Bruger:Jane023/TED speakers

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning

Denne liste bliver periodisk opdateret af en bot. Manuelle ændringer ved listen bliver fjernet ved næste opdatering!


[redigér | redigér wikikode]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
A Tribe Called Red, Hideaway Records and Bar, February 2014.jpg
A Tribe Called Red a_tribe_called_red Q4660300
Abe Davis videnskabsmand mand abe_davis Q23769266
Adam Grosser General partner
riskokapitalist
mand adam_grosser Q23759997
Adam Ockelford.jpg
Adam Ockelford musiker
lærer
20th century mand adam_ockelford Q23712711
Adam Ostrow at The Future of Social Media in Higher Education - Hosted by McGraw-Hill (4333514730) (2).jpg
Adam Ostrow forretningsperson mand adam_ostrow Q4679571
Afra Raymond mand afra_raymond Q23671006
Ahn Trio (anyjazz65).jpg
Ahn Trio ahn_trio
812
Q845628
Aicha el-Wafi and Phyllis Rodriguez aicha_el_wafi_phyllis_rodriguez Q23809255
Akash Manoj opfinder 2001-12-21 mand akash_manoj Q56249786
Al Vernacchio lærer mand al_vernacchio Q23657171
Alanna Shaikh kvinde alanna_shaikh
1383
Q23663053
Photo A. Sanchez Alvarado Si'an Kaan.jpg
Alejandro Sánchez Alvarado biolog 1964-02-24 mand alejandro_sanchez_alvarado Q27916228
Alessandra Orofino forsker
aktivist
kvinde alessandra_orofino Q23759674
Alessandro Acquisti økonom mand alessandro_acquisti Q23712668
Alex Edmans økonom mand alex_edmans Q41804368
Alex Kipman.jpg
Alex Kipman 1979 mand alex_kipman Q18237257
Alex Laskey mand alex_laskey Q23671474
Alex Wissner-Gross fysiker mand alex_wissner_gross Q23727955
Ali Carr-Chellman dekan kvinde ali_carr_chellman Q23784887
Alice Bows-Larkin at Elevate Festival 2015.jpg
Alice Bows-Larkin videnskabsmand 20th century kvinde alice_bows_larkin Q23760514
Alisa Miller kvinde alisa_miller Q23759747
Allan Adams videnskabsmand
fysiker
mand allan_adams Q23727980
Allan Jones videnskabsmand mand allan_jones Q23784267
Allison Hunt markedsføring kvinde allison_hunt Q23662577
Amanda-Burden (cropped).jpg
Amanda Burden landskabsarkitekt
byplanlægger
politiker
1944-01-18 kvinde amanda_burden Q4739580
Ami Klin psykolog mand ami_klin
1370
Q4746085
Amit Sood mand amit_sood Q23784357
Amy Edmondson økonom
professor
1959-03-31 kvinde amy_edmondson Q30069746
Amy Lockwood kvinde amy_lockwood Q23656175
Amy O'Toole videnskabsmand kvinde amy_o_toole Q23798804
Anand Agarawala mand anand_agarawala Q23661617
Anders Fjellberg journalist mand anders_fjellberg Q23783020
TechCrunch Disrupt NY 2016 - Day 3 (26682587010).jpg
Andras Forgacs iværksætter mand andras_forgacs Q23712695
Andreas Raptopoulos administrerende direktør mand andreas_raptopoulos Q23670498
Andrew Bastawrous mand andrew_bastawrous Q23728849
Andrew Fitzgerald mand andrew_fitzgerald Q23713796
Andy Yen - Is Privacy Supporting Cybercrime.jpg
Andy Yen datalog mand andy_yen Q23759707
Angel Hsu klimaforsker 1983-02-23 kvinde angel_hsu Q59348689
Angela Patton leder kvinde angela_patton Q23797730
Ann Morgan skribent kvinde ann_morgan Q23783053
AnnMarie Thomas (17598060293) (cropped).jpg
AnnMarie Thomas Maskiningeniør
blogger
kvinde annmarie_thomas Q22073671
Anna Mracek Dietrich kvinde anna_mracek_dietrichs Q23656753
Anne Curzan - Anatol Rodgers Lecture.jpg
Anne Curzan akademiker
sprogforsker
1969 kvinde anne_curzan Q19364739
Anne Madden biolog
forsker
kvinde anne_madden Q56722014
Annie Murphy Paul skribent kvinde annie_murphy_paul Q23657111
Anthony Veneziale mand anthony_veneziale Q97585702
Anushka Naiknaware opfinder 2003 kvinde anushka_naiknaware Q58813001
Aparna Rao kunstner 1978 kvinde aparna_rao Q23657177
Picture of Ari Wallach.png
Ari Wallach futurolog 1974 mand ari_wallach Q4790131
Aris Venetikidis mand aris_venetikidis Q23662627
Arthur Potts Dawson 1971 mand arthur_potts_dawson Q4800011
Ash Beckham kvinde ash_beckham Q23727967
Asher Hasan mand asher_hasan Q23783386
Ashton Applewhite skribent 1952-06-27 kvinde ashton_applewhite Q4806016
Aspen Baker kvinde aspen_baker Q23782514
Auret van Heerden mand auret_van_heerden Q23795350
Azim Khamisa skribent 1959 mand azim_n_khamisa Q4832583
Aziz Abu Sarah.jpg
Aziz Abu Sarah guide
journalist
fredsaktivist
1980 mand aziz_abu_sarah Q65030161
Baba Shiv økonom mand baba_shiv Q16245994
Bandi Mbubi mand bandi_mbubi Q23662600
Barat Ali Batoor fotograf 1983 mand barat_ali_batoor Q4858477
BartKnols2014.jpg
Bart Knols mand bart_knols Q23662325
Bart Weetjens mand bart_weetjens Q23795783
Barton Seaver køkkenchef 1979-04-12 mand barton_seaver Q4865683
Bassam Tariq filminstruktør 1986-10-22 mand bassam_tariq Q23769533
Bastian Schaefer ingeniør mand bastian_schaefer Q23671506
Beau Lotto.jpg
Beau Lotto kunstner
videnskabsmand
hjerneforsker
mand beau_lotto Q23795352
Becci Manson retoucher kvinde becci_manson Q23662243
Becky Blanton fotograf
journalist
skribent
kvinde becky_blanton Q23795670
Ben Ambridge forsker 20th century mand ben_ambridge Q23760173
Ben Cameron mand ben_cameron Q23796181
Ben Kacyra mand ben_kacyra Q23656758
Ben Roche kok
tv-vært
mand ben_roche Q23657093
Ben Wellington videnskabsmand mand ben_wellington Q23760188
Benjamin Wallace skribent 1968-09-12 mand benjamin_wallace Q23782723
Bilal Bomani videnskabsmand mand bilal_bomani Q23661644
Bill Davenhall mand bill_davenhall Q23784989
Bill Doyle mand bill_doyle Q23662933
Birke Baehr mand birke_baehr Q23798780
Black Label Movement black_label_movement Q23797800
Boaz Almog videnskabsmand
fysiker
mand boaz_almog Q23662240
British Paraorchestra british_paraorchestra Q4970590
Bruno Bowden mand bruno_bowden Q23759795
Bruno Torturra fotograf
journalist
mand bruno_torturra Q23759670
C. Noel Bairey Merz læge kvinde c_noel_bairey_merz Q23662175
Caitria O'Neill kvinde caitria_o_neill Q23662822
Caleb Chung designer mand caleb_chung Q23782397
Cameron Herold mand cameron_herold Q18921892
Camille Seaman (16574061918).jpg
Camille Seaman fotograf 1969 kvinde camille_seaman Q23657188
Candy Chang kvinde candy_chang Q23662781
Carl Schoonover hjerneforsker mand carl_schoonover Q23662330
Carol Fishman Cohen kvinde carol_f_cohen Q28697869
Caroline Casey kvinde caroline_casey Q23797152
Carter Emmart kunstner
videnskabsmand
mand carter_emmart Q23797359
Carvens Lissaint mand carvens_lissaint Q23662237
Cat Laine kvinde cat_laine Q23783406
Catarina Mota kvinde catarina_mota Q23662763
Catherine Bracy.jpg
Catherine Bracy orator
teknolog
kvinde catherine_bracy Q16727624
Catherine Crump advokat 1978 kvinde catherine_crump Q20035599
Catherine Mohr Robotiker 1968-11-23 kvinde catherine_mohr Q23782401
Cesar Harada mand cesar_harada Q23663116
Cesar Kuriyama Picture.JPG
Cesar Kuriyama forretningsperson mand cesar_kuriyama Q22088262
TanChadeMeng-20170715-BuddhistFellowship-Singapore.jpg
Chade-Meng Tan ingeniør 1971 mand chade_meng_tan Q5066429
Charles Anderson videnskabsmand mand charles_anderson Q23783383
Charles Robertson økonom mand charles_robertson Q23714138
Chee Pearlman kvinde chee_pearlman Q23657121
Chiki Sarkar forlægger kvinde chiki_sarkar Q23771313
Chinaka Hodge 2014.jpg
Chinaka Hodge skribent kvinde chinaka_hodge Q21593044
Chris Domas mand chris_domas Q23759541
Chris Downey arkitekt mand chris_downey Q23712280
Chris Gerdes akademiker
universitetslærer
Maskiningeniør
mand chris_gerdes Q23662509
Chris McKnett mand chris_mcknett Q23727966
Chris Sheldrick 1981-05 mand chris_sheldrick Q46993874
ChrisUrmson2018.jpg
Chris Urmson administrerende direktør
datalog
ingeniør
1976 mand chris_urmson Q23760309
Christine L. Porath forsker kvinde christine_porath Q56647253
Christoph Keplinger forsker mand christoph_keplinger Q61820616
Christopher C. Deam arkitekt
designer
mand christopher_deam Q23797209
Clayton Cameron musiker mand clayton_cameron Q23728708
Clint Smith - 2019 (48915241016) (cropped).jpg
Clint Smith digter
lærer
1988-08-25 mand clint_smith Q23759721
Colette Pichon Battle advokat
klimataktivist
kvinde colette_pichon_battle Q99439559
Colin Robertson mand colin_robertson Q23662150
Colin Stokes mand colin_stokes Q23670969
Cosmin Mihaiu mand cosmin_mihaiu Q23760253
Cristina Domenech kvinde cristina_domenech Q23769089
Curtis Wong mand curtis_wong Q23728751
Dale-Dougherty-2013.jpg
Dale Dougherty datalog 1955 mand dale_dougherty
940
Q4819967
Damian Palin mand damian_palin Q23662494
DamonH.jpg
Damon Horowitz mand damon_horowitz Q23656822
Dan Barasch mand daniel_barasch Q23759547
Dan Bell dokumentarfilminstruktør
konferencier
youtuber
mand dan_bell Q60770645
Dan Berkenstock 1980-06-30 mand dan_berkenstock Q23727949
Dan Cobley mand dan_cobley Q23796178
Dan Ellsey musiker mand dan_ellsey Q23759538
DanGross.jpg
Dan Gross mand dan_gross Q16224737
Dan Meyer mand dan_meyer Q23785279
Dan Phillips designer mand dan_phillips Q5214203
Daniel H. Cohen mand dan_cohen Q23712794
Kraft-PicColor.jpg
Daniel Kraft mand daniel_kraft Q5217831
Daniel Lismore modedesigner 1984-12-24 mand daniel_lismore Q27881272
Daniel Reisel videnskabsmand
hjerneforsker
mand daniel_reisel Q23670526
Daniel Schnitzer mand daniel_schnitzer Q23662187
Daniele Quercia forsker mand daniele_quercia Q23768726
Daphné Bavelier.tif
Daphne Bavelier forsker
hjerneforsker
professeur universitaire
kvinde daphne_bavelier Q19956013
Making Education Work (29872410888) (cropped).jpg
Darrick Hamilton økonom mand darrick_hamilton Q43396457
Dave Meslin kunstner mand dave_meslin Q23783490
Dave Troy mand dave_troy Q23768720
David Birch (6777171896).jpg
David Birch mand david_birch Q23663105
David Damberger mand david_damberger Q23657118
David Gallo videnskabsmand mand david_gallo Q23759665
David Grady mand david_grady Q23768708
David Griffin mand david_griffin Q23769550
David Korins scenograf 1976-08-04 mand david_korins Q24570636
David Lang mand david_lang Q23727546
David McCandless journalist 1971 mand david_mccandless Q5237283
David Merrill mand david_merrill Q23782406
David Pizarro mand david_pizarro Q23662636
David R. Dow advokat mand david_r_dow Q23663083
David R. Williams professor
sociolog
1954-06-12 mand david_r_williams Q25189761
David Moinina Sengeh in Boston in 2013.jpg
David Sengeh forsker mand david_sengeh Q23728768
DeAndrea Salvador økonom 19th century kvinde deandrea_salvador Q55759657
Deborah Rhodes kvinde deborah_rhodes Q23797192
Debra Jarvis skribent kvinde debra_jarvis Q23759731
Del Harvey kvinde del_harvey Q23727975
Denise L. Herzing cetolog kvinde denise_herzing Q20090899
Dennis Hong mand dennis_hong Q23795342
Dennis vanEngelsdorp entomolog
biavler
universitetslærer
mand dennis_vanengelsdorp Q23782382
Dereck and Beverly Joubert beverly_dereck_joubert
856
Q3023696
Diane Benscoter kvinde diane_benscoter Q23797204
Diane Kelly kvinde diane_kelly Q23662554
Dianna Cohen kunstner kvinde dianna_cohen Q23796688
Dilip Ratha filosof 20th century mand dilip_ratha Q17155900
Dina Zielinski forsker 20th century kvinde dina_zielinski Q28976249
Doris Kim Sung kvinde doris_kim_sung Q23662639
Dread Scott billedkunstner 1965 mand dread_scott Q26899216
Drew Dudley mand drew_dudley Q23661672
Dyan deNapoli videnskabsmand kvinde dyan_denapoli Q23656142
Eben Bayer mand eben_bayer Q23795453
Ed Gavagan mand ed_gavagan Q23662606
Ed Ulbrich mand ed_ulbrich Q23797198
Eddy Cartaya mand eddy_cartaya Q23727579
Edward Tenner skribent mand edward_tenner Q23795681
Einstein einstein_the_parrot Q23691666
Dr Eleanor Longden.jpg
Eleanor Longden videnskabsmand kvinde eleanor_longden Q23712765
Elizabeth Wayne at Sci Foo camp, 2018.jpg
Elizabeth C. Wayne biomedical engineer
biofysiker
kvinde elizabeth_wayne Q48720234
Elizabeth Lesser jordemoder kvinde elizabeth_lesser Q18155703
Elizabeth Murchison genetiker
onkolog
20th century kvinde elizabeth_murchison Q18913035
Ellen Jorgensen biolog 1955-06-02 kvinde ellen_jorgensen Q23662797
Elliot Krane forsker 20th century mand elliot_krane Q23784323
Emilie Wapnick kvinde emilie_wapnick Q23782719
Emily Balcetis social psykolog kvinde emily_balcetis Q23768714
Emily Pilloton kvinde emily_pilloton Q23795673
Eric Dishman mand eric_dishman Q23797191
Eric Giler mand eric_giler Q23783074
Eric Mead mand eric_mead Q23785222
EricXunLi2019.jpg
Eric X. Li skribent 1968-05 mand eric_x_li Q18653772
Erica Frenkel kvinde erica_frenkel
1216
Q23662179
Erik Hersman PopTech 2013.jpg
Erik Hersman ingeniør 1975 mand erik_hersman Q5388622
Erik Schlangen videnskabsmand
bygningsingeniør
mand erik_schlangen Q23671001
Ernest Madu kardiolog mand ernest_madu Q23760623
Ernesto Sirolli.jpg
Ernesto Sirolli 1950-09-22 mand ernesto_sirolli Q23662694
Ethan Lindenberger 2001 mand ethan_lindenberger Q61980065
Ethel ethel Q5403061
EugeniaCheng PhiBetaKappa EnLightningTalksChicago2016.jpg
Eugenia Cheng matematiker No/unknown value kvinde eugenia_cheng Q20831455
Eva Vertes in 2006.jpg
Eva Vertes George 1985 kvinde eva_vertes Q5415201
Evan Grant mand evan_grant Q23783431
Eythor Bender mand eythor_bender Q23784493
NEXT14 Day 2 - Image by Dan Taylor - dan@heisenbergmedia.com-140 (13935053809).jpg
Fabian Hemmert Industriel designer mand fabian_hemmert Q23796639
Faith Jegede kvinde faith_jegede Q23662658
Fatima Al-Zahraa Al Atraktchi dansk forsker, forfatter og iværksætter forsker
forfatter
1989-04-02 kvinde fatima_alzahra_a_alatraktchi Q42791593
Fields Wicker-Miurin 1958 kvinde fields_wicker_miurin Q23783216
Fiorenzo Omenetto videnskabsmand mand fiorenzo_omenetto Q23784380
Floyd E Romesberg biotekniker
biokemiker
genetiker
mand floyd_romesberg Q42562201
Frances Larson antropolog kvinde frances_larson Q23782707
Francesco Sauro videnskabsmand 20th century mand francesco_sauro
2667
Q23783036
Francis de los Reyes mand francis_de_los_reyes Q23759562
Franco Sacchi filminstruktør mand franco_sacchi Q23769571
Frank Warren mand frank_warren Q23657144
Fred Jansen videnskabsmand mand fred_jansen Q23769264
Frédéric Kaplan (3330993703).jpg
Frederic Kaplan forsker 1974-06-23 mand frederic_kaplan Q23714153
Frederick Balagadde videnskabsmand 20th century mand frederick_balagadde Q23785270
Gabby Giffords and Mark Kelly mark_kelly_and_gabby_giffords Q23797774
TNW Con EU15- Gabe Zichermann -1.jpg
Gabe Zichermann forretningsperson 1974-05-20 mand gabe_zichermann
1107
Q16214845
