk informatiker datalog 1981-05-14 mand Indien pranav_mistry Q2722796
Priyanka Chopra skønhedskonkurrencedeltager
filmskuespiller
fotomodel
sanger
filmproducent
model
1982-07-18 kvinde Indien priyanka_chopra Q158957
Raghunath Anant Mashelkar kemiingeniør
kemiker
1943-01-01 mand Indien
Britisk Indien
Dominionen Indien
r_a_mashelkar Q7283012
Rajesh P.N. Rao hjerneforsker
akademiker
datalog
1970-07-02 mand Indien rajesh_rao Q14751924
Romulus Whitaker biolog
herpetolog
1943-05-23 mand Indien
Britisk Indien
Dominionen Indien
romulus_whitaker Q3532796
Sendhil Mullainathan økonom
universitetsunderviser
1973 mand Indien sendhil_mullainathan
546
Q655590
Shaffi Mather forretningsperson 1970-02-06 mand Indien shaffi_mather Q16212117
Shah Rukh Khan Indisk skuespiller tv-vært
skuespiller
manuskriptforfatter
filmproducent
danser
1965-11-02 mand Indien shah_rukh_khan Q9535
Shashi Tharoor indisk skribent, politiker og diplomat forfatter
politiker
diplomat
1956-03-09 mand Indien shashi_tharoor
560
Q195616
Shekhar Kapur skuespiller
filminstruktør
bogholder
blogger
filmproducent
model
manuskriptforfatter
instruktør
1945-12-06 mand Indien shekhar_kapur Q522232
Shilo Shiv Suleman kunstner 1989 kvinde Indien shilo_shiv_suleman Q20685693
Shukla Bose aktivist
iværksætter
kvinde Indien shukla_bose Q7504834
Siddhartha Roy miljøforsker 1954-04-01 mand Indien siddhartha_roy Q27663696
Sivamani perkussionist 1959-12-01 mand Indien sivamani Q3595145
Sugata Mitra datalog
professor
forfatter
fysiker
1952-02-12 mand Indien sugata_mitra Q4352958
Sunitha Krishnan akademiker
aktivist
1972-05-23 kvinde Indien sunitha_krishnan Q3530114
Thulasiraj Ravilla aktivist mand Indien ravilla_thulasiraj Q7798747
Vijay Kumar robotiker 1962-04-12
1962
mand Indien vijay_kumar Q7929163
Vikram Patel psykiater 1964-05-05 mand Indien vikram_patel Q21712261
Vilayanur S. Ramachandran psykolog
pædagog
neurolog
akademiker
forfatter
1951-08-10 mand Indien vilayanur_ramachandran Q380221


Indonesien[redigér | rediger kildetekst]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Elora Hardy arkitekt 1980 kvinde Indonesien elora_hardy Q23760249
Joey Alexander jazzmusiker
pianist
komponist
2003-06-25 mand Indonesien joey_alexander Q19922013


Iran[redigér | rediger kildetekst]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Maz Jobrani manuskriptforfatter
filmproducent
tv-skuespiller
filmskuespiller
komiker
filminstruktør
skuespiller
1972-02-26 mand Iran maz_jobrani Q1142510
Mina Bissell molekylærbiolog
cytolog
biokemiker
biolog
opfinder
forsker
1940 kvinde Iran
USA
mina_bissell Q4794835
Pardis C. Sabeti biolog biolog
læge
genetiker
1975-12-25 kvinde Iran pardis_sabeti Q3063122
Trita Parsi forfatter
politolog
1974-07-21 mand Iran trita_parsi Q4674518


Irland[redigér | rediger kildetekst]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Bono irsk rockmusiker singer-songwriter
iværksætter
manuskriptforfatter
skuespiller
producent
guitarist
aktivist
1960-05-10 mand Irland bono Q834621
Caroline Casey 1971 kvinde Irland caroline_casey Q23797152
Emma C. Teeling zoolog
genetiker
20th century kvinde Irland emma_teeling Q21392291
Keith Barry tryllekunstner 1976-10-02 mand Irland keith_barry Q5566371
Mark Pollock opdagelsesrejsende
motiverende taler
selvbiograf
roer
1976-02-29 mand Irland mark_pollock Q6769287
Mary Robinson irsk politiker politiker
jurist
universitetsunderviser
barrister
1944-05-21 kvinde Irland mary_robinson
2526
Q188214


Island[redigér | rediger kildetekst]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Halla Tómasdóttir islandsk forretningskvinde politiker
forretningsperson
1968-10-11 kvinde Island halla_tomasdottir Q24494577
Thordis Elva write
forfatter
kvinde Island thordis_elva Q28962547