Gail Reed journalist kvinde gail_reed Q23759565
Garth Lenz fotograf mand garth_lenz Q23661679
Gary Greenberg fotograf
videnskabsmand
mand gary_greenberg Q23662677
Gary Lauder mand gary_lauder Q23785051
Gautam Bhan LGBT-rettighedsaktivist mand gautam_bhan Q27663103
2015-10-06 WDC 0045 Gayle Tzemach Lemmon (22009448265).jpg
Gayle Tzemach Lemmon skribent 1973 kvinde gayle_tzemach_lemmon Q5528818
George Tulevski mand george_tulevski Q70058501
Geraldine Hamilton videnskabsmand kvinde geraldine_hamilton Q23727544
Gerard Ryle journalist 1965 mand gerard_ryle Q15442598
Gill Hicks.jpg
Gill Hicks 1968 kvinde gill_hicks Q5561888
Lupi 2.jpg
Giorgia Lupi designer kvinde giorgia_lupi Q50345179
Graham Hill journalist mand graham_hill Q23795659
Greg Gage hjerneforsker mand greg_gage Q23663036
Greg Stone mand greg_stone Q23796887
Greg Asner.jpg
Gregory Asner videnskabsmand 20th century mand greg_asner Q23670497
Grégoire Courtine videnskabsmand mand gregoire_courtine Q23670337
Gustavo Dudamel & Teresa Carreño Youth Orchestra the_teresa_carreno_youth_orchestra Q23809293
Guy Hoffman forsker 20th century mand guy_hoffman Q23728362
Guy Winch psykolog 1950 mand guy_winch Q23769541
Guy-Philippe Goldstein skribent mand guy_philippe_goldstein Q23657222
Haas&Hahn Dutch Artists.jpg
Haas&Hahn haas_hahn Q17097956
Hadyn Parry mand hadyn_parry Q23662747
Hamish Jolly mand hamish_jolly Q23748667
Handspring Puppet Company handspring_puppet_company Q5647664
Hannah Brencher kvinde hannah_brencher Q23662784
Harry Baker digter mand harry_baker Q23769245
Hawa Abdi & Deqo Mohamed dr_hawa_abdi_dr_deqo_mohamed Q23809276
Heather Knight, College of Engineering (41832666920).jpg
Heather Knight kvinde heather_knight Q23797061
Heidi M Sosik forsker
marinbiolog
biolog
kvinde heidi_m_sosik Q56697413
Henry Evans mand henry_evans Q23712262
Heribert Watzke videnskabsmand mand heribert_watzke Q23795333
Hetain Patel kunstner mand hetain_patel Q23712659
Hillel Cooperman mand hillel_cooperman Q23796161
Iain Hutchison Surg mand iain_hutchison Q23797233
Ian Dunbar dyrlæge 1947-04-15 mand ian_dunbar Q39202
Ibeyi by Maya Dagnino 1.jpg
Ibeyi sanger ibeyi Q16800947
Improv Everywhere improv_everywhere Q1139870
Inge Missmahl psykolog kvinde inge_missmahl Q23795297
Ismael Nazario mand ismael_nazario Q23760196
J. Marshall Shepherd meteorolog mand j_marshall_shepherd Q16205502
JD Schramm mand jd_schramm Q23657167
Jaap de Roode videnskabsmand mand jaap_de_roode Q23769228
Jacek Utko mand jacek_utko Q23782383
Jack Choi mand jack_choi Q23657134
Jackie Savitz videnskabsmand kvinde jackie_savitz Q23729170
Jake Wood mand jake_wood Q23662959
Jamais Cascio 2015.jpg
Jamais Cascio 19th century mand jamais_cascio Q22277279
Rev James A Forbes speaking 2006.png
James A. Forbes teolog 1935 mand james_forbes Q6128099
James A. White Sr. mand james_a_white_sr Q23760213
James B. Glattfelder mand james_b_glattfelder Q23671470
James Burchfield musiker mand james_burchfield Q23769563
James Heywood virksomhedsleder 1966-10-04 mand jamie_heywood Q6136003
James Lyne mand james_lyne
1472
Q23712699
James Patten (24375372394).jpg
James Patten opfinder
designer
interaction designer
1977 mand james_patten Q23748686
Jamie Bartlett in conversation with Inotai Edit at CASM 14.jpg
Jamie Bartlett journalist
blogger
1979 mand jamie_bartlett Q20675953
Jamie Drummond mand jamie_drummond Q23662542
Jamil Abu-Wardeh mand jamil_abu_wardeh Q23795294
Jamila Lyiscott kvinde jamila_lyiscott Q23759680
Jan Chipchase mand jan_chipchase Q6148692
Janet Iwasa biolog
cytolog
animator
1978 kvinde janet_iwasa Q23729136
Jared Ficklin mand jared_ficklin Q23657161
Jason Clay mand jason_clay Q23795288
Jason Fried skribent 1974 mand jason_fried Q23795888
Jason McCue advokat mand jason_mccue Q23662557
Jay Bradner videnskabsmand
forsker
mand jay_bradner Q23656752
Jay Silver 1979-09-06 mand jay_silver Q19667282
Jean-Baptiste Michel matematiker mand jean_baptiste_michel Q23657155
Jedidah Isler astrofysiker kvinde jedidah_isler Q23760219
Jeff Hancock akademiker
universitetslærer
kommunikationsforsker
mand jeff_hancock Q23662685
Jeff Iliff videnskabsmand
hjerneforsker
mand jeff_iliff Q23768700
Jeff Speck skribent
byplanlægger
20th century mand jeff_speck Q23713807
Table-cum-touch display.jpg
Jefferson Han ingeniør
datalog
1975 mand jeff_han Q6175484
Jeffrey Brown mand rev_jeffrey_brown Q23760258
WorldPride 2017 - Madrid Summit - 170626 182102.jpg
Jenni Chang & Lisa Dazols jenni_chang_and_lisa_dazols Q23809207
Jennifer Brea filminstruktør
manuskriptforfatter
skribent
instruktør
19th century kvinde jen_brea Q24578998
TNW Conference 2014 - Jennifer Healey (14014859332) (cropped).jpg
Jennifer Healey AI-forsker kvinde jennifer_healey Q23713350
Jennifer Senior skribent kvinde jennifer_senior Q23728486
Jessi Arrington kvinde jessi_arrington Q23656726
Jessica Shortall skribent 1900 kvinde jessica_shortall Q23783057
Jill Shargaa kvinde jill_shargaa Q23759545
Jinsop Lee mand jinsop_lee Q23670510
Jocelyne Bloch hjernekirurg kvinde jocelyne_bloch Q38548794
Joe Kowan musiker mand joe_kowan Q23727954
Joe Landolina biomedical engineer 1993-01-27 mand joe_landolina Q18714137
Joe Sabia.jpg
Joe Sabia kunstner 1924 mand joe_sabia
1110
Q6212143
Joe Smith advokat mand joe_smith Q23662319
Joel Jackson mand joel_jackson Q47784150
Johanna Blakley kvinde johanna_blakley Q23795344
John Delaney videnskabsmand mand john_delaney Q23796177
John Hunter mand john_hunter Q23784955
John Kasaona mand john_kasaona Q23783403
John La Grou mand john_la_grou Q23783066
John Q. Walker musiker mand john_walker Q23782393
John Underkoffler mand john_underkoffler Q23783401
Jon Nguyen mand jon_nguyen Q23662502
Jonathan Drori mand jonathan_drori Q23782385
Jonathan Trent videnskabsmand mand jonathan_trent Q23662788
Jor-El fiktiv forsker
opfinder
mand jor_el Q2068759
Jorge Soto videnskabsmand mand jorge_soto Q23759657
Jose Miguel Sokoloff mand jose_miguel_sokoloff Q23670640
Josh Luber.jpg
Josh Luber 1978-02-18 mand josh_luber Q23783050
Joshua Klein 1974 mand joshua_klein Q6289972
Joshua Walters komiker mand joshua_walters Q23656020
José Bowen mand jose_bowen Q23662467
Joy Buolamwini - Wikimania 2018 01.jpg
Joy Buolamwini datalog 1989 kvinde joy_buolamwini Q31359093
Joy Sun kvinde joy_sun Q23729164
Judy MacDonald Johnston kvinde judy_macdonald_johnston Q23671268
Juliana Machado Ferreira videnskabsmand 20th century kvinde juliana_machado_ferreira Q23785249
Julie Burstein skribent
radioproducer
kvinde julie_burstein Q23657214
Justin Hall-Tipping videnskabsmand mand justin_hall_tipping Q23657166
Kamau Gachigi mand kamau_gachigi Q70058569
Kare Anderson skribent kvinde kare_anderson Q23759742
Karen Bass kvinde karen_bass Q23662231
Karen G. Lloyd forsker kvinde karen_lloyd Q43199273
Karissa wikipedia2.jpg
Karissa Sanbonmatsu videnskabsmand transkønnet kvinde karissa_sanbonmatsu Q63190411
Kartick Satyanarayan mand kartick_satyanarayan Q23783421
Kate Darling advokat 1982 kvinde kate_darling Q67188911
Decoded speaker 2011 (6308556603).jpg
Kate Hartman kunstner 1981 kvinde kate_hartman
898
Q23784307
-rpTEN - Tag 1 (26750367556).jpg
Kate Stone videnskabsmand transkønnet kvinde kate_stone Q23670574
Katherine Fulton skribent kvinde katherine_fulton Q23795674
Katherine Kuchenbecker Maskiningeniør kvinde katherine_kuchenbecker Q23301824
Katrina Spade Headshot 2017.jpg
Katrina Spade designer 1977-09-09 kvinde katrina_spade Q55081332
Keith Bellows mand keith_bellows Q23782683
Keith Chen økonom mand keith_chen Q22095432
Keith Nolan mand keith_nolan Q23661670
Keller Rinaudo.jpg
Keller Rinaudo klatrer
iværksætter
1987 mand keller_rinaudo Q23713542
Kelli Anderson kvinde kelli_anderson Q23662160
Kelli Swazey videnskabsmand
antropolog
kvinde kelli_swazey Q23712681
Kelly Richmond Pope kriminolog kvinde kelly_richmond_pope Q59828743
Kenneth J. Lacovara with Dreadnoughtus femur.jpg
Kenneth Lacovara palæontolog 1961-03-11 mand kenneth_lacovara Q17517145
Kenneth Shinozuka kvinde kenneth_shinozuka Q23769238
Kevin Allocca mand kevin_allocca Q23662144
Kevin Breel skribent mand kevin_breel Q23712692
Kevin Slavin (5417557447).jpg
Kevin Slavin mand kevin_slavin Q23656201
Khadija Gbla kvinde khadija_gbla Q23769225
Kim Gorgens videnskabsmand kvinde kim_gorgens Q23795688
Kiran Gandhi musiker
aktivist
feminist
trommeslager
1989 kvinde madame_gandhi Q28545688
Kirby Ferguson mand kirby_ferguson Q23662751
Kirk Citron mand kirk_citron Q23785264
Kirk Sorensen videnskabsmand mand kirk_sorensen Q23661631
Klaus Stadlmann videnskabsmand mand klaus_stadlmann Q23657081
Kotchakorn Voraakhom.jpg
Kotchakorn Voraakhom designer 1981 kvinde kotchakorn_voraakhom Q59160125
Krista Donaldson.jpg
Krista Donaldson virksomhedsleder 1973 kvinde krista_donaldson Q23713567
Kristen Marhaver videnskabsmand
biolog
kvinde kristen_marhaver Q23760564
Kristina Gjerde advokat kvinde kristina_gjerde Q23795680
Kriti Sharma AI-forsker 1988 kvinde kriti_sharma Q27576279
Lakshmi Pratury.jpg
Lakshmi Pratury forretningsperson kvinde lakshmi_pratury Q6479908
Lalitesh Katragadda ingeniør mand lalitesh_katragadda Q23301825
Latif Nasser dokumentarfilminstruktør mand latif_nasser Q23760296
Laura Boushnak.jpeg
Laura Boushnak fotograf 1976 kvinde laura_boushnak Q23767452
Laura Trice kvinde laura_trice Q23769557
Lauren Hodge videnskabsmand kvinde lauren_hodge Q23798375
Lauren Zalaznick kvinde lauren_zalaznick Q23797175
Lee Mokobe digter transkønnet mand lerato_mokobe Q23760283
Xandra Ibarra, Adrian Van Allen, Lera Boroditsky (cropped).jpg
Lera Boroditsky psykolog
kognitiv videnskabsmand
professor
1976-05-08 kvinde lera_boroditsky Q6528728
Leslie Dodson journalist kvinde leslie_dodson Q23656887
Leslie T. Chang journalist kvinde leslie_chang Q6531172
Leyla Acaroglu sociolog kvinde leyla_acaroglu Q23670651
Lian Pin Koh, Founding Director, ConservationDrones.org; and Professor of Applied Ecology and Conservation, University of Adelaide (34299001125) (cropped).jpg
Lian Pin Koh videnskabsmand
økolog
1976-04-22 mand lian_pin_koh Q23670480
Linda A. Hill underviser
økonom
1956-07-20 kvinde linda_hill Q21552205
Linda Cliatt-Wayman kvinde linda_cliatt_wayman Q23760269
Lisa Bu kvinde lisa_bu Q23712829
Lisa Dyson fysiker 1974 kvinde lisa_dyson Q52394619
Lisa Harouni (6783963974).jpg
Lisa Harouni kvinde lisa_harouni Q23661649
Lisa Margonelli 2011 (6263290261).jpg
Lisa Margonelli skribent kvinde lisa_margonelli Q23797751
TEDxAmsterdam Live 0511 (5933038975).jpg
Lucien Engelen forsker 1962-07-02 mand lucien_engelen Q16194527
Ludwick Marishane mand ludwick_marishane Q23662726
Luhan Yang kvinde luhan_yang Q68704888
Luma Mufleh videnskabsmand 1975-03-01 kvinde luma_mufleh Q6702999
Luvvie Ajayi essayist 1985-01-05 kvinde luvvie_ajayi Q27494203
Mac Stone fotograf mand mac_stone Q23782713
Malcolm London digter mand malcolm_london Q23713725
Mandy Len Catron skribent kvinde mandy_len_catron Q23782698
Manoush Zomorodi journalist
podcaster
kvinde manoush_zomorodi Q41571330
Marc Goodman mand marc_goodman Q23662529
Marc Pachter kurator
museumsdirektør
190s mand marc_pachter Q15917299
Marcin Jakubowski 1972 mand marcin_jakubowski Q23303134
Marco Annunziata økonom mand marco_annunziata Q23728391
Maria Bezaitis kvinde maria_bezaitis Q23671015
Marisa Fick-Jordan kvinde marisa_fick_jordan Q23760166
Mark Bezos 1968-05-17 mand mark_bezos Q23784752
Mark Raymond arkitekt mand mark_raymond Q23662165
Mark Shaw mand mark_shaw Q23713549
Markham Nolan mand markham_nolan Q23662733
Markus Fischer designer mand markus_fischer Q23656649
Martin Hanczyc videnskabsmand
kemiker
20th century mand martin_hanczyc Q23656755
Martina Flor grafiker kvinde martina_flor Q30754553
Mary Norris 2019 Texas Book Festival.jpg
Mary Norris journalist 1952-02-07 kvinde mary_norris Q20979342
Maryn McKenna journalist 1959-01-22 kvinde maryn_mckenna Q23498467
Mathias Jud kunstner mand mathias_jud Q23783045
Matt Kenyon kunstner
billedhugger
1977 mand matt_kenyon Q23769530
Matt Killingsworth videnskabsmand mand matt_killingsworth Q23662668
Matt Mills mand matthew_mills_and_tamara_roukaerts Q23662543
Matt Weinstein iværksætter mand matt_weinstein Q23301826
Matthew Childs mand matthew_childs Q23783062
Matthew White musiker mand matthew_white Q23783080
Max Little matematiker 20th century mand max_little Q23662756
20101227 May El-Khalil cropped.jpg
May El-Khalil 1955-12-20 kvinde may_el_khalil Q1489143
McKenna Pope kvinde mckenna_pope Q23798616
Meaghan Ramsey kvinde meaghan_ramsey Q23759676
Meera Vijayann journalist
blogger
kvinde meera_vijayann
2071
Q23759544
Meg Jay klinisk psykolog kvinde meg_jay Q23670504
Megan Kamerick skribent kvinde megan_kamerick Q23662848
Megan Phelps-Roper 266660.jpg
Megan Phelps-Roper skribent
aktivist
1986-01-31 kvinde megan_phelps_roper Q22279168
Melati and Isabel Wijsen melati_and_isabel_wijsen Q23688634
Melissa Fleming talsperson 19th century kvinde melissa_fleming Q23759770
Melissa Garren kvinde melissa_garren Q23662348
Melissa Marshall kvinde melissa_marshall Q23662916
Mennat El Ghalid mykolog kvinde mennat_el_ghalid Q54956679
Michael Green arkitekt 1966 mand michael_green Q23670632
Michael Green mand michael_green_spi Q23759758
Michael Hansmeyer arkitekt 1973 mand michael_hansmeyer Q6830936
Michael Hendryx professor 1960 mand michael_hendryx Q40001545
Michael McDaniel mand michael_mcdaniel Q23662341
Michael Metcalfe mand michael_metcalfe Q23727972
Michael Moschen cirkuskunstner 1955 mand michael_moschen Q3308398
Michael Norton videnskabsmand mand michael_norton Q23662981
Michael Pritchard mand michael_pritchard Q23783071
Michael Rubinstein videnskabsmand mand michael_rubinstein Q23768729
Michel Laberge videnskabsmand
fysiker
mand michel_laberge Q23727986
Michelle Borkin videnskabsmand
fysiker
kvinde michelle_borkin Q23661627
Mike Biddle mand michael_biddle Q23657163
Mike Velings naturbeskytter
pisciculturist
mand mike_velings Q24053199
Miranda Wang & Jeanny Yao miranda_wang_and_jenny_yao Q23809265
Mitchell Besser mand mitchell_besser Q23795567
Miwa Matreyek kunstner kvinde miwa_matreyek Q23795336
Mohamed Ali mand mohamed_ali Q23712268
Mohamed Hijri videnskabsmand 20th century mand mohamed_hijri Q23712650
Morgan O'Neill kvinde morgan_o_neill Q23662833
Morgana Bailey kvinde morgana_bailey Q23769521
Congreso Futuro - 2019-01-14 - 26.jpg
Moshe Szyf genetiker 1955 mand moshe_szyf Q15429344
Mundano kunstner mand mundano Q23768724
Munir Virani fotograf mand munir_virani Q23662706
Myriam Sidibe kvinde myriam_sidibe Q23759569
N. Jeremy Kasdin astronom mand jeremy_kasdin Q22095670
Nadine Burke (38557973172) (cropped).jpg
Nadine Burke Harris læge 1975 kvinde nadine_burke_harris_1 Q19878640
Nagin Cox with JPL icon.jpg
Nagin Cox ingeniør
rumfartsingeniør
1965 kvinde nagin_cox Q28678622
Naif Al-Mutawa klinisk psykolog
tegneseriekunstner
mand naif_al_mutawa Q23795283
Nancy Frates kvinde nancy_frates Q23768711
Nancy Rabalais marinbiolog kvinde nancy_n_rabalais Q18156724
Naomi McDougall Jones skuespiller
filmskuespiller
kvinde naomi_mcdougall_jones Q59631607
Naomi Shah videnskabsmand kvinde naomi_shah Q23798128
Natalie Panek, NASA internship with Henning Leidecker.jpg
Natalie Panek videnskabsformidler 1983 kvinde natalie_panek Q50379483
Natalie Warne kvinde natalie_warne Q23656760
Nate Garvis mand nate_garvis Q23661623
Nathalie Miebach kunstner
billedhugger
kvinde nathalie_miebach Q23656749
2018-07-01 ZDF Fernsehgarten Naturally 7-0347.jpg
Naturally 7 naturally_7 Q1970037
Nic Marks statistiker mand nic_marks Q22279054
Nick Sears mand nick_sears_1 Q23769567
Nicolas Perony videnskabsmand mand nicholas_perony Q23727944
Nicole Paris & Ed Cage Beatboxing nicole_paris Q24054775
Nigel Marsh skribent 1964 mand nigel_marsh Q23783481
Nikolai Begg mand nikolai_begg Q23729145
Nilofer Merchant skribent
orator
kvinde nilofer_merchant Q23670940
Noah Wilson-Rich mand noah_wilson_rich Q23663073
Nora York musiker kvinde nora_york Q23797707
Norman Spack endokrinolog mand norman_spack Q7052808
Noy Thrupkaew journalist kvinde noy_thrupkaew Q23769298
OK Go at Lotusphere 2012.jpg
Ok Go ok_go Q736107
Onyx Ashanti musiker mand onyx_ashanti Q23656126
Oren Yakobovich mand oren_yakobovich Q23759585
Oskar Eustis Kunstnerisk leder
sceneinstruktør
dramatiker
1958-07-31 mand oskar_eustis Q7106910
P. Dee Boersma portrait at International Penguin Conference 10.jpg
P. Dee Boersma biolog 1946-11-01 kvinde dee_boersma Q16971310
PamelaMeyerSeptember2015.jpg
Pamela Meyer kvinde pamela_meyer Q21063835
Pankaj Ghemawat økonom
forfatter
1959-09-30 mand No/unknown value pankaj_ghemawat Q7131284
Paolo Cardini mand paolo_cardini Q23662717
Paramjit Parmar mand pj_parmar Q97655984
Stanford2010PatriciaBurchat.png
Patricia Burchat fysiker
akademiker
universitetslærer
1958 kvinde patricia_burchat Q23782676
Patricia Ryan lærer kvinde patricia_ryan Q23784397
Paul Bennett mand paul_bennett Q23782390
Paul Conneally mand paul_conneally Q23661675
Paul Kemp-Robertson mand paul_kemp_robertson Q23712890
Paul Piff videnskabsmand mand paul_piff Q23728301
Paul Snelgrove videnskabsmand mand paul_snelgrove Q23657114
Pearl Arredondo lærer kvinde pearl_arredondo Q23671263
Penelope Jagessar Chaffer filminstruktør kvinde penelope_jagessar_chaffer Q23662947
Pete Alcorn mand pete_alcorn Q23783063
Peter Attia kirurg mand peter_attia Q23712954
Peter Doolittle videnskabsmand 20th century mand peter_doolittle Q23712235
Peter Hirshberg mand peter_hirshberg Q23769555
Peter Ouko mand peter_ouko Q58812993
Peter Reinhart bager 1950 mand peter_reinhart Q20853515
Peter Tyack forsker 20th century mand peter_tyack Q23796156
Peter van Manen mand peter_van_manen Q23712817
Philip Evans mand philip_evans Q23728383
Pilobolus pilobolus Q766390
Plankton Chronicles Project plankton_chronicles_project Q23662189
Poppy Crum hjerneforsker
universitetslærer
kvinde poppy_crum Q56882240
Péter Fankhauser videnskabsmand mand peter_fankhauser Q23656762
Qi Zhang musiker kvinde qi_zhang Q23783069
Quixotic Fusion quixotic Q23657158
Quyen Nguyen videnskabsmand
kirurg
kvinde quyen_nguyen Q23657089
Rachel Armstrong (8460277065).jpg
Rachel Armstrong videnskabsmand kvinde rachel_armstrong Q23795664
Rachel Pike videnskabsmand
kemiker
kvinde rachel_pike Q23783093
Radhika Nagpal datalog
AI-forsker
kvinde radhika_nagpal Q17517256
Raffaello D’Andrea, Professor and artist (48088758103).jpg
Raffaello D'Andrea akademiker 1967-08-13 mand raffaello_d_andrea Q16864843
Raghava KK kunstner mand kk_raghava Q23795356
Rainer Strack mand rainer_strack Q23768717
Raj Panjabi .jpg
Raj Panjabi læge 1981-02-03 mand raj_panjabi Q28101938
Rajiv Maheswaran mand rajiv_maheswaran Q23760316
Ralph Langner mand ralph_langner Q23784293
Ramanan Laxminarayan økonom mand ramanan_laxminarayan Q23759575
Ramona Pierson kvinde ramona_pierson Q23657180
Ramsey Musallam lærer mand ramsey_musallam Q23712989
Raspyni Brothers raspyni_brothers Q23751633
Ravin Agrawal mand ravin_agrawal Q23784984
Rebecca Onie videnskabsmand 1977 kvinde rebecca_onie Q7301850
Rebecca Saxe amerikansk hjerneforsker lektor
hjerneforsker
1950 kvinde rebecca_saxe Q7301901
Reed Kroloff skribent mand reed_kroloff Q23759787
Regina Hartley kvinde regina_hartley Q23783055
Renny Gleeson mand renny_gleeson Q23795629
Renee Hlozek.png
Renée Hložek kosmolog
astronom
forsker
1983-11-15 kvinde 1388817 Q54318944
Richard Baraniuk at the SPARC 2014 OA Meeting - DSC00777 (cropped).JPG
Richard Baraniuk opfinder
ingeniør
1965 mand richard_baraniuk
26
Q7323946
Richard H. Ledgett.jpg
Richard Ledgett 1958 mand rick_ledgett Q17079639
Richard Resnick mand richard_resnick Q23656666
Richard Sears videnskabsmand mand richard_sears Q23785283
Richard Seymour mand richard_seymour Q23657219
Richard St. John, The 8 Traits Successful People Have in Common - Gulltaggen 2010 (4561385080).jpg
Richard St. John faglitterær skribent 1947 mand richard_st_john Q23795641
Richard Turere mand richard_turere Q23797900
Rick Guidotti fotograf mand rick_guidotti_s Q23662323
Rishi Manchanda læge mand rishi_manchanda Q23759728
Rita F. Pierson kvinde rita_f_pierson Q23671271
Rob Dunbar videnskabsmand
jordforsker
universitetslærer
akademiker
mand rob_dunbar Q23796184
Rob Forbes designer mand rob_forbes Q22087979
Rob Harmon mand rob_harmon Q23783483
Robb Willer.jpg
Robb Willer psykolog
akademiker
universitetslærer
sociolog
1977 mand robb_willer Q41634525
Robert Full videnskabsmand mand robert_full Q23728142
Robert Gupta musiker mand robert_gupta Q23797194
Robert Hammond 190s mand robert_hammond Q17299886
Robert J. Waldinger psykiater 1951 mand robert_waldinger Q16150166
Robert Lee Hotz journalist mand robert_lee_hotz Q23797695
Roberto D'Angelo & Francesca Fedeli roberto_and_francesca_d_angelo Q23809243
Robin Nagle antropolog kvinde robin_nagle Q23713828
Robyn Stein DeLuca psykolog kvinde robyn_stein_deluca Q23760207
Rodrigo Bijou security engineer mand rodrigo_bijou Q24052043
Rodrigo Canales lærer mand rodrigo_canales Q23712290
Rodrigo y Gabriela.jpg
Rodrigo y Gabriela rodrigo_y_gabriela Q1469093
Roger Doiron mand roger_doiron Q23657103
Roger Stein mand roger_stein Q23728309
Romina Libster videnskabsmand kvinde romina_libster Q23769241
Ron Finley modedesigner
gartner
mand ron_finley Q7363766
Ronny Edry mand ronny_edry Q23662811
Rose Goslinga - PopTech 2011 - Camden Maine USA (6264061943).jpg
Rose Goslinga forsikringsmægler
financier
kvinde rose_goslinga Q23759550
Roselinde Torres kvinde roselinde_torres Q23728320
Roy Gould videnskabsmand
astronom
1947 mand roy_gould Q23728739
Rufus Griscom & Alisa Volkman rufus_griscom_alisa_volkam Q23809230
Rupal Patel videnskabsmand kvinde rupal_patel Q23713556
Russell G Foster - EdSciFest 2014 (20).JPG
Russell G. Foster hjerneforsker
forsker
1959-08-19 mand russell_foster
1623
Q7381511
Ryan Holladay kunstner mand ryan_holladay Q23727935
Ryan Lobo fotograf
filminstruktør
mand ryan_lobo Q23783358
Salvatore Iaconesi kunstner mand salvatore_iaconesi Q23670952
SamKass2009.jpg
Sam Kass køkkenchef 1980 mand sam_kass Q16220987
Sam Martin skribent mand sam_martin Q23795645
Samuel Cohen videnskabsmand mand samuel_cohen Q23782711
Sandra Aamodt videnskabsmand
hjerneforsker
kvinde sandra_aamodt Q23670660
Sandra Fisher-Martins kvinde sandra_fisher_martins Q23657109
Sandrine Thuret videnskabsmand 20th century kvinde sandrine_thuret Q23782729
Sangu Delle mand sangu_delle Q23769249
Sanjay Dastoor mand sanjay_dastoor Q23713544
Sanjay Pradhan mand sanjay_pradhan Q23662565
Sara Lewis videnskabsmand kvinde sara_lewis Q23728286
Sarah Bergbreiter videnskabsmand 20th century kvinde sarah_bergbreiter Q23760629
Sasha Dichter mand sasha_dichter Q23656709
Sauti-Sol.jpg
Sauti Sol sauti_sol Q7427621
Scott Dinsmore skribent mand scott_dinsmore Q23782703
Scott Fraser mand scott_fraser Q23662590
Scott Rickard matematiker mand scott_rickard Q23661641
Sean Gourley iværksætter mand sean_gourley Q23817870
Sebastian Wernicke statistiker mand sebastian_wernicke Q23795349
Sergei Lupashin mand sergei_lupashin Q23729052
Sharon Brous rabbiner 1973 kvinde sharon_brous Q7489999
Sharon F Terry headshot 2013.jpg
Sharon F. Terry 1956-11-16 kvinde sharon_terry Q7490049
Sheila Patek videnskabsmand 20th century kvinde sheila_patek Q23797211
Shih Chieh Huang kunstner 1975 mand shih_chieh_huang Q23729147
Shimon Schocken videnskabsmand mand shimon_schocken Q23795685
Shimon Steinberg videnskabsmand mand shimon_steinberg Q23796822
Shubhendu Sharma mand shubhendu_sharma Q23728304
Shyam Sankar mand shyam_sankar Q23662246
Siddharthan Chandran videnskabsmand
neurolog
mand siddharthan_chandran Q23670511
Simon Berrow videnskabsmand 20th century mand simon_berrow Q23657275
Simon Lewis skribent
Tv-producer
mand simon_lewis Q23657193
Sleepy Man sleepy_man_banjo_boys Q1493085
So Percussion so_percussion Q3487248
Sophie Hawley-Weld Sofi Tukker 2016.jpg
Sofi Tukker sofi_tukker Q22044898
Sonaar Luthra mand sonaar_luthra Q23661638
Stacey Baker kvinde stacey_baker Q23769382
Stacey Kramer kvinde stacey_kramer Q23796642
Stefan Larsson mand stefan_larsson Q23713770
Stefan Wolff forsker
politolog
1969
1969-02-06
mand stefan_wolff Q7606332
Stefana Broadbent (6920625333).jpg
Stefana Broadbent antropolog kvinde stefana_broadbent Q23795676
Stephen Cave filosof
skribent
mand stephen_cave Q23727585
Stephen Coleman 1942 mand stephen_coleman Q23661665
Stephen Lawler mand stephen_lawler Q23661621
Stephen Palumbi videnskabsmand
akademiker
universitetslærer
1956 mand stephen_palumbi Q23797692
Stephen Petranek 2018.jpg
Stephen Petranek journalist 1950 mand stephen_petranek Q23301821
Stephen Ritz lærer mand stephen_ritz Q23662878
Steve Howard mand steve_howard Q23670647
TNW Conference 2012 - Day 2 (6970534756).jpg
Steve Keil iværksætter
universitetslærer
mand steve_keil Q23656010
Steve Ramirez videnskabsmand
hjerneforsker
mand steve_ramirez Q23712705
Steven Addis mand steven_addis Q23662571
Steven Schwaitzberg videnskabsmand mand steven_schwaitzberg Q23670976
Stuart Brown videnskabsmand mand stuart_brown Q23783413
Surya Mattu mand surya_mattu Q56709133
Susan Colantuono kvinde susan_colantuono Q23769279
Susan Etlinger kvinde susan_etlinger Q23759572
Dr Susan Lim Mey Lee.jpg
Susan Lim kirurg
iværksætter
1962 kvinde susan_lim Q7648117
Suzanne Barakat kvinde suzanne_barakat Q70058784
Suzanne Lee modedesigner 1970 kvinde suzanne_lee Q7650902
Suzanne Talhouk digter
skribent
kvinde suzanne_talhouk Q23727927
Eat Play Collide Sheehy (33259941573).jpg
Suzie Sheehy fysiker kvinde suzie_sheehy Q55230019
Tal Danino biolog mand tal_danino Q23760236
Tal Golesworthy mand tal_golesworthy Q23662204
Tania Luna kvinde tania_luna Q23714031
Tania S Douglas professor kvinde tania_douglas Q39754563
Tasso Azevedo mand tasso_azevedo Q23759688
Teresa Bejan politisk teoretiker 1984-03-30 kvinde teresa_bejan Q30674189
Terry Moore mand terry_moore Q23783488
The LXD lxd Q23797818
The Lady Lifers the_lady_lifers Q23797880
The TED Staff daffodil_hudson Q23798957
2015LinnellFlansburghTMBG.jpg
They Might Be Giants they_might_be_giants Q420880
Thomas Goetz communicator
redaktør
skribent
mand thomas_goetz Q23783479
Thomas Suarez mand thomas_suarez Q23657200
Timothy Prestero designer
administrerende direktør
mand timothy_prestero Q23662586
Toby Eccles mand toby_eccles Q23670500
Todd Humphreys adjunkt
Founder
mand todd_humphreys Q23662531
Todd Kuiken biomedical engineer
læge
ingeniør
mand todd_kuiken Q23656743
Tom Rielly komiker mand tom_rielly Q23655997
Tom Thum musiker mand tom_thum Q23712919
Tom Uglow creative director
designer
mand tom_uglow Q23783043
Toni Griffin byplanlægger kvinde toni_griffin Q23727824
Tony Porter aktivist
skribent
mand tony_porter Q9360020
Tony Wyss-Coray videnskabsmand
forsker
akademiker
universitetslærer
mand tony_wyss_coray Q23782672
Topher White Technologist
administrerende direktør
Founder
mand topher_white Q23769244
Torsten Reil neurobiolog mand torsten_reil Q23759778
Tyler DeWitt videnskabsmand mand tyler_dewitt Q23670993
Uri Hasson neurobiolog mand uri_hasson Q42791358
Usman Riaz musiker mand usman_riaz Q23662548
Valarie Kaur Aug 2016.jpg
Valarie Kaur dokumentarfilminstruktør 1981-02-14 kvinde valarie_kaur Q25197171
Vicki Arroyo kvinde vicki_arroyo Q23663066
Victor Lance Vescovo.jpg
Victor Vescovo opdagelsesrejsende 1966-02-10 mand victor_vescovo Q60050774
Vinay Venkatraman mand vinay_venkatraman Q23662545
Vishal Vaid musiker mand vishal_vaid Q23783076
Wajahat Ali skribent
dramatiker
mand wajahat_ali Q65493690
Wendy Chung genetiker
læge
kvinde wendy_chung Q23727987
Wendy Luers.jpg
Wendy Luers politiker kvinde wendy_woods Q7982704
Wendy Troxel kvinde wendy_troxel Q56026002
William Li videnskabsmand mand william_li Q23783392
William Noel mand will_noel Q23662458
Wingham Rowan iværksætter mand wingham_rowan Q23301429
Wolfgang Kessling fysiker mand wolfgang_kessling Q23662498
Xu Liu hjerneforsker mand xu_liu Q23713831
Yann Dall'Aglio filosof 1950 mand yann_dall_aglio Q23728380
Yoav Medan iværksætter mand yoav_medan Q23656971
Yuyu Rau kvinde yuyu_rau Q23712653
Yves Morieux mand yves_morieux Q23728732
Zak Ebrahim speaks with WEF staff about his experiences as the son of a terrorist. (24454664306).jpg
Zak Ebrahim skribent
fredsaktivist
1983-03-24 mand zak_ebrahim Q23728371
Zubaida Bai forretningsperson kvinde zubaida_bai Q24572427