Israel[redigér | rediger kildetekst]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Avi Reichental opfinder 1957-01-07 mand Israel
USA
avi_reichental Q22279966
Daniel Kahneman psykolog
økonom
universitetsunderviser
essayist
forfatter
1934-03-05 mand Israel
USA
daniel_kahneman
607
Q233950
Danit Peleg modeskaber 1989 kvinde Israel danit_peleg Q24040721
Daphne Koller datalog
ingeniør
AI-forsker
universitetsunderviser
1968-08-27 kvinde Israel
USA
daphne_koller
1309
Q11755
Eli Beer aktivist 1973-09-13 mand Israel eli_beer Q16214344
Henry Markram hjerneforsker hjerneforsker
universitetsunderviser
neurolog
1962-03-28 mand Israel
Sydafrika
henry_markram Q2000022
Itay Talgam dirigent
pianist
1958 mand Israel itay_talgam Q6094174
Keren Elazari computersikkerhedskonsulent
forfatter
white hat
orator
1981 kvinde Israel keren_elezari Q23728252
Meron Gribetz forretningsperson mand Israel meron_gribetz Q25095565
Neri Oxman arkitekt
designer
universitetsunderviser
1976 kvinde Israel
USA
neri_oxman Q4981374
Shai Agassi virksomhedsleder 1968-04-19 mand Israel shai_agassi Q1235658
Shlomo Benartzi økonom 1968 mand Israel shlomo_benartzi Q23662139
Tali Sharot psykolog
hjerneforsker
kvinde Israel tali_sharot Q19667092
Uri Alon ordinær professor
biofysiker
molekylærbiolog
biolog
universitetsunderviser
1969-03-16 mand Israel uri_alon Q7900508
Yossi Vardi iværksætter
forretningsperson
1942-09-02 mand Israel yossi_vardi Q4027187
Yuval Noah Harari historiker
mediævalist
populærvidenskabelig forfatter
militærhistoriker
filosof
forfatter
1976-02-24 mand Israel yuval_noah_harari Q2484404


Italien[redigér | rediger kildetekst]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Alberto Cairo forfatter
fysioterapeut
advokat
1952-05-17 mand Italien alberto_cairo Q3608178
Benedetta Berti forsker kvinde Italien benedetta_berti Q23769525
Carlo Ratti italiensk ingeniør og arkitekt arkitekt
ingeniør
opfinder
1971-01-07 mand Italien carlo_ratti
887
Q552294
Ernesto Sirolli 1950-09-22 mand Italien ernesto_sirolli Q23662694
Gian Francesco Giudice italiensk fysiker fysiker 1961-01-25 mand Italien gian_giudice Q3762636
Giorgia Lupi designer 1981 kvinde Italien giorgia_lupi Q50345179
Marco Alverà virksomhedsleder 1975-08-19 mand Italien marco_alvera Q43191861
Massimo Banzi designer
iværksætter
pædagog
rådgiver
1968-02-20 mand Italien massimo_banzi Q16174456
Maurizio Seracini ingeniør
ekspert
biolog
1946-12-16 mand Italien maurizio_seracini
1296
Q283470
Paola Antonelli kunsthistoriker
universitetsunderviser
arkitekt
1963-05-13 kvinde Italien paola_antonelli Q440493
Renzo Piano italiensk arkitekt arkitekt
politiker
1937-09-14 mand Italien renzo_piano Q190148
Salvatore Iaconesi kunstner
hacker
ingeniør
mand Italien salvatore_iaconesi Q23670952
Stefano Fratepietro akademiker
forfatter
it-sikkerhed
1983-04-09 mand Italien stefano_fratepietro Q27825327
Stefano Mancuso biolog
botaniker
neurobiolog
hjerneforsker
fagbogsforfatter
universitetsunderviser
1965-05-09 mand Italien stefano_mancuso Q23795300


Japan[redigér | rediger kildetekst]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Black 1982-12-20 mand Japan black Q17214011
Chieko Asakawa datalog
ingeniør
programmør
館長
1958 kvinde Japan chieko_asakawa Q11557098
Kenichi Ebina danser
koreograf
1974-01-01 mand Japan kenichi_ebina Q6389224
Naoko Ishii seiyū kvinde Japan naoko_ishii Q11584846
Noriko Arai matematiker
datalog
AI-forsker
1962 kvinde Japan noriko_arai Q18817338
Shigeru Ban japansk arkitekt arkitekt
konservator
1957-08-05 mand Japan shigeru_ban Q526725
Shimpei Takahashi forretningsperson 1979 mand Japan shimpei_takahashi Q18233521
Takaharu Tezuka arkitekt 1964-02-23 mand Japan takaharu_tezuka Q11496991