Afghanistan[redigér | redigér wikikode]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
President of Afghanistan, Dr. Mohammad Ashraf Ghani, at Hyderabad House, in New Delhi on September 19, 2018 (cropped).JPG
Ashraf Ghani Afghansk politiker politiker
universitetslærer
skribent
økonom
antropolog
1949-05-19 mand Afghanistan ashraf_ghani
4
Q172388
Sakena Yacoobi Profile.jpg
Sakena Yacoobi aktivist
skribent
1957 kvinde Afghanistan sakena_yacoobi Q7402892
Shabana Basij-Rasikh kvinde Afghanistan shabana_basij_rasikh Q23498237


Argentina[redigér | redigér wikikode]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
“Astronomía con ondas Gravitacionales” (43603989761).jpg
Gabriela González argentisk fysiker astronom
fysiker
professor
1965-02-24 kvinde Argentina
USA
gabriela_gonzalez Q16843449
Pope Francis Korea Haemi Castle 19.jpg
Pave Frans den romersk-katolske kirkes 266. pave jesuit
kemiker
ksiądz rzymskokatolicki
skribent
teolog
1936-12-17 mand Argentina pope_francis Q450675
Pia Mancini.jpg
Pia Mancini politolog
aktivist
20th century kvinde Argentina pia_mancini Q18326639
Tomás Saraceno a Firenze, 21 febbraio 2020, 04.jpg
Tomás Saraceno argentinsk arkitekt og kunstner kunstner
arkitekt
1973 mand Argentina toma_s_saraceno Q2441279


Australien[redigér | redigér wikikode]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Adam Garone aktivist mand Australien adam_garone Q23662644
Adam Spencer 255.JPG
Adam Spencer matematiker
radiovært
komiker
Dj
fodboldtræner
1969-01-29 mand Australien adam_spencer Q4679827
Anthony Goldbloom headshot.jpg
Anthony Goldbloom forretningsperson 1983-06-21 mand Australien anthony_goldbloom Q4772605
Danielle de Niese.jpg
Danielle de Niese sanger
operasanger
musiker
1979-04-11 kvinde Australien danielle_de_niese Q271031
David Chalmers TASC2008.JPG
David Chalmers filosof
universitetslærer
1966-04-20 mand Australien david_chalmers Q366123
Don Levy filminstruktør
filmproducent
1932 mand Australien don_levy Q5293005
Elizabeth Blackburn 2009-01.JPG
Elizabeth Blackburn biolog
molekylærbiolog
biokemiker
1948-11-26 kvinde Australien
USA
elizabeth_blackburn Q26321
Hannah Gadsby and Jason Wing - Jam Project - crop.jpg
Hannah Gadsby komiker
skuespiller
1978-01-12 kvinde Australien hannah_gadsby Q5648835
Janine Shepherd.jpg
Janine Shepherd Skiløber
motiverende taler
1962-01-07 kvinde Australien janine_shepherd Q6154579
Jeremy Heimans Purpose Co-founder CEO.jpg
Jeremy Heimans virksomhedsleder 190s mand Australien jeremy_heimans Q16729741
Jeremy Howard.jpg
Jeremy Howard data scientist
iværksætter
1973-11-13 mand Australien jeremy_howard Q6181501
RUEDA DE PRENSA CONJUNTA ENTRE CANCILLER RICARDO PATIÑO Y JULIAN ASSANGE - 14953880621.jpg
Julian Assange internetaktivist
whistleblower
hacker
programmør
datalog
Tv-producer
tv-instruktør
filmproducent
skribent
journalist
tv-vært
virksomhedsleder
1971-07-03 mand Australien julian_assange
779
Q360
Kevin Rudd official portrait.jpg
Kevin Rudd australsk diplomat og politiker politiker
diplomat
1957-09-21 mand Australien kevin_rudd Q43135
Margaret Wertheim speaking at TED in 2009.jpg
Margaret Wertheim fysiker
forfatter
skribent
matematiker
1958-08-20 kvinde Australien margaret_wertheim
334
Q4990332
Mark Kendall biomedical engineer 1972-04-16 mand Australien mark_kendall Q23670507
Megan Washington.jpg
Megan Washington sanger
sangskriver
pladeartist
1986-01-07 kvinde Australien megan_washington Q6808754
Michael Nielsen.jpg
Michael A. Nielsen akademiker
fysiker
teoretisk fysiker
1974-01-04 mand Australien michael_nielsen
1094
Q6833069
Mike Archer palæontolog 1945-03-25 mand Australien
USA
michael_archer Q957612
Natalie Jeremijenko.jpg
Natalie Jeremijenko ingeniør
billedkunstner
1966 kvinde Australien natalie_jeremijenko Q6968182
PaulGilding.png
Paul Gilding miljøaktivist
forretningsperson
klimataktivist
19th century mand Australien paul_gilding Q2754187
Paul Pholeros, SUST cropped.jpg
Paul Pholeros arkitekt
universitetslærer
1953 mand Australien paul_pholeros Q15430944
Peter Donnelly matematiker
epidemiolog
statistiker
forsker
1959-05-15 mand Australien peter_donnelly
63
Q7173699
Peter Saul læge mand Australien peter_saul Q23662569
Singer1.jpg
Peter Singer filosof
professor
skribent
politiker
1946-07-06 mand Australien peter_singer Q211539
Rodney Brooks ML40.jpg
Rodney Brooks australsk ingeniør og informatiker datalog
ingeniør
universitetslærer
Robotiker
AI-forsker
1954-12-30 mand Australien rodney_brooks Q92809
Ron McCallum akademiker 1948-10-08 mand Australien ron_mccallum Q7364137
Saul Griffith shot at Pop!Tech by Kris Krug.jpg
Saul Griffith opfinder 1974 mand Australien saul_griffith Q7427302
Stella Young.jpg
Stella Young journalist
handicapaktivist
1982-02-24 kvinde Australien stella_young
1937
Q16222140
TanTTLe.jpg
Tan Le iværksætter 1977-05-20 kvinde Australien tan_le Q10823919
-5 - Yassmin Abdel-Magied.jpg
Yassmin Abdel-Magied skribent
Maskiningeniør
ingeniør
1991-03-03 kvinde Australien yassmin_abdel_magied Q23760263


Belgien[redigér | redigér wikikode]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Angelo Vermeulen.jpg
Angelo Vermeulen billedkunstner
biolog
astronaut
fotograf
1971 mand Belgien angelo_vermeulen Q13429632
Esther Perel 2017.jpg
Esther Perel psykoterapeut 1958 kvinde Belgien esther_perel
1542
Q17388335
Pattie Maes and Hiroshi Ishii.jpg
Pattie Maes datalog
ingeniør
1961 kvinde Belgien pattie_maes Q7552
Seth Godin in 2009.jpg
Seth Godin skribent
iværksætter
blogger
økonom
datalog
1960-07-10 mand Belgien seth_godin Q439396
Sébastien de Halleux datalog 1977-11 mand Belgien sebastien_de_halleux Q3510362


Botswana[redigér | redigér wikikode]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Performance artist Kat Kai Koi-Kes.jpg
Katlego Kai Kolanyane-Kesupile singer-songwriter
performancekunstner
1988-01 kvinde
transkønnet
Botswana katlego_kolanyane_kesupile Q54921856
Saki Mafundikwa 1955 mand Botswana saki_mafundikwa Q23670961
SiyandaMohutsiwaConference.jpg
Siyanda Mohutsiwa skribent 1993-03 kvinde Botswana siyanda_mohutsiwa Q27987700


Brasilien[redigér | redigér wikikode]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Angélica Dass kunstner
fotograf
1979 kvinde Brasilien angelica_dass Q51882246
Antonio Donato Nobre videnskabsmand 1958 mand Brasilien antonio_donato_nobre Q23759553
Bel Pesce - Gus Oenning.jpg
Bel Pesce skribent
forretningsperson
1988-02-20 kvinde Brasilien bel_pesce Q23769253
Foto oficial de Eduardo Paes.jpg
Eduardo Paes brasiliansk politiker politiker 1969-11-14 mand Brasilien mayor_eduardo_paes Q972007
Ilona Szabó.jpg
Ilona Szabó de Carvalho politolog 1978-05-31 kvinde Brasilien ilona_szabo_de_carvalho Q23759716
Jaime Lerner May 2004.jpg
Jaime Lerner brasiliansk arkitekt og politiker politiker
arkitekt
byplanlægger
1937-12-17 mand Brasilien jaime_lerner Q923927
Julia Bacha Headshot.jpg
Julia Bacha filminstruktør 1980 kvinde Brasilien julia_bacha
1039
Q519340
Miguel Nicolelis (16397324065).jpg
Miguel Nicolelis biolog
læge
hjerneforsker
neurolog
1961-03-07 mand Brasilien miguel_nicolelis Q976399
Naná Vasconcelos.jpg
Naná Vasconcelos brasiliansk latinpercussionist, sanger og berimbauspiller sanger
komponist
jazzmusiker
perkussionist
sangskriver
filmmusikkomponist
musiker
singer-songwriter
skuespiller
1944-08-02 mand Brasilien nana_vasconcelos Q707607
Ricardo Semler forretningsperson
skribent
1959 mand Brasilien ricardo_semler Q706665
Sebastiao Salgado 2014.jpg
Sebastião Salgado fotojournalist
kunstmaler
fotograf
1944-02-08 mand Brasilien sebastiao_salgado Q358158
As Conexões e Desconexões do Amor - Suzana Herculano-Houzel em Sorocaba.jpg
Suzana Herculano-Houzel hjerneforsker 1972 kvinde Brasilien suzana_herculano_houzel Q10375239
Vic Muniz World Economic Forum 2013.jpg
Vik Muniz fotograf
kunstmaler
filminstruktør
billedkunstner
jordkunstner
tegner
billedhugger
1961-12-20 mand Brasilien vik_muniz
32
Q1288454


Britisk Indien[redigér | redigér wikikode]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Dayananda Saraswati filosof 1930-08-15 mand Britisk Indien
Indien
Dominionen Indien
swami_dayananda_saraswati Q5243052
Javed Aktar 2010.jpg
Javed Akhtar indisk politiker og manuskriptforfatter manuskriptforfatter
skribent
digter
lyriker
sangskriver
politiker
1945-01-17 mand Britisk Indien
Indien
javed_akhtar Q2319562


Bulgarien[redigér | redigér wikikode]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Dimitar Sasselov fysiker
astronom
1961 mand Bulgarien dimitar_sasselov Q5277447
Ivan Krastev (48049273052) (cropped).jpg
Ivan Krastev politolog
skribent
1965-01-01 mand Bulgarien ivan_krastev Q2340462


Canada[redigér | redigér wikikode]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Murabit, Alaa Open Debate.jpg
Alaa Murabit læge
kvinderetsforkæmper
aktivist
1989-10-26 kvinde Canada alaa_murabit Q20684900
Alex Tabarrok speaking at TED in 2009.jpg
Alex Tabarrok økonom 1966 mand Canada alex_tabarrok Q4717865
Andres Lozano videnskabsmand 20th century mand Canada andres_lozano Q23713628
Ariel Garten Playing Quintephone at ICMC2007imgp7900cpq.jpg
Ariel Garten hjerneforsker
modedesigner
1979-09-24 kvinde Canada ariel_garten Q4790411
Ayah Bdeir.jpg
Ayah Bdeir kunstner
iværksætter
ingeniør
designer
1982 kvinde Canada
Libanon
ayah_bdeir
1267
Q4830820
Brian Goldman - EMWF 2018 - DanH-0278 (cropped).jpg
Brian Goldman læge 1956-06-06 mand Canada brian_goldman Q4963859
Bruce Aylward epidemiolog
læge
mand Canada bruce_aylward Q23783511
Carin Bondar 1 (22826880310).jpg
Carin Bondar biolog 1975-05-20 kvinde Canada carin_bondar Q23670521
Carl Honoré.jpg
Carl Honoré journalist
skribent
1967-12-29 mand Canada carl_honore Q4355090
Chris Hadfield 2011.jpg
Chris Hadfield canadisk astronaut astronaut
filmproducent
pilot
1959-08-29 mand Canada chris_hadfield Q1076962
Chrystia Freeland in Ukraine - 2017 (cropped).jpg
Chrystia Freeland canadisk politiker publicist
politiker
journalist
skribent
1968-08-02 kvinde Canada chrystia_freeland Q4492815
David Keith ingeniør 1963 mand Canada david_keith Q5235901
Deb Roy (11881280833).jpg
Deb Roy datalog
ingeniør
mand Canada deb_roy Q16875165
Don Tapscott BW.jpg
Don Tapscott leder
økonom
lærer
forfatter
skribent
forretningsperson
1947-06-01 mand Canada don_tapscott Q984369
Ed Burtynsky (38148537).jpg
Edward Burtynsky canadisk fotograf fotograf
filminstruktør
1955-02-22 mand Canada edward_burtynsky Q967163
Elise LeGrow at Roy Thomson Hall - 2017 (36530356835).jpg
Elise LeGrow sanger
sangskriver
1987-06-04 kvinde Canada elise_legrow Q5361673
Gary Kovacs at the World Economic Forum Annual Meeting of the New Champions in Tianjin, China, 2012..jpg
Gary Kovacs økonom 1963
1964
mand Canada gary_kovacs Q3916015
Genevieve von Petzinger antropolog
paleoantropolog
20th century kvinde Canada genevieve_von_petzinger Q23760544
Ivan Coyote.jpg
Ivan Coyote spoken word-kunstner
digter
skribent
1969-08-11 nonbinær Canada ivan_coyote Q6096094
James Cameron October 2012.jpg
James Cameron filmproducent
filminstruktør
manuskriptforfatter
filmklipper
opfinder
instruktør
filantrop
ingeniør
skuespiller
opdagelsesrejsende
Tv-producer
1954-08-16
1954-08-14
mand Canada james_cameron Q42574
Preferred official head-shot from James Randi Educational Foundation.jpg
James Randi filosof
tryllekunstner
skribent
1928-08-07 mand Canada
USA
james_randi Q294918
Jeff Skoll 2013 (5576999744).jpg
Jeffrey Skoll filmproducent
datalog
ingeniør
iværksætter
leder
Investor
filantrop
1965-01-16 mand Canada jeff_skoll Q710924
Jer Thorp - PopTech 2012 - Camden Maine USA (8102975934) (cropped).jpg
Jer Thorp kunstner mand Canada jer_thorp Q23662183
JillHeinerth.jpg
Jill Heinerth fotograf
skribent
1965 kvinde Canada jill_heinerth Q17484182
John Hardy kunstner mand Canada john_hardy Q23688353
Kirsty Duncan in 2019 (cropped).jpg
Kirsty Duncan canadisk politiker politiker
geograf
1966-10-31 kvinde Canada kirsty_duncan Q3197422
Kitra Cahana kunstner
fotograf
kvinde Canada kitra_cahana Q23748704
Larry Smith økonom mand Canada larry_smith Q23662777
Laura Robinson journalist kvinde Canada laura_robinson Q28114721
Lili Haydn.jpg
Lili Haydn canadisk sanger og komponist komponist
sanger
jazzmusiker
skuespiller
filmskuespiller
1969-12-25 kvinde Canada lili_haydn Q51603
Marian Bantjes Pop!Tech.jpg
Marian Bantjes grafiker
designer
illustrator
typograf
1963-03-23 kvinde Canada marian_bantjes Q3847649
Photo of filmmaker Martin Villeneuve, April 2015.jpg
Martin Villeneuve canadisk skribent skribent
manuskriptforfatter
filminstruktør
1978-03-13 mand Canada martin_villeneuve Q3295670
Matthew Williams sportsudøver mand Canada matthew_williams Q24041573
Moshe Safdie.jpg
Moshe Safdie arkitekt
byplanlægger
forfatter
universitetslærer
1938-07-14 mand Canada
Israel
USA
moshe_safdie Q220944
Naomi Klein at Berkeley, California, in 2014 (cropped).jpg
Naomi Klein journalist
manuskriptforfatter
skribent
dokumentarfilminstruktør
sociolog
økonom
klimataktivist
1970-05-08
1970-05-05
kvinde Canada naomi_klein
845
Q236606
Natalie MacMaster - Seattle - 2010.jpg
Natalie MacMaster fiolspillemand
musiker
1972-06-13 kvinde Canada natalie_macmaster Q6968206
Neil Pasricha San Diego.jpg
Neil Pasricha blogger
motiverende taler
1979-09-17 mand Canada neil_pasricha Q16733247
PaulBloom.png
Paul Bloom psykolog
universitetslærer
1963-12-24 mand Canada
USA
paul_bloom Q1590549
Paul Moller canadisk ingeniør ingeniør
universitetslærer
forretningsperson
1936-12-11 mand Canada paul_moller Q705347
Paul Nicklen’s Polar Wonderland.jpg
Paul Nickeln fotograf 1968-07-21 mand Canada paul_nicklen Q7152732
Ray Zahab speaking at TED in 2009.jpg
Ray Zahab motiverende taler
atletikudøver
1968
1969
mand Canada ray_zahab Q7298329
Robert Muggah politolog 1974-07-20 mand Canada robert_muggah Q23759693
Rufus Cappadocia.jpg
Rufus Cappadocia cellist 1967 mand Canada rufus_cappadocia Q7378014
TerBurgDSCF0820 (34367491515).jpg
Ryan Merkley stabschef 19th century mand Canada ryan_merkley Q16876158
Samantha Nutt New Image - -14.JPG
Samantha Nutt læge 1969-10-01 kvinde Canada samantha_nutt Q7408709
Shane Koyczan and the Short Story Long.jpg
Shane Koyczan spoken word-kunstner
digter
1976-05-22 mand Canada shane_koyczan Q6483777
Sheena Iyengar.jpg
Sheena Iyengar skribent
universitetslærer
psykolog
1969-11-29 kvinde Canada sheena_iyengar Q29752
Siamak Hariri arkitekt 1958 mand Canada siamak_hariri Q16192736
Susan Pinker no Fronteiras do Pensamento São Paulo 2017 (38182000214).jpg
Susan Pinker journalist
psykolog
1957-06-12 kvinde Canada susan_pinker Q542461
Suzanne Simard.jpg
Suzanne Simard økolog 19th century kvinde Canada suzanne_simard Q26702907
Tom Wujec Speaking Photo.JPG
Tom Wujec forfatter 1959-07-14 mand Canada tom_wujec Q7818114
Wade-Davis.jpg
Wade Davis canadisk antropolog antropolog
ethnobotanist
1953-12-14 mand Canada wade_davis
62
Q7959036
Wendy Freedman (4617812603).jpg
Wendy Freedman astronom
fysiker
1957-07-17 kvinde Canada
USA
wendy_freedman Q5384049


Chile[redigér | redigér wikikode]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Alejandro Aravena and Michelle Bachelet 2015.jpg
Alejandro Aravena chilensk arkitekt arkitekt
kunstmaler
1967-06-22 mand Chile alejandro_aravena Q3609433
Cesar Hidalgo.jpg
César Hidalgo skribent 1979-12-22 mand Chile
Spanien
USA
cesar_hidalgo Q22004920
Isabel Behncke and her wolf dog Akila.jpg
Isabel Behncke primatolog
zoolog
1976-11-10 kvinde Chile isabel_behncke_izquierdo Q18684694


Danmark[redigér | redigér wikikode]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Bjarke Ingels in Frankfurt.20150617.jpg
Bjarke Ingels dansk arkitekt arkitekt 1974-10-02 mand Danmark bjarke_ingels Q429817
Bjørn Lomborg 1.jpg
Bjørn Lomborg dansk politolog og miljødebatør økonom
universitetslærer
politolog
skribent
miljøaktivist
1965-01-06
1965-01-09
mand Danmark bjorn_lomborg Q318511
(Margrethe Vestager) Hearings of Margrethe Vestager DK, vice president-designate for a Europe fit for the digital age (48865071413) (cropped).jpg
Margrethe Vestager dansk politiker politiker 1968-04-13 kvinde Danmark margrethe_vestager Q270820
Ólafur Elíasson Berlinale 2017.jpg
Olafur Eliasson dansk-islandsk kunstner billedkunstner 1967-02-05
1967
mand Danmark olafur_eliasson
336
Q365691
Teitur Lassen 20090502-DSCF1829.jpg
Teitur Lassen singer-songwriter
sanger
komponist
guitarist
1977-01-04 mand Danmark
Færøerne
teitur
2396
Q737181


Egypten[redigér | redigér wikikode]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Dalia Mogahed.jpg
Dalia Mogahed videnskabsmand 1974 kvinde Egypten dalia_mogahed Q3012376
Rana el Kaliouby.jpg
Rana el Kaliouby datalog 1978 kvinde Egypten rana_el_kaliouby
2533
Q17465952
Shereen El Feki journalist
tv-vært
faglitterær skribent
1968 kvinde Egypten
Storbritannien
shereen_el_feki Q14159717
Wael ghonim.jpg
Wael Ghonim datalog
politiker
1980-12-23 mand Egypten wael_ghonim Q312823