Kenya[redigér | rediger kildetekst]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Boniface Mwangi fotograf 1983-07-10 mand Kenya boniface_mwangi Q2411298
Faith Osier forsker
immunolog
1972 kvinde Kenya faith_osier Q21259711
Fredros O Okumu parasitolog
entomolog
mand Kenya fredros_okumu Q49675220
Joseph Lekuton politiker 190s mand Kenya joseph_lekuton Q16499778
Juliana Rotich social entreprenør 1977 kvinde Kenya juliana_rotich Q51700
Kakenya Ntaiya kvinderetsforkæmper
akademiker
1978 kvinde Kenya kakenya_ntaiya Q18386676
Kasiva Mutua perkussionist 19th century kvinde Kenya kasiva_mutua Q54892135
Munir Virani fotograf mand Kenya munir_virani Q23662706
Musimbi Kanyoro aktivist
akademiker
1953-11-30 kvinde Kenya musimbi_kanyoro Q16185411
Ory Okolloh advokat
internetaktivist
blogger
1977 kvinde Kenya ory_okolloh Q49275
Rose Mutiso fysiker
virksomhedsleder
1986 kvinde Kenya rose_m_mutiso Q76469472
Wanjira Mathai miljøaktivist 1971-12 kvinde Kenya wanjira_mathai Q79996197
Wanuri Kahiu filminstruktør
manuskriptforfatter
1980-06-21 kvinde Kenya wanuri_kahiu Q3566180


Kina[redigér | rediger kildetekst]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Gene Luen Yang universitetsunderviser
børnebogsforfatter
romanforfatter
graphic novelist
tegneseriekunstner
tegneserieskaber
1973-08-09 mand Kina gene_yang Q5531537
His Holiness the 17th Gyalwang Karmapa Orgyen Trinley Dorje| digter
miljøaktivist
kompilator
bhikkhu
1985-06-19 mand Kina
Dominica
his_holiness_the_17th_karmapa
539
Q465033
Jun Wang videnskabsmand, genetiker AI-forsker
læge
1976-06-04 mand Kina jun_wang Q16027697
Leana Wen læge
forfatter
forsker
1983-01-27 kvinde Kina
USA
leana_wen Q6509479
Liu Bolin kinesisk fotograf fotograf
billedhugger
videokunstner
1973-01-07 mand Kina liu_bolin Q710377
Michael Anti journalist
klummeskribent
blogger
1975 mand Kina michael_anti Q536668
Nanfu Wang filminstruktør
filmskaber
dokumentarfilminstruktør
1985 kvinde Kina nanfu_wang Q24609090
Yang Lan iværksætter
konferencier
journalist
forretningsperson
medieindehaver
1968-03-31 kvinde Kina yang_lan Q8048424


Kongeriget Danmark[redigér | rediger kildetekst]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Bjarke Ingels dansk arkitekt arkitekt
universitetsunderviser
1974-10-02 mand Kongeriget Danmark bjarke_ingels Q429817
Bjørn Lomborg dansk politolog og miljødebatør økonom
universitetsunderviser
politolog
forfatter
miljøaktivist
statistiker
økolog
1965-01-06
1965-01-09
mand Kongeriget Danmark bjorn_lomborg Q318511
Margrethe Vestager dansk politiker, født 1968 politiker
digter
1968-04-13 kvinde Kongeriget Danmark margrethe_vestager Q270820
Olafur Eliasson dansk-islandsk kunstner billedkunstner 1967-02-05 mand Kongeriget Danmark olafur_eliasson
336
Q365691
Teitur Lassen singer-songwriter
sanger
komponist
guitarist
1977-01-04 mand Kongeriget Danmark
Færøerne
teitur
2396
Q737181


Kongeriget Nederlandene[redigér | rediger kildetekst]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Christien Meindertsma kunstner
fotograf
designer
1980 kvinde Kongeriget Nederlandene christien_meindertsma Q12270277
Daan Roosegaarde innovator
opfinder
arkitekt
computer artist
installationskunstner
lyskunstner
nymediekunstner
kunstner
designer
softwareudvikler
billedhugger
1979-07-24 mand Kongeriget Nederlandene daan_roosegaarde Q5207373
Daria van den Bercken Hollandsk pianist pianist 1979-08-31 kvinde Kongeriget Nederlandene daria_van_den_bercken Q1165874
Ellen 't Hoen advokat 1960 kvinde Kongeriget Nederlandene ellen_t_hoen Q5364710
Frans de Waal universitetsunderviser
primatolog
etolog
zoolog
fotograf
forfatter
forsker
1948-10-29 mand Kongeriget Nederlandene frans_de_waal Q303350
Geert Chatrou nederlandsk musiker musiker
opførelseskunstner
1969-02-06 mand Kongeriget Nederlandene geert_chatrou Q3759206
Iwan Baan nederlandsk fotograf fotograf
arkitekturfotograf
arkitekt
1975-02-08 mand Kongeriget Nederlandene iwan_baan Q3156399
Kees Moeliker biolog
ornitolog
1960-10-09 mand Kongeriget Nederlandene kees_moeliker Q4493781
Louise Fresco forfatter
klummeskribent
litteraturkritiker
universitetsunderviser
ingeniør
1952-02-11 kvinde Kongeriget Nederlandene louise_fresco Q3490296
Marcel Dicke universitetsunderviser
entomolog
1957-11-28 mand Kongeriget Nederlandene marcel_dicke Q18521479
Marjan van Aubel keramiker
designer
1985 kvinde Kongeriget Nederlandene marjan_van_aubel Q33044550