Etiopien[redigér | redigér wikikode]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Dr Eleni Gabre-Madhin.png
Eleni Zaude Gabre-Madhin økonom kvinde Etiopien eleni_gabre_madhin Q3050741
Zeresenay Alemseged (2013-01).JPG
Zeresenay Alemseged antropolog
arkæolog
forhistoriker
paleoantropolog
1969-06-04 mand Etiopien zeresenay_alemseged
141
Q163169


Finland[redigér | redigér wikikode]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Henna-Maria Uusitupa forsker kvinde Finland henna_maria_uusitupa Q78849966
Joy Wolfram forsker 1989 kvinde Finland joy_wolfram Q57017996
GDC Europe 2015 Session- Cities- Skylines, a Case Study (Tuesday (20660971258).jpg
Karoliina Korppoo computerspilsdesigner
rollespilsdesigner
kvinde Finland karoliina_korppoo Q28828004
Linda Liukas at the Data of Tomorrow Conference 2017 (23496747288).jpg
Linda Liukas lærer
børnebogsforfatter
orator
1986 kvinde Finland linda_liukas Q20252140
Mikko Hypponen (12340560924).jpg
Mikko Hyppönen kronikør
datalog
1969 mand Finland mikko_hypponen Q2489610


Frankrig[redigér | redigér wikikode]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Alice Modolo fridykker
tandlæge
1984-10-23 kvinde Frankrig alice-modolo Q97671040
Bruno Maisonnier 1958-08-03 mand Frankrig bruno_maisonnier
1553
Q5395568
Béatrice Coron kunstner 1956-07-09 kvinde Frankrig beatrice_coron Q23691925
Cedric Villani at his office 2015 n3.jpg
Cédric Villani fransk fysiker og matematiker matematiker
professeur des universités
politiker
1973-10-05 mand Frankrig cedric_villani Q334065
Daniel Pauly Pauly Symposium.jpg
Daniel Pauly biolog 1946-05-02 mand Frankrig daniel_pauly Q581515
David Cage 20080927 Festival du jeu video 05.jpg
David Cage computerspilsproducent
designer
komponist
1969-06-09 mand Frankrig david_cage Q218686
Didier Sornette.png
Didier Sornette fransk fysiker fysiker
økonom
1957-06-25 mand Frankrig didier_sornette Q1210578
Esther Duflo - Pop!Tech 2009 - 001 (cropped).jpg
Esther Duflo fransk økonom økonom
professor
universitetslærer
1972-10-25 kvinde Frankrig
USA
esther_duflo Q434509
TEDxBrooklyn - Fabien Cousteau (5173719132).jpg
Fabien Cousteau filminstruktør
opdagelsesrejsende
1967-10-02 mand Frankrig fabien_cousteau Q5427748
Françoise Mouly.JPG
Françoise Mouly forlægger
tegner
kolorist
art director
tegneseriekunstner
1955-10-24 kvinde Frankrig francoise_mouly Q941550
Guillaume Nery.jpg
Guillaume Néry fridykker 1982-07-11 mand Frankrig guillaume_nery Q3120107
JR (artist).jpg
JR fransk fotograf kunstaktivist
filminstruktør
fotograf
samtidskunstner
graffitimaler
1983-02-22 mand Frankrig jr Q1312565
Jean-Paul Mari-3 (22e Maghreb des Livres, Paris, 13 et 14 février 2016).jpg
Jean-Paul Mari krigskorrespondent
journalist
1950-10 mand Frankrig jean_paul_mari Q3168596
Mai Lan.jpg
Mai Lan sanger
modedesigner
singer-songwriter
1982 kvinde Frankrig mai_lan Q15211605
Mathieu Lehanneur designer 1974-08-29 mand Frankrig mathieu_lehanneur
501
Q3298792
Portrait de Matthieu Ricard.jpg
Matthieu Ricard bhikkhu
fotograf
skribent
oversætter
1946-02-15 mand Frankrig matthieu_ricard Q732418
NASA Nathalie Cabrol2.jpg
Nathalie Cabrol planetolog
fridykker
eksobiolog
bjergbestiger
1963-08-30 kvinde Frankrig
USA
nathalie_cabrol Q21005247
PhilippePetitAAFeb09.jpg
Philippe Petit fransk wirekunstner akrobat
cirkuskunstner
tryllekunstner
linevandre
1949-08-13 mand Frankrig philippe_petit Q705289
Phillippe Starck 2011.jpg
Philippe Starck fransk arkitekt arkitekt
designer
forretningsperson
1949-01-18 mand Frankrig philippe_starck Q316906
Sarah Kaminsky - TEDxTalk 2010 01.jpg
Sarah Kaminsky skuespiller
skribent
1979-03-24 kvinde Frankrig sarah_kaminsky Q23797164
Autessereheadshot.jpg
Séverine Autesserre politolog
universitetslærer
videnskabelig ansat
1976-12-06 kvinde Frankrig
USA
severine_autesserre Q23759752
Thomas Piketty, 2015 (cropped).jpg
Thomas Piketty fransk økonom økonom
universitetslærer
skribent
manuskriptforfatter
1971-05-07 mand Frankrig thomas_piketty Q984448
Vincent Cochetel 1961-03-18 mand Frankrig vincent_cochetel Q16682693
Vincent Moon.jpg
Vincent Moon filminstruktør 1979-08-25 mand Frankrig vincent_moon
2104
Q977743
Yann Arthus-Bertrand.jpg
Yann Arthus-Bertrand kunstmaler
fotograf
filminstruktør
journalist
manuskriptforfatter
ballonskipper
miljøaktivist
1946-03-13 mand Frankrig yann_arthus_bertrand Q314223
INGRID BETANCOURT IN PISA.jpg
Íngrid Betancourt fransk politiker politiker 1961-12-25 kvinde Frankrig
Colombia
ingrid_betancourt Q152472


Ghana[redigér | redigér wikikode]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Anas Aremeyaw Anas.jpg
Anas Aremeyaw Anas journalist 190s mand Ghana anas_aremeyaw_anas Q4751775
Fred Swaniker - PopTech 2015 - Camden, Maine.jpg
Fred Swaniker iværksætter 1976 mand Ghana fred_swaniker Q16216114
George Ayittey detail.jpg
George Ayittey økonom
skribent
1945-10-13 mand Ghana george_ayittey Q3101406


Grækenland[redigér | redigér wikikode]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
George Papandreou (junior).jpg
Georgios Andrea Papandreou græsk diplomat og politiker politiker
diplomat
sociolog
1952-06-16 mand Grækenland george_papandreou Q151917
2019-04-13 Yanis Varoufakis by Olaf Kosinsky-0658.jpg
Yanis Varoufakis græsk økonom økonom
politiker
professor
faglitterær skribent
universitetslærer
1961-03-24
1961
mand Grækenland
Australien
yanis_varoufakis Q40688


Guatemala[redigér | redigér wikikode]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Fredy Peccerelli antropolog
menneskerettighedsaktivist
1971 mand Guatemala fredy_peccerelli Q5499597
Luis von Ahn.jpg
Luis von Ahn guatemalansk informatiker datalog
universitetslærer
1978-08-19 mand Guatemala luis_von_ahn Q92984
MK34966 Teddy Cruz.jpg
Teddy Cruz arkitekt 1962 mand Guatemala
USA
teddy_cruz Q17350521


Indien[redigér | redigér wikikode]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
A. R. Rahman.jpg
A.R. Rahman indisk komponist, skuespiller og sanger komponist
sanger
musiker
iværksætter
Multiinstrumentalist
musikproducer
sangskriver
Chefdirigent
filmmusikkomponist
filmskuespiller
filmproducent
1966-01-06
1967-01-06
mand Indien ar_rahman Q108560
Abha Dawesar indisk skribent skribent
romanforfatter
1974-01-01 kvinde Indien abha_dawesar Q320497
Aditi Shankardass hjerneforsker kvinde Indien
Storbritannien
aditi_shankardass Q4683041
Ajit Narayanan opfinder 1981-08-21 mand Indien ajit_narayanan Q16221463
Alwar Balasubramaniam kunstner
kunstmaler
gravør
1971 mand Indien a_balasubramaniam Q4647578
Ananda Shankar Jayant koreograf 1961-09-27 kvinde Indien ananda_shankar_jayant Q19898324
Anil Ananthaswamy.jpg
Anil Ananthaswamy skribent
journalist
mand Indien anil_ananthaswamy Q23783480
Anil K gupta Erudite Conclave Medical College, Thiruvananthapuram.JPG
Anil Kumar Gupta pædagog
akademiker
1949 mand Indien anil_gupta Q4764657
Anjan Sundaram journalist 1983 mand Indien anjan_sundaram Q16981606
Anupam Mishra.png
Anupam Mishra forfatter
skribent
miljøaktivist
1947-06-05 mand Indien
Britisk Indien
Dominionen Indien
anupam_mishra Q4777823
Arunachalam Muruganantham in California.jpeg
Arunachalam Muruganantham indisk opfinder opfinder
forretningsperson
1962-10-12 mand Indien arunachalam_muruganantham Q235553
Arvind Gupta Oct 2010 IUCAA.JPG
Arvind Gupta videnskabsmand
børnebogsforfatter
1345-12-05
1953-12-04
mand Indien arvind_gupta Q3633965
Bobby Ghosh - 2017 (cropped).jpg
Bobby Ghosh krigskorrespondent mand Indien bobby_ghosh Q4935035
Sanjit Bunker Roy at Time 2010.jpg
Bunker Roy aktivist
squashspiller
1945-08-02 mand Indien
Britisk Indien
bunker_roy Q2654764
India's Role in the World (39195651954).jpg
Chetna Gala Sinha aktivist
økonom
landmand
1959-03-21 kvinde Indien chetana_gala_sinha Q5094180
Devdutt Pattanaik 02.jpg
Devdutt Pattanaik forfatter
mytograf
skribent
1970-12-11 mand Indien devdutt_pattanaik Q5266636
Dr. Srikumar Rao.jpg
Dr. Srikumar Rao motiverende taler 1951-04-11 mand Indien srikumar_rao Q5304404
Flickr - World Economic Forum - Harish Manwani - Annual Meeting of the New Champions Tianjin 2008.jpg
Harish Manwani 1954 mand Indien harish_manwani Q5657894
Harsha Bhogle walks for Manish Malhotra & Shaina NC's show for CPAA 21.jpg
Harsha Bhogle journalist
kemiingeniør
1961-07-19 mand Indien harsha_bhogle Q12053146
-rpTEN - Tag 1 (26171481963).jpg
J.P. Rangaswami datalog
forretningsperson
1957-11-12 mand Indien jp_rangaswami Q12318774
Joe Madiath, Skoll Foundation.jpg
Joe Madiath forretningsperson 1950-12-03 mand Indien joe_madiath Q6211071
Kailash Satyarthi no Brasil 05.jpg
Kailash Satyarthi indisk aktivist børnerettighedsaktivist
ingeniør
akademiker
elektroingeniør
1954-01-11 mand Indien kailash_satyarthi Q3442375
Kamal Meattle forretningsperson mand Indien kamal_meattle Q6355487
Kavita N. Ramdas World Economic Forum 2013.jpg
Kavita Ramdas videnskabsmand 1963
1962-09-22
kvinde Indien kavita_ramdas Q6379296
Kiran Bedi at the SWIM Conference.JPG
Kiran Bedi politibetjent
tennisspiller
politiker
skribent
1949-06-09 kvinde Indien kiran_bedhi
816
Q2722085
Kiran Bir Sethi.jpg
Kiran Bir Sethi forretningsperson 1966-04-08 kvinde Indien kiran_sethi Q17089348
Mallika-sarabhai-before-performance-saarang-2011-iit-madras.jpg
Mallika Sarabhai indisk sanger og skuespiller skuespiller
sanger
menneskerettighedsaktivist
danser
1954-05-09 kvinde Indien mallika_sarabhai Q3518417
Nandan M. Nilekani.jpg
Nandan Nilekani iværksætter
politiker
1955-06-02 mand Indien nandan_nilekani Q1391255
Navi Radjou.jpg
Navi Radjou økonom 1970-08-14 mand Indien navi_radjou Q6982299
Nirmalya Kumar.JPG
Nirmalya Kumar lærer 1960-03-08 mand Indien nirmalya_kumar Q7040060
Re publica 19 - Day 2 (32852536387).jpg
Niti Bhan forretningsperson
designer
kvinde Indien niti_bhan Q63790029
Pavan Sukhdev (10186874696) (cropped).jpg
Pavan Sukhdev økonom
miljøaktivist
1960-03-30 mand Indien pavan_sukhdev Q16254734
Pawan Sinha videnskabsmand
hjerneforsker
mand Indien pawan_sinha Q7156113
Pranavmistry.jpg
Pranav Mistry indisk informatiker datalog 1981-05-14 mand Indien pranav_mistry Q2722796
Ramesh Mashelkar Apr09.jpg
Raghunath Anant Mashelkar kemiingeniør
kemiker
1943-01-01 mand Indien
Britisk Indien
Dominionen Indien
r_a_mashelkar Q7283012
Rajesh Rao 01.jpg
Rajesh P.N. Rao hjerneforsker 1970-07-02 mand Indien rajesh_rao Q14751924
Mr. Romulus Whitaker.JPG
Romulus Whitaker biolog
herpetolog
1943-05-23 mand Indien
Britisk Indien
Dominionen Indien
romulus_whitaker Q3532796
Sendhil Mullainathan - Behavioral Economics of Extreme Poverty - 2014 (13927918920) (cropped).jpg
Sendhil Mullainathan økonom
universitetslærer
1973 mand Indien sendhil_mullainathan
546
Q655590
Shaffi Mather forretningsperson 1970-02-06 mand Indien shaffi_mather Q16212117
Shah Rukh Khan graces the launch of the new Santro.jpg
Shah Rukh Khan Indisk skuespiller tv-vært
sanger
skuespiller
manuskriptforfatter
filmproducent
1965-11-02 mand Indien shah_rukh_khan Q9535
Sasi tharoor2.JPG
Shashi Tharoor indisk skribent, politiker og diplomat skribent
politiker
diplomat
1956-03-09 mand Indien shashi_tharoor
560
Q195616
Shekhar kapur 02.jpg
Shekhar Kapur skuespiller
filminstruktør
bogholder
blogger
filmproducent
model
manuskriptforfatter
1945-12-06 mand Indien shekhar_kapur Q522232
Shilo Shiv Suleman.jpg
Shilo Shiv Suleman kunstner 1989 kvinde Indien shilo_shiv_suleman Q20685693
Shukla Bose aktivist
iværksætter
kvinde Indien shukla_bose Q7504834
Siddhartha Roy - Kolkata 2011-05-21 3594.JPG
Siddhartha Roy environmental scientist 1954-04-01 mand Indien siddhartha_roy Q27663696
Sivamani 2009.jpg
Sivamani perkussionist 1959-12-01 mand Indien sivamani Q3595145
Sugra mitra.jpg
Sugata Mitra datalog
professor
skribent
fysiker
1952-02-12 mand Indien sugata_mitra Q4352958
SunithaKrishnanJI1.jpg
Sunitha Krishnan akademiker
aktivist
1972 kvinde Indien sunitha_krishnan Q3530114
Thulasiraj Ravilla aktivist mand Indien ravilla_thulasiraj Q7798747
Vijay Kumar Robotiker 1962-04-12 mand Indien vijay_kumar Q7929163
Vikram Patel psykiater 1964-05-05 mand Indien vikram_patel Q21712261
Vilayanur S Ramachandran 2011 Shankbone.JPG
Vilayanur S. Ramachandran psykolog
pædagog
neurolog
akademiker
skribent
1951-08-10 mand Indien vilayanur_ramachandran Q380221


Indonesien[redigér | redigér wikikode]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Elora Hardy arkitekt 1980 kvinde Indonesien elora_hardy Q23760249
Joey Alexander jazzmusiker
pianist
2003-06-25 mand Indonesien joey_alexander Q19922013


Iran[redigér | redigér wikikode]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Maz Jobrani VOA 02 (cropped).jpg
Maz Jobrani manuskriptforfatter
filmproducent
tv-skuespiller
filmskuespiller
komiker
filminstruktør
skuespiller
1972-02-26 mand Iran maz_jobrani Q1142510
Mina Bissell molekylærbiolog
cytolog
biokemiker
biolog
opfinder
1940 kvinde Iran
USA
mina_bissell Q4794835
Pardis Sabeti - PopTech 2011 - Camden Maine USA.jpg
Pardis C. Sabeti biolog biolog
læge
genetiker
1975-12-25 kvinde Iran pardis_sabeti Q3063122
Attitudes from Tehran - New America Foundation - Trita Parsi.png
Trita Parsi skribent
politolog
1974-07-21 mand Iran trita_parsi Q4674518


Irland[redigér | redigér wikikode]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Bono U2 360 Tour 2011.jpg
Bono irsk rockmusiker singer-songwriter
iværksætter
manuskriptforfatter
skuespiller
producent
guitarist
1960-05-10 mand Irland bono Q834621
Emma Teeling for The Story of Your Stuff.jpg
Emma C. Teeling zoolog
genetiker
20th century kvinde Irland emma_teeling Q21392291
TED Magic Show.jpg
Keith Barry tryllekunstner 1976-10-02 mand Irland keith_barry Q5566371
Mark Pollock.jpg
Mark Pollock opdagelsesrejsende
motiverende taler
selvbiograf
roer
1976-02-29 mand Irland mark_pollock Q6769287
Mary Robinson (2014).jpg
Mary Robinson irsk politiker politiker
jurist
universitetslærer
advokat
feminist
1944-05-21 kvinde Irland mary_robinson
2526
Q188214


Island[redigér | redigér wikikode]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Halla Tómasdóttir politiker
forretningsperson
1968-10-11 kvinde Island halla_tomasdottir Q24494577
Thordis Elva December 2019.jpg
Thordis Elva write
skribent
kvinde Island thordis_elva Q28962547


Israel[redigér | redigér wikikode]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Avi Reichental opfinder 1957-01-07 mand Israel
USA
avi_reichental Q22279966
Daniel KAHNEMAN.jpg
Daniel Kahneman psykolog
økonom
universitetslærer
1934-03-05 mand Israel
USA
daniel_kahneman
607
Q233950
Danit Peleg modedesigner 1989 kvinde Israel danit_peleg Q24040721
The Future of Higher Education Daphne Koller (8411917358).jpg
Daphne Koller datalog
ingeniør
AI-forsker
universitetslærer
1968-08-27 kvinde Israel
USA
daphne_koller
1309
Q11755
אלי ביר איחוד הצלה.jpg
Eli Beer aktivist 1973-09-13 mand Israel eli_beer Q16214344
Portrait of Henry Markram.jpg
Henry Markram hjerneforsker hjerneforsker
universitetslærer
neurolog
1962-03-28 mand Israel
Sydafrika
henry_markram Q2000022
Itay Talgam02.jpg
Itay Talgam dirigent
pianist
1958 mand Israel itay_talgam Q6094174
Keren Elazari at the SingularityU The Netherlands Summit 2016 (29027689414) (cropped).jpg
Keren Elazari datalog 1980 kvinde Israel keren_elezari Q23728252
Meta - Meron Gribetz - Founder-CEO - A.jpg
Meron Gribetz forretningsperson mand Israel meron_gribetz Q25095565
Neri Oxman - Pop!Tech 2009 - Camden, ME.jpg
Neri Oxman arkitekt
designer
1976 kvinde Israel
USA
neri_oxman Q4981374
Shai Agassi2.jpg
Shai Agassi virksomhedsleder 1968-04-19 mand Israel shai_agassi Q1235658
Shlomo Benartzi økonom mand Israel shlomo_benartzi Q23662139
Tali Sharot.jpg
Tali Sharot lektor
psykolog
hjerneforsker
kvinde Israel tali_sharot Q19667092
Alon Uri.jpg
Uri Alon ordinær professor
biofysiker
molekylærbiolog
1969 mand Israel uri_alon Q7900508
Yossi Vardi, 2005.jpg
Yossi Vardi iværksætter
forretningsperson
1942-09-02 mand Israel yossi_vardi Q4027187
Yuval Noah Harari cropped.jpg
Yuval Noah Harari historiker
mediævalist
skribent
militærhistoriker
filosof
1976-02-24 mand Israel yuval_noah_harari Q2484404


Italien[redigér | redigér wikikode]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Alberto Cairo - veDrò 2012.jpg
Alberto Cairo skribent
fysioterapeut
1952-05-17 mand Italien alberto_cairo Q3608178
Benedetta Berti forsker kvinde Italien benedetta_berti Q23769525
Carlo Ratti (3330956571).jpg
Carlo Ratti italiensk ingeniør og arkitekt arkitekt
ingeniør
opfinder
1971-01-07 mand Italien carlo_ratti
887
Q552294
Gian Francesco Giudice.JPG
Gian Francesco Giudice italiensk fysiker fysiker
teoretisk fysiker
1961-01-25 mand Italien gian_giudice Q3762636
MarcoAlverà.jpg
Marco Alverà virksomhedsleder 1975-08-19 mand Italien marco_alvera Q43191861
Massimo banzi.jpg
Massimo Banzi designer
iværksætter
1968-02-20 mand Italien massimo_banzi Q16174456
Seracini.JPG
Maurizio Seracini ingeniør
ekspert
biolog
1946-12-16 mand Italien maurizio_seracini
1296
Q283470
Paola Antonelli in 2008.jpg
Paola Antonelli kunsthistoriker
universitetslærer
arkitekt
1963-05-13 kvinde Italien paola_antonelli Q440493
Renzo Piano, portrait.jpg
Renzo Piano italiensk arkitekt arkitekt
politiker
1937-09-14 mand Italien renzo_piano Q190148
Stefano Mancuso biolog
botaniker
neurobiolog
hjerneforsker
1965-05-09
1965
mand Italien stefano_mancuso Q23795300


Japan[redigér | redigér wikikode]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Black Yoyo 01.jpg
Black 1982-12-20 mand Japan black Q17214011
Field experiment in Nihonbashi, Tokyo (Feb 2017) 1-19 screenshot.png
Chieko Asakawa datalog
ingeniør
programmør
1958 kvinde Japan chieko_asakawa Q11557098
Kenichi Ebina danser
koreograf
1974-01-01 mand Japan kenichi_ebina Q6389224
Naoko Ishii seiyū kvinde Japan naoko_ishii Q11584846
Noriko Arai matematiker
datalog
AI-forsker
1962 kvinde Japan noriko_arai Q18817338
Shigeru Ban.jpg
Shigeru Ban japansk arkitekt arkitekt
konservator
1957-08-05 mand Japan shigeru_ban Q526725
Shimpei Takahashi forretningsperson 1979 mand Japan shimpei_takahashi Q18233521
Takaharu Tezuka arkitekt 1964-02-23 mand Japan takaharu_tezuka Q11496991


Kenya[redigér | redigér wikikode]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Re publica Accra 18 – Day 2 (44534526750) (cropped).jpg
Boniface Mwangi fotograf 1983-07-10 mand Kenya boniface_mwangi Q2411298
Faith Osier forsker 1972 kvinde Kenya faith_osier Q21259711
Joseph Lekuton politiker 190s mand Kenya joseph_lekuton Q16499778
Juliana Rotich - World Economic Forum on Africa 2012.jpg
Juliana Rotich teknolog
iværksætter
1977 kvinde Kenya juliana_rotich Q51700
Kakenya Ntaiya feminist
akademiker
1978 kvinde Kenya kakenya_ntaiya Q18386676
Kasiva Mutua perkussionist kvinde Kenya kasiva_mutua Q54892135
Musimbi Kanyoro, CEO and President, Global Fund for Women, speaking at the Girl Summit 2014 (14701908346).jpg
Musimbi Kanyoro aktivist
akademiker
1953-11-30 kvinde Kenya musimbi_kanyoro Q16185411
Okolloh.jpg
Ory Okolloh advokat
internetaktivist
blogger
1977 kvinde Kenya ory_okolloh Q49275
Wanuri Kahiu.png
Wanuri Kahiu filminstruktør
manuskriptforfatter
1980 kvinde Kenya wanuri_kahiu Q3566180


Kina[redigér | redigér wikikode]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Jun Wang at the HGM 2015 meeting.jpg
Jun Wang videnskabsmand, genetiker videnskabsmand
AI-forsker
forsker
læge
1976-06-04 mand Kina jun_wang Q16027697
Leana Wen 2017 04 14.jpg
Leana Wen læge
skribent
1983-01-27 kvinde Kina
USA
leana_wen Q6509479
Liu Bolin, 2010.jpg
Liu Bolin kinesisk fotograf fotograf
billedhugger
1973-01-07
1973
mand Kina liu_bolin Q710377
Michael Anti.JPG
Michael Anti journalist
kronikør
blogger
1975 mand Kina michael_anti Q536668
Ogyen Trinley Dorje in Washington.jpg
Ogyen Trinley Dorje digter
miljøaktivist
1985-06-26 mand Kina
Dominica
his_holiness_the_17th_karmapa
539
Q465033
Yang Lan - Annual Meeting of the New Champions 2012.jpg
Yang Lan iværksætter
konferencier
journalist
forretningsperson
medieindehaver
1968-03-31 kvinde Kina yang_lan Q8048424


Kongeriget Nederlandene[redigér | redigér wikikode]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Christien Meindertsma (cropped).jpg
Christien Meindertsma kunstner
fotograf
1980 kvinde Kongeriget Nederlandene christien_meindertsma Q12270277
Chairman Alexander Rinnooy Kan, Daan Roosegaarde en Aldith Hunkar at DeLaMar, Amsterdam NL.jpg
Daan Roosegaarde kunstner
innovator
opfinder
arkitekt
1979-07-24 mand Kongeriget Nederlandene daan_roosegaarde Q5207373
Daria van den Bercken Hollandsk pianist pianist 1979-08-31 kvinde Kongeriget Nederlandene daria_van_den_bercken Q1165874
Ellen 't Hoen, at UNITAID Market Forum, April 7, 2014.jpg
Ellen 't Hoen advokat 1960 kvinde Kongeriget Nederlandene ellen_t_hoen Q5364710
Frans de Waal.jpg
Frans de Waal zoolog
universitetslærer
psykolog
primatolog
etolog
akademiker
faglitterær skribent
1948-10-29 mand Kongeriget Nederlandene frans_de_waal Q303350
Geert Chatrou 2005.jpg
Geert Chatrou nederlandsk musiker musiker
opførelseskunstner
1969-02-06 mand Kongeriget Nederlandene geert_chatrou Q3759206
Iwan at Rock Garden.JPG
Iwan Baan nederlandsk fotograf fotograf
arkitekturfotograf
arkitekt
1975-02-08
1975
mand Kongeriget Nederlandene iwan_baan Q3156399
KeesMoeliker.jpg
Kees Moeliker biolog
ornitolog
1960-10-09 mand Kongeriget Nederlandene kees_moeliker Q4493781
Fresco Louise Foto Henk Thomas.jpg
Louise Fresco skribent
kronikør
litteraturkritiker
universitetslærer
ingeniør
1952-02-11 kvinde Kongeriget Nederlandene louise_fresco Q3490296
MarcelDicke2007.jpg
Marcel Dicke universitetslærer
forsker
1957-11-28 mand Kongeriget Nederlandene marcel_dicke Q18521479
Nacht van de Radicale Vernieuwing (44737558181) (cropped).jpg
Marjan van Aubel keramiker
designer
1985 kvinde Kongeriget Nederlandene marjan_van_aubel Q33044550
Peter van Uhm.jpg
Peter van Uhm militærperson 1955-07-15 mand Kongeriget Nederlandene peter_van_uhm Q2079298
Rogier van der Heide lysdesigner
ingeniør
arkitekt
1970 mand Kongeriget Nederlandene rogier_van_der_heide Q7359408
Rutger Bregman.jpg
Rutger Bregman journalist
skribent
historiker
1988-04-26 mand Kongeriget Nederlandene rutger_bregman Q19747970
Siegfried Woldhek (2017).jpg
Siegfried Woldhek kunstner 1951-05-14 mand Kongeriget Nederlandene siegfried_woldhek Q7510710
Jansen Theo Hannover.jpg
Theo Jansen billedhugger
kunstner
billedkunstner
kunstmaler
1948-03-17 mand Kongeriget Nederlandene theo_jansen Q540764
Willie Smits.jpg
Willie Smits forestry scientist
dyrerettighedsforkæmper
mikrobiolog
miljøaktivist
1957-02-22 mand Kongeriget Nederlandene
Indonesien
willie_smits Q939502


Libanon[redigér | redigér wikikode]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Bahia Shehab billedkunstner
designer
kunsthistoriker
universitetslærer
1977 kvinde Libanon bahia_shehab Q23662610
Luca Turin chief technology officer
molekylærbiolog
biofysiker
skribent
1953-11-20 mand Libanon luca_turin Q11763228


Malawi[redigér | redigér wikikode]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Memory Banda.jpg
Memory Banda aktivist 1996-09-24 kvinde Malawi memory_banda Q23760334
William Kamkwamba at TED in 2007.jpg
William Kamkwamba malawisk skribent og opfinder opfinder
skribent
1987-09-05 mand Malawi william_kamkwamba
245287
Q448964


Marokko[redigér | redigér wikikode]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Aziza Chaouni arkitekt 1977-06-26 kvinde Marokko aziza_chaouni Q23728292
Touria El Glaoui iværksætter 1974 kvinde Marokko touria_el_glaoui Q27999600


Mexico[redigér | redigér wikikode]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Aleph Molinari økonom
aktivist
filminstruktør
mand Mexico aleph_molinari Q23661662
PhotonQ-Demis Hassabis on Artificial Playful Intelligence (15366514658) (2).jpg
Blaise Agüera y Arcas ingeniør 1975-08-28 mand Mexico blaise_aguera_y_arcas Q4924259
Emiliano Salinas.png
Carlos Emiliano Salinas finansanalytiker
økonom
1976-02-19 mand Mexico emiliano_salinas Q8263870
Juan Enríquez - PopTech 2012.jpg
Juan Enríquez videnskabsskribent
politiker
forretningsperson
1959 mand Mexico juan_enriquez Q15454884


New Zealand[redigér | redigér wikikode]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Honor Harger (5417653795).jpg
Honor Harger kunstner
kurator
1975 kvinde New Zealand honor_harger Q5896804
Jim Flynn Political Studies University of Otago.jpg
James Flynn filosof
universitetslærer
psykolog
politolog
politiker
skribent
1934-04-28 mand New Zealand jim_flynn Q1383120
Congreso Futuro 2020 - Rob Knight 01.jpg
Rob Knight universitetslærer
biolog
skribent
forsker
1976 mand New Zealand rob_knight Q20657126


Nigeria[redigér | redigér wikikode]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
ChimamandaAdichie.jpg
Chimamanda Adichie nigeriansk poet og skribent skribent
lærer
digter
feminist
romanforfatter
1977-09-15 kvinde Nigeria chimamanda_ngozi_adichie Q230141
Chris Abani (32683010407).jpg
Chris Abani nigeriansk poet og skribent skribent
digter
romanforfatter
akademiker
1966-12-27 mand Nigeria chris_abani
137
Q1076935
Iké Udé fotograf 1964 mand Nigeria ike_ude Q18217444
Laolu Senbanjo kunstner
advokat
1980-10-19 mand Nigeria laolu_senbanjo Q30323325
Leo Igwe at TAM 7-12-2012.JPG
Leo Igwe Nigerianske menneskerettighedsaktivist menneskerettighedsaktivist 1970-07-26 mand Nigeria leo_igwe Q6523857
Ndidi Nwuneli.jpg
Ndidi Okonkwo Nwuneli skribent 1975-03-22 kvinde Nigeria ndidi_nwuneli Q19564385
Newton Aduaka.jpg
Newton I. Aduaka filminstruktør 1966 mand Nigeria newton_aduaka Q2422311
Okonjo-Iweala, Ngozi (2008 portrait).jpg
Ngozi Okonjo-Iweala nigeriansk diplomat diplomat
økonom
politiker
finansminister
1954-06-13 kvinde Nigeria ngozi_okonjo_iweala
115
Q289350
OluTimehin Adegbeye Norwegian Council for Africa 2018 (174840).jpg
OluTimehin Adegbeye skribent
redaktør
aktivist
1991-10-03 kvinde Nigeria olutimehin_adegbeye Q32537994
Olúfẹ́mi Táíwò filosof
universitetslærer
1956 mand Nigeria olu_fe_mi_ta_i_wo Q99501373
Qudus Onikeku danser
koreograf
mand Nigeria qudus_onikeku Q45175182
Seyi Oyesola.jpg
Seyi Oyesola læge mand Nigeria seyi_oyesola Q7459066


Nordkorea[redigér | redigér wikikode]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Joseph Kim mand Nordkorea joseph_kim Q23671269
Escape from North Korea.jpg
Lee Hyeon-seo sanger
menneskerettighedsaktivist
1980 kvinde Nordkorea hyeonseo_lee Q17306046


Norge[redigér | redigér wikikode]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Deeyah Khan 2017 (cropped).png
Deeyah Khan filminstruktør
menneskerettighedsaktivist
feminist
musiker
1977-08-07 kvinde Norge deeyah_khan Q2741760
Ellen Støkken Dahl læge
forfatter
1991 kvinde Norge ellen_stokken_dahl Q78906351
Norsk olje og gass - Jonas Gahr Støre.jpg
Jonas Gahr Støre politiker
diplomat
1960-08-25 mand Norge jonas_gahr_store Q467948
Per Espen Stoknes (2017) (cropped).jpg
Per Espen Stoknes psykolog
sociolog
politiker
1967-03-09 mand Norge per_espen_stoknes Q11995189
Tidenes TV-seilas - NMD 2012 (7176547966) (cropped).jpg
Thomas Hellum Tv-producer mand Norge thomas_hellum Q23768719


Pakistan[redigér | redigér wikikode]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Khalida Brohi.jpg
Khalida Brohi aktivist
feminist
skribent
1988 kvinde Pakistan khalida_brohi
2043
Q20987867
Nighat Dad.jpg
Nighat Dad advokat
socialarbejder
1981 kvinde Pakistan nighat_dad Q20050928
Shad Begum at 2012 IWOC Award (cropped).jpg
Shad Begum socialarbejder 1979-01-20 kvinde Pakistan shad_begum Q7460202
Sharmeen Obaid Chinoy World Economic Forum 2013.jpg
Sharmeen Obaid-Chinoy journalist
filminstruktør
filmproducent
1978-11-12 kvinde Pakistan sharmeen_obaid_chinoy Q3563826
Remise du Prix Sakharov à Malala Yousafzai Strasbourg 20 novembre 2013 01.jpg
Ziauddin Yousafzai diplomat
lærer
aktivist
1969-01 mand Pakistan ziauddin_yousafzai Q8071389


Palæstina[redigér | redigér wikikode]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Eman Mohammed fotograf
journalist
kvinde Palæstina eman_mohammed Q23759555
Wadah Khanfar.jpg
Wadah Khanfar journalist 1968 mand Palæstina wadah_khanfar Q2918071


Polen[redigér | redigér wikikode]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Benoit Mandelbrot mg 1804-d.jpg
Benoît Mandelbrot matematiker
økonom
professor
videnskabsmand
skribent
datalog
ingeniør
1924-11-20 mand Polen
Frankrig
USA
benoit_mandelbrot Q101740
Daniel Libeskind.jpg
Daniel Libeskind arkitekt 1946-05-12 mand Polen
USA
Tyskland
daniel_libeskind Q154538
MONIKA BULAJ 2015.1.jpg
Monika Bulaj journalist 1966-05-21 kvinde Polen monika_bulaj Q3860861


Portugal[redigér | redigér wikikode]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
António Damásio no Fronteiras do Pensamento Porto Alegre 2013 cropped.png
António Damásio hjerneforsker og forfatter neurolog
psykolog
akademiker
faglitterær skribent
universitetslærer
1944-02-25 mand Portugal antonio_damasio Q380207
António Guterres - 2019 (48132270313) (cropped).jpg
António Guterres portugisisk ingeniør og politiker politiker 1949-04-30 mand Portugal antonio_guterres Q311440
HELDER (cropped).jpg
Hélder Guimarães 1982-11-16 mand Portugal helder_guimaraes Q17280334
Júlio Gil portugisisk arkitekt arkitekt
skribent
1924-04-24 mand Portugal julio_gil Q10313432
Manuel Lima faglitterær skribent
designer
1978-05-03 mand Portugal manuel_lima Q6752682


Qatar[redigér | redigér wikikode]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Al-Mayassa bint Hamad bin Khalifa Al-Thani formand
museumsdirektør
1983 kvinde Qatar sheikha_al_mayassa Q2891977
Fahad Al-Attiya mand Qatar fahad_al_attiya Q23670985


Rusland[redigér | redigér wikikode]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Garry Kasparov (37097592314).jpg
Garri Kasparov skakspiller 1963-04-13 mand Rusland
Kroatien
garry_kasparov Q28614
Ivan Oransky forsker mand Rusland ivan_oransky Q23662491
Uldus Bakhtiozina fotograf
billedkunstner
1986-07-22 kvinde Rusland uldus_bakhtiozina Q21635200


Schweiz[redigér | redigér wikikode]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Alain de Botton.jpg
Alain De Botton schweizisk skribent skribent
filosof
forlægger
journalist
1969-12-20 mand Schweiz
Storbritannien
alain_de_botton Q123273
Auke Jan Ijspeert skribent
forsker
mand Schweiz auke_ijspeert Q24040710
Bertrand Piccard01.jpg
Bertrand Piccard opdagelsesrejsende
psykiater
ballonskipper
1958-03-01 mand Schweiz bertrand_piccard Q366255
Fabian Oefner kunstner 1984 mand Schweiz fabian_oefner Q16223327
Jarreth Merz 01.jpg
Jarreth Merz filminstruktør
filmproducent
teaterskuespiller
filmskuespiller
1970-05-01 mand Schweiz
Ghana
jarreth_merz Q1683706
Karen Tse (2008).jpg
Karen I. Tse 1964-10-20 kvinde Schweiz karen_tse Q6369726
Marco Tempest.jpg
Marco Tempest sceneinstruktør
tryllekunstner
1964-12-03 mand Schweiz marco_tempest Q124966
Patrick Chappatte-IMG 8680-square.jpg
Patrick Chappatte karikaturtegner
journalist
tegneserieskaber
1967 mand Schweiz patrick_chappatte Q116361
Sophie Hunger 2009.jpg
Sophie Hunger singer-songwriter
filmmusikkomponist
pianist
jazzmusiker
guitarist
1983-03-31 kvinde Schweiz sophie_hunger Q260336
Gegenschatz.jpg
Ueli Gegenschatz skydiver 1971-01-03 mand Schweiz ueli_gegenschatz Q666346
Frankfurter Buchmesse 2011 - Ursus Wehrli 1.JPG
Ursus Wehrli schweizisk fotograf fotograf 1969-08-13 mand Schweiz ursus_wehrli Q1672786
Yves Behar.jpg
Yves Béhar designer
iværksætter
universitetslærer
1967 mand Schweiz yves_behar
236
Q123419
Yves Rossi mg 4625.jpg
Yves Rossy pilot
opfinder
1959-08-27 mand Schweiz yves_rossy Q460670


Serbien[redigér | redigér wikikode]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Saša Vučinić journalist
menneskerettighedsaktivist
19th century mand Serbien sasa_vucinic Q17017620
Srđa Popović, 2012 (cropped).jpg
Srđa Popović politisk aktivist
biolog
politiker
1973-02-01 mand Serbien srdja_popovic Q2315360


Spanien[redigér | redigér wikikode]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
EduardoSaenzdeCabezon.jpg
Eduardo Sáenz de Cabezón matematiker
universitetslærer
forsker
videnskabsformidler
tv-vært
Tv-producer
1972-06-24 mand Spanien eduardo_saenz_de_cabezon Q23769256
Enric Sala marinbiolog 1968-11-26 mand Spanien enric_sala Q5379508
Ines Pedras Architekten und Planer Albretch Exposition.jpg
Ines J. Pedras arkitekt
kunstner
iværksætter
smykkedesigner
kvinde Spanien imported Q104034316
Jose Andres.jpg
José Andrés køkkenchef
tv-vært
1969-07-13 mand Spanien
USA
jose_andres Q3751091
Xaviervilalta2010.jpg
Xavier Vilalta arkitekt 1980-05-08 mand Spanien xavier_vilalta Q8043321


Storbritannien[redigér | redigér wikikode]

billede Title description beskæftigelse fødselsdato køn statsborgerskab TED person-ID item
Aakash Odedra koreograf
danser
1984-07-13 mand Storbritannien aakash_odedra Q23759591
Alastair Parvin designer
opfinder
1983-10-01 mand Storbritannien alastair_parvin Q23712851
Alison Jackson at Haifa Museum of Art (2).jpg
Alison Jackson britisk fotograf fotograf 1960
1970-05-15
1960-05-15
kvinde Storbritannien alison_jackson
186
Q431375
MJK39380 Alison Killing (See-Conference 2017).jpg
Alison Killing arkitekt
byplanlægger
kvinde Storbritannien alison_killing Q23769251
Anastasia Taylor-Lind britisk fotograf fotograf kvinde Storbritannien anastasia_taylor_lind Q16199723
Andrew Connolly astronom 20th century mand Storbritannien andrew_connolly Q23073107
Andy Hobsbawm musiker
forretningsperson
1950 mand Storbritannien andy_hobsbawm Q4760818
Andy Puddicombe.jpg
Andy Puddicombe bhikkhu
forretningsperson
1972-09-23 mand Storbritannien andy_puddicombe
1519
Q16214139
Anil Seth portait.jpg
Anil K Seth hjerneforsker 1972-06-11 mand Storbritannien anil_seth Q22087352
Annie Lennox SING campaign, Vienna 2010 b.jpg
Annie Lennox britisk sanger sanger
sangskriver
pladeartist
Musikvideoinstruktør
singer-songwriter
HIV-aktivist
1954-12-25 kvinde Storbritannien annie_lennox Q151231
Fly-Angel crop.jpg
Antony Gormley billedhugger
kunstner
scenograf
fotograf
1950-08-30 mand Storbritannien antony_gormley Q360371
Astro Teller candid.jpg
Astro Teller datalog
romanforfatter
AI-forsker
1970-05-29 mand Storbritannien astro_teller Q4811519
Aubrey de Grey.jpg
Aubrey de Grey gerontologist
datalog
skribent
1963-04-20 mand Storbritannien aubrey_de_grey Q175969
Beardyman at Camp Bestival 2008.jpg
Beardyman Britisk musiker og beatboxer beatboxer 1982-05-14 mand Storbritannien beardyman Q2573649
Beeban Kidron Broadband Commission for Sustainable Development Meeting, Dubai, 13 March 2016 (cropped).jpg
Beeban Kidron filminstruktør
manuskriptforfatter
filmproducent
tv-instruktør
1961-05-02 kvinde Storbritannien beeban_kidron Q335605
Ben Goldacre TAM London 2009.JPG
Ben Goldacre videnskabsjournalist
psykiater
journalist
forfatter
videnskabsmand
skribent
1974-05-20 mand Storbritannien ben_goldacre Q816499
Ben Saunders opdagelsesrejsende
motiverende taler
blogger
1977-08-05 mand Storbritannien ben_saunders Q4886414
Benjamin Zander 2009.jpg
Benjamin Zander dirigent 1939-03-09 mand Storbritannien
USA
benjamin_zander
247
Q817758
Professor Brian Cox OBE FRS.jpg
Brian Cox (fysiker) britisk partikelfysiker og formidler af naturvidenskab fysiker
universitetslærer
musiker
tv-vært
astronom
1968-03-03 mand Storbritannien brian_cox Q463581
Architecture for Humanity - Design like you give a damn.jpg
Cameron Sinclair arkitekt 1973-11-16 mand Storbritannien cameron_sinclair Q1916995
Carne Ross (Independent Diplomat).jpg
Carne Ross diplomat 1966 mand Storbritannien carne_ross
793
Q2682141
Carole Cadwalladr 2019.jpg
Carole Cadwalladr journalist
romanforfatter
1969 kvinde Storbritannien carole_cadwalladr Q5044664
Photo - Festival de Cornouaille 2012 - Loreena McKennitt en concert le 26 juillet - 006.jpg
Caroline Lavelle britisk sanger sanger
singer-songwriter
komponist
cellist
1969 kvinde Storbritannien caroline_lavelle Q450712
Carolyn Steel - Hungry City.jpg
Carolyn Steel arkitekt
skribent
lærer
kvinde Storbritannien carolyn_steel Q23783079
Charles Hazlewood dirigent 1966-11-14 mand Storbritannien charles_hazlewood Q5078872
Charles Leadbeater author of WeThink 2008-09-17.JPG
Charles Leadbeater journalist
forfatter
skribent
1959-01 mand Storbritannien charles_leadbeater Q354448
Charmian Gooch politisk aktivist
forsker
1965-03 kvinde Storbritannien charmian_gooch Q18057048